Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.02.2009, 12:52:01
ionell ionell is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2008
Locație: suceava
Mesaje: 14
Implicit Lamurire cip-uri!!!

Buna ziua!

Din cate am vazut, in ultimul timp este foarte mediatizat cazul acestor cipuri care urmeaza sa fie incluse in pasapoarte si carti de identitate..si nu numai...preconizandu-se ca ar urma inserarea lor in corpul uman!

Nu inteleg de ce se face atata caz pentru aceste cipuri(ma refer la cele din cartile de identitate si pasapoarte), NU CRED CA NE POT INFLUENTA CREDINTA, sau ca ar avea vreun efect negativ asupra noastra!

Majoritatea credinciosilor(in special varstnicii) nici nu stiu prea bine despre ce e vorba, dar discuta pe aceasta tema, isi dau cu parerea, pun in balanta diverse variante...iar in final culmineaza cu un: "Mai bine mor, chiar acum, decat sa am cipul"!

Nu sunt pro pentru aceste cipuri, dar sunt situatii inevitanile, pentru unii, pentru mine, de exemplu.. am vazut in alte discutii cum unii credinciosi, poate chiar preoti, le spuneau celorlalti sa nu accepte sub nici o forma cipurile in pasaport sau buletin...sa faca tot posibilul sa evite, sa-si schimbe cartea de identitate mai repede, cat timp nu este introdusa inca aceasta masura..etc...

Acum, revenind la situatia mea, student fiind, degeaba imi schimb eu buletinul acum si imi iau altul fara cip, cand, peste alti 10 ani va trebui sa-l schimb iar si atunci e posibil sa fie toate cu cip..si atunci ce fac??? stau fara buletin?? e valabil si pentru pasaport!

De asemenea, permisul de conducere intra in aceeasi oala! Eu daca am nevoie de permis de conducere, ce-o sa fac acum? o sa stau fara??

Sincer, cred ca acestea sunt niste aberatii si nici nu au cum sa ne afecteze.. adevarata cerdinta nu poate fi impiedicata de lucrurile astea..

Ganditi-va ca ar putea fi in acelasi timp o masura de securitate impotriva falsificarii, deci ar putea constitui un avantaj!

In plus, cred ca e un fel de reticenta a credinciosilor asupra anumitor noutati...amintiti-va anii de dinaintea lui 2000..sunt sigur ca ati auzit ca in 2000 vine sfarsitul lumii sau ca la aparitia actualelor carti de identitate si acestea contineau fel de fel..iar acum mai toata lumea le are...acestea au fost niste valuri, care au trecut..si vor mai fi si altele..

Referitor la implantul acestui cip in corpul uman, nu sunt de acord sub nici o forma cu acest lucru, dar nu cred ca vom putea fi obligati sa il primim..oricum, pana se va ajunge la asta....va mai trece ceva timp!

lamuriti-ma si pe mine de ce nu e bine sa ai acest cip in buletin, pasaport, permis...dar as vrea sa vad si niste solutii(ocolisuri) pentru situatia asta!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o lamurire va rog Hartford Botezul 8 06.07.2010 23:05:06
Lamurire Thheo Pocainta 2 21.11.2008 20:10:09
O lamurire lucyan Stiri, actualitati, anunturi 2 19.02.2008 19:49:45
Lamurire, va rog! dana_anghel2000 Stiri, actualitati, anunturi 3 24.08.2006 16:03:26