Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.10.2010, 19:57:29
istina istina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.08.2010
Locație: departe de cei dragi
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit ajutor

Ce fel de acatist sau rugaciune sa fac ca-ci am un necaz ca tot omul si nu mai gasesc iesire din el ce as putea sa fac ,ce rugaciuni sa ies din el va multumesc din suflet daca ma-ti putea ajuta intrun fel .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.10.2010, 20:23:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit "Rugăciuni de care avem mare nevoie în timpurile de acum"

Citat:
În prealabil postat de istina Vezi mesajul
Ce fel de acatist sau rugaciune sa fac ca-ci am un necaz ca tot omul si nu mai gasesc iesire din el ce as putea sa fac ,ce rugaciuni sa ies din el va multumesc din suflet daca ma-ti putea ajuta intrun fel .
La pagina 2 din istoricul acestui Topic, găsești un thread cu titlul de mai sus ce-ți va fi de folos cu siguranță, și nu uita : Credință , Nădejde și Speranță ! Doamne ajută !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.10.2010, 22:12:28
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istina Vezi mesajul
Ce fel de acatist sau rugaciune sa fac ca-ci am un necaz ca tot omul si nu mai gasesc iesire din el ce as putea sa fac ,ce rugaciuni sa ies din el va multumesc din suflet daca ma-ti putea ajuta intrun fel .
Cel mai bine ar fi să-l întrebi pe preotul la care te spovedești și să pui pomelnice la bisericii și mânăstiri pentruca preoții bisericii să se roage pentru tine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.10.2010, 10:16:09
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
La pagina 2 din istoricul acestui Topic, găsești un thread cu titlul de mai sus ce-ți va fi de folos cu siguranță, și nu uita : Credință , Nădejde și Speranță ! Doamne ajută !
Le-ai incurcat draga,Credinta,Nadejde si Dragoste...

Nadejde si Speranta sunt sinonime....Unde este Dragostea?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.10.2010, 11:09:21
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istina Vezi mesajul
Ce fel de acatist sau rugaciune sa fac ca-ci am un necaz ca tot omul si nu mai gasesc iesire din el ce as putea sa fac ,ce rugaciuni sa ies din el va multumesc din suflet daca ma-ti putea ajuta intrun fel .
Poti citi orice Acatist vrei tu, deoarece Dumnezeu asculta orice rugaciunie facuta cu nadejde si dragoste catre El. Poate sa fie cat de mica. Pe Maica Domnului tot timpul sa o ai langa tine, cheam-o in ajutor oricand ai nevoie deoarece ea este grabnica ajutatoare si mijlocitoare in fata Domnului Nostru Iisus Hristos deoarece " ea este asa de sus si este atat de puternica, incat tot atat cat poate Dumnezeu prin puterea Lui, poate si Maica Domnului cu rugaciunea. Ea sta la capataiul fiecarui necajit". Asa ne invata Parintele Arsenie Papacioc marele preot si duhovnic. De aceea iti recomand sa citesti Al doilea Paraclis al Maicii Domnului (care se citeste la vreme de necaz si la toata scarba). Poti de asemenea sa citesti Acatistul Sfantului Nectarie, stim cu totii ca si acest sfant este grabnic ajutator si folositor oamenilor in orice problema, Acatistul Sfintei Xenia de Sant Petersburg, Acatistul Cuvioasei Maici Paraschiva (si acestea ajutatoare in orice fel de problema, Acatistul Sfantului Ierarh Nicolae si nu in ultimul rand poti citi Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos la vreme de ispita si necaz. Sau uite, mai poti citi Acatistul Sfantului Ioan Rusul, Acatistul Sfantului Fanurie, Acatistul Sfantului Mercurie. Am auzit foarte multi credinciosi care au fost ajutati de acesti sfinti. Am dat aceste exemple, deoarece aceste Acatiste sunt foarte citite de catre credinciosi iar sfintii foarte cunoscuti. O alta carte foarte folositoare in vreme de necaz este Psaltirea. Poti citi din ea, 1-2 catisme pe zi dar numai cu binecuvantarea preotului. Parintele Cleopa spunea asa: " poate sa dispara soarele de pe cer dar in casa fiecarui credincios sa existe Psaltirea. Si daca exista sa fie citita. Cand ai un examen, un proces, neintelegeri in casnicie sau orice fel de problema citeste Psaltirea"
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.10.2010, 13:35:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istina Vezi mesajul
Ce fel de acatist sau rugaciune sa fac ca-ci am un necaz ca tot omul si nu mai gasesc iesire din el ce as putea sa fac ,ce rugaciuni sa ies din el va multumesc din suflet daca ma-ti putea ajuta intrun fel .

si... si... sa ii ierti pe cei care ti-au gresit, sa nu pastrezi suparare in suflet, sa ai nadejde mereu in Dumnezeu si sa pe primesti pe toate cu bucurie si rabdare: Slava lui Dumnezeu pentru toate!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.10.2010, 13:47:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
si... si... sa ii ierti pe cei care ti-au gresit, sa nu pastrezi suparare in suflet, sa ai nadejde mereu in Dumnezeu si sa pe primesti pe toate cu bucurie si rabdare: Slava lui Dumnezeu pentru toate!
Am spus si la Topicul " Importanta rugaciunii " , ca de mult pret sunt si simplele nostre cuvinte adresate lui Dumnezeu ! Nu exista rugaciuni " miracol" , dar exista vointa si puterea noastra de a pastra legatura cu Dumnezeu tot timpul , prin simplu nostru grai , prin gandul curat , si nu in ultimul rand sa nu uitam de Biserica si de Sfintele Taine ce se savarsesc in ea . Urat este lui Dumnezeu sa apelam la El dor la nevoie , din interes ! Deci permanenta rugaciunii se impune , indiferent ca mergem pe strada , vorbim cu cineva , scriem , mancam , meditam , etc. ! Lasand un mic procent , din mintea noastra , liber de grijile lumesti , vom reusi a mentine permanenta legaturii cu Dumnezeu . Nu-i usor , dar nici imposibil , mai ales cand e vorba de iubirea si de incrtederea ce trebuie acordata celui mai bun PRIETEN , DUMNEZEU !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.10.2010, 17:27:44
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istina Vezi mesajul
Ce fel de acatist sau rugaciune sa fac ca-ci am un necaz ca tot omul si nu mai gasesc iesire din el ce as putea sa fac ,ce rugaciuni sa ies din el va multumesc din suflet daca ma-ti putea ajuta intrun fel .
ai putea intreba pe cineva mai in masura decat noi sa te sfatuiasca iti las aici siteul cu acest scop faurit de Maica Siluana care este o Maicuta foarte induhovnicita si are acest har al sfatului.. eu am observat ca oamenilor cu probleme le zice in primul rand nu sa caute numai sa iasa din necaz ci sa coboare in suflet si sa caute cauzele acelui necaz si cauzele sunt surprinzator de simple dar tot atat de ignorate de noi, cum ar fi.. o dorinta de razbunare, o ura fata de cineva, astea mai ales sunt cauzele relelor, si Maica te invata sa ierti si sa te ierti, sa binecuvantezi si pe fondul asta de la sine se desfac si necazurile si daca persista altfel le duci tinand pe Domnul aproape.. iata linkul cu Maica Siluana cu care poti sta de vorba scriindu-i problema ta aici: http://www.youtube.com/watch?v=RwFYU...eature=related
ai sa vezi acolo scris cu rosu "click aici pentru a trimite o intrebare" si poti pana iti va raspunde sa gasesti si pe altii cu probleme asemanatoare desi Maicuta are alt raspuns ptr fiecare suflet caci nu scrie de la ea ci ce-i da harul in clipa aceea..Doamne ajuta si sper ca nu te vei apuca numai sa rostesti retete magice.. trebuie sa te apropii cu toata sandramaua ,asa cum e.. uite Doamne viata mea.. ti-o dau Tie, ca nu mai pot.. "Veniti la mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi"..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.10.2010, 22:55:11
istina istina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.08.2010
Locație: departe de cei dragi
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit Dumnezeu si Maica Domnului sa va ajute

Va multumesc din suflet pentru sfaturi deja ma simt mai linistita am reusit sa merg la biserica ,va multumesc cu tot dragul va doresc sanatate si ce doriti sunteti niste persoane adevarate care calmati durerea unui om cu rugaciunile dumneavoastra cu sfaturile dumneavoastra si cu caldura sufleteasca bunul Dumnezeu sa va rasplateasca dragii mei ,Doamne ajuta tuturor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45