Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 22.11.2010, 14:34:53
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar, "sanul lui Avraam" e un loc unde ajungeau dreptii Vechiului Testament. E in Iad si nu in Rai.
Și atunci de ce mi se tot prezintă acest "argument" cu privire la unde ajung oamenii care mor acum?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar, "sanul lui Avraam" [...] E in Iad si nu in Rai.
Și dacă e în Iad, ce caută Avraam acolo, și încă în calitate de "tartor" al Iadului?!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum vedem , era un loc fara chinuri
Păi nu prea vedem... era chiar un loc cu chinuri:

"Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie." (Luc.16.24)

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
pentru ca si in Rai si in Iad sunt mai multe lacasuri.
Prezentați-mi câteva dovezi biblice că în Iad "sunt mai multe locașuri".
Reply With Quote
  #132  
Vechi 22.11.2010, 14:41:36
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
De aceea se vorbeste despre invierea trupului.
Unde se vorbește?

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
2. Iisus inca nu era inviat in trup, cand 'viu facut cu duhul' a coborat in iad
Dacă zici că duhul nu moare, e nemuritor, de ce a trebuit să fie făcut "viu cu duhul"? Ori n-a murit (fiind nemuritor), ori a murit dar a înviat (deci a fost făcut viu). Care variantă e corectă? Interpretând greșit acest text, te încurci tot mai rău în încâlcitura dogmelor.

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
si a eliberat pe Adam si Eva.
Asta nu scrie textul.

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
'omorat fiind cu trupul, DAR viu facut cu duhul, Cu care S-a coborat si a propovaduit si duhurile tinute in inchisoare', din care reiese ca in timp ce era mort
Nu reiese că în timp ce era mort, ci în timp ce se pregătea corabia lui Noe pe vremea potopului. Așa citești în versetul următor. Dacă n-avea trup cum "S-a coborât" și cum "a propovăduit"? Teoria asta a nemuririi sufletului și a despărțirii pe bucăți a ființei umane te duce la ideea celor 3 Hristoși: unul în mormânt, altul în Iad predicând și altul în Rai împreună cu tâlharul pocăit.

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
mai incolo aflam ca sufletele din rai nu pot trece in iad, nici invers, precum se vede, ele nu pot decat comunica intre ele.
Stimată soră, sufletele pot comunica între Rai și Iad doar în basmele lui Ion Creangă. Domnul va șterge orice lacrimă din ochii mântuiților (Apoc. 21,4). Lazării din Rai nu vor mai comunica cu bogații nemilostivi din Iad pentru a le auzi "plângerile", "strigătele" și "durerile". Raiul ar deveni cel mai monstruos Infern pentru fiul mântuit ce-ar putea comunica etern cu mama nemântuită din Iad! Să nu confundăm o pildă spusă pentru promovarea Scripturii și a faptelor bune pentru aproapele, cu ce va fi cu Iadul, Raiul, ori sufletul.

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
- Stim ca Iisus dupa rastignire, mort fiind cu trupul, s-a coborat cu duhul in iad si a scos pe Adam si Eva si i-a dus in Rai, inainte ca El sa invie.
Unde ai citit bazaconia asta? Noi putem învia și fi mântuiți tocmai pe baza învierii Domnului, cum să fie duși Adam și Eva în Rai înainte ca El să învie??

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
Asta contrazice insasi relatarea lui Iisus care spune 'ASTAZI vei fi cu Mine in rai'.
Argument circular. Dintr-un foc faci praf tot crezul creștin în învierea morților și viața veacului ce va să vie. Și mai spuneți că Învierea Domnului este cel mai mare și important eveniment în mântuirea noastră...

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
P.S. am uitat sa-ti raspund la aceasta: '' Deci tu spui că bogatul a ajuns în sanul lui Avraam, în sânul poporului său [mort], deci în sânul pământului. Și eu cred la fel. Doar că în mormânt nu este Raiul. Și de fapt, la data când Hristos povestea această pildă, încă nici nu pregăsise un loc în cer pentru nimeni (Ioan 14,2-3). Toți cei morți erau în mormânt pentru veșnicie fără speranța învierii și vieții veșnice, căci Hristos încă nu Se jertfise pe cruce și încă nu înviase "cu moarte pe moarte călcând".''

cap 14 din Ioan este continuarea cap 13 in care Iisus se afla cu apostolii. El le vorbeste in continuare in cap 14 cand isi ia ramas bun de la ei si le fagaduie pogorarea Duhului Sfant peste ei pentru a putea face minuni si propovadui in numele Sau. deci in pasajele 2-3 Iisus le spune lor ca le va pregati loc in casa Tatalui, unde 'MULTE locasuri sunt'. Iisus stie dinainte locasul revenit neamului lui Avraam, de aceea poate folosi in pilda Sa lacasul neamului lui Avraam in rai. Pentru ca El stie ca va scoate tot neamul din iad, prin urmare acest exemplu din pilda constituie o actiune fireasca, posibila.
Mă uimești din nou. Deci unde plasezi tu în timp pilda, în trecut, viitor, ori într-un imaginar tărâm "a fost odată ca niciodată"?

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
Cel mai bun mod de a citi Biblia este sa ne rugam inainte Domnului, sa ne lumineze sa intelegem dupa voia Lui cele scrise si nu dupa voia noastra, sa ne indrume spre adevar.
Toată considerația și aprobarea pentru această idee valoroasă. Domnul să ne ajute!

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
Vreau sa mai scriu ca datorita postarilor tale in special am inceput mai cu straduinta sa studiez din Biblie, si pentru aceasta trebuie sa multumesc lui Dumnezeu si tie. Cu drag iti doresc sa iti ajute Dumnezeu pe calea Sa.
Domnul merită toată lauda. Mulțumesc pentru urare, același lucru ți-l doresc din toată inima!
Reply With Quote
  #133  
Vechi 22.11.2010, 16:41:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Prezentați-mi câteva dovezi biblice că în Iad "sunt mai multe locașuri".
Felurite sunt chinurile sau muncile celor din Iad. Unul care a comis genocid nu va avea aceeasi soarta ca unul cu pacate usoare.

Matei 5
22. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.

Marcu 9
43. Și de te smintește mâna ta, tai-o că mai bine îți este să intri ciung în viață, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins.
44. Unde viermele lor nu moare și focul nu se stinge.

Matei 25
30. Iar pe sluga netrebnică aruncați-o întru întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților.

http://paginiortodoxe2.tripod.com/pr...05rusalii.html

Să auzim acum ce zic Sfinții și dumnezeieștii Părinți despre iad și chinurile păcătoșilor. Sfîntul Ioan Gură de Aur zice despre muncile iadului: "Nu crede, omule, că acel foc se aseamănă celui din această lume; focul din această lume consumă și schimbă deplin tot ceea ce aprinde, iar focul de dincolo de mormînt va arde totdeauna ceea ce a aprins și nu va înceta niciodată să ardă. De aceea se numește nestins, că și păcătoșii care vor arde în el vor deveni nemuritori pentru chinuri" (Viața repausaților noștri, București, 1890, p. 327).
Sfîntul Ioan Damaschin zice: "Păcătoșii vor fi dați focului veșnic; nu unui foc material ca al nostru, ci unui foc ce nu este cunoscut decît lui Dumnezeu. Acel foc va arde fără a consuma sau a distruge. El va lucra nu numai asupra trupului păcătoșilor ci și asupra duhurilor celor netrupești, ale demonilor, el va fi întunecat și tainic. Pe lîngă acest foc, cei păcătoși vor fi mîncați de viermele conștiinței lor. Viermele și focul ce muncește pe păcătoși în gheenă este conștiința lor" (Teologia dogmatică, de Macarie, tom 2, p. 656-657).
Sfîntul Vasile cel Mare recunoaște viermele din iad ca o realitate, iar nu o ficțiune, o alegorie, o idee abstractă. Sfîntul Ioan Gură de Aur pune, de asemenea, viermele și amarul muncilor iadului, ca simțual, zicînd: "De la sicriu și de la vierme aruncă-ți cugetarea ta la viermele ce nu moare și la focul ce nu se stinge; la scrîșnirea dinților și la întunericul cel mai dinafară, la suferința unei strîmtori veșnice". Sfîntul Dimitrie al Rostovului, zice: "În gheenă va fi un foc nestins, o iarnă friguroasă, un vierme ce nu moare, o putoare nesuferită, o întristare netîlcuită, o foame grozavă, o sete nepotolită și o strîmtoare extremă" (Omilia a doua, despre intrarea Domnului în Ierusalim).
Să auzim acum și pe dumnezeiescul părinte Chiril al Alexandriei, care zice despre muncile veșnice ale iadului: "Mă înfricoșez de gheenă, că fără de sfîrșit este. Mă înspăimîntez de tartarul cel mai dinafară, că nu are împărtășire cu lumina. Mă înfricoșez de viermele cel neadormit, că fără de sfîrșit chinuiește. Mă înfricoșez de rîul cel de foc care curge înaintea scaunului înfricoșatului și prea Veșnicului Judecător, care va face sunet mare și cu văpaie prea iute va arde. Mă înfricoșez de negura cea fără de lumină. Mă înfricoșez de întunericul cel mai din afară și de legăturile cele nedezlegate, de scrîșnirea dinților și de plîngerea cea nemîngîiată...". Apoi zice: "Acolo totdeauna se aude: "Vai!" Acolo toți strigă: "Vai mie", "Vai mie" și nu este cine să le ajute. Suspină neîncetat și necurmat din adîncul inimii lor și nimeni nu este cine să-i audă. Plîng și se jelesc, dar nimeni nu este cine să se milostivească spre ei. Unde este desfătarea, unde este nălucirea averilor, unde este acolo frumusețea femeilor mincinoase și nefolositoare? Unde este acolo spoirea și sulemenirea femeilor celor rele pe care o uneltesc spre a înșela tinerii? Unde este podoaba hainelor? Unde este dulceața păcatului cea necurmată și întinată? Unde este mîndria cea fără de omenie? Unde sînt boierii, unde împărații, unde egumenii și cei ce se fălesc cu dregătoriile și bogățiile lor? Ei defaimă pe Dumnezeu care i-a făcut pe dînșii" (Ușa pocăinței, 1812, p. 371-380).
Sfîntul Clement al Romei zice despre muncile iadului: "Toate sufletele sînt nemuritoare, chiar și cele ale păcătoșilor. Mai bine ar fi fost acestora să nu mai fi existat, căci în prada muncilor celor fără de sfîrșit, în focul care nu se stinge, nemurind niciodată, ei nu vor vedea sfîrșitul chinurilor lor". Sfîntul Policarp, episcopul Smirnei, zice: "Tu mă ameninți pe mine cu un foc care se consumă pentru un timp și se stinge curînd, căci nu cunoști nimic de focul judecății viitoare și de munca cea veșnică pregătită pentru necredincioși". Sfîntul Iustin Martirul, vorbind de muncile iadului, zice: "Satana cu toată armata lui și cu toți cei ce au urmat exemplul său, vor fi trimiși în focul cel nestins și acolo veșnic vor suferi".
Sfîntul Chiril al Ierusalimului zice: "Dacă cineva este păcătos, el primește un trup veșnic destinat a suferi chinurile păcatului și va arde veșnic în foc, fără a se distruge sau a se mistui vreodată". Sfîntul Vasile cel Mare, arătînd că muncile iadului sînt veșnice, zice: "Domnul afirmă că aceștia vor merge în munca cea veșnică" (Matei 25, 46). În alt loc trimite pe cei păcătoși în focul cel veșnic care este gătit diavolului și îngerilor lui (Matei 25, 41).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 22.11.2010, 17:09:32
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Felurite sunt chinurile sau muncile celor din Iad. Unul care a comis genocid nu va avea aceeasi soarta ca unul cu pacate usoare.
De acord cu asta, însă tot nu mi s-au prezentat texte care să ateste că în Iad "sunt mai multe locașuri".
Reply With Quote
  #135  
Vechi 22.11.2010, 17:13:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
De acord cu asta, însă tot nu mi s-au prezentat texte care să ateste că în Iad "sunt mai multe locașuri".
Pai pentru ca nu sunt in mod explicit. Exista doar cateva versete care descriu vag si metaforic starile de rau din Iad. Dar vezi ce spun si Sfintii Parinti despre Iad - tot in ceata, in ghicitura, alegoric. Pentru ca altfel nu se poate.

Cert este ca Iadul exista si este vesnic.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 22.11.2010, 18:23:49
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
doar ca traiesc intre ortodocsi si vad; de multe ori ei se inchina icoanelor si nu lui Dumnezeu. Asta imi spun ei si eu ii cred. Eu nu ma impiedic in asta, ci ei insisi se impiedica pentru ca isi pun singuri poticnire pe calea catre Hristos.
Poate se închină în fața sfintelor icoane. V-au spus ceva de genul "eu mă închin lemnului icoanei"?!? Știți dvs., de multe ori vorba românului are multe înțelesuri.
Bun, se închină unii materialului din care este făcută icoana, dar asta nu înseamnă că toți sunt la fel. Dacă unii or fi ortodocși doar la suprafață, noi ca și păcătoși de rând nu avem ce să ne amestecăm. Pentru îndreptarea lor sunt duhovnici care pot să-i îndrume spre calea mântuirii. "Cine are urechi de auzit, să audă".
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #137  
Vechi 22.11.2010, 18:29:11
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Oameni buni!!!
Pe toți cei care au oarece obiecțiuni împotriva cinstirii sfintelor icoane, încercați să-i ignorați, pentru că nu veți reuși să-i convingeți nicicum, oricâte scrieri ale sfinților părinți veți invoca, oricât ați face referire la sfintele sinoade; ei vor spune așa: "nu scrie în Biblie", sau "unde scrie în Biblie".
Și nu suntem la subforumul "Secte și culte".
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!

Last edited by Paduraru; 23.11.2010 at 00:07:03.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 23.11.2010, 16:42:35
zsuleica zsuleica is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Unde se vorbește?

Dacă zici că duhul nu moare, e nemuritor, de ce a trebuit să fie făcut "viu cu duhul"? Ori n-a murit (fiind nemuritor), ori a murit dar a înviat (deci a fost făcut viu). Care variantă e corectă? Interpretând greșit acest text, te încurci tot mai rău în încâlcitura dogmelor.

Asta nu scrie textul.

Nu reiese că în timp ce era mort, ci în timp ce se pregătea corabia lui Noe pe vremea potopului. Așa citești în versetul următor. Dacă n-avea trup cum "S-a coborât" și cum "a propovăduit"? Teoria asta a nemuririi sufletului și a despărțirii pe bucăți a ființei umane te duce la ideea celor 3 Hristoși: unul în mormânt, altul în Iad predicând și altul în Rai împreună cu tâlharul pocăit.

Stimată soră, sufletele pot comunica între Rai și Iad doar în basmele lui Ion Creangă. Domnul va șterge orice lacrimă din ochii mântuiților (Apoc. 21,4). Lazării din Rai nu vor mai comunica cu bogații nemilostivi din Iad pentru a le auzi "plângerile", "strigătele" și "durerile". Raiul ar deveni cel mai monstruos Infern pentru fiul mântuit ce-ar putea comunica etern cu mama nemântuită din Iad! Să nu confundăm o pildă spusă pentru promovarea Scripturii și a faptelor bune pentru aproapele, cu ce va fi cu Iadul, Raiul, ori sufletul.

Unde ai citit bazaconia asta? Noi putem învia și fi mântuiți tocmai pe baza învierii Domnului, cum să fie duși Adam și Eva în Rai înainte ca El să învie??

Argument circular. Dintr-un foc faci praf tot crezul creștin în învierea morților și viața veacului ce va să vie. Și mai spuneți că Învierea Domnului este cel mai mare și important eveniment în mântuirea noastră...

Mă uimești din nou. Deci unde plasezi tu în timp pilda, în trecut, viitor, ori într-un imaginar tărâm "a fost odată ca niciodată"?

Toată considerația și aprobarea pentru această idee valoroasă. Domnul să ne ajute!

Domnul merită toată lauda. Mulțumesc pentru urare, același lucru ți-l doresc din toată inima!
1.Daca tu crezi ca Duhul Sfant poate sa moara, este credinta ta. Nicaieri in Biblie nu am gasit aceasta. In legatura cu invierea in trup ti-am prezentat citate la punctul 1. Anume: 'caci trebuie ca acest trup stricacios sa se imbrace in nestricaciune si acest (trup) muritor sa se imbrace in nemurire' (I Corinteni 15, 53), 'se seamana trup firesc, inviaza trup duhovnicesc' (I Corinteni, 15, 44). Gasim ' Dar eu stiu ca Rascumparatorul meu este viu si ca El, va ridica iar din pulbere aceasta piele a mea ce se destrama' Iov 19,25. Deci ridicarea din pulbere a pielii, prin urmare invierea trupului din mormant, din moment ce Duhul Sfant nu este muritor ( El fiind fara de inceput si fara de sfarsit). Prin urmare cand murim, moare doar materia din noi adica corpul, nu si duhul. De aceea se vorbeste despre invierea trupului. Inteleg ca tu ai inteles din Biblie ca Duhul Sfant de unde provin si sufletele noastre, moare fiind conditionat de viata trupului, deci ca Duhul Sfant este conditionat de materie trecatoare (trupul), prin urmare ca Duhul Sfant este mai prejos decat trup din moment ce tu sustii ca odata cu trupul a murit si duhul si doar atunci cand inviaza trupul invie si duhul. La Facerea vedem ca Duhul da viata trupului nu invers.

2. Te intreb: cand a fost Iisus viu facut cu duhul? Cine este Iisus? Nu este El Dumnezeu Fiul? Daca raspunsul este da, atunci stim ca EL a fost facut viu cu duhul de la inceputuri, deci inainte de toate, de Dumnezeu Tatal. Nu este Iisus numit Cuvantul? Nu se spune in Biblie 'la inceput a fost Cuvantul'? Deci mai inainte de inceputul creatiei a fost El. Dar cand s-a intrupat Domnul? Pe vremea lui Pontiu Pilat din Fecioara Maria. Trupul Lui era trup de om, din om, adica din Fecioara Maria. Dar duhul de la Duhul Sfant, adica Dumnezeu, precum a vestit si ingerul Gavril Mariei. Prin urmare Iisus era 'viu facut cu duhul' dinainte de toate, cu care s-a intrupat apoi din Fecioara. Citeste ce am scris mai sus de la Iov 19,25.

'omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul' arata doua actiuni simultane prin prezenta lui 'dar' dupa virgula si absenta viitorului din verbul 'facut'. deci era viu si inainte de invierea trupului, din moment ce lipseste viitorul din verbul 'facut' (nu spune ca 'va fi facut viu cu duhul abea dupa invierea trupului'). prin urmare textul spune ca in timp ce era mort cu trupul, ERA DEJA viu cu duhul.

exista trupul lui Iisus pe vremea lui Noe? nu, Iisus s-a intrupat din femeie cu multe generatii dupa Noe. atunci cum putea fi Iisus 'omorat cu trupul' pe vremea lui Noe? El a fost omorat cu trupul in vremea lui Pontiu Pilat. Mai departe textul ne spune care sunt aceste duhuri din inchisoare: 'duhurile tinute in inchisoare, CARE fusesera neascultatoare ALTADATA, cand indelunga-rabdare a lui Dumnezeu astepta, IN ZILELE LUI NOE,'. Deci pasajul ne descrie mai departe, despre care duhuri este vorba anume despre duhurile din vremea cand rabdarea lui Dumnezeu astepta, in zilele lui Noe.

Tu spui ''Noi putem învia și fi mântuiți tocmai pe baza învierii Domnului'' dar eu nu am gasit nicaieri in Biblie expresia 'cu invierea pe moarte calcand', ci doar 'cu moartea pe moarte calcand'. Prin urmare omorat fiind cu trupul, duhul Lui s-a coborat la duhurile din 'inchisoare' precum spune apostolul.

3. 'Despartirea pe bucati a fiintei umane'? Nu in Biblie gasim pasajul 'trupul este templul Duhului Sfant'? Prin urmare da, omul este construit din trup si duh. La Facere gasim, 'luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant, A FACUT PE OM si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie'. Prin urmare intai a facut trupul si apoi a suflat peste el duhul. Pana atunci trupul era mort. Deci sufletul nostru este insasi suflarea de la Dumnezeu, duhul nostru deci este duh din duhul lui Dumnezeu. Dumnezeu Insusi a suflat pestre trup dandu-i viata (Facerea). 'casa a tot muritorul este pamantul' Iov 30,23, din pamant a fost facut trupul, pamantul nu este casa sufletului, caci doar trupul este facut din pamant.
Iisus nu este intruparea Duhului lui Dumnezeu in om? Maria nu spune 'S-a bucurat DUHUL meu' ? Gasim ' Si va merge inaintea Lui cu duhul si cu puterea lui Ilie' Luca 1,17. Gasim ' ... ca pulberea sa se intoarca in pamant cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu, Care l-a dat' Ecc. 12,7. Gasim ' Caci stim ca, daca acest cort, locuinta noastra pamanteasca, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casa nefacuta de mana, vesnica, in ceruri. Caci de aceea si suspinam in acest TRUP, dorind sa ne imbracam cu locuinta noastra cea din cer,' II Corinteni 5,1. Gasim ' Iata, toate cate le are el, le dau tie, dar de sufletul lui sa te feresti!' Iov 2,6.

4.Cum s-a coborat? Cu duhul fireste, doar asa si scrie in citat. Caci trupurile sunt inmormantate in pamant, nu duhurile. In pasajul citat se scrie de duhul lui Iisus (nu de trupul lui Iisus) 'CU CARE s-a coborat si a propovaduit si DUHURILOR tinute in inchisoare' (I Petru 3, 19) nu TRUPURILOR tinute in inchisoare.

5. Pilda nu este actiune plasata in timp, este un exemplu de care se foloseste Iisus pentru a comunica ceva. Acest exemplu contine actiuni firesti, adica posibile. Tu ai spus ca la vremea povestita de Iisus, nu exista inca un loc in rai pentru neamul lui Avraam. Si eu am spus doar ca Iisus cunostea acest loc in rai pentru neamul lui Avraam deja (adica la vremea povestirii pildei), precum cunostea inainte de rastignire ca va fi rastignit.

Last edited by zsuleica; 23.11.2010 at 21:00:21.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 24.11.2010, 16:10:39
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

S-a creat un topic nou, mult mai adecvat pentru problemele mai sus ridicate:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=11275
Să lăsăm acest topic doar pentru problema icoanelor. Mulțumesc pentru înțelegere.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 24.11.2010, 17:13:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Icoana nu va putea fi acceptata de neoprotestanti pentru ca ea descopera o natura indumnezeita, iar de vreme ce ei nu pot vorbi de acest lucru, caci natura umana a fost distrusa de pacat in conceptia lor, invoca cateva versete, pe care le interpreteaza eronat, pentru ca nu mai tin seama de Intruparea Domnului. Cel mai elocvent exemplu este porunca a doua din Decalog, porunca ce avea menirea sa-l fereasca pe om sa nu confunde creatia cu Creatorul. Intruparea Domnului face posibila existenta icoanei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mica intrebare despre casatorie cred_cu_adevarat Nunta 5 21.11.2012 22:35:44
O mica intrebare ! Darkanian Generalitati 1 02.03.2011 22:29:30
O mica intrebare evika_evita Generalitati 21 16.09.2009 02:39:33
Despre icoane alecsandru Pictura si Sculptura Bisericeasca 44 29.05.2008 10:58:01
O mica intrebare... Andragel Generalitati 11 23.02.2008 15:46:57