Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.12.2010, 15:34:41
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
crucea este cea mai atacata de fratii tai .ori va puneti de acord cu totii ori ....
Este atacat doar obiceiul de a te închina și pupa crucea, nu crucea în sine, cu atât mai puțin crucea lui Hristos.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.12.2010, 16:08:00
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul

Este atacat doar obiceiul de a te închina și pupa crucea, nu crucea în sine, cu atât mai puțin crucea lui Hristos.
e usor sa te joci cu cuvintele dar'' din cuvintele tale vei gasit drept sau vei fi osandit''.degeaba te dai pe dupa prun ca tot in drum esti...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.12.2010, 18:27:01
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Pai daca cinstesti ceva iti manifesti concret respectul ,venerarea,dragostea pt acel ceva.Nu trambitam ca cinstim ceva,in cazul de fata crucea,dar nu o aratam nici intr-un fel,inchinare,sarutare,purtare.Cand iubesti pe cineva nu te rezumi doar sa ii spui ca il(o) iubesti ci ii arati acesta.Deci nu e de ajuns doar credinta si harul,mai trebuie si fapte.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.12.2010, 23:43:22
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Pai daca cinstesti ceva iti manifesti concret respectul ,venerarea,dragostea pt acel ceva.Nu trambitam ca cinstim ceva,in cazul de fata crucea,dar nu o aratam nici intr-un fel,inchinare,sarutare,purtare.Cand iubesti pe cineva nu te rezumi doar sa ii spui ca il(o) iubesti ci ii arati acesta.Deci nu e de ajuns doar credinta si harul,mai trebuie si fapte.
Credința și harul se dovedesc prin fapte vrednice de pocăință (Fapte 26,20) nu prin pupatul crucii ori frecatul mătăniilor.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.12.2010, 00:06:38
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Credința și harul se dovedesc prin fapte vrednice de pocăință (Fapte 26,20) nu prin pupatul crucii ori frecatul mătăniilor.
Credinta si harul se dovedesc si prin faptele de pocainta si prin sarutarea crucii. Asa cum inchinarea la cruce ,fara pocainta,e simpla fatarnicie,la fel si faptele ,fara pocainta in fata crucii,nu ne pot da putere.
Si ca sa nu te impiedici iar in aspecte marunte,si anume in materializarea crucii in icoane,e suficient pentru voi sa va plecati in fata crucii pe care a suferit Mantuitorul.
Deci iata cum gestul ortodox formal si in plus in opinia voastra,devine de fapt un gest de intoarcere la jertfa Mantuitorului,si de a depune toata puterea noastra de a face binele,la picioarele Crucii lui,cerandu-i ajutorul si recunoscandu-i sprijinul.
Iata de ce mare ajutor e acel mic obiect numit cruce.
Si cum,daca sunteti crestini,si voi aveti nevoie de ajutorul crucii,doar ca ii negati reprezentarea .Greu trebuie sa va fie !!!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.12.2010, 10:28:25
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Am mai răspuns ieri acestei postări, însă administratorii au fost deranjați de ceva anume și mi-au șters postarea. Ce anume domnilor v-a deranjat? Vorba voastră: v-or fi ars cuvintele poeziei despre cruce...

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Credinta si harul se dovedesc si prin faptele de pocainta si prin sarutarea crucii.
Puteți proba afirmația aceasta cu vreun text biblic?

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Iata de ce mare ajutor e acel mic obiect numit cruce.
Crucea lui Hristos nu e obiect mic, e MARE, măreț chiar - cel mai măreț tron pe care a stat vreodată un împărat!

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Si cum,daca sunteti crestini,si voi aveti nevoie de ajutorul crucii,doar ca ii negati reprezentarea .Greu trebuie sa va fie !!!
Sigur că avem nevoie de crucea lui Hristos, ba avem nevoie să ne purtăm propria cruce -zilnic chiar-. Și nu ne plângem că e grea, căci Hristos Însuși ne-ajută s-o ducem cu bucurie, așa cum zic versurile Imnului 373 din cartea de cântări adventiste:

1. Podoabă și medalion
Mi-e crucea lui Hristos!
Cu El să fiu biruitor,
O port prea bucuros.


2. Cu drag port crucea, să mă crezi,
Umil, precum e drept,
Pe pieptul meu tu n-ai s-o vezi,
Căci eu o port în piept.


3. Chiar și când doare sau mi-e greu,
Urmez încrezător!
A suferit Isus al meu
Mult mai îngrozitor...


4. Și dacă eu voi suferi
Cu-al meu Mântuitor,
Cununa mi-o va dărui
Când va veni, pe nor!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.12.2010, 19:50:08
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Credinta si harul se dovedesc si prin faptele de pocainta si prin sarutarea crucii.

Puteți proba afirmația aceasta cu vreun text biblic?



2. Cu drag port crucea, să mă crezi,
Umil, precum e drept,
Pe pieptul meu tu n-ai s-o vezi,
Căci eu o port în piept.

Nu am nimic de dovedit .Invatatura despre reprezentarea crucii ca si despre icoane vine prin har,prin Duhul,si a fost relevata de a lungul Traditiei .Sunt lucruri foarte fine acum,dar care pt primii crestini erau evidente.
Nimeni nu va acuza ca nu respectati simbolul vazut al crucii.Eu ma bucur ca il respectati macar pe cel nevazut.
Totusi din strofa aceea,se vede cat de tare fugiti de simbolurile vazute.Pentru ca ea zice:
"Pe pieptul meu tu n-ai s-o vezi," Adica va definiti in raport cu atii,care poarta crucea la piept.Nu va afirmati prin ceva propriu ci prin negarea altora.
In rest sunt de acord cu 90% din postarea ta,si in sfarsit vad ca putem avea credinte comune pana la un punct.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.12.2010, 22:22:12
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu am nimic de dovedit .Invatatura despre reprezentarea crucii ca si despre icoane vine prin har,prin Duhul,si a fost relevata de a lungul Traditiei .Sunt lucruri foarte fine acum,dar care pt primii crestini erau evidente.
Nimeni nu va acuza ca nu respectati simbolul vazut al crucii.Eu ma bucur ca il respectati macar pe cel nevazut.
Totusi din strofa aceea,se vede cat de tare fugiti de simbolurile vazute.Pentru ca ea zice:
"Pe pieptul meu tu n-ai s-o vezi," Adica va definiti in raport cu atii,care poarta crucea la piept.Nu va afirmati prin ceva propriu ci prin negarea altora.
In rest sunt de acord cu 90% din postarea ta,si in sfarsit vad ca putem avea credinte comune pana la un punct.
Cumva trebuie să se remarce identitatea noastră, totuși n-aș fi atât de sigur că fugim de simbolurile văzute, atâta timp cât poți vedea crucea pe bisericile și în cimitirele noastre. În aceeași idee: procentul de 10% care ne diferențiază e chiar neglijabil - cu bucurie constat lucrul acesta! Mai să mă apuce așa un val de ecumenism pozitiv (e știut faptul că atât ortodocșii, cât și adventiștii sunt anti-ecumeniști convinși).
Reply With Quote
  #49  
Vechi 17.12.2010, 18:41:42
zsuleica zsuleica is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Implicit

daca toti crestinii am incerca sa-l primim pe Iisus in inimile noastre, nu ne-am mai incurca atata in micile diferente dintre practici, manifestari trupesti, etc. unul canta una, altul canta alta, unul isi face cruce cu mana, altul cu sufletul, altul deloc, unul pune cruce pe biserica, altul cocos, etc etc... Cuvantul lui Iisus, credinta si faptele bune, pe acestea ar fi de folos sa ne concentram. nu atat de mult pe diferentele dintre noi. ar fi frumos sa ne dorim apropierea dintre noi, nu departarea. foarte greu de realizat in zilele noastre. e mult prea tentant si placut sa ne credem mai buni, mai sfinti, mai 'adevarati' decat restul...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.12.2010, 22:39:12
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zsuleica Vezi mesajul
daca toti crestinii am incerca sa-l primim pe Iisus in inimile noastre, nu ne-am mai incurca atata in micile diferente dintre practici, manifestari trupesti, etc. unul canta una, altul canta alta, unul isi face cruce cu mana, altul cu sufletul, altul deloc, unul pune cruce pe biserica, altul cocos, etc etc... Cuvantul lui Iisus, credinta si faptele bune, pe acestea ar fi de folos sa ne concentram. nu atat de mult pe diferentele dintre noi. ar fi frumos sa ne dorim apropierea dintre noi, nu departarea. foarte greu de realizat in zilele noastre. e mult prea tentant si placut sa ne credem mai buni, mai sfinti, mai 'adevarati' decat restul...


Domnul sa te binecuvanteze!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 02.03.2014 23:59:31
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Crucea catolica Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 135 06.12.2010 23:45:33
crucea celtica oncioiu Generalitati 4 14.10.2010 11:11:57
Crucea Lui - comoara mea Ioan_Ciobota Generalitati 0 30.03.2007 11:24:39