Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2015, 23:06:52
Catalin79 Catalin79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 17
Implicit Am ganduri de hula ingrozitoare

Buna seara! Am o problema foarte mare si nici macar nu stiu de unde sa incep, din cazua acestei probeleme uneri ma gandesc si sa-mi iau viata pur, nu vreau sa spun ca eu sunt singurul, cu probleme din lume si ca nimeni nu pateste ce patesc eu, stiu ca noi toti trecem prin asta, toti avem aceste ganduri teribile dar cateodata simt ca nu le pot face fata si le cedez zicand ca ele si facand ca ele.
Recunosc, au fost situatii in care, mi-au aparut gandrile si chiar tineam cu ele, era voia mea dar era o voie cidata, sa va dau un exemplu care mi s-a intamplat: Stateam la calculator si dintr-o data imi apare un gand cum ca diavolu este cel adevarat, eu ma tem nu stiu ce sa fac, sunt panicat cedez si zic: da diavolu e adevarul si chiar credeam asta, incerc sa-mi dau seama ca ce am spus e neadevarat dar, parca ceva ma trage ca un magnet si aici intervine si vointa mea, vointa aceea rea si zic vrea sa ma alatur diavolului, apoi simt o durere imensa in sulfet si chiar incerc sa-mi dau seama. ca ceea ce am spus nu e adevarat, dupa cateva minute incerc sa fac in asa fel incat sa-mi para si rau, reusesc putin dar putin.
Recunosc nu sunt un crestin veritabil, la biserica merg (si acolo imi apar ganduri de hula impotriva lui Dumnezeu dar mai ales impotriva Duhului Sfant) dar cu rugaciunea stau foarte prost, ma rog rareori foarte rar si stiu ca e din cauza lenei adica din cauza mea, si cred ca de aceea imi apar si ganduri de hula asa multe pentru ca eu ii permit, diavolului, sa intre in mine neindeplind voia Domnului.
Dar cateodata acele ganduri devin atat de insuportabile incat chiar as vrea sa nu mai exist, orice, as vrea chiar sa am cancer dar sa nu-L mai hulesc pe Iisus Hristos in halul acesta. Acum de doua saptamani in coace il hulesc pe Duhul Sfant in fiecare zi, dar eu nu vreau imi apar gandurile rele despre El si chiar nu le pot face fata asa ca zic ca aceste ganduri, bineinteles dupa aceea regret amarnic si plang. Noroc cu bunul Dumnezeu Iisus Hristos care, mi-a dat un duhovnic de nota 100000 un om splendid care imi spunea ca daca regreti cu adevarat in orice faci Dumnezeu te iarta chiar si in lucruri de genul acesta inimaginabile trebuie doar sa te intoci la Iisus si El te va primii cu bratele deschise.
Am citi pe un site ortodox despre hula Duhului Sfant si spunea asa: ca oamenii care erau atrasi de placerile lumesti s-au cait si au primit iertarea dar cei ce l-au hulit de Duhul sfant nu vor sa se schimbe si deaia nu sunt iertati dar eu regret sunt momente in care spun din cauza gandurilor il hulesc pe Duhul Sfant si vreau sa spun cum il hulesc ca nu-mi permit si este ingrozitor dar dupa cum v-am spus regret. Insa tare ma tem, de ziua in care gandurile or sa ma infranga si poate ca nu o sa mai regret, si nu voi mai primii iertare.
Totusi, eu vad aceste ganduri ca pe niste incercari, prin care trebuie sa trec da r e atat de greu uneori pentru ca din cauza lor incep sa-l pe diavol ca fiind lumina adevarata si nu pe Hristos desi stiu din toate inima mea ca Iisus Hristos este lumina cea adevara. Din cauza acestor ganduri incep sa nu mai cred nici in Hristos si e tragic.
Va rog mult sa ma ajutati cu ceva, orice un sfat, niste rugaciuni orice.
Am nevoie disperata de ajutor.
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2015, 23:16:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citește textul din atașament și fă ce spune cu răbdare și perseverență.
Attached Files
File Type: doc NICODIM AGHIORITULa.doc (55,0 KB, 88 views)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.04.2015, 23:29:25
Catalin79 Catalin79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 17
Implicit

Mihailic iti multumesc din toate inima si din tot sufletul pentru ajutorul dat, ma simt mai bine, multumesc.
Laudat fie Dumnezeu Iisus Hristos Mantuitorul sufletelor noastre!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.04.2015, 23:33:22
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin79 Vezi mesajul
Mihailic iti multumesc din toate inima si din tot sufletul pentru ajutorul dat, ma simt mai bine, multumesc.
Laudat fie Dumnezeu Iisus Hristos Mantuitorul sufletelor noastre!
Cu bucurie!
Amin, amin!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.04.2015, 12:42:28
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

„De aceea vă spun: orice păcat și orice hulă vor fi iertate oamenilor; dar hula împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertată. Oricine va vorbi împotriva Fiului omului va fi iertat; dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor.” (Matei 12 : 28, 31 – 32).

Păi cum vine asta?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.04.2015, 15:32:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Necredința e unul din păcatele împotriva Duhului Sfînt. Acum nu crezi că Dumnezeu există, apoi mori, după care ajungi într-o stare diferită de cea din timpul vieții pămîntești. Înțelegi că te-ai înșelat, ai dovada că există un Creator. Dar mîndria va merge mai departe și nu vei accepta noua condiție. Te vei răzvrăti împreună cu îngerii care au ales despărțirea de Dumnezeu. Deci nu vei fi iertat nu pentru că Dumnezeu nu vrea, ci pentru că tu alegi așa păstrînd în continuare o libertate totală.

Ceva de genul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.04.2015, 15:48:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
„De aceea vă spun: orice păcat și orice hulă vor fi iertate oamenilor; dar hula împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertată. Oricine va vorbi împotriva Fiului omului va fi iertat; dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor.” (Matei 12 : 28, 31 – 32).

Păi cum vine asta?
Tulburarea lui Cătălin79 n-are legătură cu hula împotriva Duhului Sfânt. El are doar mintea nepăzită și din cauza asta țin dracii acolo conferințe neîncetat. Dacă citești textul lui Nicodim Aghioritul o să începi să te dumirești, bineînțeles, dacă nu întâmpini informația cu gânduri ascunse de hulă.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.04.2015, 16:08:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-le-infruntam/

[COLOR=#ff0000],,Rugăciune pentru izbăvirea de gândurile hulitoare[/COLOR]

Dumnezeule mai înainte de veci, Care cunoști cele ascunse, Care cerci inimile și rărunchii, Cela ce șezi pe heruvimi și vezi adâncurile, Care de departe pricepi gândurile mele! Tu știi că urăsc gândurile necurate, scârbavnice, hulitoare, care năvălesc fără de rușine asupra mea și că nu mă învoiesc cu ele, și rog bunătatea Ta: ceartă duhul cel hulitor, ca să se depărteze de la mine, izgonește toate gândurile rele, ca să nu mă mai necăjească, alină tulburarea inimii mele, potolește viforul gândurilor mele, rușinează-l pe vrăjmaș, care smintește conștiința mea, ca să nu se bucure potrivnicul meu de mine. De Tine ascultă toate: poruncește viforului și tulburării minții mele ca să se liniștească, încât să slujesc fără îndoială și tulburare Ție, Domnului meu, în toate zilele vieții mele. Amin.

[COLOR=#ff0000]Cel mai scurt mijloc pentru a scăpa de gândurile hulitoare[/COLOR]

Dacă va veni gând de hulă împotriva lui Dumnezeu, rostește: ,,Cred într-Unul Dumnezeu..’’ până la sfârșit, și fă metanii pe cât îți stă în putință.
Dacă va veni gând de hulă împotriva Sfintelor Taine ale lui Hristos, rostește până la capăt: ,,Cred, Doamne, și mărturisesc că Tu ești cu adevărat Hristos…’’, și fă metanie.
Dacă va veni gând de hulă împotriva Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, rostește o rugăciune oarecare către Preasfânta Născătoare de Dumnezeu sau vreun tropar al ei, făcând metanii și zicând: ,,Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-mă pe mine, păcătosul!’’
Dacă va veni gând de hulă împotriva vreunui sfânt, rostește următoarele: ,,Roagă-te lui Dumnezeu pentru mine, păcătosul, Sfinte (numele), că după Dumnezeu la tine alerg, grabnicule ajutător și rugător pentru sufletele noastre’’, și fă metanii pe cât îți stă în putere, zicând: ,,Sfinte (numele), roagă-te lui Dumnezeu pentru mine, păcătosul.’’
Dacă va veni gând de hulă împotriva vreunei icoane, fă în fața icoanei aceleia 15 metanii sau câte poți, rugându-te celui înfățișat pe icoana aceea – și în acest fel vei nimici, cu ajutorul lui Dumnezeu, gândurile de hulă. Amin.

(Sfântul Dimitrie al Rostovului ,,Calea împărătească: învățături și pravile de rugăciune’’, Ed. Sophia, 2011, pag. 156-160)"


Sursa:



http://acvila30.ro/sfantul-dimitrie-...rilor-de-hula/

,,3) Un frate l-a intrebat pe unul din parinti despre gandul hulei, zicand : se necajeste sufletul meu, avvo, de dracul hulii, ci fa mila si spune-mi, din ce mi se intampla si ce voi face ? Raspuns-a batranul : un gand ca acesta ni se intampla noua din clevetire, defaimare si osandire, dar mai vartos din mandrie si dintru a-si face cineva voile sale si a se lenevi in rugaciunea sa, si din manie si iutime care sunt semne ale mandriei, caci aceasta ne arunca pe noi in patimile ce s-au zis si de acolo se naste gandul hulii si de va zabovi in suflet il da dracul hulii la cel al curviei si de multe ori il aduce pana la iesirea din minti, iar de nu se va destepta omul, piere."
Sursa: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pateric/8.htm
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.04.2015, 16:55:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu poti sa stii care este cauza gandurilor de genul asta, decat daca omul face o spovedanie completa si esti absolut sigur ca nu ascunde nimic.

Unele aspecte pot tine si de o slabiciune a mintii, care tine poate de aspecte de ordin medical.

Dar despre asta cel mai bine se poate pronunta duhovnicul lui.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.04.2015, 21:50:20
Catalin79 Catalin79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Necredința e unul din păcatele împotriva Duhului Sfînt. Acum nu crezi că Dumnezeu există, apoi mori, după care ajungi într-o stare diferită de cea din timpul vieții pămîntești. Înțelegi că te-ai înșelat, ai dovada că există un Creator. Dar mîndria va merge mai departe și nu vei accepta noua condiție. Te vei răzvrăti împreună cu îngerii care au ales despărțirea de Dumnezeu. Deci nu vei fi iertat nu pentru că Dumnezeu nu vrea, ci pentru că tu alegi așa păstrînd în continuare o libertate totală.

Ceva de genul.
Pai stiu ce simti despre mine dupa ce am spus in intrebare dar la mine e si o mare deznadejde nu stiu cum sa-ti explic, uite iti dau un exemplu pe care il traiesc zi de zi si ma lupt cu el, desi mi-e frica sa ti-l dau asta este: deci eu stau linistit si ma gandesc ca Dumnezeu este Iisus Hristos si ca El este lumina si dintr-o data imi apare un sentiment de dispret de ura fata de Iisus simt o.. intru intr-o stare care-mi aduce manie si nu stiu de unde vine si e prea puternica, incepe sa ma ia frica nu stiu incotr-o so iau si cezed spuand ca: ,,Iisus scoate demoni cu belzebul'', si nu mai pot e macabru uneori ma intreb daca sa nu-mi iau viata sa-u sa nu mi-o iau pentru ca stiu ca pacatul pe care-l fac zicand asta e prea greu si ca-l pierd pe Dumnezeu si pentru ce m-ai traiesc.
Si simt si mandria si imi dau seama ca din cauza ei eu il hulesc pe dumnezeu si chiar incerc sa scap de ea cateodata imi reuseste cateodata nu, recunosc inca din vara am fost la un psiholog si un psihiatru si psihiatrul mi-a recomandat niste pastile, la inceput eram mandru si nu voiam sa le iau (prezicez ca problema aceasta cu gandurile o am din craciunul lui 2014) crezand ca doar Dumnezeu ma va vindeca si ca daca le iau il supar, pe urma in la sfarsitul verii mi-am dat seama ca trebuie sa le iau dupa un incident destul de neplacut cu hula si le-am luat, a fost bine cat le-am luat dar am renuntat la ele in urma cu o luna doarece aveau niste efecte adverse si anume somnul dormeam prea mult pe timpul zilei si pierdeam aproape tot timpul, deaia le-am intrerupt si acum le iau doar seara.
Cand mi-a recomandat pastilele doctorul psihiatru si psiholog mi-au spus ca am depresie anxioasa, dar deabia acum realizez ca nu trebuia sa renunt la tratament in urma.
Faza este ca atunci ca acum daca ceva din jurul meu ma deranjeaza nu stiu orice, de exemplu pierd ceva si nu gasesc sau cineva spune ceva ce nu-mi convine ma enervez devin irascibil si chiar in momentele acelea incep sa hulesc pe Dumnezeu si Duhul Sfant desi nu vreau sa hulesc.
Adevarul este ca eu nu am nici prea mult incredere in Iisus si poate deaia il si hulesc nu am incredre ca ma poate vindeca ca este cu mine deaia dar dupa cum am spus chiar cand il hulesc eu imi dau seama ca e neadevarat si plang cu amaraciune, si chiar cred ca viata nu mai are rost, de ce nu mai are rost? pentru ca eu daca regret acum pentru hula tot voi huli dupa aceea si vreau sa ma schimb si nu pot si aici se pune capat vietii.
Chiar si acum cand iti raspund imi mai aparu starea aceea de manie care Dumnezeu Iisus Hristos si spusai: ..Daca tu esti Hristos mantuiestete pe tine'' desi nu voiam sa o spun dar am spus-o e ceva ce nu vreau sa fac, chiar nu vrea, credeti ca daca as vrea sa o fac v-as mai cere ajutorul si lui Dumnezeu i-as mai cere ajutorul, chiar regret ce am spus acum si stiu ca din cauza neincrederii mele in Iisus am spus-o dar imi dau seama ca e fals si incerc sa remediez asta.
Adevarul este ca am obosit sa-l hulesc pe Dumnezeu am obosit, nu stiu as vrea sa am cancer macar sa ma doara cancerul decat hula aspra impotriva Lui Dumnezeu.
Si recunosc inca o data ca din cauza neicrederii mele in Iisus il hulesc pe El dar cum sa fac sa am incredere, cum sa fac sa treaca hula pe langa mine fara sa o zic?
Imi doresc din tot sufletul asta, dar o deznadejde ma cuprinde si simt ca ma inec, acum recunosc ca mandria ma trage in jos si ca am nevoie de Dumnezeu ca sa ma ajute dar daca il hulesc iar ce ma fac, daca pic iar in deznadejde?
Gandurile astea sunt ca niste cioburi in capul meu si in inima mea si cateodata chiar vreau sa dorm un somn adanc sa nu ma mai trezesc.
Chiar spuneti-mi ce pot sa fac?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare