Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.04.2015, 22:04:44
Catalin79 Catalin79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 17
Implicit

Mi-am dat seama de ce il hulesc pe Dumnezeu si Duhul Sfant e din cauza sentimetului mandriei dar nu il aprob si cred ca mandria este calea adevarului ba din contra calea minciunii dar cand ea navaleste pe mine ca un caine turbat ce pot face ca sa nu-i dau dreptate, pentru ca simt ca cedez din toate punctele de vedere sufleteste, mental si fizic.
Va rog ajutati-ma!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.04.2015, 22:18:36
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin79 Vezi mesajul
Mi-am dat seama de ce il hulesc pe Dumnezeu si Duhul Sfant e din cauza sentimetului mandriei dar nu il aprob si cred ca mandria este calea adevarului ba din contra calea minciunii dar cand ea navaleste pe mine ca un caine turbat ce pot face ca sa nu-i dau dreptate, pentru ca simt ca cedez din toate punctele de vedere sufleteste, mental si fizic.
Va rog ajutati-ma!
Încearcă mai întâi ce-ți spune să faci textul de mai jos. Dar fii și tu bărbat, ai răbdare, credință, nădejde, nu te lăsa bătut degrabă.

"Deci cine vrea și iubește să fie liber de gândurile de hulă, acela trebuie mai întâi să-și adune întreaga minte în inima lui și să se roage cu multă atenție și mare vigilență, ca să nu lase cuvântul interior din inimă să grăiască, ci să-l facă să tacă supraveghindu-l cu un ochi serios și conducător. Dar nu e de ajuns numai aceasta, ci, după ce face cuvântul interior să tacă, trebuie să-i dea și să grăiască această scurtă rugăciune: ,,Doamne Iisuse Hristoase, Fiului lui Dumnezeu, miluiește-mă!" și numai aceasta să o grăiască, și nici un alt cuvânt. Dar să o zică ținându-și puțin și răsuflarea până ce zice o dată cuvintele rugăciunii acesteia și apoi să răsufle din nou, mintea rămânând fără formă și fără chip și privind prin puterea lui văzătoare [spirituală] numai locul inimii, iar auzul [spiritual al] minții să nu audă nimic altceva decât cuvintele rugăciunii acesteia. Deci rugăciunea aceasta rostită în acest mod va face să dispară toate gândurile, nu numai cele de hulă, ci și cele de rușine și trupești și cele de viclenie și de irascibilitate, fiindcă atunci când e rostit în inimă cu credință fierbinte și meditat necontenit, acest înfricoșător și sfânt Nume al lui Iisus Hristos arde ca o lumină și lovește și taie ca o sabie cu două tăișuri demonii care se găsesc, cum spuneam, la suprafața inimii și grăiesc prin cuvântul interior toate gândurile de hulă și rele. "
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 07.04.2015 at 22:24:14.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.04.2015, 22:36:51
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Gandurile de hula, adica injuraturile - toate au o singura cauza - o anumita forma de trauma a "eului".

Daca durerea "eului" provocata de un anumit agent (de obicei persoane agresive, dar si situatii speciale, necazuri, socuri, esecuri) patrunde mai adanc, aceasta nu se vindeca cu usurinta.

Uneori rana poate fi atat de severa incat este imposibil ca omul sa gaseasca in sine suficiente resurse psihologice pozitive de compensare.

In principiu, o astfel de trauma trebuie adresata cu grija, analizata atent si vazut unde si cum a produs rupturi launtrice.

O abordare religioasa este intotdeauna binevenita, dar exista posibilitatea ca aceasta sa nu fie absorbita corespunzator in rana.

In unele cazuri este ca si cum s-ar atinge direct o rana deschisa. Tipatul este inevitabil, fizic vorbind. Injuratura apare instinctiv fara posibilitatea de a o controla.

Relationarea tipatului cu niste cauze transcendente malefice, de obicei agraveaza starea bolnavului – ii creaza un discomfort accelerat – aruncandu-l intr-o bucla vicioasa de gandire.

Astfel, ca pe langa trauma initiala dezvolta si o alta forma de patologie.

Catalin, sfatul meu este sa incerci sa-ti dai seama care este sursa durerii pe care o ai, sa cauti sa te informezi cu privire la rezolvarea unor cazuri similare cu cea cu care te confrunti, sa continui sa consulti un psiholog si daca nu simti o ameliorare sa consulti altul.

Sa continui sa te rogi si cel mai important lucru, sa stii ca niciun demon nu are putere asupra ta, pentru simplul motiv ca, in mod esential, nu exista.
__________________

Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.04.2015, 22:51:29
Catalin79 Catalin79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 17
Implicit

Iti multumesc mult Mihailic pentru ca nu ai renuntat la mine am spus si spun in continuu rugaciunea inimii: ''Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul''
Ma simt mult mai bine.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.04.2015, 23:08:25
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin79 Vezi mesajul
deci eu stau linistit si ma gandesc ca Dumnezeu este Iisus Hristos si ca El este lumina si dintr-o data imi apare un sentiment de dispret de ura fata de Iisus simt o.. intru intr-o stare care-mi aduce manie si nu stiu de unde vine si e prea puternica, incepe sa ma ia frica nu stiu incotr-o so iau si cezed spuand ca: ,,Iisus scoate demoni cu belzebul'', si nu mai pot e macabru uneori ma intreb daca sa nu-mi iau viata sa-u sa nu mi-o iau pentru ca stiu ca pacatul pe care-l fac zicand asta e prea greu si ca-l pierd pe Dumnezeu si pentru ce m-ai traiesc.
?
In fraza de mai sus se vede mandria.
Vrei sa iti zic care e?
Nu aceea care crezi tu,pentru ca tu pomenesti de sentimente ca :dispret,ura ,frica , hula pana la ultima propozitie
Dar acestea nu sunt mandrie
Mandria este << uneori ma intreb daca sa nu-mi iau viata sa-u sa nu mi-o iau pentru ca stiu ca pacatul pe care-l fac zicand asta e prea greu si ca-l pierd pe Dumnezeu>>

Este aceiasi mandrie care a avut-o si Iuda, ca el ar rezolva situatia ,si ca si-ar aplica corectia singur . Spre deosebire,Petru,desi a avut hule la fel de mari ,nu a deznadajduit .
Nu hotarasti tu cat poate ierta Dumnezeu si cat nu .
Nu hotarasti tu ce suporta El si ce nu
Acceptat te asa cum esti ,si iti vor trece gabndurile de hula
Mandria care le tine in tine este aceea ca tu esti credincios, si deci tu nu hulesti .
Accepta ca esti asa cum esti, si lasa pe Dumnezeu sa faca restul .
Chiar de ar fi sa tii mintea in iadul hulei , nu deznadajdui, caci deznadejdea de fapt o urmareste diavolul,nu hula


PS si eu am trecut prin aceste ganduri , si cand am acceptat ca le am, si ca e ceva in mine care se opune lor,atunci mi-au trecut

Last edited by iustin10; 07.04.2015 at 23:12:10.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.04.2015, 23:41:29
Catalin79 Catalin79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Încearcă mai întâi ce-ți spune să faci textul de mai jos. Dar fii și tu bărbat, ai răbdare, credință, nădejde, nu te lăsa bătut degrabă.

"Deci cine vrea și iubește să fie liber de gândurile de hulă, acela trebuie mai întâi să-și adune întreaga minte în inima lui și să se roage cu multă atenție și mare vigilență, ca să nu lase cuvântul interior din inimă să grăiască, ci să-l facă să tacă supraveghindu-l cu un ochi serios și conducător. Dar nu e de ajuns numai aceasta, ci, după ce face cuvântul interior să tacă, trebuie să-i dea și să grăiască această scurtă rugăciune: ,,Doamne Iisuse Hristoase, Fiului lui Dumnezeu, miluiește-mă!" și numai aceasta să o grăiască, și nici un alt cuvânt. Dar să o zică ținându-și puțin și răsuflarea până ce zice o dată cuvintele rugăciunii acesteia și apoi să răsufle din nou, mintea rămânând fără formă și fără chip și privind prin puterea lui văzătoare [spirituală] numai locul inimii, iar auzul [spiritual al] minții să nu audă nimic altceva decât cuvintele rugăciunii acesteia. Deci rugăciunea aceasta rostită în acest mod va face să dispară toate gândurile, nu numai cele de hulă, ci și cele de rușine și trupești și cele de viclenie și de irascibilitate, fiindcă atunci când e rostit în inimă cu credință fierbinte și meditat necontenit, acest înfricoșător și sfânt Nume al lui Iisus Hristos arde ca o lumină și lovește și taie ca o sabie cu două tăișuri demonii care se găsesc, cum spuneam, la suprafața inimii și grăiesc prin cuvântul interior toate gândurile de hulă și rele. "
Este o minune a lui Iisus Hristos, nu credeam ca aceasta rugaciune ma poate mantui, dar uite ca poate, acum regret cu adevarat ceea ce am facut si am zis Doamne Iisuse Hristoase Iarta-ma, vreau sa fiu fiul tau.
Fie laudat Numele Domnului Iisus Hristos de acum si panan veac Amin.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.04.2015, 00:00:20
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Bucurie, frate, bucurie!!
Slavă Bunului și Atotputernicului nostru Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.04.2015, 00:08:58
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Catalin:toate discutiile de aici nu au fost facute cu ideia de a incerca cineva sa te inteleaga!Acum te rog sa urmaresti ce postez eu!Cineva a creat tot ce exista!Acela este Dumnezeu Atoatecreator.Noi cu mintea noastra nu putem sa il cunoastem.De ce?Pt ca noi suntem in interiorul creatiei.Suntem ca intr-o camera si nu putem vedea cum este casa in exterior.Dumnezeu ne reveleaza fiecaruia ceva despre ELAsta putem noi sa stim despre DumnezeuAcum si diavolul este tot in interiorul lui creatiei lui Dumnezeu.Fiind dintru inceput inger Dumnezeu ia revelat mai multe decat noua oamenilor.Asa ca diavolul il stie pe Dumnezeu dar nu il cunoaste pe Dumnezeu sinici puterea lui Dumnezeu!Si diavolul este in creatie!De ce in creatia lui Dumezeu a aparut Diavolul?Pt ca Ingerii fiind creaturi nu pot fi perfecti.Numai Dumnezeu este perfect.Daca o creatura ar fi perfecta prin sine ar insemna ca exista inca un Dumnezeu.asta nu se poate pt ca Dumnezeu este Unic!Deci ingerii au mici imperfectiuni.Lucifer a dus aceasta imperfectiune pana acolo incat a vrut sa fie egalul lui Dumnezeu.Aici se vede lipsa lui de logica si faptul ca nu il cunostea pe Dumnezeu si ca habar nu avea ca Dumnezeu este unic.Prima cerinta ca sa pretinda egalitatea cu Dumnezeu este sa fie in afara creatiei.Dar Lucifer fiind creatura nu poate fi in afara creatiei.Deci din start actiunea lui era sortita esecului.Deci cel ce a creat totul acela esta Unic creator iar creaturile sunt mai mici si cu puteri mai slabe!Diavolul fiind creatura este inferior lui Dumnezeu!Intelege asta si gandurile venite de la diavol se vor spulbera iar procletul se va rusina!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.04.2015, 03:09:07
Catalin79 Catalin79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 17
Implicit

Oameni buni, voi sunteti adevarate caractere teologice, Iisus Hristos lucreaza prin voi. va multumesc mult de tot din tot sufletul si din totate inima mea.
Laudat fie Domnul nostru Iisus Hristos datatorul sperantei nemuritoare si al vietii fara de moarte!!!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.04.2015, 02:22:20
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin79 Vezi mesajul
Este o minune a lui Iisus Hristos, nu credeam ca aceasta rugaciune ma poate mantui, dar uite ca poate, acum regret cu adevarat ceea ce am facut si am zis Doamne Iisuse Hristoase Iarta-ma, vreau sa fiu fiul tau.
Fie laudat Numele Domnului Iisus Hristos de acum si panan veac Amin.
"Vedeți, când sufletul se smerește, când se supune voii lui Dumnezeu, duhurile viclene nu mai au putere asupra lui - căci se află sub ocrotirea harului Sfântului Duh, este acoperit de focul dumnezeiesc."

"Dacă sufletul iubește sincer rugăciunea, nu se mai poate despărți de Părintele său.
Este neîncetat cu El, mereu în prezența Sa - fie că vorbește cu oamenii, fie că este la muncă, la serviciu.
Este neîncetat cu El și se mișcă în prezența Sa, precum îngerii și sfinții.
Iată, aceasta este arvuna Împărăției Cerurilor, încă de aici, de pe pământ."

(Starețul Tadei - Cum îți sunt gândurile așa îți este și viața)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare