Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.08.2010, 12:26:10
absolutep0wer absolutep0wer is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 31
Implicit Cate minciuni spui zilnic?

Nevinovate sau nu, minciunile fac parte din viața noastră. Mai mult chiar, ele devin obiect de studiu pentru cercetătorii care vor să afle ce se ascunde în spatele fiecărei gogorițe și ce mecanism ne determină să recurgem la ele.
Potrivit unui studiu realizat de experți ai unui institut din Marea Britanie și publicat de Daily Mail, oamenii mint de aproximativ 657 de ori pe an, cam de două ori pe zi. Sondajul, realizat pe un eșantion de 2.000 de persoane, arată că pentru patru din cinci persoane minciuna face parte din viață.
Cele mai multe minciuni se spun la serviciu
În plus, 41 la sută dintre respondenți au recunoscut că cel mai adesea mint la locul de muncă și că cel care se confruntă cu minciuna este superiorul ierarhic. Pentru Gândul, psihoterapeutul Grațiela Albușor explică de ce alegem să ne mințim șeful.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.08.2010, 16:08:24
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Cam de două ori pe zi mi se pare o estimare optimistă. E drept, în unele zile stau mai mult singur, atunci probabil că mă apropii de această cifră...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.08.2010, 17:44:31
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Se intampla rar, ce e drept, sa ii mint pe cei din jurul meu. Insa, mult mai des, ma gasesc mintindu-ma pe mine insumi. Cred ca aceasta reprezinta o inselare si mai mare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.08.2010, 18:50:14
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Se intampla rar, ce e drept, sa ii mint pe cei din jurul meu. Insa, mult mai des, ma gasesc mintindu-ma pe mine insumi. Cred ca aceasta reprezinta o inselare si mai mare.
Asa este, ne mintim cel mai mult pe noi insine. Eu incerc pe cat posibil sa nu mint pe nimeni, dar nu reusesc tot timpul. Uneori mai incerc o solutie de mijloc: nici nu mint, nici nu spun adevarul. Ma gandesc ca poate si omisiunea adevarului este tot minciuna.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.08.2010, 18:58:41
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Cam de două ori pe zi mi se pare o estimare optimistă. E drept, în unele zile stau mai mult singur, atunci probabil că mă apropii de această cifră...
Si mie mi se pare aceasta cifra de 2 minciuni/zi destul de buna. Probabil s-au luat in seama doar minciunile mai grave, minciunile "nevinovate" neintrand in studiu. Mai interesant decat numarul minciunilor ar fi cauza acestora.
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.08.2010, 19:16:13
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pana la urma si daca minti pt. a face o fapta buna,de a lua apararea cuiva,sau de a lua asupra ta o vina,tot minciuna este. Intr-adevar,nu stiu daca la acel studiu s-au luat chiar toate variantele in calcul. Cat de mici si neinsemnate ar parea,tot minciuni sunt. Nu cred ca exista vreunul din noi care sa nu spuna "am mintit" cand ia parte la spovedanie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.08.2010, 19:48:27
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

niciodata nu mi-a placut sa mint,si am incercat mereu sa elimin minciuna !
insa,partea negativa, cand gandesti cu voce tare,este ca-ti faci numai dusmani !
insa, uneori, spunand un adevar cuiva, iti faci un mare dusman,care nu va ezita sa se razbune !

oamenilor nu le place adevarul,si cel care il spune,are numai de pierdut,si la serviciu,si peste tot !
daca ai zici la sef ca a gresit, a doua zi, te trezesti ca esti liber,si asa mai departe...
deci,chiar daca ai luptat pentru adevar, rezultatul e ca...ai pierdut,aici, pe plan social sau profesional !
insa adevarul iese mereu la iveala,ca si uleiul din apa,oricat ar incerca sa-l uite ticalosii !
asa ca omul care si-a sustinut onoarea, e in subconstientul lor apreciat,daca nu pentru adevar, macar pentru curajul de a pierde pentru el !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.08.2010, 17:13:32
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit Câte minciuni spun zilnic?

Păi dacă mă gândesc bine, și scototesc cu băgare de seamă, cred că le cam spun pă toate. Da' pă toate. Fără greșală. Fără nici o greșală. Absolut nici una.

Last edited by vsovivi; 27.08.2010 at 17:34:24.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.08.2010, 20:48:10
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

vsovivi cred ca ai probleme psihice. Si cu linkurile tale si cu tot. Si ai spus o minciuna :)) Cica fara greseli,dar deja ai scris cateva. Deci nu te mai lauda,ia DEX-ul in brate,noul DOOM si invata sa scrii. Apoi sa te lauzi
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.08.2010, 21:39:21
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
vsovivi cred ca ai probleme psihice. Si cu linkurile tale si cu tot. Si ai spus o minciuna :)) Cica fara greseli,dar deja ai scris cateva. Deci nu te mai lauda,ia DEX-ul in brate,noul DOOM si invata sa scrii. Apoi sa te lauzi
Ce mă? Io nu știu să scriu? Păi eu am jucat doom când tu erai la creșă... Nu ți-am zis că am 92 de ani și 7 luni? Mă, iar te iei de mine, om bătrân și atât de bolnav? Nu ți-e rușine? De ce ești obraznic? Și ce probleme psihice crezi tu că am? Auzi acolo la el, m-o prins că am spus o minciună...

Și ce vrei defapt? Adică să mă laud cu dexul în brațe? Cică să-l folosesc pă post de ganteră! Fii mă serios..! Și ce au filmulețele mele? Ți-i ciudă, ți-i ciudă... vezi că poate carzi cu nasu-n budă, adică cu nasu-n trabant.

Last edited by vsovivi; 27.08.2010 at 22:07:52.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
*URGENT!!*Intamplare la inmormantare care nu se intampla zilnic alexutzutaurashu23 Intamplari adevarate 7 29.11.2012 09:18:47
*URGENT!!*Intamplare la inmormantare care nu se intampla zilnic alexutzutaurashu23 Intrebari utilizatori 2 25.11.2012 00:02:30
Ce rugaciuni trebuiesc citite zilnic? nicoleta34 Rugaciuni 14 08.09.2011 20:01:20
Canibalismul in Rusia este un fapt zilnic.... Bast-et Generalitati 17 17.08.2010 23:57:24