Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.09.2010, 20:31:03
odi_groza odi_groza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2010
Mesaje: 5
Implicit cum sa spun ?

Buna seara
Am si eu o dilema si nu stiu cu cine sa vorbesc ,referitor la taina spovedaniei. am fost un pacatos si am facut tot felul de prostii in tineretea mea si un lucru ma tulbura si nu stiu daca e pacat sa zic la spovedanie.

Am un pacat dar nu stiu defapt daca e pacat sau nu si rog pe cei care se tulbura sau se ingretoseaza mai usor sa nu cititi mai departe ca eu nu vreau sa va smintesc. Am facut prostii, zic din nou, dar nu mai sunt omul acela. cand ma uit inapoi nici nu-mi vine sa cred ce am facut atunci. Dar eu ma pocaiesc si nu ma voi mai intoarce niciodata la acele lucruri oribile!

In tineretile mele am facut un lucru pe care acum l-am amintit. va rog din nou sa nu cititi mai departe ,cititi doar cei care stiu ca nu vi se face greata.

Asa ca....... va intreb cu nerusinare si va rog sa ma iertati. Este pacat a-ti bea propria .. sperma? STIU ca este un lucru foarte rusinos dar va rog nu mai sunt acel om ,daca ma gandesc acum la trecut numi trece prin minte decat faptul ca am fost inselat de diavol, altfel nu-mi explic cum am putut sa fac un lucru atat de marsav, de inuman.

Este de ajuns ca am spus la preot ca m-am masturbat la spovedania trecuta? Trebuie sa mai spun altceva? Eu ma pocaiesc si nu o sa mai fac asemenae lucruri de negandit

va multumesc mult si va rog din suflet sa ma iertati daca am smintit prin ce am scris adica prin fapta mea josnica din trecut.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.09.2010, 20:41:56
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Vă dați seama cât au de îndurat preoții la spovedanie Dar de asta i-a pus Dumnezeu ca să dezlege păcatele și are El grijă să-i întărească pentru a nu se sminti. La următoarea spovedanie spuneți și asta "ca să luați iertare de la Domnul Iisus Hristos.", "De vei ascunde de mine vreun păcat, îndoite păcate vei avea". Mergeți cu nădejde în Dumnezeu, cu regret față de pcatele săvârșite și cu dorința de a vă îndrepta.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.09.2010, 21:14:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odi_groza Vezi mesajul
Buna seara
Am si eu o dilema si nu stiu cu cine sa vorbesc ,referitor la taina spovedaniei. am fost un pacatos si am facut tot felul de prostii in tineretea mea si un lucru ma tulbura si nu stiu daca e pacat sa zic la spovedanie.

Am un pacat dar nu stiu defapt daca e pacat sau nu si rog pe cei care se tulbura sau se ingretoseaza mai usor sa nu cititi mai departe ca eu nu vreau sa va smintesc. Am facut prostii, zic din nou, dar nu mai sunt omul acela. cand ma uit inapoi nici nu-mi vine sa cred ce am facut atunci. Dar eu ma pocaiesc si nu ma voi mai intoarce niciodata la acele lucruri oribile!

In tineretile mele am facut un lucru pe care acum l-am amintit. va rog din nou sa nu cititi mai departe ,cititi doar cei care stiu ca nu vi se face greata.

Asa ca....... va intreb cu nerusinare si va rog sa ma iertati. Este pacat a-ti bea propria .. sperma? STIU ca este un lucru foarte rusinos dar va rog nu mai sunt acel om ,daca ma gandesc acum la trecut numi trece prin minte decat faptul ca am fost inselat de diavol, altfel nu-mi explic cum am putut sa fac un lucru atat de marsav, de inuman.

Este de ajuns ca am spus la preot ca m-am masturbat la spovedania trecuta? Trebuie sa mai spun altceva? Eu ma pocaiesc si nu o sa mai fac asemenae lucruri de negandit

va multumesc mult si va rog din suflet sa ma iertati daca am smintit prin ce am scris adica prin fapta mea josnica din trecut.
Daca ai sti cate vede Domnul in fiece secunda pe acest Pamant ! Nu stiu de poti sa realizezi si sa-ti imaginezi ca poti cuprinde cu privirea intreg Pamantul si sa vezi cate marsavii si orori se-ntampla ? Ingretosarea este un cuvant mult prea bland si mult prea duios pentru cate ai vedea ! Cel ce ne-a zidit are aceasta nesfarsita putere de a privi lucrurile in fata si de a nu se ingretosa de proprii lui copii, dar sa facem si noi la randul nostru acel mic pas spre iertarea pacatelor :Sfanta Spovedanie si indreptarea noastra !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2010, 22:02:54
odi_groza odi_groza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2010
Mesaje: 5
Implicit

Nu ajunge daca am spus data trecuta la spovedanie ca m-am masturbat si ca am dus un trai degradat ?

mi-e foarte greu sa spun un asemenea lucru preotului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2010, 22:07:36
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odi_groza Vezi mesajul
Nu ajunge daca am spus data trecuta la spovedanie ca m-am masturbat si ca am dus un trai degradat ?

mi-e foarte greu sa spun un asemenea lucru preotului.
Toți îtâmpinăm rușine la spovedanie, dar cu ajutorul lui Dumnezeu putem trece peste. Vrăjmașul e foarte viclean și încearcă să ne facă sa nu spunem toate păcatele la spovedanie ca să ne tragă spre el.
Un duhovnic se bucură când îl ajută pe fiul său duhovnicesc să se lepede de toate păcatele.

Să vă dea Dumnezeu curaj!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.09.2010, 22:12:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odi_groza Vezi mesajul
Nu ajunge daca am spus data trecuta la spovedanie ca m-am masturbat si ca am dus un trai degradat ?

mi-e foarte greu sa spun un asemenea lucru preotului.
Dracusorul , asa lucreaza :" fa , fa pacatul , ce mai stai ? Hai , ca nu se intampla nimic ! Sa vezi ce bineee este ! " Dar dupa aceea cine-ti rade in nas si te rusineaza ? Dracusorul ce tocmai te-a indemnat sa savarsesti pacatul ! Demonstreaza ca poti sa fi nu precum vrea el , ci cum vrea Dumnezeu ! E greu , dar nu imposibil !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.09.2010, 22:17:07
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odi_groza Vezi mesajul
Nu ajunge daca am spus data trecuta la spovedanie ca m-am masturbat si ca am dus un trai degradat ?

mi-e foarte greu sa spun un asemenea lucru preotului.
Daca dupa spovedanie ai repetat pacatul trebuie sa te spovedesti din nou!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.09.2010, 22:37:39
odi_groza odi_groza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Daca dupa spovedanie ai repetat pacatul trebuie sa te spovedesti din nou!
Nu l-am repeat si nici nu vreau sa-l repet vreodata!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.09.2010, 22:41:23
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odi_groza Vezi mesajul
Buna seara
Am si eu o dilema si nu stiu cu cine sa vorbesc ,referitor la taina spovedaniei. am fost un pacatos si am facut tot felul de prostii in tineretea mea si un lucru ma tulbura si nu stiu daca e pacat sa zic la spovedanie.

Am un pacat dar nu stiu defapt daca e pacat sau nu si rog pe cei care se tulbura sau se ingretoseaza mai usor sa nu cititi mai departe ca eu nu vreau sa va smintesc. Am facut prostii, zic din nou, dar nu mai sunt omul acela. cand ma uit inapoi nici nu-mi vine sa cred ce am facut atunci. Dar eu ma pocaiesc si nu ma voi mai intoarce niciodata la acele lucruri oribile!

In tineretile mele am facut un lucru pe care acum l-am amintit. va rog din nou sa nu cititi mai departe ,cititi doar cei care stiu ca nu vi se face greata.

Asa ca....... va intreb cu nerusinare si va rog sa ma iertati. Este pacat a-ti bea propria .. sperma? STIU ca este un lucru foarte rusinos dar va rog nu mai sunt acel om ,daca ma gandesc acum la trecut numi trece prin minte decat faptul ca am fost inselat de diavol, altfel nu-mi explic cum am putut sa fac un lucru atat de marsav, de inuman.

Este de ajuns ca am spus la preot ca m-am masturbat la spovedania trecuta? Trebuie sa mai spun altceva? Eu ma pocaiesc si nu o sa mai fac asemenae lucruri de negandit

va multumesc mult si va rog din suflet sa ma iertati daca am smintit prin ce am scris adica prin fapta mea josnica din trecut.
daca crezi ca diavolul te-a invins aruncandute in acel pacat,trebuie sa-l INVIGI si tu, mergand la preot si marturisind pacatul. nu deznadajdui.trebuie sa invingi si tu cu ajutorul lui DUMNEZEU
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.09.2010, 23:12:01
ionutpopa ionutpopa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Mesaje: 39
Implicit

Dar Grroza, sa stii ca contine substante esentiale si vitamine, pe deasupra ...

Totusi, cred ca e pacat si zi-l, cu toata rusinea, preotul de aceea exista, ca este doar un instrument in mana Domnului, deci foloseste-te de el ca atare.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii divortati spun adio altarului ofurnica Generalitati 59 03.04.2013 04:46:41
Teoria evolutiei - un basm! spun oamenii de stiinta elcipo Teologie si Stiinta 524 06.10.2011 12:49:15
Ce ne spun Învățăturile Sfinților Părinți despre : Ură cristiboss56 Generalitati 3 06.05.2009 23:06:53
Astrologii spun ca Mantuitorul nostru Iisus Hristos s-a nascut in iunie tigerAvalo9 Generalitati 49 27.02.2009 23:29:27