Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2017, 11:21:49
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit Rugaciunea celor care au uitat de Dumnezeu

Cum să îl mai abordezi pe Cel căruia I-ai inturnat spatele ani buni,cum să mai comunici,să îl mai si rogi ceva.Eu nu mai stiu cum să vorbesc cu Dumnezeu,când eram de 15,16 ani puteam,dar acum nu mai stiu,nu mai prea pot,si as vrea să Învat.Rugăciunile convenționale,slujbele,acatiste,canoane,chiar si Tatăl Nostru,pot fi mângâiere,dar sunt rugaciune unde adresarea e comună,de grup,unde adunarea cere iar tatăl dă tuturor.Eu acum exist datorită rugăciunilor celorlați.Dar ceea ce multi simt si au nevoia,si multi chiar se nevoiesc este o comunicare personală cu Dumnezeu
Pur si simplu m-as pune în genunchi si as spune Iată-mă Doamne sunt aici,dar dacă până acum câtva timp nu voiam să stiu de existenta Lui,acum mă cuprinde frica în fata măreției a ceea ce nu pot înțelege,simt toată murdăria din mine si faptul că e greu sa te cureți....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2017, 23:24:36
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cum să îl mai abordezi pe Cel căruia I-ai inturnat spatele ani buni,cum să mai comunici,să îl mai si rogi ceva.Eu nu mai stiu cum să vorbesc cu Dumnezeu,când eram de 15,16 ani puteam,dar acum nu mai stiu,nu mai prea pot,si as vrea să Învat.Rugăciunile convenționale,slujbele,acatiste,canoane,chiar si Tatăl Nostru,pot fi mângâiere,dar sunt rugaciune unde adresarea e comună,de grup,unde adunarea cere iar tatăl dă tuturor.Eu acum exist datorită rugăciunilor celorlați.Dar ceea ce multi simt si au nevoia,si multi chiar se nevoiesc este o comunicare personală cu Dumnezeu
Pur si simplu m-as pune în genunchi si as spune Iată-mă Doamne sunt aici,dar dacă până acum câtva timp nu voiam să stiu de existenta Lui,acum mă cuprinde frica în fata măreției a ceea ce nu pot înțelege,simt toată murdăria din mine si faptul că e greu sa te cureți....
Un prim pas ar fi sa fii atent sa scrii la persoana I. Vorbesc serios!
Ca e greu sa ma curat stiu si eu, dar, chiar daca tu ai vorbit despre tine, n-ai fost constient de atentia pe care trebuie s-o acorzi tie insusti, care ar demonstra smerirea ta; daca vei face asta constient vei fi inceput deja abordarea foarte folositoare de care vorbesti.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.06.2017, 01:13:36
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Un prim pas ar fi sa fii atent sa scrii la persoana I. Vorbesc serios!
Ca e greu sa ma curat stiu si eu, dar, chiar daca tu ai vorbit despre tine, n-ai fost constient de atentia pe care trebuie s-o acorzi tie insusti, care ar demonstra smerirea ta; daca vei face asta constient vei fi inceput deja abordarea foarte folositoare de care vorbesti.
1.Nu sunt ipocrit.2.Nu pozez în concepte si sisteme comportamentale.3.Nu vreau să mimez smerenia de dragul smereniei.Iar exprimarea mea este un glas care se plimbă de la stări personale la trăiri comune si dureri universale.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.06.2017, 06:21:26
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
1.Nu sunt ipocrit.
Tocmai raspunsul tau te contrazice.
Citat:
2.Nu pozez în concepte si sisteme comportamentale.
Nici nu ma gandisem la asa ceva, dar ma tem ca nu te poti califica pentru a indeplini conditiile necesare pentru eficienta sfatului meu sincer.
Citat:
3.Nu vreau să mimez smerenia de dragul smereniei.Iar exprimarea mea este un glas care se plimbă de la stări personale la trăiri comune si dureri universale.
Probabil de aceea ai scris la persoana a II-a cand ai terminat, cu toate ca ai inceput la persoana I.
Ai fost constient de asta in timp ce scriai, sau abia acum recunosti?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.06.2017, 14:25:15
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tocmai raspunsul tau te contrazice.
Nici nu ma gandisem la asa ceva, dar ma tem ca nu te poti califica pentru a indeplini conditiile necesare pentru eficienta sfatului meu sincer.
Probabil de aceea ai scris la persoana a II-a cand ai terminat, cu toate ca ai inceput la persoana I.
Ai fost constient de asta in timp ce scriai, sau abia acum recunosti?
Nu,sunt un inconștient notoriu.Pari intoxicat,sau nu stiu,îmi dai senzația unui ghimpe.Care e problema ta la ce persoană scriu?Sau pur si simplu ti-e greu să urmărești un text unde se alternează modul de adresare?Chiar nu înțeleg...Să înțeleg că sinceritatea ta e condiționată de calificările omului,de condițiile la care trebuie să se supună pentru a fi inițiat de tine în tainele spiritualității demetriene.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.06.2017, 23:03:51
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Nimic din ce este omenesc nu mi-e strain

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cum să îl mai abordezi pe Cel căruia I-ai inturnat spatele ani buni,cum să mai comunici,să îl mai si rogi ceva.Eu nu mai stiu cum să vorbesc cu Dumnezeu,când eram de 15,16 ani puteam,dar acum nu mai stiu,nu mai prea pot,si as vrea să Învat.Rugăciunile convenționale,slujbele,acatiste,canoane,chiar si Tatăl Nostru,pot fi mângâiere,dar sunt rugaciune unde adresarea e comună,de grup,unde adunarea cere iar tatăl dă tuturor.Eu acum exist datorită rugăciunilor celorlați.Dar ceea ce multi simt si au nevoia,si multi chiar se nevoiesc este o comunicare personală cu Dumnezeu
Era cu multi ani in urma si cineva mi-a zis ,un credincios ,caruia i-am spus unele lucruri despre mine,si omul a vrut sa ma scoata din ganduri ,ca uneori ne facem ganduri sau deznadajduim mai mult decat e cazul,si mi-a spus despre un mare om de stiinta care a spus:"Nimic din ce este omenesc ,nu mi-e strain." Deci omul avusese anumite pacate,fiind tanar, dar totusi a ajuns om de stiinta si credincios .
Ma uitam mai demult si vedeam cautarile tale,nelinistile si greutatile vietii tale.Caci nu e usor sa nu ai tata,de mic parca,sa nu ai un model masculin,cineva cu care sa discuti(si uneori nu ajunge numai mama).Sa stii ca acelasi lucru poti sa il simti, si daca nu ai avut o relatie buna cu tatal, chiar daca il ai.
E mare lucru sa ai un duhovnic care sa fie facut ptr asta.Unul dintre cei mai buni care l-am avut ,stii prin ce era deosebit???...Cineva va zice, a facut doctoratul in Grecia... sau te miri ce alte chestii.
Nuu!Omul a avut o relatie apropiata cu mine, si dupa 21 seara l-am cautat odata.Si cel mai important ,odata m-a sunat el sa ma intrebe ce fac.Asta e ceva cam rar. Singura chestie care nu mi-a placut ,aveam niste probleme mai actuale,iar dansul ,deabia folosea o adresa de mail. De aici cautarile mele in unele din topicurile initiate si raspunsuri care eu atunci cand am fost incercat nu citisem nimic despre ele("Vorbele care ucid!").Ma rog dansul ar fi fost un foarte bun duhovnic, cu 25 de ani in urma sau mai mult.Un om care simte ,un om care te primeste oricand .

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Pur si simplu m-as pune în genunchi si as spune Iată-mă Doamne sunt aici,dar dacă până acum câtva timp nu voiam să stiu de existenta Lui,acum mă cuprinde frica în fata măreției a ceea ce nu pot înțelege,simt toată murdăria din mine si faptul că e greu sa te cureți....
Legat de ce ai scris aici.Gaseste-ti un duhovnic, care sa stie, sa vada, exact cum era un mare sculptor si "vedea" deja statueta in interiorul pietrei.Asa sa vada si el "bulgarele de aur" a ceea ce ai putea devenii.Cauta, nu te opri ,doar la cei care pun pe primul plan doar ritualul.
Dumnezeu sa te binecuvinteze la venire si la plecare deacum si pana in veac!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare