Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.02.2019, 01:37:11
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dar nu eu neg caracterul obligatoriu al botezului inainte de propovaduire sau comuniune...Este adevărat că pentru a fi membru sau părtaș deplin este nevoie de botez...Dar uite ce zice biblia...Sunt totuși niste etape...Dar sa clarificăm putin ce este botezul.
Am înțeles acum că n-ai vrut să negi, postarea 10 de pe threadul curent a fost neinspirată sau prea lacunară.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Hai sa dam si niște pasaje evanghelice,că in oceanul asta ortodox ne pierdem in canoane si dogme....
Ne mulțumim cu interpretări si cu dogme pe sufletul nostru...
Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci sa nu luam doar pasaje aiurea ca se pierde contextul.
Nu le-am luat aiurea, se adresau tâlcuirilor tale din postarea.

Când se citează pasaje ... se citează aiurea, când se citează canoane, domnle hai să nu ne pierdem în canoane și dogme, păi ce să citez ?

Altă tâlcuire originală:
Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
[...]Deci oricine poate primi abilitățile care existau în prooroc si apostoli.Iar singura condiție ar fi... "Și tot cel ce va chema numele Domnului se va mântui".(Fapte 2,21)...
Ar trebui pusă în context cu Matei [7:21]:
„Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.”

Apropo ce treabă aveau toate citările și tâlcuirile din postarea cu subiectul kickstarterii, e greu de dovedit că ei ar aplica exact și precis ca în Biblie chiar dacă la vedere imită, și actorii imită orice.
Nu se pot valida cu Biblia toate aiurelile.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci sa nu luam doar pasaje aiurea ca se pierde contextul.
Eu nu vreau să spun că tu ai o înțelegere sectară asupra pasajelor în postarea 10, poți mult mai mult decât acele tâlcuiri, ai o școală teologică în spate.

Eu momentan nu am și nu vreau să am interpretări răzlețe, iar discuții de genul mă pun cu burta pe carte pe mine personal.

Ca să revenim la subiect kickstarterii nu sunt noua/ultima reformă (precum e titlul threadului și cum se promovează ei), e impropriu spus, deja și mișcările carismatice sunt vechituri reșapate într-un fel sau altul.

Fac ei ceva ce n-a făcut vreo altă doctrină penticostală înainte ? Nu!

Nu văd ce e wow sau de laudă, e posibil chiar că s-au certat cu oficialii din diferite culte și și-au făcut adunarea lor, de ce ar fi un motiv de admirație pentru un ortodox ?

Singura calitate pe care înțeleg că ar avea-o din ce ai scris, ar fi râvna tipică începătorului care însă se osifică pe parcurs - și ei vor avea ierarhizare, statute, sancțiuni, excluderi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.02.2019 at 01:50:57.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.02.2019, 01:56:32
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citatele biblice si "tâlcuirile" nu se referă neapărat la comunitățile din primul mesaj.Probabil abordarea lor m-a impins să studiez sau mai degrabă sa recapitulez Biblia intr-un mod mai direct si fără alte intermediari inafara evoluției istorice a Creștinismului.

Corect...fără canoane,fără dogme,fără citate aiurea:)))

Dar tu ai folosit Corinteni 13,8 intr-un mod ,cum sa zic,care anula oarecum proorocia si vorbirea în limbi...Iar când eu ti-am oferit intregul tablou alături de Corinteni 14,2-5...Nu am avut plăcerea unei replici din partea dvs:))...Dar o astept...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 08.02.2019 at 02:07:12.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.02.2019, 03:48:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.881
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Corect...fără canoane,fără dogme,fără citate aiurea:)))
Mai mult o să citez canoane de acum, de dogmatică încă nu mă pot atinge, trebuie facultăți superioare de trăire.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dar tu ai folosit Corinteni 13,8 intr-un mod ,cum sa zic,care anula oarecum proorocia si vorbirea în limbi...Iar când eu ti-am oferit intregul tablou alături de Corinteni 14,2-5...Nu am avut plăcerea unei replici din partea dvs:))...Dar o astept...
I Corinteni 14:26.
Ce este deci, fraților? Când vă adunați împreună, fiecare din voi are psalm, are învățătură, are descoperire, are limbă, are tălmăcire: toate spre zidire să se facă.

N-am văzut nicio proorocie spre zidire în filmele alea, vorbirea în limbi se făcea pentru necredincioși.

I Corinteni 14:22 Așa că vorbirea în limbi este semn nu pentru cei credincioși ci pentru cei necredincioși; iar proorocia nu pentru cei necredincioși, ci pentru cei ce cred.

Până și Noul Ierusalim cu trâmbițele lor se joacă de-a proorocirile, nu e cam inflație de proorociri, zici că azi se proorocește mai mult decât în toate secolele scurse până acum.

Arată-mi cum proorocea Sfântul Ioan Gură de Aur, sau cum vorbea în limbi, că el a fost inspirat de Apostolul Pavel în tâlcuirile lui.

De ce n-au vorbit în limbi sau proorocit cu dedicație și interpret atâtea generații de creștini până aproape de secolul 19 ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dar uităm că la început tocmai asta era creștinismul.O nebunie a duhului,un protest la tot ce era tradițional,in care mici comunități de oameni ieșeau în mijlocul lumii si marturiseau credința în alta lume,alt dumnezeu,erau plini de duh si vindecau prin atingere,Se adunau si se rugau împreună....Asta era creștinismul...

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Vindecați pe bolnavi, înviați pe morți, curățați pe leproși, scoateți afară dracii. Fără plată ați primit, fără plată să dați."Sau pasajul asta oare le-a sunat doar celor 12?...."
Nu cred că modelul mărturisirii presupune neapărat o formă primitivă de manifestare prin malluri, case, parcuri, tehnici de relaxare și autosugestie, mantre fără sens.

În legătură cu vindecările, iată cum talantul tămăduirii este lucrat activ în Biserică:
Secvențe TRINITAS. Rugăciunea, cel mai bun medicament (05 02 2019)


Doctorul diacon Ștefan Mindea care a venit din State pentru a practica chirurgia în România, plus ceilalți medici creștini și la Cluj e un doctor și preot în reportajul Trinitas apare.
Părintele Pavel, călugărul medic care împarte pașii vieții între mănăstire și pacienți. ”Dumnezeu a insistat să merg pe această cale” .

„Părintele Pavel, Alexandru Mincă pe numele de mirean, îmbracă zilnic halatul alb de medic peste reverenda de călugăr. A ajuns călugăr la Mănăstirea Turnu, medic la Spitalul Universitar de Urgență București și asistent universitar prin ”vrerea lui Dumnezeu”, după cum mărturisește.

A făcut mai mulți ani zilnic naveta de la Mănăstirea Turnu, de lângă Ploiești, la București, cu trenul, ca să le aline pacienților suferințele și să le dea studenților o parte din ce a învățat


Absolut toți oamenii aceștia, medicii creștini, clerici,călugări sau mireni care se implică fac mărturisire.

Oare ce e mai important o exhibiție publică sau oameni care palpabil și verificabil contribuie la opera de tămăduire ? dimpreună cu minunile tainice care se petrec la Sfinți, sunt volume întregi cu sute de pagini.
Duhul e viu în ortodoxie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.02.2019, 17:43:16
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Biserica și episcopii ar trebui să facă o curățenie în păduchernița seminariilor teologice și a Facultăților eliminând pe oricine nu calcă a preot cu mult înainte să îndrăznească ei să ceară hirotonire.
Asta ar fi, intr-adevar o "Ultima Reforma".
Extrem de necesara.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Conceptul de înșelare diavolească lipsește cu desăvârșire din spiritualitatea protestantă și romano-catolică, din care s-a desprins mișcarea ”harismatică”. Ori, în Ortodoxie, este unul dintre cele mai importante concepte.
Nu se poate spune ca ceea ce nu stii tu, nu exista, colegu'.
In mod constant spiritualitatea protestanta avertizeaza asupra posibilitatilor de inselare diavoleasca.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu poți îndemna la o comuniune cu Dumnezeu, fără a pomeni nimic de curățirea prin pocăință, care să premeargă acele stări de bucurie și de exaltare ... stări dobândite fără nicio strădanie, fără lepădarea de sine ...
Absolut ca nu poti.
Indemnurile la pocainta au fost atat de dese in bisericile evanghelice incat ortodocsii din popor i-au numit pe acesti crestini... "pocaiti".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.02.2019, 17:43:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ca tot vorbeam eu despre reforme si abordări mai directe si concrete ale spiritualității uite ca am găsit ceva..https://youtu.be/zka4DUYeJ5g
Si ca sa nu se lase mai prejos nici romanul nostru...https://youtu.be/oNgU2NyUwd8.....Plus o ieșire "apostolica" in lume...[url]https://youtu.be/y8-GuyWwDfE..... deci asa in mare par niste descendenți ai penticostalilor cu apucături de martorii lui iehova sub bagheta regizorală a lui Dynamo sau chris angel...Însă poate nu e doar atat...

Hai ca pun linkurile aici.... https://youtu.be/y8-GuyWwDfE

https://youtu.be/oNgU2NyUwd8

Mda...tot aiurea le-am pus:))
Nu e nimic nou, acestea fac parte din miscarea harismatica. Miscarea harismatica a aparut in anii '50, fiind o raspadire a practicilor si conceptiilor penticostale in alte culte. Timp de mai bine de 50 de ani penticostalii au fost respinsi de celelalte culte si priviti ca influentati de duhurile cazute.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.02.2019, 17:56:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Bun,dar totuși,lăsând putin la o parte caracterul netraditional al abordării Bibliei si creștinismului de către acești militanți sau discipoli ai lui Hristos,cum am văzut că se autoproclama.Majoritatea îi cam marginalizam,judecandu-i si punându-i sub semnul ereziei sau inselarii...a absurdului sau chiar a naivității.Fie ca suntem creștini tradiționali,protestanți,atei sau orice alta orientare ne place sa ne plafonam in lucruri exacte si bine definite,respectiv dogme si ritualuri exacte sau teorii concrete sau cel puțin logice.Dar uităm că la început tocmai asta era creștinismul.O nebunie a duhului,un protest la tot ce era tradițional,in care mici comunități de oameni ieșeau în mijlocul lumii si marturiseau credința în alta lume,alt dumnezeu,erau plini de duh si vindecau prin atingere,Se adunau si se rugau împreună....Asta era creștinismul...Asta i-a învățat Isus...Dar noi ascultăm mai mult de serafim rose si ioan gură de aur...Citim teologii si vieți de sfinți inloc sa citim cateva pasaje din evanghelie in care ți se explica clar tot ce iti trebuie ...Ne facem apostoli ai cuvântului care ucide Cuvântul....No gata ca deja imi dau filme:))
Nu are nicio legatura ce faceau primii crestini cu aceste manifestari paranormale. Aceste manifestari le regasim in religiile pagane, sunt exact aceleasi manifestari, intrare in transa, tipete si zvarcolirea pe jos. Apoi isi revin ca si cum nu s-a intamplat nimic. In crestinismul de la inceput, dar si in ortodoxie in zilele noastre prezenta harului Duhului Sfant la sfinti se manifesta prin aparitia unei lumini puternice, care aduce pace si fericire. Vorbirea in limbi se face intr-o limba cunoscuta atunci, nu in silabe sau cuvinte fara noima, cum e la penticostali si harsiamtici. Vezi aici, pagina 169, cap. Batranul straluceste http://www.desprevremuriledinurma.ro...sul-Paisie.pdf
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.02.2019, 18:01:46
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Miscarea harismatica a aparut in anii '50
In parte e adevarat se spui insa in crestinism, dintodeauna si in toate veacurile Duhul Sfant lucrat cu tămăduiri, minuni si semne.
Iar diavolul, la fel, inca de la inceput s-a facut remarcat prin semne si minuni mincinoase.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.02.2019, 18:03:40
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vorbirea in limbi se face intr-o limba cunoscuta atunci, nu in silabe sau cuvinte fara noima, cum e la penticostali si harsiamtici.
La penticostali, intotdeauna vorbirea in limbi se face intr-o limba cunoscuta.
Insa nu toate limbile sunt cunoscute de toti oamenii.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In ortodoxie in zilele noastre prezenta harului Duhului Sfant la sfinti se manifesta prin aparitia unei lumini puternice, care aduce pace si fericire. Vorbirea in limbi se face intr-o limba cunoscuta
Da, si la ortodocsi exista vorbire in limbi. La fel ca in toate cultele crestine.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.02.2019, 18:10:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Hai sa dam si niște pasaje evanghelice,că in oceanul asta ortodox ne pierdem in canoane si dogme...."Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor."(Matei 18,20).Deci nu specifică Isus ca trebuie sa fie botezați sau vreun alt caracter eliminatoriu.Singura cerință este sa fie adunați în numele lui.(Mat 10:8") Vindecați pe bolnavi, înviați pe morți, curățați pe leproși, scoateți afară dracii. Fără plată ați primit, fără plată să dați."Sau pasajul asta oare le-a sunat doar celor 12?...."Toate lucrurile sunt cu putință celui ce crede!" (Marcu 9:23).Deci nu văd de ce tu sau eu sau altul nu am putea face ce făceau apostolii pentru că... "Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl."(Ioan 14,12).Si continuă Isus spunând ca...
"Și orice veți cere întru numele Meu, aceea voi face, ca să fie slăvit Tatăl întru Fiul"(Ioan 14,13)....Si ca sa vedem ca .."Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa.
18. Încă și peste slugile Mele și peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu și vor prooroci.
19. Și minuni voi face sus în cer și jos pe pământ semne: sânge, foc și fumegare de fum.(Fapt Ap 2 17-19).Deci oricine poate primi abilitățile care existau în prooroc si apostoli.Iar singura condiție ar fi... "Și tot cel ce va chema numele Domnului se va mântui".(Fapte 2,21)...Si ca sa fim in concordanța cu VT ultimele 2 pasaje fac trimitere la o profeție a lui Ioil....Dar majoritatea nu mai cred in Biblie sau in ce propune acestea.Ne mulțumim cu interpretări si cu dogme pe sufletul nostru.Ne place segregarea si inloc să vedem il ascultăm pe dumnezeul dintr-o carte pe care multi o consideră Cuvântul Lui,scriem alte sute de cărți in care interpretăm acea carte dupa placul si nevoile noastre.
Toate cultele protestante si neoprotestante iau din Sfanta Scriptura doar pasajele care corespund conceptiilor lor. In timp ce alte pasaje contrazic ceea ce sustin. Intr-o discutie pe un blog cu baptisti acestia nu au mai stiut ce sa raspunda cand le-am dat pasajul in care Simon Magul. proaspat botezat, vrea sa cumpere harul pe care il aveau Apostolii si episcopii, o dovada ca nu avea aceste daruri, desi neoprotestantii spun ca toti cei botezati le au.

Last edited by catalin2; 08.02.2019 at 18:16:45.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.02.2019, 18:24:56
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toate cultele protestante si neoprotestante iau din Sfanta Scriptura doar pasajele care corespund conceptiilor lor.
Penticostalii iau Biblia in intregime. Ei cred in Evanghelia Deplina.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In timp ce alte pasaje contrazic ceea ce sustin. Intr-o discutie pe un blog cu baptisti acestia nu au mai stiut ce sa raspunda cand le-am dat pasajul in care Simon Magul. proaspat botezat, vrea sa cumpere harul pe care il aveau Apostolii si episcopii, o dovada ca nu avea aceste daruri, desi neoprotestantii spun ca toti cei botezati le au.
Cred ca nu ai inteles tu.
Simon Magul era doar botezat in apa. El nu era botezat cu Duhul Sfant.
Apostolii au venit de la Ierusalim tocmai pentru a-si pune mainile peste samaritenii crestini, pentru ca acestia sa primeasca botezul Duhului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare