Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.02.2008, 17:34:52
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit


CE ne spune Sf. Nil ?
Pastorii crestinilor, arhierei si preoti vor fi oameni cu slava desarta, afara de prea putini, cu totul nerecunoscand calea din dreapta de cea din stanga.

Atunci se vor schimba obiceiurile si traditiile crestinilor si ale Bisericii. Curatia va pieri de la oameni si va stapani faradelegea. Minciuna si iubirea de argint vor ajunge la cel mai inalt grad si va fi vai de cei care vor aduna bani. Curviile, preacurviile, sodomiile, hotiile si omorurile, in vremea aceea, vor fi pe toate drumurile. Pentru savarsirea acestor mari pacate, oamenii vor fi lipsiti de darul Sfantului Duh, pe care l-au primit la Sfantul Botez, precum si de mustrarea constiintei. Bisericile lui Dumnezeu vor fi lipsite de preoti credinciosi si evlaviosi si va fi vai de crestinii care se vor afla in lume, caci isi vor pierde cu totul credinta, nevazand la nimeni lumina cunostintei.

Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.02.2008, 17:45:52
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Ce spune Cuviosul Parinte Lavrentie ?

<<Va veni timpul cand si preotimea va fi atrasa de bogatia lumeasca, desarta. Vor avea masini, vile, vor vizita statiunile climaterice si rugaciunea lui Iisus li se va lua. Chiar vor uita de aceasta. Apoi nu vor mai merge pe calea care trebuie sa mearga, iar oamenii slabi de fire vor merge dupa ei.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.02.2008, 19:55:24
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

PF Parinte Patriarh Daniel a primit vizita coordonatoarei Miscarii Focolarelor din Romania

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a primit astăzi, 14 februarie 2008, la resedinta patriarhală, pe Vida Rus, coordonatoarea Miscării Focolarelor din România, la încheierea misiunii în tara noastră, însotită de Claudio Villafranca si Ilona Simon. Multumind pentru primire, doamna Vida Rus a mentionat că în cei douăzeci si patru de ani de activitate în România a colaborat foarte bine cu reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe Române. În continuare, doamna Rus l-a prezentat pe noul coordonator al Miscării Focolarelor din România, domnul Claudio Villafranca, cu speranta continuării acelorasi bune relatii cu crestinii ortodocsi din tara noastră. Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a apreciat activitatea desfăsurată de Miscarea Focolarelor, în special în rândul laicilor, cu scopul promovării unitătii crestine. În acelasi timp, în contextul societătii secularizate de astăzi, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române a subliniat necesitatea cooperării dintre laicatul ortodox si cel catolic pentru intensificarea lucrării de cultivare a valorilor crestine, ca mărturie comună în Europa de astăzi. Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a apreciat necesitatea organizării unor simpozioane având ca teme prioritare educatia copiilor, pastoratia tinerilor, promovarea si consolidarea valorilor familiei crestine. ...
...........................
Ati vazut ce ii intereseaza pe mari nostri Ierarhi

Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.02.2008, 23:23:52
mirela-h mirela-h is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu

. Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a apreciat activitatea desfăsurată de Miscarea Focolarelor, în special în rândul laicilor, cu scopul promovării unitătii crestine. În acelasi timp, în contextul societătii secularizate de astăzi, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române a subliniat necesitatea cooperării dintre laicatul ortodox si cel catolic pentru intensificarea lucrării de cultivare a valorilor crestine, ca mărturie comună în Europa de astăzi. Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a apreciat necesitatea organizării unor simpozioane având ca teme prioritare educatia copiilor, pastoratia tinerilor, promovarea si consolidarea valorilor familiei crestine. ...

Stimate Laurentiu ( probabil Dumitru),as vrea sa-mi spui domnia ta cum crezi ca se pot apara astazi valorile crestine asa de subrezite de viforul secularizarii intretinut in Apus de doctrinele rationaliste si de consumerismul insidios, iar in Rasarit pana nu demult de monstruosul comunism de care nu ne-am eliberat complet nici acum ? Crezi probabil ca numai ortodoxia singura, suferinda , inca, de pe urma morbului ateismului raspandit de comunism poate sa faca fata acestui atac care prinde forta pe zi ce trece? Vremurile din urma despre care se tot vorbeste mai ales pe forumul acesta si pe blogul dumitale, s-au manifestat in nucce acum mai bine de 500 de ani in preajma caderii Constantinopolului. Si atunci , ca si acum , o ramasita de crestini, ortodocsi , dar si catolici incercau sa salveze Constantinopolul de coplesitorul asediu al dusmanilor crestinismului, intruchipati in veacul al XV-lea de turcii musulmani. Si atunci , ca si acum, pericolul nu reusea sa ostoiasca vechile dusmanii dintre aparatorii orasului care uitau ca sunt in primul rand crestini si apoi ortodocsi si catolici. Si atunci, ca si acum ,mai erau voci , ca a imparatului martir Constantin al XI-lea, care atentionau ca razboiul este in afara si nu trebuie adus inauntru, dar bizantinii si catolicii continuau sa-si arunce reciproc invinuiri de erezie si sa lupte dezorganizat. Atunci Constantinopolul a fost cucerit ,iar toti aparatorii lui, catolici si ortodocsi deopotriva, au fost ucisi de turci, devenind martiri, si acest sfarsit i-a spalat, poate, de pacatele lor, inclusiv de vechile ranchiune pe care, din mandrie, nu reusisera sa le depaseasca. Astazi crestinatatea inca mai exista , imputinata in credinta si dragoste, atacata pe toate fronturile si incapabila de actiune comuna, din cauza unora care prefera sa ignore pericolul extern, transformand in motiv de dusmanie diferentele interne. Foarte bine frati ortodocsi, singurii crestini care ati ramas "puri", este adevarat ca istoria se repeta, dar nu in forme identice, si s-ar putea ca voi care va considerati ultimii aparatori ai crestinatatii, sa nu aveti soarta martirica, pierind sub loviturile dusmanilor, ci mai degraba sa pactizati fara sa va dati seama cu ei. Pentru ca Evangheliile si Apocalipsa vorbesc despre imputinarea credintei si racirea dragostei intre credinciosi in vremurile de pe urma si la aceste rele contribuiti si voi , prin vehementa cu care-i judecati pe crestinii de alte confesiuni, considerandu-i cazuti din har si deci incapabili de a se mantui. Voi , niste oameni, hotarati soarta in vesnicie a unor semeni, punandu-va in locul lui Dumnezeu. Si nu va mai amagiti singuri ca ii iubiti pe ceilalti crestini si ca urati,de fapt, " erezia" lor,pentru ca nu asa se maifesta iubirea. Uitati, ca Hristos nu a laudat "credinta" evreilor mandrii ca sunt urmasii lui Avraam ,pastratorii traditiei religioase "nealterate":angry:, ci credinta sutasului roman, a femeii cananeence, si a samariteanului :), niste "pagani" in ochii poporului "ales ".Credeti ca pildele aceste au fost spuse de Hristos doar pentru oamenii de acum 2000 de ani si ele nu mai au nici o valoare astazi? Si daca tot am vorbit de mantuire, hai sa recitim impreuna pilda despre Judecata viitoare, ca o sa ne faca bine la toti:
"31. Cand va veni Fiul Omului intru slava Sa, si toti sfintii ingeri cu El, atunci va sedea pe tronul slavei Sale.
32. Si se vor aduna inaintea Lui toate neamurile si-i va desparti pe unii de altii, precum desparte pastorul oile de capre.
33. Si va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stanga.
34. Atunci va zice Imparatul celor de-a dreapta Lui: Veniti, binecuvantatii Tatalui Meu, mosteniti imparatia cea pregatita voua de la intemeierea lumii.
35. Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit;
36. Gol am fost si M-ati imbracat; bolnav am fost si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine.
37. Atunci dreptii Ii vor raspunde, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand si Te-am hranit? Sau insetat si Ti-am dat sa bei?
38. Sau cand Te-am vazut strain si Te-am primit, sau gol si Te-am imbracat?
39. Sau cand Te-am vazut bolnav sau in temnita si am venit la Tine?
40. Iar Imparatul, raspunzand, va zice catre ei: Adevarat zic voua, intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, Mie Mi-ati facut.
41. Atunci va zice si celor de-a stanga: Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui.
42. Caci flamand am fost si nu Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si nu Mi-ati dat sa beau;
43. Strain am fost si nu M-ati primit; gol, si nu M-ati imbracat; bolnav si in temnita, si nu M-ati cercetat.
44. Atunci vor raspunde si ei, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand, sau insetat, sau strain, sau gol, sau bolnav, sau in temnita si nu Ti-am slujit?
45. El insa le va raspunde, zicand: Adevarat zic voua: Intrucat nu ati facut unuia dintre acesti prea mici, nici Mie nu Mi-ati facut.
46. Si vor merge acestia la osanda vesnica, iar dreptii la viata vesnica."

Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.02.2008, 01:11:28
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela-h
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu

. Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a apreciat activitatea desfăsurată de Miscarea Focolarelor, în special în rândul laicilor, cu scopul promovării unitătii crestine. În acelasi timp, în contextul societătii secularizate de astăzi, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române a subliniat necesitatea cooperării dintre laicatul ortodox si cel catolic pentru intensificarea lucrării de cultivare a valorilor crestine, ca mărturie comună în Europa de astăzi. Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a apreciat necesitatea organizării unor simpozioane având ca teme prioritare educatia copiilor, pastoratia tinerilor, promovarea si consolidarea valorilor familiei crestine. ...

Stimate Laurentiu ( probabil Dumitru),as vrea sa-mi spui domnia ta cum crezi ca se pot apara astazi valorile crestine asa de subrezite de viforul secularizarii intretinut in Apus de doctrinele rationaliste si de consumerismul insidios, iar in Rasarit pana nu demult de monstruosul comunism de care nu ne-am eliberat complet nici acum ? Crezi probabil ca numai ortodoxia singura, suferinda , inca, de pe urma morbului ateismului raspandit de comunism poate sa faca fata acestui atac care prinde forta pe zi ce trece? Vremurile din urma despre care se tot vorbeste mai ales pe forumul acesta si pe blogul dumitale, s-au manifestat in nucce acum mai bine de 500 de ani in preajma caderii Constantinopolului. Si atunci , ca si acum , o ramasita de crestini, ortodocsi , dar si catolici incercau sa salveze Constantinopolul de coplesitorul asediu al dusmanilor crestinismului, intruchipati in veacul al XV-lea de turcii musulmani. Si atunci , ca si acum, pericolul nu reusea sa ostoiasca vechile dusmanii dintre aparatorii orasului care uitau ca sunt in primul rand crestini si apoi ortodocsi si catolici. Si atunci, ca si acum ,mai erau voci , ca a imparatului martir Constantin al XI-lea, care atentionau ca razboiul este in afara si nu trebuie adus inauntru, dar bizantinii si catolicii continuau sa-si arunce reciproc invinuiri de erezie si sa lupte dezorganizat. Atunci Constantinopolul a fost cucerit ,iar toti aparatorii lui, catolici si ortodocsi deopotriva, au fost ucisi de turci, devenind martiri, si acest sfarsit i-a spalat, poate, de pacatele lor, inclusiv de vechile ranchiune pe care, din mandrie, nu reusisera sa le depaseasca. Astazi crestinatatea inca mai exista , imputinata in credinta si dragoste, atacata pe toate fronturile si incapabila de actiune comuna, din cauza unora care prefera sa ignore pericolul extern, transformand in motiv de dusmanie diferentele interne. Foarte bine frati ortodocsi, singurii crestini care ati ramas "puri", este adevarat ca istoria se repeta, dar nu in forme identice, si s-ar putea ca voi care va considerati ultimii aparatori ai crestinatatii, sa nu aveti soarta martirica, pierind sub loviturile dusmanilor, ci mai degraba sa pactizati fara sa va dati seama cu ei. Pentru ca Evangheliile si Apocalipsa vorbesc despre imputinarea credintei si racirea dragostei intre credinciosi in vremurile de pe urma si la aceste rele contribuiti si voi , prin vehementa cu care-i judecati pe crestinii de alte confesiuni, considerandu-i cazuti din har si deci incapabili de a se mantui. Voi , niste oameni, hotarati soarta in vesnicie a unor semeni, punandu-va in locul lui Dumnezeu. Si nu va mai amagiti singuri ca ii iubiti pe ceilalti crestini si ca urati,de fapt, " erezia" lor,pentru ca nu asa se maifesta iubirea. Uitati, ca Hristos nu a laudat "credinta" evreilor mandrii ca sunt urmasii lui Avraam ,pastratorii traditiei religioase "nealterate":angry:, ci credinta sutasului roman, a femeii cananeence, si a samariteanului :), niste "pagani" in ochii poporului "ales ".Credeti ca pildele aceste au fost spuse de Hristos doar pentru oamenii de acum 2000 de ani si ele nu mai au nici o valoare astazi? Si daca tot am vorbit de mantuire, hai sa recitim impreuna pilda despre Judecata viitoare, ca o sa ne faca bine la toti:
"31. Cand va veni Fiul Omului intru slava Sa, si toti sfintii ingeri cu El, atunci va sedea pe tronul slavei Sale.
32. Si se vor aduna inaintea Lui toate neamurile si-i va desparti pe unii de altii, precum desparte pastorul oile de capre.
33. Si va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stanga.
34. Atunci va zice Imparatul celor de-a dreapta Lui: Veniti, binecuvantatii Tatalui Meu, mosteniti imparatia cea pregatita voua de la intemeierea lumii.
35. Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit;
36. Gol am fost si M-ati imbracat; bolnav am fost si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine.
37. Atunci dreptii Ii vor raspunde, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand si Te-am hranit? Sau insetat si Ti-am dat sa bei?
38. Sau cand Te-am vazut strain si Te-am primit, sau gol si Te-am imbracat?
39. Sau cand Te-am vazut bolnav sau in temnita si am venit la Tine?
40. Iar Imparatul, raspunzand, va zice catre ei: Adevarat zic voua, intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, Mie Mi-ati facut.
41. Atunci va zice si celor de-a stanga: Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui.
42. Caci flamand am fost si nu Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si nu Mi-ati dat sa beau;
43. Strain am fost si nu M-ati primit; gol, si nu M-ati imbracat; bolnav si in temnita, si nu M-ati cercetat.
44. Atunci vor raspunde si ei, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand, sau insetat, sau strain, sau gol, sau bolnav, sau in temnita si nu Ti-am slujit?
45. El insa le va raspunde, zicand: Adevarat zic voua: Intrucat nu ati facut unuia dintre acesti prea mici, nici Mie nu Mi-ati facut.
46. Si vor merge acestia la osanda vesnica, iar dreptii la viata vesnica."
Te rog sa nu mai bagi dumneata ortodocsii si catolicii in aceeasi oala ..
Eu stiu un lucru daca nu esti competent sa lupti pentru pastrarea dreptei credintei nu candidez domne pentru a fi Patriarh...Decat sa-mi murdaresc credinta si sa cad de comun acord cu ereticii..slujbe in comun si cate si mai cate.. Dumneata ai citit Sfintele canoane...SA vezi ce spun cele 7 Sinoade Ecumenice?

Da lucrurile nu trebuie privite asa la suprafata..Sa privim mai profund..Despre cruciadele care s-au facut din ordinul papilor impotriva ortodocsilor nu zici nimic..?Despre inchizitie...Si toate cate le face Biserica Catolica in prezent cu "infailibilul" papa..
Nu este de joaca..
Daca dumitale iti comvine te poti lua cu Patriarhul de mana...Mie unul nu-mi comvine ..Au mai fost Patriarhi dar nu asa...Mai sunt Patriarhi si la celelalte state ortodoxe dar stiu sa nu amestece credinta, stiu sa o pastreze ....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.02.2008, 01:19:48
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Si sa nu uiti [size=8]ORTODOXIA ESTE SINGURA DREAPTA SI ADEVARATA CREDINTA[/size] ..SUNT CONVINS DE ASTA 100%....NU UN OM LUAT IN PARTE...SI ORTODOXIA..IAR CATOLICISMUL ..A STRAMBAT INAVATATURA CEA ADEVARATA DE LA MAREA SCHISMA PANA AZI
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.02.2008, 01:23:23
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

..IAR IN SCRIPTURI MULTI SI-AU TAIAT MINTEA..PENTRU CA LE-AU TALMACIT DUPA PLACUL LOR...CITATE DIN SCRIPTURI STIU SA DEA SI SECTANTII DAR ASTA NU INSEAMNA CA SUNT UMBRITI DE HARUL DUHULUI SFANT ASA CUM SUNT SFINTII PARINTI DIN BISERICA ORTODOXA.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.02.2008, 01:33:47
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Sa-l ascultam si pe Sfantul Ambrozie de la Optima sa vedem ce ne spune:

R&Atilde;SPUNS SUSTIN&Atilde;TORILOR BISERICII LATINE DESPRE NEDREAPTA FAL&Atilde; A PAPISTASILOR CU PRETINSA DEMNITATE A BISERICII LOR


de Sfîntul Ambrozie de la Optina
(1812-1891)

În ziua de azi unii arhierei, preoti si mireni încep s&atilde; se abat&atilde; în erezia ecumenismului, catolicismului, protestantismului. Motivînd c&atilde;derea lor de la credinta p&atilde;rintilor cu neemanciparea acestor din urm&atilde;, cu noul duh al vremii si situatia politic&atilde;, se fac încerc&atilde;ri de a introduce în Ortodoxie cîte ceva de la catolicism, cîte ceva de la protestantism, se r&atilde;spîndesc îndemnuri pentru unificarea tuturor confesiunilor crestine. Drept r&atilde;spuns la acestea pot servi mai jos publicatele scrisori ale p&atilde;rintelui Ambrozie, lumin&atilde;tor recunoscut al credintei ortodoxe. În lucr&atilde;rile sale, îndreptate spre demascarea ereziei catolicismului, luteranismului, cît si a tot protestantismului, cuviosul Ambrozie descoper&atilde; mortalitatea acestor înv&atilde;t&atilde;turi, arat&atilde; groaznicele urm&atilde;ri ale dec&atilde;derii duhovnicesti de la Ortodoxie. Cuviosul nu oboseste s&atilde; sublinieze c&atilde; nu este mîntuire în alte confesiuni, nu este alt&atilde; cale c&atilde;tre Dumnezeu decît prin credinta Ortodox&atilde;. Si asta o spune nu un om obisnuit sau chiar un preot, asta o spune un sfînt - acela care cunoaste adev&atilde;rul de la Însusi Dumnezeu.[/b][/i]

De aceea, blagocestive cititorule, studiind scrisorile cuviosului Ambrozie, primeste-le pe ele ca pe vocea lui Dumnezeu, ca si pe piatra unghiular&atilde;, pe care se cuvine a fi încercate toate înv&atilde;t&atilde;turile si inovatiile la mod&atilde;. Ia aminte c&atilde;ci cuviosul teolog este sfînt, dar sfintenia multor teologi contemporani este destul de îndoielnic&atilde;".

Degeaba se mir&atilde; unii ortodocsi de existenta propagand&atilde; a Bisericii Catolice, de falsa jertfire de sine si activitatea misionarilor ei si de st&atilde;ruinta surorilor de caritate latine, si pe nedrept atribuie Bisericii Latine atîta important&atilde;, ca si cum dup&atilde; dec&atilde;derea acesteia de la Biserica Ortodox&atilde;, cea din urm&atilde; n-ar fi r&atilde;mas aceeasi, ci are nevoie s&atilde; se uneasc&atilde; cu cealalt&atilde;. Dup&atilde; o examinare mai am&atilde;nuntit&atilde;, p&atilde;rerea aceasta se dovedeste a fi gresit&atilde;; iar activitatea energic&atilde; a latinilor nu numai c&atilde; nu uimeste, ci dimpotriv&atilde; trezeste compasiune adînc&atilde; în inimile oamenilor care v&atilde;d si pricep adev&atilde;rul.

Biserica Ortodox&atilde; R&atilde;s&atilde;ritean&atilde; din timpurile Apostolilor si pîn&atilde; acum respect&atilde; neschimbate si nealterate de inovatii, atît înv&atilde;t&atilde;tura Evanghelic&atilde; si Apostolic&atilde;, cît si predania Sfintilor P&atilde;rinti si deciziile Soboarelor Ecumenice, la care b&atilde;rbatii purt&atilde;tori de Dumnezeu, strîngîndu-se din toat&atilde; lumea, au interzis din toate privintele, prin amenint&atilde;ri groaznice, orice ad&atilde;ugire si scoatere din acestea, sau schimbare, sau mutare, m&atilde;car cu o iot&atilde;. Iar Biserica Roman&atilde; demult s-a dedat la erezii si înnoiri. Înc&atilde; Vasile cel Mare demasca în aceasta pe unii episcopi ai Romei în epistola sa c&atilde;tre Eusebiu de la Samosat: "Adev&atilde;rul ei nu-l cunosc si nici nu vor s&atilde;-l cunoasc&atilde;; cu cei care le vestesc adev&atilde;rul se ceart&atilde;, ei însisi îns&atilde; sustin erezii"[2].

Apostolul Pavel ne porunceste s&atilde; ne îndep&atilde;rt&atilde;m de cei afectati de erezie, nu s&atilde; c&atilde;ut&atilde;m unirea cu ei, spunînd: "De omul eretic, dup&atilde; întîia si a doua mustrare, dep&atilde;rteaz&atilde;-te, stiind c&atilde; unul ca acesta s-a ab&atilde;tut si a c&atilde;zut în p&atilde;cat, fiind singur de sine osîndit" (Tit. 3, 10-11).

Biserica Ortodox&atilde; Soborniceasc&atilde; nu o dat&atilde;, ci de mai multe ori a încercat s&atilde; lumineze Biserica Catolic&atilde;, dar ultima, nec&atilde;utînd la toate dovezile adev&atilde;rate aduse de prima, se înc&atilde;p&atilde;tîna în felul ei gresit de gîndire si actionare.
Înc&atilde; în secolul sapte a ap&atilde;rut în Bisericile apusene p&atilde;rerea gresit&atilde;, precum c&atilde; Duhul Sfînt purcede si de la Fiul.

La început împotriva acestei noi gîndiri se ridicau unii papi, numind-o pe aceasta eretic&atilde;. Papa Damas asa vorbeste despre ea în decizia soborniceasc&atilde;: "Cine cuget&atilde; corect despre Tat&atilde;l si Fiul, iar despre Duhul Sfînt nu cuget&atilde; corect, acela este eretic"3. Acelasi lucru îl sustineau si alti papi, Leon al III-lea si Ioan al VIII-lea. Dar o mare parte a succesorilor lor, ademeniti de drepturile de întîietate si g&atilde;sind în aceasta multe profituri lumesti pentru sine, au îndr&atilde;znit s&atilde; schimbe dogma ortodox&atilde; despre purcederea Duhului Sfînt, contrar hot&atilde;rîrilor celor sapte Soboare Ecumenice, la fel si împotriva evidentelor cuvinte ale Mîntuitorului din Evanghelie: "Care de la Tat&atilde;l purcede" (In. 15, 26).

Dar precum o greseal&atilde;, care nu e considerat&atilde; eroare, întotdeauna atrage dup&atilde; sine pe o alta, si orice r&atilde;u naste alt r&atilde;u, tot asa s-a întîmplat si cu Biserica Roman&atilde;. Abia a reusit s&atilde; apar&atilde; în Apus aceast&atilde; p&atilde;rere gresit&atilde;, c&atilde; Duhul Sfînt purcede si de la Fiul, c&atilde; singur&atilde; a si dat nastere la alte r&atilde;ut&atilde;ti asem&atilde;n&atilde;toare si a adus cu sine putin cîte putin alte inovatii, care în mare m&atilde;sur&atilde; contrazic Poruncile Mîntuitorului ce se arat&atilde; limpede în Evanghelie, cum ar fi: stropirea în locul cufund&atilde;rii în taina Botezului, privarea mirenilor de Dumnezeiescul Potir si împ&atilde;rt&atilde;sirea numai cu pîine, întrebuintarea azimelor în locul pîinii dospite, excluderea din Liturghie a Dumnezeiestii chem&atilde;ri a Atot-Sfîntului si De-Viat&atilde;-F&atilde;c&atilde;torului si Atot-S&atilde;vîrsitorului Duh.

De asemenea a introdus inovatii, care încalc&atilde; ritualurile vechi Apostolesti ale Bisericii Sobornicesti, cum ar fi înl&atilde;turarea pruncilor ce se boteaz&atilde; de la Mirungere si împ&atilde;rt&atilde;sirea cu Sfintele Taine, înl&atilde;turarea celor c&atilde;s&atilde;toriti de la preotie, recunoasterea papei ca persoan&atilde; f&atilde;r&atilde; de p&atilde;cat si ca înlocuitor al lui Hristos s.a. În acest fel a r&atilde;zvr&atilde;tit tot vechiul cin Apostolesc cu privire la s&atilde;vîrsirea aproape a tuturor tainelor si ierurgiilor Bisericesti - cinul, pe care îl continea Sfînta Biseric&atilde; Ortodox&atilde; Roman&atilde; veche, fiind pe atunci una din cele mai cinstite membre ale Sfintei Sobornicesti si Apostolesti Biserici.[4] Îns&atilde; eresul principal al Bisericii Romane, nu dup&atilde; esent&atilde;, ci dup&atilde; actiune, este n&atilde;scocita dogm&atilde; despre suprematia, sau mai bine spus c&atilde;utarea arogant&atilde; a întîiet&atilde;tii episcopilor Romei asupra celelalte patru Patriarhate R&atilde;s&atilde;ritene. Doar pentru aceast&atilde; întîietate adeptii Bisericii Romane au pus pe papa lor mai presus de canoanele si hot&atilde;rîrile Soboarelor Ecumenice, crezînd în infailibilitatea lui. Dar în ce fel este aceast&atilde; infailibilitate a papei, ne m&atilde;rturiseste istoria nefalsificat&atilde;. Despre papa Ioan al XXIII-lea se vorbeste în hot&atilde;rîrea Soborului de la Constanta, prin care a fost r&atilde;sturnat acest pap&atilde;: "S-a descoperit c&atilde; papa Ioan este un nelegiuit înr&atilde;d&atilde;cinat si incorigibil, a fost si este un criminal, pe drept învinuit de omor, de otr&atilde;viri si alte crime grele, care frecvent si cu insistent&atilde;, în fata a diferiti demnitari duhovnicesti, sustinea si dovedea c&atilde; sufletul omului se stinge si moare odat&atilde; cu trupul omului, asemenea cu sufletele animalelor si dobitoacelor si c&atilde; r&atilde;posatul nicidecum nu va învia în ultima zi".[5] F&atilde;r&atilde;delegile papei Alexandru al VI-lea si ale fiilor s&atilde;i au fost într-atît de îngrozitoare, încît dup&atilde; p&atilde;rerea contemporanilor, acest pap&atilde; se îngrijea de instaurarea pe p&atilde;mînt a împ&atilde;r&atilde;tiei lui veliar, iar nu a lui Dumnezeu. Papa Iuliu al II-lea se hr&atilde;nea cu sîngele crestinilor, atîtînd în permanent&atilde;, pentru atingerea scopurilor sale, vrajba între popoarele crestine.[6] Sunt si alte multe exemple, care m&atilde;rturisesc despre marile p&atilde;cate ale papilor; dar a vorbi despre ele nu este timpul potrivit. Avînd în vedere astfel de m&atilde;rturii istorice asupra stric&atilde;rii prin erezii si despre p&atilde;catele papilor, ne întreb&atilde;m: oare pe drept se laud&atilde; papistii cu pretinsa demnitate a Bisericii Romane? Oare pe drept înjosesc Biserica Ortodox&atilde; R&atilde;s&atilde;ritean&atilde;, care-si întemeiaz&atilde; infailibilitatea sa nu pe o persoan&atilde; oarecare, ci pe înv&atilde;t&atilde;tura Evanghelic&atilde; si Apostolic&atilde;, si pe canoanele si hot&atilde;rîrile celor sapte Soboare Ecumenice si a celor nou&atilde; Soboare locale? La aceste Soboare au luat parte b&atilde;rbati sfinti si de Dumnezeu insuflati din toat&atilde; lumea, si au stabilit toate cele referitoare la necesit&atilde;tile si trebuintele duhovnicesti ale Bisericii, în conformitate cu Sfînta Scriptur&atilde;. De aceea, oare procedeaz&atilde; corect papistasii, care pentru scopuri lumesti pun persoana papei mai presus de canoanele Soboarelor Ecumenice, cinstind pe papa lor ca fiind mai f&atilde;r&atilde; de p&atilde;cat decît acestea?

Pentru toate pricinile expuse mai sus, Biserica Soborniceasc&atilde; de R&atilde;s&atilde;rit a pus cap&atilde;t relatiilor cu Biserica Roman&atilde;, ea fiind c&atilde;zut&atilde; de la adev&atilde;r si de la canoanele Bisericii Ortodoxe Sobornicesti. Iar episcopii romani, asa cum au început cu mîndria, tot cu mîndria termin&atilde;. Încearc&atilde; s&atilde; demonstreze, precum c&atilde; Biserica Soborniceasc&atilde; Ortodox&atilde; a dec&atilde;zut de la Biserica lor. Îns&atilde; aceasta nu numai c&atilde; nu e adev&atilde;rat, ci este chiar si absurd. Adev&atilde;rul m&atilde;rturiseste c&atilde; Biserica Roman&atilde; a dec&atilde;zut de la cea Ortodox&atilde;. Cu toate c&atilde; papistasii, de dragul pretinsei drept&atilde;ti, expun la vedere faptul c&atilde; patriarhatul lor, în rîndul celor cinci, a fost primul si mai mare peste celelalte; dar asta numai pentru reputatia Romei imperiale, iar nu din oarecare autoritate duhovniceasc&atilde; sau putere peste celelalte patriarhii. Tot pe nedrept au numit si Biserica lor "catolic&atilde;", adic&atilde; soborniceasc&atilde;. Partea niciodat&atilde; nu poate fi numit&atilde; întreg, iar Biserica Roman&atilde; pîn&atilde; la dec&atilde;derea ei de la Ortodoxie alc&atilde;tuia numai a cincia parte din Una Soborniceasc&atilde; Biseric&atilde;. Mai ales din aceast&atilde; cauz&atilde; Biserica Roman&atilde; nu trebuie s&atilde; fie numit&atilde; "catolic&atilde;", pentru c&atilde; ea a respins Soboarele Ecumenice, urmînd gresitelor sale p&atilde;reri.

Unora li se arunc&atilde; în ochi num&atilde;rul mare al adeptilor de pretutindeni ai Bisericii Latine, de aceea cei care nu înteleg corect adev&atilde;rul gîndesc c&atilde; poate ar fi mai bine pentru aceast&atilde; pricin&atilde; Biserica Latin&atilde; s&atilde; se numeasc&atilde; Universal&atilde; si Soborniceasc&atilde;? Îns&atilde; aceast&atilde; p&atilde;rere este foarte gresit&atilde;, fiindc&atilde; nic&atilde;ieri în Sfînta Scriptur&atilde; nu se atribuie un drept duhovnicesc deosebit num&atilde;rului si multimii. Domnul a ar&atilde;tat destul de clar c&atilde; demnitatea adev&atilde;ratei Biserici Sobornicesti nu se contine în num&atilde;r si multime, cînd spune în Evanghelie: "Nu te teme, turm&atilde; mic&atilde;, pentru c&atilde; Tat&atilde;l nostru a binevoit s&atilde; v&atilde; dea vou&atilde; Împ&atilde;r&atilde;tia" (Lc. 12, 32). Este si un exemplu în Sfînta Scriptur&atilde;, care nu e în folosul multimii. Dup&atilde; moartea lui Solomon pe timpul împ&atilde;r&atilde;tiei fiului s&atilde;u s-a împ&atilde;rtit împ&atilde;r&atilde;tia Israelului si Sfînta Scriptur&atilde; prezint&atilde; zece semintii dec&atilde;zute si dou&atilde; semintii credincioase f&atilde;g&atilde;duintelor lor, nec&atilde;zute. De aceea zadarnic Biserica Latin&atilde; încearc&atilde; s&atilde; demonstreze dreptatea sa prin multa r&atilde;spîndire si num&atilde;rul mare al adeptilor.

Distinctia Bisericii Universale la Soboarele Ecumenice sfintii p&atilde;rinti o arat&atilde; ca fiind cu totul alta, adic&atilde;, prin Sobor stabilit: a crede întru Una, Sfînt&atilde;, Soborniceasc&atilde; si Apostoleasc&atilde; Biseric&atilde;, iar nu pur si simplu în Biserica Universal&atilde; sau de pretutindeni. Cu toate c&atilde; Biserica Roman&atilde; are adepti peste tot în lume, dar asa cum nu p&atilde;streaz&atilde; cu sfintenie hot&atilde;rîrile Sobornicesti si Apostolesti, ci s-a ab&atilde;tut spre inovatii si cuget&atilde;ri gresite, deloc nu mai apartine de Una, Sfînt&atilde; si Apostoleasc&atilde; Biseric&atilde;.

La fel de gresit cuget&atilde; si sustin&atilde;torii Bisericii Latine, care consider&atilde; în primul rînd c&atilde; dup&atilde; dec&atilde;derea Apusului de la Ortodoxie în Biserica Soborniceasc&atilde; s-a creat un gol. Paguba aceasta demult a fost compensat&atilde; prin pronia lui Dumnezeu - prin întemeierea la nord a Bisericii Ortodoxe Ruse. În al doilea rînd, ca si cum pentru prioritatea de mai înainte si din pricina num&atilde;rului adeptilor Bisericii Romane, Biserica Ortodox&atilde; are nevoie de unirea cu aceasta. Dar una e judecata oamenilor si alta e judecata lui Dumnezeu. Apostolul Pavel vorbeste clar: "Ce p&atilde;rt&atilde;sie are lumina cu întunericul?" (II Cor. 6, 14), cu alte cuvinte, lumina adev&atilde;rului lui Hristos cu întunericul ereziilor niciodat&atilde; nu poate s&atilde; aib&atilde; nimic comun. Latinii îns&atilde; nu voiesc s&atilde; lase erezia lor si st&atilde;ruie în r&atilde;t&atilde;cirea lor, dup&atilde; cum m&atilde;rturisesc despre ei cuvintele lui Vasile cel Mare, care se împlinesc în fapt&atilde; de atîtea veacuri: "Adev&atilde;rul ei nu-l cunosc si nici nu vor s&atilde;-l cunoasc&atilde;; cu cei care le vestesc adev&atilde;rul se ceart&atilde;, ei însisi îns&atilde; sustin erezii"[7] cum s-a zis mai sus.

Cei înclinati spre latini mai bine ar cugeta la cele spuse în Psalmi: "Urît-am adunarea celor ce viclenesc" (Ps. 25, 5), si s&atilde; comp&atilde;timeasc&atilde; pe cei care pentru dominare si iubire de arginti, si alte scopuri lumesti si profituri, tulburau aproape întreaga lume prin intermediul inchizitiilor si uneltirile viclene ale iezuitilor, pîn&atilde; în prezent tulburînd si jignind pe ortodocsii din Turcia prin misionarii s&atilde;i. Misionarii latini nu se îngrijesc s&atilde; converteasc&atilde; la credinta crestin&atilde; pe turcii b&atilde;stinasi, ci se str&atilde;duiesc s&atilde; abat&atilde; de la calea cea dreapt&atilde; pe ortodocsii greci si bulgari, folosind pentru aceasta diferite mijloace si siretlicuri nepl&atilde;cute lui Dumnezeu. Oare nu-i viclenie aceasta si înc&atilde; viclenie de cea r&atilde;ut&atilde;cioas&atilde;? Cu bun&atilde; întelepciune ar fi c&atilde;utarea unirii cu astfel de oameni? Din aceeasi pricin&atilde;, face oare s&atilde; ne mir&atilde;m de pseudo-st&atilde;ruinta si pseudo-sacrificiul acestor activit&atilde;ti ale misionarilor latini si surorilor de caritate? Cu adev&atilde;rat acestia sunt nevoitori jalnici. Ei se str&atilde;duiesc s&atilde; aduc&atilde; lumea nu la Hristos, ci la papa lor.

Ce s&atilde; mai r&atilde;spund la întreb&atilde;rile: Biserica Latin&atilde; si alte confesiuni se pot oare numi Ierusalimul cel Nou si Corabia mîntuirii? Si cum s&atilde; întelegem Euharistia actualei Biserici Romane?

Israelul cel Nou poate fi numit&atilde; numai Biserica dreptcredincioas&atilde;, iar cea alterat&atilde; de cugete eretice, nu poate. Sf. Ioan Teologul spune: "Dintre ai nostri au iesit, dar nu erau de-ai nostri, cîti de-ar fi fost de-ai nostri, ar fi r&atilde;mas cu noi; ci ca s&atilde; se arate c&atilde; nu sunt toti de-ai nostri, de aceea au iesit" (In. 2, 19). Si Sf. Apostol Pavel spune: "Este un Domn, o credint&atilde;" (Ef. 4, 5), una e credinta adev&atilde;rat&atilde; si nu orice credint&atilde; e bun&atilde;, asa cum gîndesc f&atilde;r&atilde; judecat&atilde; cei ce s-au desp&atilde;rtit de adev&atilde;rata Biseric&atilde;, despre care scrie si Apostolul Iuda: "În vremea de pe urm&atilde; vor fi batjocoritori, umblînd potrivit cu poftele lor nelegiuite. Acestia sunt cei ce fac dezbin&atilde;ri, (oameni) firesti, care nu au Duhul" (Iuda 1, 18-19). De aceea cei str&atilde;ini de Duhul Adev&atilde;rului, cum se vor numi Israelul cel Nou? Sau cum vor fi cuiva ad&atilde;post de mîntuire, cînd nici una nici alta nu pot fi s&atilde;vîrsite f&atilde;r&atilde; harul Sfîntului Duh?

În Biserica Ortodox&atilde; se crede c&atilde; pîinea si vinul în taina Euharistiei se transform&atilde; prin chemarea si pogorîrea Sfîntului Duh. Iar latinii, cum e spus mai sus, au considerat de prisos chemarea aceasta si au scos-o din liturghia lor. Astfel cel înteleg&atilde;tor, singur s&atilde; înteleag&atilde; despre euharistia latin&atilde;.

Si înc&atilde; o întrebare: dac&atilde;, precum e spus, în afar&atilde; de Sfînta, Soborniceasca si Apostoleasca Biseric&atilde;, asa cum e numit&atilde; Biserica Ortodox&atilde;, mîntuirea altor confesiuni este pîn&atilde; într-atît de îndoielnic&atilde;, atunci de ce în Rusia nu se propov&atilde;duieste pe fat&atilde; acest adev&atilde;r?

R&atilde;spunsul la aceasta e foarte simplu si clar. În Rusia e admis&atilde; toleranta fat&atilde; de alte credinte, iar cei de alte credinte, ca si ortodocsii, ocup&atilde; la noi functii importante: sefii institutiilor de înv&atilde;t&atilde;mînt în marea lor m&atilde;sur&atilde; sunt de alt&atilde; credint&atilde;, sefii guberniilor si a comunelor adesea sunt de alt&atilde; credint&atilde;, comandantii de regimente si batalioane nu arareori sunt de alt&atilde; credint&atilde;. Oriunde n-ar începe fata duhovniceasc&atilde; s&atilde; propov&atilde;duiasc&atilde; deschis c&atilde; în afara Bisericii Ortodoxe nu este mîntuire, marii demnitari de alt&atilde; credint&atilde; s-ar simti jigniti. Din cauza acestei situatii, clerul pravoslavnic rus a si c&atilde;p&atilde;tat într-un fel deprinderea si tr&atilde;s&atilde;tura înr&atilde;d&atilde;cinat&atilde; de a vorbi despre acest subiect pe ocolite. Sau poate c&atilde; unii din aceeasi pricin&atilde; si din cauza îndelungatei comunic&atilde;ri cu eterodocsii, dar si mai mult de la citirea c&atilde;rtilor lor, au si început s&atilde; gîndeasc&atilde; cu mai mult&atilde; îng&atilde;duint&atilde; în leg&atilde;tur&atilde; cu n&atilde;dejdea de mîntuire si la celelalte confesiuni.

Nec&atilde;utînd la duhul blîndetii si iubirii de pace si a r&atilde;bd&atilde;rii Bisericii Ortodoxe si a p&atilde;storilor si adeptilor ei, în Apus s-au editat în veacurile de mai înainte de c&atilde;tre adeptii diferitelor confesiuni crestine, mai ales se editeaz&atilde; în timpurile noastre, o atît de mare multime de c&atilde;rti îndreptate împotriva înv&atilde;t&atilde;turii Bisericii R&atilde;s&atilde;ritene, c&atilde; ar fi greu chiar si s&atilde; le enumeri, cu atît mai mult s&atilde; le apreciezi dup&atilde; merit. Si cu toate c&atilde; astfel de c&atilde;rti îndeobste sunt pline de clevetiri, basme, mustr&atilde;ri, evidente n&atilde;scociri si minciuni, îndeosebi de destept&atilde;ciuni si uneltiri veninoase, cu scopul evident de a crea în Europa un duh de dusm&atilde;nie împotriva Bisericii Ortodoxe, si mai ales împotriva patriei noastre, ca zdruncinînd înv&atilde;t&atilde;tura Bisericii noastre Ortodoxe, s&atilde; abat&atilde; pe adeptii ei de la calea adev&atilde;rului: dar asa cum ele se editeaz&atilde; cu titluri ademenitoare, în conditii pl&atilde;cute, de o atît de mare dichiseal&atilde; tipografic&atilde;, încît parc&atilde; f&atilde;r&atilde; s&atilde; vrei atrag curiozitatea cititorilor, desigur c&atilde; si în patria noastr&atilde;, în care aceste scrieri p&atilde;trund pe c&atilde;i negre, se vor g&atilde;si destui din acei care, avînd o întelegere de suprafat&atilde; despre înv&atilde;t&atilde;tura crestin&atilde;, nu vor putea s&atilde; nu ajung&atilde; captivati de gînduri potrivnice adev&atilde;rului. Îndeosebi s-au înarmat acum contra ortodocsilor scriitorii Bisericii Latine, proclamînd domnia papei si a Bisericii Romane peste toate guvernele, bisericile particulare si popoarele lumii. Mai cu seam&atilde; în prezent de aceasta se ocup&atilde; iezuitii în Franta, care folosindu-se de r&atilde;spîndirea limbii franceze, se avînt&atilde; cu un fel de activitate frenetic&atilde;, prin intermediul scrierilor în aceast&atilde; limb&atilde;, s&atilde; extind&atilde; ideile lor peste tot, care sunt potrivnice înv&atilde;t&atilde;turii si structurii ierarhice a Bisericii R&atilde;s&atilde;ritene, necrutînd în acest sens cele mai monstruoase n&atilde;scociri, evidentele minciuni si denaturarea nerusinat&atilde; a adev&atilde;rurilor istorice. Multi dintre intelectualii ortodocsi, citind aceste lucr&atilde;ri în limba francez&atilde; si necitindu-le pe ale lor, în rus&atilde;, despre credinta ortodox&atilde;, usor pot crede minciunilor iscusite în schimbul adev&atilde;rului, pe care nu-l cunosc.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.02.2008, 15:15:47
olivian olivian is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.01.2008
Mesaje: 71
Implicit

Baiete, esti un vrednic Apostol al Ortodoxiei! imi place felul tau de gandire. Asa sa ramai ca din tine se va naste mantuire a multe neamuri, prin darul Mantuitorului nostru IISUS HRISTOS!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.02.2008, 15:52:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"Preafericitul P&atilde;rinte Patriarh Daniel a apreciat activitatea desf&atilde;surat&atilde; de Miscarea Focolarelor, în special în rândul laicilor, cu scopul promov&atilde;rii unit&atilde;tii crestine. În acelasi timp, în contextul societ&atilde;tii secularizate de ast&atilde;zi, Întâist&atilde;t&atilde;torul Bisericii Ortodoxe Române a subliniat necesitatea cooper&atilde;rii dintre laicatul ortodox si cel catolic pentru intensificarea lucr&atilde;rii de cultivare a valorilor crestine, ca m&atilde;rturie comun&atilde; în Europa de ast&atilde;zi."

domnule este inca o dovada ca e vorba despre laicat, adica buna vietzuire in lume, in orashs shi sate a laicatului ortodocs cu invatzatura cea dreapta shi BUNA shi cu catolicii din toata Europa care au credintza asha cum o au, eretica shi apostata sa zicem, dar e treaba lui Dumnezeu sa-i judece shi sa-i intoarca shi sa-i ierte, deci nu treaba noastra.

marturia comuna in europa de astazi nu se refera la ecumenism, ci e vorba de coexistentza shi fiecare cetatzean european marturiseshte pe Hristos prin viatza shi faptele sale. Deci nu este exclusivism deasupritor ortodocs, ci este filoxenie shi aprecieri ortodocse, asha cum primeshti pe orice om, frate de al nostru.

Deci chiar daca scrii cu litere uriashe, dar interpretezi greshit shi stramb nu faci altceva decat sa te faci de ras, stimate shi draga domnule Laurentziu, care te stimez mult pentru stradaniile dumitale de pe forum, pentru ca m-am lamurit shi eu din citatele tale, una alta la ce shchiopatam in inima sufletului Adevarului din mine.

Dar PF Daniel a zis foarte corect shi asha shi trebuie sa se ocupe frumos shi curat shi sa primeasca toate organizatziile in cadrul filoxenie ortodocse TRADITZIONALE, shi a Bunatatzii primitoare a bunului popor roman de pretutindeni....

Deci nu te agita degeaba, ca Shtiu ierarhii canoanele shi speram ca se straduie sa le respecte mai bine ca shi inaintashii, ca noi abea ca le-am citit, eu niciatat, dar apoi sa ne pazim sa nu cadem sub ele, adica in neiubire shi urmare de Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 08.08.2010 23:48:39
Patriarhul Daniel accidentat lucia_anghelina Stiri, actualitati, anunturi 4 12.04.2008 01:29:05