Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.02.2010, 12:40:44
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox1 Vezi mesajul
Si care e adresa de pe net sa copy si eu acest canon?
Scz, vad ca a raspuns altcineva inaintea mea
http://www.crestinortodox.ro/paste/canonul-sfantului-andrei-criteanul/canonul-cel-mare-71041.html eu de aici am luat-o, dar vad ca s-a dat link-ul deja, sa va fie de folos acest canon!
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.02.2010, 12:47:09
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Si eu doar in acest sfant post am descoperit rugaciunea Sf.Efrem Sirul, m-a impresionat foarte mult si mi-a mangiat sufletul.
Miercuri am auzit-o pt prima data la Pavecernita Mare si la Canonul cel mare al Sf Andrei Criteanul, si la sfarsit a tinut preotul cuvant de invatatura despre aceasta rugaciune, a prezentat mai mult talcuirea acestei rugaciuni de catre Olivier Clement, am gasit pe acest site talcuirea rugaciunii http://www.nistea.com/clement_efrem.htm.
Si acum ce mai vreau sa va intreb cei mai bogati duhovniceste, in acest post se citeste la biserica si Canonul Sfintei Maria Egipteanca, cand este randuit sa se citeasca?
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.03.2014, 00:50:04
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul, prezentă în toată perioada Postului Mare, cuprinde pocăința persoanei în integralitatea sa, suflet și trup. Această rugăciune însoțită de metanii și rugăciuni înseamnă îmbisericirea mișcărilor trupului, odată cu sfințirea prin post a trupului și prin rugăciune a sufletului.

Așa cum reiese din cântările Triodului, postul este răstimpul de lumină al făpturii, în care tot universul intră în slava lui Dumnezeu: Preacinstitul Post să-l începem cu bucurie, strălucind cu razele sfintelor porunci ale lui Hristos, Dumnezeul nostru, care sunt: strălucirea dragostei, fulgerul rugăciunii, sfințenia curăției, tăria bărbăției. Să ajungem luminați la Sfânta Înviere cea de a treia zi care luminează lumea cu nestricăciunea. (Parintele Gheorghe Holbea)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Efrem Sirul - Cuvant de pocainta folositor, acum, la inceputul Postului andrei_im Generalitati 11 11.02.2010 21:45:04
Rugaciunea Sf.Efrem Sirul Elena78 Rugaciuni 2 24.08.2008 14:47:39
Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul în versuri atud Rugaciuni 0 08.04.2008 22:22:52
RUGACIUNEA SF. EFREM SIRUL monicutza Rugaciuni 1 16.04.2007 18:41:23