Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2008, 14:31:01
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


In randuiala ortodoxa exista mai multe slujbe de inmormantare fiecare speciala pt diferitele categorii de oameni dar si o slujba care se savarseste doar o saptamana pe an, in saptamana luminata de se intampla sa treaca la Domnul vreun credincios!

exista slujba inmormantarii copiilor pana in 7 ani, slujba inmormantarii mirenilor, slujba inmormantarii preotilor slujba inmormantarii monahilor si slujba inmormantarii mirenilor in saptamana luminata

Despre aceasta din urma nu stiam pana anul acesta cand am participat la 2 inmormantari in saptamana luminata, am vazut ca totul se schimba , vesmintele preotilor nu sunt negre ci luminoase, de obicei aceleasi cu care s-a slujit slujba Invierii si Liturghia pascala, praporii de asemenea nu sunt negri ci cei cu care s-a inconjurat biserica in noaptea invierii, slujba inmormantarii de fapt nu este altceva decat canonul invierii si doar cateva cantari de la inmormantarea obisnuita, se citeste o alta Evanghelie, in fie totul iti vesteste paradoxal, nu tristete ci bucurie, bucuria invierii lui Hristos care a biruit moartea si ne-a dat speranta mantuirii si a revederii in Imparatia Sa cea Cereasca

cei care stiti amanunte despre randuiala celorlalte slujbe de inmormantare, postati-le
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2008, 14:52:57
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

si io am mai vazut inmormantari unde preotii foloseau vesminte de culoare deschisa,in afara de saptamana luminata. dar nu stiu de ce
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2008, 15:16:42
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
si io am mai vazut inmormantari unde preotii foloseau vesminte de culoare deschisa,in afara de saptamana luminata. dar nu stiu de ce

Ce-i drept am vazut si eu astfel de inmormantari dar doar la TV, si doar in zona Bucurestilor,unde am vazu ca preotii sunt imbracati doar cu epitrafirul! cel putin in Ardeal, preotii slujesc inmormantarea in vesminte negre si imbracati cu toate vesmintele nu numai cu epitrafirul, cred ca sunt diferente de la zone la zone
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2008, 16:20:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu cunosc amanunute despre randuiala inmormantarii in saptamana luminata, insa pot enumera cateva puncte specifice cu privire la randuiala inmormantarii monahilor:

-in ziua inmormantarii se face intotdeauna Sfanta Liturghie

- in cadrul slujbei sunt opt canoane, formate din patru tropare care se citesc intercalate cu cantarea celor opt antifoane( antifoanele Invierii, care se canta duminica)

- cantarea «Al tau sunt eu, mantuieste-ma!» se revine de mai multe ori in timpul slujbei de inmormantare

- la groapa este o randuiala specifica, cu cantari specifice, printre care «Fratii mei duhovnicesti, nu ma uitati pe mine cand va rugati catre Domnul si vazand groapa mea, aduceti-va aminte de dragostea mea si rugati pe Hristos ca sa aseze sufletul meu cu dreptii».

- intotdeauna, calugarii sunt inmormantati in uniforma lor

- in anumite manastiri calugarii sunt inmormantati fara sicrie, fiind asezati doar pe o rogojina, simplu si acoperiti cu pamant

- monahii sunt ingropati intotdeauna in cimitirele manastirilor

- ierarhii sunt ingropati in scaun in preajma sau in interiorul unei catedrale episcopale

Ar fi interesant daca cineva ne-ar putea da detalii despre randuiala inmormantarii monahilor in saptamana luminata. :) Cred ca in acest caz randuiala se complica putin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.08.2008, 19:58:02
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22
Nu cunosc amanunute despre randuiala inmormantarii in saptamana luminata, insa pot enumera cateva puncte specifice cu privire la randuiala inmormantarii monahilor:

-in ziua inmormantarii se face intotdeauna Sfanta Liturghie

- in cadrul slujbei sunt opt canoane, formate din patru tropare care se citesc intercalate cu cantarea celor opt antifoane( antifoanele Invierii, care se canta duminica)

- cantarea «Al tau sunt eu, mantuieste-ma!» se revine de mai multe ori in timpul slujbei de inmormantare

- la groapa este o randuiala specifica, cu cantari specifice, printre care «Fratii mei duhovnicesti, nu ma uitati pe mine cand va rugati catre Domnul si vazand groapa mea, aduceti-va aminte de dragostea mea si rugati pe Hristos ca sa aseze sufletul meu cu dreptii».

- intotdeauna, calugarii sunt inmormantati in uniforma lor

- in anumite manastiri calugarii sunt inmormantati fara sicrie, fiind asezati doar pe o rogojina, simplu si acoperiti cu pamant

- monahii sunt ingropati intotdeauna in cimitirele manastirilor

- ierarhii sunt ingropati in scaun in preajma sau in interiorul unei catedrale episcopale

Ar fi interesant daca cineva ne-ar putea da detalii despre randuiala inmormantarii monahilor in saptamana luminata. :) Cred ca in acest caz randuiala se complica putin.

S-a abandonat inhumarea ierarhilor in scaun, acum sunt inhumati si ei tot in sicriu ca restul oamenilor
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2008, 18:24:25
iuliana72 iuliana72 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 2
Implicit slujba de sfintire a crucii si a salindarului de un an

va rog din suflet sa imi spuneti si mie ce s se spune la sfintirea crucii unui mort si de asemenea la pomana de un an.sotul meu nu vrea sa cheme un preot deoarece nu crede in ei,nu ca ar fii de o alta religie dar preotii din aceasta localitate sunt oamenii banului si crede ca o slujba venita din partea lor nu este din suflet.de aceea sotul vrea sa o faca el,mai ales ca este vorba de mama lui.va rog sa. multumesc din suflet imi spuneti unde sa caut ca sa poata el citi
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.10.2008, 11:01:22
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Exista o slujba speciala in Molitfernic pentru sfintirea crucii de la mormant, despre pomana de un an, depinde in ce zona stai, daca stai in ardeal vei duce un colac mare si o sticla de vin, in Moldova , Muntenia, Oltenia, e mai dificil, si nu stiu exact, acuma daca nu vrea sotul tau sa cheme preotii din localitate, atunci chemati alti preoti desi ma indoiesc ca acestia din urma nu va vor cere bani, parastasul il puteti face si la o manastire
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.10.2008, 12:27:14
iuliana72 iuliana72 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 2
Implicit

nu este vorba de bani,nu asta este problema ci de o slujba facuta din suflet.nu sunt din ardeal ci din oltenia mai precis din strehaia.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.10.2008, 14:13:40
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

sotul tau nu poate face aceasta slujba si nici nu poate face randuiala sfintirii crucii decat daca este preot;asa ca aduceti un preot indiferent daca este mirean sau calugar...si fa-l sa se gandeasca la faptul ca el prin rugaciunile sale si ale preotilor ar face mult bine sufletului mamei sale,mai ales pomenirea la sf liturghie e cel mai mare dar pe care il poate face sufletului ei...mai mult decat toate pomeile date rudelor si toate coroanele de flori..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.10.2008, 16:53:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

[SIZE=2]Practica pomenirii mortilor la un an are la origine exemplul crestinilor din vechime care in fiecare an praznuiau ziua mortii martirilor si a sfintilor, ca zi de nastere a lor pentru viata de dincolo. [/SIZE][SIZE=2]Biserica a alcatuit [/SIZE][SIZE=2]in acest sens slujbe speciale precum si rugaciuni comune si particulare. [/SIZE][SIZE=2]Slujba pomenirii mortilor (Panihida) si Slujba sfintirii crucii, facand parte din categoria rugaciunilor comune, nu pot fi savarsite decat cu ajutorul preotului.[/SIZE]

[SIZE=2]Rugaciunea pentru cei adormiti a Bisericii Ortodoxe este strans legata de Sfanta Liturghie. In timpul fiecarei Sfinte Liturghii, Biserica se roaga de trei ori pentru cei raposati. O data se roaga la Proscomidie, a doua oara - dupa citirea Evangheliei iar [/SIZE][SIZE=2]a treia oara, dupa binecuvantarea Sfintelor Taine.[/SIZE]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogme in diferite biserici Tartaruga Dogmatica 140 06.09.2012 16:39:29
Rugaciuni pentru diferite trebuinte Tudor Rugaciuni 21 25.10.2009 21:41:47
traim in lumi diferite. cu inima... rebellu007 Generalitati 27 22.09.2009 16:30:11
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00
Despre religiozitate in diferite tari BogdanF Generalitati 0 04.07.2008 09:51:37