Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 02.06.2009, 16:08:20
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
Sophia, nu mai citi daca te tulbura asemenea lucruri.Cand e vorba de casatorie sunt putini calugari care sa aiba delicatete, majoritatea trateaza problema "pustniceste", iar pr Cleopa e unul din ei. Exceptie ar fi pr Teofil de la Sambata care e discret si mai delicat un pic.Asta e adevarul in Biserica Ortodoxa, n-avem ce zice : duhovnicia ne vine mai mult de la calugari. Patericul, Filocalia si alte carti din care putem lua si noi lucruri folositoare sunt scrise de calugari. Atmosfera ei o fac. Sfintii din calendar sunt multi calugari, unii chiar pustnici.
Dar hai sa le aratam ca si noi, casatoritii, putem fi sfinti!Nu numai ei. Ca se poate! :)
Merci kosmy! Mi-a placut postarea ta!

Cred ca trebuie sa ii admiram pe calugari pentru tot ce fac insa sa avem dreapta socotinta sa vedem ca la anumite lucruri vorbesc un pic teoretic... Faptul ca nu sunt atat de multi sfinti casatoriti arata poate ca este o cale de mantuire mai grea, mai spinoasa, dar si ca este o cale mai misterioasa (adica, nu se stie de toti pentru ca priveste aspecte intime ale vietii de cuplu sfintenia lor, nu numai sexualme vreau sa zic) - deci pate sunt mai multi decat se stie.

Vroiam sa mai zic, am gasit pe acest forum o discutie mai veche unde se vorbeste despre aceste lucruri, in primele pagini pe care le-am citit, cu multe pareri echilibrate, mi s-a parrut.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=2145
Reply With Quote
  #102  
Vechi 02.06.2009, 16:12:37
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu intreb altceva:
1. De ce nu e voie sa se aibe relatii decat in anumite zile ale saptamanii, fix stabilite?
pai, pentru un om credincios, celelalte zile sunt sau zile de post (miercuri si vineri) sau de sarbatoare duhovniceasca(duminica)

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. De ce nu e voie sa ai relatii cu sotul/sotia daca te duci a doua zi la biserica? Si nu ai voie acolo anumite lucruri religioase.
de regula asta n-am mai auzit. E valabila doar atunci cand te si imparatsesti la Liturghie, ca si la preotii casatoriti

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru mine asta inseamna ca cei casatoriti sunt considerati pacatosi si murdari.
nu, nu inseamna ca suntem pacatosi si murdari. Gandul asta poate vine din vreun mediu calugaresc neechilibrat, nu te lua dupa asa ceva. Cununia e o Taina in Biserica, slujba e f frumoasa, cu multe binecuvantari. Eu sunt bucuros ca sunt casatorit, sunt sigur ca ma pot mantui in felul asta.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si de ce daca ai relatii 1-2 ori pe saptamana, normal si cuminte si in rest iti vezi de rugaciune si viata crestina, inseamna ca uiti de Dumnezeu?
nu, evident ca nu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintii fara copiii se numesc ... pacatosi ... oare asa o fi? refuz sa cred paulici Botezul 57 26.02.2011 00:10:06
Sa nu judecam, caci toti suntem pacatosi! sofronie Generalitati 28 12.02.2011 20:41:11
intrebare pt cei casatoriti Anna Nunta 260 05.09.2010 16:27:03
Catolicii sunt considerati eretici? smaranta Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 37 29.09.2008 16:00:47
TINERI CASATORITI saccsiv Nunta 9 14.01.2008 18:15:19