Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2009, 20:12:02
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit Where is the love, the love, the love?

Poate stiti cantecul. Aici pe forum am gasit multe pareri, multe invataturi, multe dogme, multe canoane, multe sfaturi...dar nicidecum mai multa iubire decat pe alte forumuri nereligioase. Si atunci?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2009, 20:33:07
medina medina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2007
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit "Love is in the air"

Salut! In general, oamenilor le este mai greu sa se exprime, sa-si vadeasca sentimentele; totusi, de multe ori gasesc mai la indemana sa-si arate nemultumirea, indiferenta sau o figura mai putin prietenoasa. Poate e un soi de ecranare fata de cei din jur, din teama de a nu le fi gresit intelese intentiile, poate e nevoie de responsabilizare (aici subscriu si eu-trebuie combatuta superficialitatea, fiindca o regasim in toate aspectele vietii cotidiene); iubirea, in functie de forma ei, cere daruire, altruism, bunatate, nu neaparat sacrificii mari.
Exista iubire si pe acest forum, unde se promoveaza dealtfel ortodoxia si valorile morale adevarate; cred ca multi am beneficiat intr-un fel sau altul de sfaturile/indrumarile/opiniile celor care vor sa impartaseasca semenilor din experienta lor. Sa nu uitam ca aici e un loc virtual, dar ca persoanele care il acceseaza sunt cat se poate de reale. Numai bine, tuturor!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.08.2009, 20:47:51
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit iubirea

Cautand raspunsul la aceasta intrebare, ma intristez deoarece este dureros de adevarat ca ne lipseste iubirea dintre noi...ce lume frumoasa ar fi daca ar exista iubirea intre frati...
Ma intristez ca putem uneori sa fim atat de rai...chiar si cand nu ne costa nimic sa fim buni...Ieri venind dintr-o deplasare din Bucuresti, cand sa iau biletul de calatorie impreuna cu o prietena care era proaspat operata, rog vanzatoarea sa-i dea un bilet mai in fata precizandu-i ca este operata si ii fac rau zdruncinaturile, iar in spate din experienta, pentru ca circu des cu aceste mijloace de transport stiu ca acestea au un impact mai mare. Aceasta desi eram primele care cumparam biletele pentru acea cursa si evident biletele erau in fata incepe sa tipe si sa spuna ca daca este bolnava sa ia salvarea...M-a intristat acest lucru si m-am intrebat, daca tot urma sa rupa primele bilete, de ce a spus acest lucru...!? Insa oricum nu m-am suparat doar m-am intristat ...si m-am intrebat de ce nu putem sa fim buni!... Si eu sunt rea...si necajesc semenii...si cand imi dau seama imi pare rau...am aceasta tendinta...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2009, 20:51:03
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Iubirea este cel mai egoist sentiment pe care l-am intalnit in viata pentru ca, desi se pretinde iubire, este capabila sa raneasca si sa produca suferinta cel mai mult. Credinciosi sau necredinciosi, oamenii sunt la fel de egoisti si de ipocriti, de materialisti si instinctivi, tocmai de aceia a ajuns omenirea intr-un asemenea haos, din nepasare .
Eu nu cred in iubire ( cel putin, nu in cea confectionata frumos din cuvinte ), eu cred in omenie...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 21.08.2009 at 20:58:03.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.08.2009, 21:05:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Iubirea este cel mai egoist sentiment pe care l-am intalnit in viata pentru ca, desi se pretinde iubire, este capabila sa raneasca si sa produca suferinta cel mai mult. Credinciosi sau necredinciosi, oamenii sunt la fel de egoisti si de ipocriti, de materialisti si instinctivi, tocmai de aceia a ajuns omenirea intr-un asemenea haos, din nepasare .
Eu nu cred in iubire ( cel putin, nu in cea confectionata frumos din cuvinte ), eu cred in omenie...
Eu cred în IUBIRE și in OMENIE ! Neâmplinirile personale , nu trebuie să genereze concluzii generale și pripite. Există: IUBIRE , PRIETENIE și OMENIE ! Suntem noi poate prea stresați , dar ELE EXISTA ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.08.2009, 21:05:28
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Iubirea este cel mai egoist sentiment pe care l-am intalnit in viata pentru ca, desi se pretinde iubire, este capabila sa raneasca si sa produca suferinta cel mai mult. Credinciosi sau necredinciosi, oamenii sunt la fel de egoisti si de ipocriti, de materialisti si instinctivi, tocmai de aceia a ajuns omenirea intr-un asemenea haos, din nepasare .
Eu nu cred in iubire ( cel putin, nu in cea confectionata frumos din cuvinte ), eu cred in omenie...


Da ...Macar daca nu poti iubi, nici nu face rau...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.08.2009, 21:13:09
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Eu cred în IUBIRE și in OMENIE ! Neâmplinirile personale , nu trebuie să genereze concluzii generale și pripite. Există: IUBIRE , PRIETENIE și OMENIE ! Suntem noi poate prea stresați , dar ELE EXISTA ! ! !


Da, asa este exista......Slava Domnului ca mai exista!...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.08.2009, 21:16:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Să credem în IUBIRE ! ! !

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Da ...Macar daca nu poti iubi, nici nu face rau...
Să credem în IUBIRE , pentru că altfel suntem terminați, vă rog să mă credeți . Este cel mai frumos sentiment din toate cele. Greșim de multe ori prin atitudinea noastră , nu putem gândi, vorbi și acționa toți la fel, dar în iubire să credem cu înverșunare, căci de nu mai e iubirea, nimica nu mai e ! Urmăriți iubirea, cereți-o în fiecare zi de la Dumnezeu. Împreună cu iubirea vine și toată mulțimea bunătăților și a virtuților. Refuz să cred că OMENIA poate fi separată de IUBIRE și IERTARE ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.08.2009, 21:33:57
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Poate stiti cantecul. Aici pe forum am gasit multe pareri, multe invataturi, multe dogme, multe canoane, multe sfaturi...dar nicidecum mai multa iubire decat pe alte forumuri nereligioase. Si atunci?
Depinde ce fel de iubire așteptăm să găsim...!
Eu am găsit foarte multă iubire aici.Atât de multă încât uneori am închis calculatorul cu ochii plini de lacrimi și o dată (prietenii știu când) atâta iubire dezinteresată am primit de la niște oameni necunoscuți,oameni care s-au bucurat sincer de bucuria mea încât, nu voi uita nicoadată acea zi.
Iubirea există și aici și oriunde dar este asemenea unui grai necunoscut pentru unii dintre noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.08.2009, 22:14:42
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Poate stiti cantecul. Aici pe forum am gasit multe pareri, multe invataturi, multe dogme, multe canoane, multe sfaturi...dar nicidecum mai multa iubire decat pe alte forumuri nereligioase. Si atunci?
Where is the love,love ........sau love for Jesus?

Eu zic ca love ,love, e ceva care tine de mister ,dupa ce valul,fumul din jurul persoanei dispare......moare si dragostea adica :misterul.
Dupa mine,cand ajungi sa cunosti persoana careia i-ai atribuit acest sentiment,moare si iubirea,cred ca e o kestie reciproca.Oameni suntem.Iubeste doar acela care-si impune,sau egoistul cum bine zicea cineva aici,doar el se incapataneaza sa iubeasca.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare