Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.08.2009, 22:25:04
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Ma refer la iubirea biblica, aceea smerita de care se vorbeste in Noul Testament. Credeam ca toata lumea stie ce e iubire, o simtim instinctiv...Dar se pare ca gandim prea mult. Cautam sabloane, reguli, canoane si astea in loc sa fie cale spre iubire le facem piedica.
Ory, daca nu crezi in iubire inseamna ca nu crezi in Dumnezeu pentru ca "Dumnezeu este iubire. Iar cine se afla intru iubire se afla intru Dumnezeu..." Hai ca stiti voi citatul mai bine ca mine...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.08.2009, 22:39:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Iubirea este cel mai egoist sentiment pe care l-am intalnit in viata pentru ca, desi se pretinde iubire, este capabila sa raneasca si sa produca suferinta cel mai mult. Credinciosi sau necredinciosi, oamenii sunt la fel de egoisti si de ipocriti, de materialisti si instinctivi, tocmai de aceia a ajuns omenirea intr-un asemenea haos, din nepasare .
Eu nu cred in iubire ( cel putin, nu in cea confectionata frumos din cuvinte ), eu cred in omenie...
Revenind cu un alt răspuns pentru postarea ta , te rog să-mi permiți să-l citez pe Sf. Grigorie Teologul : "Iscodim unul păcatele celuilalt nu pentru ca să plângem pentru el, ci ca să-l clevetim, nu pentru ca să-l vindecăm, ci ca să-i adăugăm și alte răni și pentru ca rănile aproapelui să le facem o justificare a proprilor noastre răutăți". Înțelegi ? Sper că vei fi totusi deacord cu spusele acestui Sfânt, urându-ți ca și la topicul despre vise : Vise cât mai frumoase ție ! Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.08.2009, 11:03:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mda ! Ne rezumam la cuvinte si pretindem ca iubim, cand, de fapt ne iubim pe sine mai presus de orice...in aceasta iubire am spus ca nu cred.
Dar, nu mai conteaza !, " Fiecare iubeste cum poate, dar mai ales cum intelege ! "
Repet, iubirea este cel mai egoist sentiment, si nu o spun din experientele proprii, ci din experienta Universului care a ranit, a varsat atatea lacrimi, chiar a ucis....din iubire.
Eu nu cred in CUVINTE....ca sa fiu mai clara.
Si, Cristi, chiar nu esti in masura sa ma comentezi in aceasta priviinta....mai bine ai aprofunda propriile-ti cuvinte ca sa intelegi, dar stiu ca nu poti. Si, va rog, nu-mi mai puneti in fata experientele proprii, caci eu nu vorbesc doar din ele, ci si din ceea ce vad in lumea asta larga, dezamagire, lacrimi si neputinte...oferite de cei care pretind ca "iubesc".
Doamne, cat ma oboseste superficialitatea, mai ales cand nici nu ne dam seama de ea ! ! !....Am ajuns sa ne complacem atat de acut in pareri, in cuvinte, sa ne autoimbrobodim cu presupuse sentimente care, nici macar nu au puterea sa se intrupeze, am ajuns sa ne mintim pe sine si pe ceilalti si sa ne consideram virtuosi doar pentru ca ne dovedim capabili sa vorbim si sa tot trancanim de iubire, cand adevarata iubire zace ingropata pe nicaieri, nu ne mai intereseaza de ea in realitate, de faptele savarsite pentru ea, suntem prea egoisti si materialisti, nu mai suntem capabili de sacrificiu, de daruire, de rabdare si inteles...doar de cuvinte neasumate si atat de neputincioase, emise fara pic de bun simt. Dar, recunosc, din neputinta o fac, din atrofierea mintii...din ignoranta. Asa se manifesta, din pacate, in jurul nostru iubirea aceia care s-ar dori atat de inaltatoare, dar nu este...noi i-am frant adevaratele aripi, inlocuindu-le cu niste atele de perfiditate si interes.
Probabil nu intelegeti ce vreau sa spun...acum depinde de care baricada va aflati.
Eu nu cred " doar " in cuvinte.....din pacate, doar cu ele a cam ramas sufletul acesta social stafidit de nepasare.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 22.08.2009 at 11:56:30.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.08.2009, 11:58:40
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cum poti sa spui ca iubesti si sa ranesti atat de mult ? !
Cum poti sa spui ca iubesti si sa nu-ti pese ? !
Cum poti sa spui ca iubesti si sa nu faci nimic in acest sens...nimic afara de " a spune " ? !......
Nu inteleg si nici nu cred ca exista vre-un rationament in toata aceasta neconcordanta, afara de cel al unui egoism ajuns la apogeu, sau o prostie nemarginita.
Sa rectific pentru cei care s-au grabit sa ma judece formal, EU CRED IN IUBIRE, dar nu in ipocrizie....prefer sa-mi rup din carne, decat sa fiu ipocrita si sa ranesc in acelasi timp in care pretind ca iubesc. Mi-am dedicat viata iubirii, i-am daruit totul din mine, si suflet, si bani, si lacrimi si durere, si bucurie si speranta, si sanatate...dar nu am defilat niciodata cu o pancarda ca IUBESC. Iar cei care au defilat si au strigat permanent ca iubesc, s-au dovedit tocmai contrariul, s-au impotmolit in cuvinte si in pareri de sine si au uitat ce-nseamna tocmai acele cuvinte, au uitat sa iubeasca cu adevarat si sa daruiasca. Bine-nteles, nu sunt nici eu perfecta...
" Mare om este cel care iubeste, dar un adevarat om este cel care invata si pe celalalt sa iubeasca ! "
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 22.08.2009 at 12:27:20.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.08.2009, 14:58:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Cum poti sa spui ca iubesti si sa ranesti atat de mult ? !
Cum poti sa spui ca iubesti si sa nu-ti pese ? !
Cum poti sa spui ca iubesti si sa nu faci nimic in acest sens...nimic afara de " a spune " ? !......
Nu inteleg si nici nu cred ca exista vre-un rationament in toata aceasta neconcordanta, afara de cel al unui egoism ajuns la apogeu, sau o prostie nemarginita.
Sa rectific pentru cei care s-au grabit sa ma judece formal, EU CRED IN IUBIRE, dar nu in ipocrizie....prefer sa-mi rup din carne, decat sa fiu ipocrita si sa ranesc in acelasi timp in care pretind ca iubesc. Mi-am dedicat viata iubirii, i-am daruit totul din mine, si suflet, si bani, si lacrimi si durere, si bucurie si speranta, si sanatate...dar nu am defilat niciodata cu o pancarda ca IUBESC. Iar cei care au defilat si au strigat permanent ca iubesc, s-au dovedit tocmai contrariul, s-au impotmolit in cuvinte si in pareri de sine si au uitat ce-nseamna tocmai acele cuvinte, au uitat sa iubeasca cu adevarat si sa daruiasca. Bine-nteles, nu sunt nici eu perfecta...
" Mare om este cel care iubeste, dar un adevarat om este cel care invata si pe celalalt sa iubeasca ! "
Poate înveți și pe ceilalți să iubească , Ory ! ( asta pentru că eu te consider, nu un om mare, ci un om deosebit, ce și-a cam pierdut prea mult încrederea în cei din jur. Până la urmă nimic nu ducem cu noi , decât faptele noastre, nu VORBELE !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.08.2009, 15:54:35
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Poate stiti cantecul. Aici pe forum am gasit multe pareri, multe invataturi, multe dogme, multe canoane, multe sfaturi...dar nicidecum mai multa iubire decat pe alte forumuri nereligioase. Si atunci?
Am găsit între niște icoane pe care le-am primit o imagine a sfintei Ana.Nu știu de ce dar m-am gândit la tine.Ți-o trimit cu toată dragostea mea deși nu te cunosc(nu am vorbit sper nici pe privat și nici pe forum nu prea ni s-au întâlnit "cărările")Ți-o dăruiesc poate o pui ca avatar.
Attached Images
File Type: jpg Sv-Anna-for-print.jpg (33,1 KB, 11 views)

Last edited by dorinastoica14; 22.08.2009 at 15:57:20.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.08.2009, 16:10:40
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Poate înveți și pe ceilalți să iubească , Ory ! ( asta pentru că eu te consider, nu un om mare, ci un om deosebit, ce și-a cam pierdut prea mult încrederea în cei din jur. Până la urmă nimic nu ducem cu noi , decât faptele noastre, nu VORBELE !
Exact despre asta am tot vorbit, Cristi, despre VORBE
Spunea pe undeva pe-aici foarte bine piedonee ; " SA ZICI CU GURA, SA INTELEGI CU MINTEA SI SA SIMTI CU INIMA ! "....este mare lucru.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 22.08.2009 at 23:29:13.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.09.2009, 22:48:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Is it love, is it love?

Pe de o parte, ai dreptate, Anna... Eu cel putin nu am ajuns nici pe departe la masura acelei iubiri de care se vorbeste in Noul Testament, acesta este un dar care vine din implinirea poruncilor si lucrarea virtutilor. Pe de alta parte, aceasta implinire a poruncilor (adica dogmele, canoanele, pe care le vezi tu expuse pe acest forum) sunt un pas catre acea iubire. Nu o spun eu, ci Sfintii Parintii. La masura iubirii desavarsite se ajunge foarte greu... asa ca unii lucreaza virtutile, altii se straduiesc sa implineasca poruncile, fiecare dupa darul si puterea lui. Eu socotesc ca toti, dar absolut toti cei care scriu pe acest forum cauta iubirea cea adevarata si sunt mai mult sau mai putin aproape de ea. Numai Dumnezeu e iubire.
Si apoi, noi ce dam in schimb, de vrem sa primim atata iubire? Te imbratisez cu drag.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.09.2009, 23:06:00
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul

Am găsit între niște icoane pe care le-am primit o imagine a sfintei Ana.Nu știu de ce dar m-am gândit la tine.Ți-o trimit cu toată dragostea mea deși nu te cunosc(nu am vorbit sper nici pe privat și nici pe forum nu prea ni s-au întâlnit "cărările")Ți-o dăruiesc poate o pui ca avatar.

Multumesc mult pentru dar.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.09.2009, 21:49:17
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Si eu am gasit foarte multa iubire in aceste posturi. Sunt atat de sincere, pline de sfaturi si m-au ajutat foarte mult. Dumnezeu ne tine in viata pentru na ne iubeste. " Daca dragoste nu e, nimic nu e " Adevarat proverb. :) Si inca ceva, va iubesc pe toti! ( Chiar daca nu o pot arata ) Dumnezeu sa ne dea sanatate sufleteasca, si trupeasca, liniste si pace.
Reply With Quote
Răspunde