Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.10.2009, 14:48:34
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Pofta e si dragostea platonica. Nu exista atractie curata între doi oameni.

Casatoriile ar trebui facute numai daca se vede în aceasta o fapta în Hristos.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.10.2009, 16:11:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Va rog sa explicati aici ce credeti ca inseamna de fapt a pofti trupul cuiva, in sensul de pacat. Cum descrieti, cum se manifesta? Nu vreau sa smintesc, dar sincer cred ca nu toti intelegem la fel.
Anna, ma faci sa zambesc !
Ai serioase " probleme "cu imaginatia datorata varstei, cu tineretea atat de tensionata, dar si frumoasa in naivitatea ei . Esti gelos, urasti, iubesti...poftesti, ce poate fi mai evident la aceasta varsta ? !
Stai fara griji, in pofida perioadei greselilor, oamenii invata sa i-a decizii majore tocmai in acest stadiu, deci este privilegiat si sustinut de natura care l-a menit , pe cat de imatur, pe atat de puternic si de tolerant.
Toata lumea pofteste ceva, o prajitura, o tigara, o strangere de mana, o cariera, o rugaciune, sa testeze buzele cuiva...toate sunt placeri care ne stimuleaza fiinta deopotriva, chiar daca factorii difera si mai ales doctrina spirituala.
Indiferent ca esti casatorit sau nu, ca esti credincios sau nu, ca esti frumos sau nu, tanar sau batran...oamenii si-au dezvoltat viata si existenta tocmai prin pofte, au dorit mereu cate ceva, au avoluat in dorinte si astfel in traire . Pofta este o atitudine materiala, chiar daca uneori o implicam in iubire si atasament, pana la urma tot de un oarecare profit si de un stimulent vorbim, este vorba de trup si de atingere, iar trupul este material, fizic.
Se spune ca in timpul placerii, creierul elimina in organism hormonii placerii, serotonina, dopamina, dar si cortizonul menit sa combata efectele stresului, asociat cu multe alte stimulente din viata de zi cu zi, cum ar fi consumul de ciocolata prin endorfine...mai sunt si nenorocitii de feromoni care naste aceasta pofta de " celalalt ", printr-o invazie chimica si atat de misterioasa.
Dar tu, de care pofte vorbesti ?, caci pofta de ciocolata tine de un drum la magazin sau supermarket, iar pofta de un sarut tine de un drum spre propriul rationament, dar si de cel spre care poftesti...deci, este o mica-mare diferenta.
Este adevarat, in viata nu ne este totul permis, dar, poate ca, la cat de cumpatata este ea in bucurii, nu ar strica si cate o evadare mititica din acest discernamant atat de rigid, spre satisfactia unei clipe de farmec, pana la urma...mai ales cand indrazneala nu tinde sa faca si ravagii spirituale. Cu toate acestea, pofta, mai ales fata de un trup, cat de nevinovata ar parea, cat de marginita ar parea, ea presupune si responsabilitati, obligativitatea asumarii unui imprevizibil de dincolo de aceasta pofta.
Este complicat, oricum, mai ales cand ai si o fire poetica, complexa si deloc aplecata spre resemnare si spre acel specrtu obtuz comandat de prejudecati.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 18.10.2009 at 16:16:44.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.10.2009, 14:54:08
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Pofta e si dragostea platonica. Nu exista atractie curata între doi oameni.

Casatoriile ar trebui facute numai daca se vede în aceasta o fapta în Hristos.
Atractia fizica nu trebuie sa intre in schema deloc?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.10.2009, 15:06:40
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Eu cred ca problema ar fi sa constientizam atunci cand poftim ceva ce nu ni se cuvine, sau cand nu ni se cuvine...cred ca fiecare poate discerne ce poate pofti si ce i-ar dauna
daca ar pofti....pe X sa zicem!
D-zeu a lasat in fiecare puterea de a discerne (afara de boli) ce este bine si ce nu, si vocea constiintei pe care daca o cercetam putem afla ce nu putem pofti - pt. ca s-ar transforma in pacat si s-ar intoarce impotriva noastra!
D-zeu sa ne lumineze si ocroteasca pe toti, pt ca toti avem nevoie de mila si ajutorul sau!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.10.2009, 15:21:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

A pofti doar trupul cuiva, inseamna a nu vedea in acela decat satisfacerea poftelor tale. Insa, ceea ce trebui sa retinem e ca nimeni nu poate pofti doar trupul, decat atunci cand el insusi a ajuns numai trup (nu in sensul ca sufletul a disparut, ci in sensul ca patima este cea care dicteaza in om). Un om curatit de patimi, doreste sa se impartaseasca de tot omul: sa-i vorbeasca, sa-l inteleaga, el nu-l poate reduce doar la trup. Dar ce sa facem, sunt unii care cred ca omul este asemeni unui aparat de cafea: introduci o fisa si primesti cafeaua. Este dureros ca atat a ajuns sa mai vada omul in cel de langa el, dar mai dureros e ca unele persoane se complac in a fi un aparat de cafea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.10.2009, 15:50:49
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

pai ce dac vedem o persoana frumoasa, nu o putem aprecia?...in limitele bunului simt?.....mi se par pareri vechi despre astfel de analize....Dumnezeu are grija de noi le aseaza pe toate...acuma daca esti singur sau singura poti admira o persoana pe care o consideri placuta....parerea mea...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.10.2009, 15:59:24
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

No hai ca intru in detalii concrete chiar daca mi-e rusine. Sunt curioasa daca la barbati pofta=erectie sau poate avea loc pofta si fara erectie...
Pt ca pana la urma cred ca pofta asta de care vorbea Iisus se refera la dorinta de a te culca cu cineva. La femei e mai subtila si mai ciudata dorinta asta, dar cred ca la barbati e clara, sau nu?...
Daca simpatizezi pe cineva ce are? E ok. Dar cand ajungi sa-ti doresti sa ajungi la orizontala, cam bai. Deci pt mine pofta=atractie sexuala, pur sexuala.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.10.2009, 16:01:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
Dumnezeu are grija de noi le aseaza pe toate...acuma daca esti singur sau singura poti admira o persoana pe care o consideri placuta....parerea mea...
Sigur, o poti admira, insa, nu ca pe o parte - doar trup, ci ca pe un intreg: trup si suflet.
Reply With Quote
Răspunde