Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.04.2010, 19:17:25
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

In Biserica binecuvinteaza preotul si episcopul!
Omul poate doar sa iti doreasca sa fii binecuvantat insa nu detine harul pe care preotul il primeste la Taina Hirotoniei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.09.2010, 15:31:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Daca ne referim strict la gestul liturgic, numai cel ce a primit harul preotiei poate binecuvanta.

Dar termenul suporta sensuri si practici multiple. Omul primeste binecuvantarea lui Dumnezeu, dar si el il poate binecuvanta pe Dumnezeu, altfel spus "vorbindu-L de bine" sau dand slava numelui Sau.("Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul...") Crestinul poate binecuvanta un semen de-al sau oferindu-i ceva, un prinos. Primim binecuvantare din partea duhovnicului sa ne impartasim sau sa pleca intr-o calatorie. Monahul trebuie sa primeasca binecuvantarea staretului in tot ceea ce intreprinde.

Last edited by Marius22; 14.09.2010 at 15:35:18.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.09.2010, 16:41:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand binecuvantarea vine de la Dumnezeu la om, ea este revarsare de binefaceri; cand insa vine de la om la Dumnezeu, ea inseamna lauda, preamarire, multumire. (IPS Bartolomeu Anania)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.09.2010, 00:27:04
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Orice om poate binecuvanta,dar depinde de situatie. De exemplu oricine poate face semnul crucii peste mancare si s-o binecuvanteze,sau sa faca semnul crucii peste paul pe care doarme,pe perna etc. Totusi,sa nu "ne-o luam in cap" in legatura cu capacitatile noastre de binecuvantare :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.09.2010, 17:11:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Tare greu de inteles imi este episodul in care Isaac, ajuns la batranete, doreste sa-i dea binecuvantarea sa lui Isav. Inselat de Iacov, nu o mai primeste Isav, ci Iacob. Pentru Isav, tatal nu mai are decat o consolare modesta, aceea de a se elibera oricand de sub stapanirea fratelui sau. Poate explica cineva sensul acestei binecuvantari irevocabile?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.09.2010, 20:36:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Tare greu de inteles imi este episodul in care Isaac, ajuns la batranete, doreste sa-i dea binecuvantarea sa lui Isav. Inselat de Iacov, nu o mai primeste Isav, ci Iacob. Pentru Isav, tatal nu mai are decat o consolare modesta, aceea de a se elibera oricand de sub stapanirea fratelui sau. Poate explica cineva sensul acestei binecuvantari irevocabile?
Cuvantul de binecuvantare rostit de un tata , mai ales patriarh, avea puterea unei proorocii. Proorocia nu inseamna numai descoperirea lucrurilor viitoare. Datorita autoritatii pe care i-o da proorocului trairea cu Dumnezeu, in momentul in care proorocul rosteste proorocia deja ingerii se grupeaza pentru implinirea ei. In cer se fac planuri si se actioneaza; deja a inceput lucrarea proorocita de el. Primul pas este aranjarea lucrurilor in plan spiritual, apoi in cel fizic. Aceasta inseamna puterea cuvantului.
Tocmai pentru ca Isaac stia ca ceea ce spusese avea putere si e bun spus, nu a putut sa-si retraga cuvintele. Oamenii lui Dumnezeu imprumuta din calitatile lui Dumnezeu, iar Dumnezeu nu se razgandeste atunci cand promite o binecuvantare . Vazandu-se in fata faptului implinit, Isaac si-a dat seama, probabil, ca , pana la urma, asta a fost voia Domnului si nu mai putea schimba nimic.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.12.2010, 17:06:43
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Tare greu de inteles imi este episodul in care Isaac, ajuns la batranete, doreste sa-i dea binecuvantarea sa lui Isav. Inselat de Iacov, nu o mai primeste Isav, ci Iacob. Pentru Isav, tatal nu mai are decat o consolare modesta, aceea de a se elibera oricand de sub stapanirea fratelui sau. Poate explica cineva sensul acestei binecuvantari irevocabile?
Eu cred ca Dumnezeu a vrut sa-l binecuvinteze pe Iacob. In acest episod, Isaac se supune voii divine, chiar fara sa stie. Pentru ca, in esenta, Dumnezeu da binecuvantari, nu omul.
In plus, Isav si-a nesocotit dreptul de "intai-nascut" si i l-a vandut lui Iacob. Asa ca pierderea binecuvantarii e o consecinta a faptei lui.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.12.2010, 17:13:56
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Duminica trecuta s-a intamplat un lucru straniu la Biserica din Kingsbury-Londra (pe care o frecventez). O femeie, care se dadea ortodocsa, a cerut permisiunea Preotului Sarpe de a darui credinciosilor niste carti. Preotul a cerut sa vada cartile (pentru a nu fi sectare...) si i-a permis feneii, ca la terminarea slujbei, sa le distribuie. Femeia, pe langa carti, dadea credinciosilor si "binecuvantare", ba mai mult incepea sa "prooroceasca" ceva unuia sau altuia... Preotul a fost foarte necajit, a alungat-o pe femeie, iar Duminica aceasta, la finalul slujbei, ne-a atentionat sa nu primim binecuvantare de la orice, pentru ca doar preotimea este in masura sa binecuvanteze, iar despre asa zisele "proorociri" a zis nici macar sa nu le luam in seama... Erau doar o imbinare de probleme psihice si duhuri demonice...
Voi ce parere aveti?
Parcă și părinții (trupești) dădeau binecuvântare.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.01.2011, 17:45:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Eu cred ca Dumnezeu a vrut sa-l binecuvinteze pe Iacob. In acest episod, Isaac se supune voii divine, chiar fara sa stie. Pentru ca, in esenta, Dumnezeu da binecuvantari, nu omul.
In plus, Isav si-a nesocotit dreptul de "intai-nascut" si i l-a vandut lui Iacob. Asa ca pierderea binecuvantarii e o consecinta a faptei lui.
Mi-a placut ce ai spus.

Vad ceva asemanator si in pilda vamesului si a fariseului - desi cei mai multi credeau ca fariseul este cel ce implineste voia Domnului (postea, se ruga, dadea zeciuiala), deci el era cel indreptatit sa se intoarca indreptat spre casa, precum Isav de vreme ce era intai nascut era indreptatit sa ia binecuvantarea, totusi vamesul pleaca indreptat, dupa cum si Iacob ia binecuvantarea.

E un alt exemplu prin care ni se descopera ca Dumnezeu a ales pe cele slabe ca sa rusineze pe cele tari.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.01.2011, 18:21:37
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in ceea ce o priveste pe femeia respectiva din pacate cred ca preotul a avut dreptate
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine poate da sfaturi? florin.oltean75 Generalitati 11 25.03.2011 15:55:34
Va rog cine poate dona......sau... mara2008 Umanitare 3 21.09.2010 08:46:40
cine ma poate ajuta gherman Pocainta 10 12.11.2009 23:56:59
Cine nu poate fi inmormantat costel Generalitati 8 03.04.2009 10:58:06