Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.11.2006, 12:19:51
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Nu e nici biserica, nici ortodoxa. O grupare schizmatica si eretica, încarcata cu gravul pacat al nesupunerii ierarhice.
Noi nu suntem dezbinati de Biserica Ortodoxa pt neascultare (am aratat argumentul mai sus)
[color=red]Eretica?[/color] In nici un caz. Cu privire la Sf. Taina a Botezului:
Botezul se oficiaza prin cufundare, adica prin bagarea pruncului in apa complet (sa nu-i ramana vre-o parte a corpului afara). [color=red]Toate botezurile ce se oficiaza prin stropire sau prin turnare nu sunt valide[/color].
Noi nu botezam a doua oara, ci botezam o singura data. Ceea ce numeste BOR "botezul a doua oara", nu este altceva decat oficierea botezului corect, valid, deoarece prima oficiere nu a fost valida(a fost realizata prin stropire sau turnare).
  #12  
Vechi 25.11.2006, 12:37:50
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

"In anul 1923 s-au adunat la Constantinopol intr-un sinod, reprezentanti ai tuturor Bisericilor Ortodoxe".




Am mentionat intr-un mesj anterior ca nu toate Bisericile Ortodoxe au fost prezente. Reprezentantii Patriarhatelor Alexandriei, Antiohiei si Ierusalimului au refuzat sa ia parte la aceasta conferinta. De asemenea, delegati din partea Bisericilor Rusiei si Bulgariei si din Arhiepiscopia Sinaiului nu au fost trimisi.
Acesta este un exemplu clar de impotrivire.




In timpul sesiunilor congresului au fost primite telegrame si s-au scris memorandumuri care exprimau indignarea fata de schimbarea calendarului si fata de acest congres care a schimbat deciziile Patriarhilor rasariteni. "Cum a fost posibil ca o curte inferioara (congresul, la care nu au participat toti Mitropolitii Scaunului Ecumenic) sa schimbe o decizie a unei curti superioare?" (Mitropolitul IRINEU al Kassandriei in memorandumul sau din 14 noiembrie 1929 catre sinodul Arhiepiscopal al Bisericii Greciei).
  #13  
Vechi 25.11.2006, 12:44:39
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

9. Preotii stilisti se duc prin sate straine si fac slujbe pe ascuns



Preotii nostri nu fac slujbe si oficiaza servicii pe ascuns. Daca am face slujbe pe ascuns ar trebui ca preotii nostri sa umble pe strada fara reverenta,rasa,fes etc. Ceea ce nu se intampla. Preotii pe stil vechi (nu stilisti-pt ca am mai explicat ce inseamna stilist , dar se pare ca nu se intelege)sunt respectati chiar si de oamenii pe stil nou pt ca stiu care e adevarul, dar nu il accepta din cauza ca "asa merge lumea".
  #14  
Vechi 25.11.2006, 13:05:50
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

ATENTIE!!!




Patriarhul Ecumenic de la anul 1864 adreseaza o scrisoare Mitropolitului Nifon in care scria: "guvernul din Romania vrea sa introduca noul calendar si, totodata,[size=5]sa impuna credinciosilor cu sila si cu puterea sa lepadarea dogmelor ortodoxe[/size]"(Pr Ioan Vicovan "Istoria Bisericii Ortodoxe Romane",Vol II, Iasi 2002, pp 172)(ceea ce se va intampla dupa 1924). De ce a trebui sa fie introdusa schimbarea calendarului cu forta? Pt ca nu a fost ceva corect? Pt ca poporul stia de marea greseala ce se infaptuia?
  #15  
Vechi 25.11.2006, 14:14:12
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Bravo Luly,bine ca a venit,in sfarsit,cineva documentat in BOSV care sa se confrunte cu Traditie si nu numai,in cele ce diferentiaza BOR de BOSV.Pana acum au mai postat credinciosi pe stil vechi,dar nimeni n-a venit cu argumente(cu lectia invatata) asa cum ai venit tu,ba chiar mai mult,sau si cam evaporat nemaiparticipand la nici un fel de conversatie spirituala,ori sociala pe acest forum.....si nu stiu de ce?,doar in afara de calendar,diferente in ceea ce priveste sf.scriptura si randuiala bisericii nu exista,chiar din contra,cei pe vechi sunt mai dogmatici,si aceasta este o constatare nu doar o banuiala.Eu nu sunt atat de religioasa,sunt mai neutra din unele puncte de vedere,dar apreciez ravna unora de-a marturisi adevarul si credinta,iar cat despre BOSV nu cunosc prea multe,dar am citit cate ceva si consider intr-o oarecare masura ca sunt teorii evidente despre unele neclaritati in aceasta schimbare a calendarului.Pe de alta parte,ma intriga putin faptul ca,intr-adevar exista o oarecare dovada de nesupunere fata de patriarhie,dar si din partea acesteia un resentiment fata de BOSV,mai puternic decat fata de alte religii eretice si mult mai neconforme sf.scripturi.Cat despre mine,sunt crestin ortodox si asa intentionez sa raman.......
  #16  
Vechi 25.11.2006, 18:24:55
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Orice ati zice voi, stilistii (chiar daca nu va place, denumirea asta este validata de popor) tot schismatici ramaneti. Faptul ca va cautati argumente si justificari pentru neasculatarea voastra fata de mai marii bisericilor ortodoxe, nu arata decat cat sunteti de departe de adevarata ortodoxie. Dumnezeu sa va lumineze mintile pana nu este prea tarziu pentru voi!

Iar cei care simpatizeaza cu voi, chiar numai in cuvinte, sunt si ei cu un pas pe drumul pierzaniei.
  #17  
Vechi 25.11.2006, 20:11:55
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Cunosc personal un caz cu o femeie pe stil vechi care a trecut la penticostali la varsta de 90 ani.Desi avea biserica pe stil nou langa casa,nu mergea niciodata.Rezultatul a fost pe masura neascultarii de Biserica.Doamne ajuta!
  #18  
Vechi 26.11.2006, 20:22:57
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

[size=4]PT MIRELAT[/size]



Orice ati zice voi, stilistii (chiar daca nu va place, denumirea asta este validata de popor) tot schismatici ramaneti.



Acest subiect l-am discutat mai sus si cred ca a fost destul de clar.Dumneavoastra, vizitatorii, aveti posibilitatea sa cititi de mai multe ori mesajul respectiv si sa vedeti cine are dreptate si cine nu. Daca cineva se rataceste in padure doar cu o busola, are o singura cale de scapare: folosirea celor 4 puncte cardinale cu ajutorul carora sa gaseasca iesirea. In Biserica, "busola" este cartea sau cartile cu legi, dogme bisericesti, iar "punctele cardinale" sunt canoanele, dogmele si legile hotarate de Sf Sinoade si de Sf Parinti. Eu nu am facut altceva decat sa iti dau "punctele cardinale" ca sa gasesti calea spre adevar. Daca le vei "utiliza" corect (fara sa adaugi sau sa schimbi ceva) vei gasi "iesirea din padure".


Cand vrei sa demonstrezi vinovatia sau nevinovatia unei persoane, atunci folosesti Codul penal unde sunt toate legile dupa care arati acest lucru. Asa si in Biserica: folosesti cartile cu legi si canoane pt a arata cine a continuat sa mearga pe calea cea dreapta si cine nu.
  #19  
Vechi 26.11.2006, 22:54:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mesajele tale, draga luly, sunt absolut neinteresante de fond. ai grija de tine si doamne ajuta!
  #20  
Vechi 26.11.2006, 23:25:37
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Se pare ca nu tratezi aceste lucruri cu seriozitate si responsabilitate... peste vreo cativa ani, poate mai vb pt ca acum vad ca nu am cu cine. Imi pare rau... Sincer... Doamne ajuta!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 15:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07