Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #851  
Vechi 03.05.2017, 07:58:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
paradoxal e altceva, nu intelegi, si nu numai tu, ca fara germanii aia franci de atunci, asa imorali si decazuti cum erau, este foarte posibil ca insusi crestinismul sa fi disparut sau sa fie o erezie,
Paradoxal e altceva: modul extrem de ușor cu care faci afirmații despre lucruri pe care nu le cunoști.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #852  
Vechi 03.05.2017, 08:12:56
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cristian, eu cred că a făcut doar o aroganță, că să zic așa...
Într-adevăr, se poate să fi fost ironic acolo Cătălin, dar răspunsul lui e în logica ''întrebuințării'' harului de către cineva, posibilitate pe care chiar aș vrea să înțeleg dacă el o susține.

De fapt, mi-am dat singur răspunsul: N-o susține. E clar că dacă cineva părăsește Biserica pierde harul.

Însă cred că îmi scapă sensul răspunsului lui de mai sus, fie el și ironic.

Probabil e dat din perspectiva vecinului care-si face biserică.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 03.05.2017 at 08:52:41.
Reply With Quote
  #853  
Vechi 03.05.2017, 09:15:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Probabil e dat din perspectiva vecinului care-si face biserică.
Exact. La asta mă gândesc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #854  
Vechi 03.05.2017, 09:32:38
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Paradoxal e altceva: modul extrem de ușor cu care faci afirmații despre lucruri pe care nu le cunoști.
inteleg foarte bine ce supara, stiam dinainte, dar daca urmarim evenimentele politice, sociale, militare, afirmatia mea este argumentata de fapte.
Reply With Quote
  #855  
Vechi 03.05.2017, 09:51:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pe mine nu mă supără nimic.
Era doar o constatare în ceea ce privește ce citesc scris de tine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #856  
Vechi 03.05.2017, 09:54:19
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Patrie si Credinta, multumesc inca o data pentru linkul dat, ii multumesc si lui Cristian, este exact ce mi-am dorit, am sa-i citesc din cartile aparute in romaneste, sunt foarte multe si din fericire cred ca am acces la ele. Opera Sfantului Ioan Damaschin este cultivata la noi, vad cu surprindere. Am sa le caut pe acestea:

-despre cele doua vointe ale lui Hristos
-despre cinstirea sfintelor icoane
-despre cinstirea sfintilor si a moastelor lor
Reply With Quote
  #857  
Vechi 03.05.2017, 10:00:54
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
despre cele doua vointe ale lui Hristos
v. aici.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #858  
Vechi 03.05.2017, 11:33:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Si daca cel ce s-a despartit e episcop, patriarh?
Asa cum spune Sfantul Vasile cel Mare in canonul I: http://manastirea-saharna.md/fisiere...e_cel_Mare.pdf
"Căci începutul dezbinării s-a făcut prin schismă; iar cei ce s-au lepădat de Biserică n-au mai avut harul Duhului Sfânt peste ei, căci a lipsit comunicarea prin întreruperea succesiunii. Căci cei dintâi care s-au depărtat aveau hirotoniile de la Părinți, și prin punerea mâinilor peste ei aveau harul duhovnicesc; dar cei ce s-au rupt, devenind mireni, n-au avut nici putere de a boteza, nici de a hirotoni; nici nu puteau da altora harul Duhului Sfânt, de la care ei au căzut;"
Deci sfantul ne spune ca cei ce se rup de Biserica (fie schismatici sau eretici) isi pierd harul Duhului Sfant, chiar daca erau hirotoniti inainte. Asadar, sfantul ne spune si de episcopi ca pierd harul, ei fiind cei ce hirotonesc.
Dar in cazul ereziei se pierde harul chiar daca aceia sunt in Biserica. E vorba de erezie in sensul impotrivirii la adevar, nu de nestiinta.
Reply With Quote
  #859  
Vechi 03.05.2017, 11:57:34
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa cum spune Sfantul Vasile cel Mare in canonul I: http://manastirea-saharna.md/fisiere...e_cel_Mare.pdf
"Căci începutul dezbinării s-a făcut prin schismă; iar cei ce s-au lepădat de Biserică n-au mai avut harul Duhului Sfânt peste ei, căci a lipsit comunicarea prin întreruperea succesiunii. Căci cei dintâi care s-au depărtat aveau hirotoniile de la Părinți, și prin punerea mâinilor peste ei aveau harul duhovnicesc; dar cei ce s-au rupt, devenind mireni, n-au avut nici putere de a boteza, nici de a hirotoni; nici nu puteau da altora harul Duhului Sfânt, de la care ei au căzut;"
Deci sfantul ne spune ca cei ce se rup de Biserica (fie schismatici sau eretici) isi pierd harul Duhului Sfant, chiar daca erau hirotoniti inainte. Asadar, sfantul ne spune si de episcopi ca pierd harul, ei fiind cei ce hirotonesc.
Dar in cazul ereziei se pierde harul chiar daca aceia sunt in Biserica. E vorba de erezie in sensul impotrivirii la adevar, nu de nestiinta.
Tu crezi ca nestiinta e scuzabila in cazul preotilor?
Reply With Quote
  #860  
Vechi 03.05.2017, 12:31:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
dar nu a reorganizat absolut nimic acolo pentru ca la vest de rin nu avea jurisdictie, nu s-a ocupat decat de zona de la est de rin. dar in fine, se pare ca nu ai sa accepti asa ca treaba ta.
Daca si acum, dupa ce chiar tu ai dat articolele si ti-am subliniat ce scrie acolo, spui acelasi lucru si contrazici ce spun toate sursele, inseamna ca ori ai un orgoliu foarte mare si nu poti sa renunti cand spui ceva gresit, ori nu intelegi niste texte usoare, in limba romana. Nici nu stiu ce sa iti mai spun, nu pot sa citesc eu in locul tau. Intelegi care era Biserica Franciei?
Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
si te inseli amarnic, crestinismul, asa cum este el astazi, ar fi disparut, astazi puteai fi arian, musulman, cine stie... vorbesti mai sus cu dezgust de cruciade, fara cruciade crestinismul ortodox pierea cu siguranta, doborat de turcii selgiucizi, care nu erau nici pe departe la fel de sofisticati precum otomanii, capabili sa inteleaga ca ajutand ortodoxia lovesc in vestici, pentru ca ortodoxia se ridica, creste si prospera in orient datorita otomanilor. conditia lor? sa nu sufle impotriva stapanirii si sa asculte de sultan. n-au suflat niciodata si le-a fost bine.
cu un bizant cazut in mainile musulmane in 1100 greu mai putea apare ceva valah la nord de dunare, nu existau deloc conditiile pentru aparitia unui stat centralizat, noi trebuie sa fim de doua ori recunoscatori pentru ca au existat cruciadele, atat national cat si religios, desi exista date ca populatia vlaha ar fi fost de orientare latina, nu bizantina, primind de la bulgari ortodoxia.
Asa cum ti-am mai spus, Biserica nu are cum sa cada, orice s-ar intampla. Nu vorbesc cu dezgust despre cruciade si nu am scris nimic despre razboaie. Problema in cazul cruciadelor nu este faptul ca ele au fost razboaie impotriva musulmanilor, pentru ca au fost si altele in epoca. Ci ca in ele luptau si preoti si episcopi. Si implicarea Papei si BC in declansarea si organizarea unui razboi. Papa Urban II declara: "nimicirea dușmanilor creștinătății și iertarea eternă a păcatelor pentru cei care vor lupta sub semnul crucii" Este exact ceea ce observase Sfantul Bonifaciu la clerul franc, in acea scrisoare. Papa Urban II se nascuse in Franta. I Biserica preotii si clerul nu luptau in razboaie si nu exista genul acesta de implicare in razboaie sfinte (asemanatoare razboaielor sfinte musulmane). Se spune ca si crestinii rasariteni erau uimiti de clericii ce lupatu in razboaie, nu mai pomenisera asa ceva.
Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
tu continua cu ura asta obtuza si falsa... tu si atat de multi altii, ca e bine asa... asta e alt dar grec...
Nu e nicio ura, este doar perceptia ta si sunt resentimentele tale fata de oricine spune ceva negativ despre catolicism. Exista ceva numit corectitudine politica, avand la baza ideea ca nu trebuie sa spui nimic critic despre ceva, pentru ca astfel ii ofensezi pe cei ce sustin acel lucru. Tu spui acelasi lucru, crezand ca un adevar inseamna ura si dispretuire.
Reply With Quote
Răspunde