Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1111  
Vechi 10.05.2017, 20:50:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ești nemaipomenit, Cătăline: ai trecut la trucul tău retoric arhicunoscut. "Tigrul cu patru picioare vs tigrul cu trei sau opt" și "pămîntul plat vs pămîntul sferic". Ești cea mai mișto sursă de umor involuntar din ultima vreme de pe acest forum.
Cred ca am mai povestit asta, eram odata la scoala, in clasa generala, la ora de biologie. Era ascultat un elev mai slab si a spus ca serpii mananca si caprioare sau pui de caprioare, cam asa ceva. Eu nu citisem lectia si mi s-a parut o aiureala, am inceput sa rad ceva mai zgomotos, in mandria mea. Profesoara a remarcat si, fiind premiant, a inceput sa ma scuze, crezand ca rasesem savant, cand eu rasesem din nestiinta.
Pare exact aceasi situatie (ma refer la amuzamentul tau).

Last edited by catalin2; 10.05.2017 at 21:15:34.
Reply With Quote
  #1112  
Vechi 10.05.2017, 21:14:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Și dacă te naști într-un trib de prin Africa?
Eu chiar voiam sa scriu acum un mesaj despre mantuirea prin fapte, nu stiu daca la asta te refereai si tu.
Pelagianismul afirma ca oamenii se pot mantui doar prin fapte, nu au nevoie neaparat de har si de botez. Ei negau faptul ca fiecare om se naste cu urmarile pacatului stramosesc si nu considerau botezul neaparat necesar. Harul il vedeau ca ceva in plus, ajutator. Pelagianismul a fost condamnat la Sinodul III ecumenic. De aceea in catehism scrie ca omul nu poate primi harul oricate fapte bune ar face, pentru ca e prea putin ce face. Harul se primeste doar prin Botez (si Mirungere) si apoi prin celelalte Sfintei Taine. Mai scrie ca nu se poate mantui cineva fara har, pentru ca e ceea ce a pierdut Adam si toti se nasc cu urmarea pacatului stramosesc. De aceea a venit Iisus, ca sa aduca harul, pentru ca nimeni nu se putea mantui din aceasta cauza, nici copiii, nici dreptii sau proorocii. Aceste invataturi stau la baza invataturii ca nimeni nu se poate mantui in afara Bisericii, lucru afirmat si de Mantuitorul (prin afirmatia cu botezul).
Reply With Quote
  #1113  
Vechi 10.05.2017, 21:14:59
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu la cine te referi cand spui de intelept
M-am referit la acel întelept ''nu stiu'' rostit de părintele Rafail si de multi alti ortodocsi, între care părintele Bartolomeu Anania si părintele Vasile Gavrilă.

Citat:
Se pare ca Parintele Cleopa nu e printre preferatii tai, doar pentru ca ti se parea ca spune prea transant adevarul.
Prefer modul transant în care îl spunea Hristos. Si cei care i-au urmat exemplul.
Stiu că părintii Iustin Pârvu si Arsenie Papacioc erau între „duri”, ca să zic asa. Cu toate astea, nu le era pe plac o anumită strictete cu privre la canoane, a căror multime, să-mi fie iertat, mă duce cu gândul la cuvântul Mântuitorului când le reprosa fariseilor că ''leagă sarcini grele si cu anevoie de purtat'' pe umerii oamenilor.

Citat:
Multi oameni veneau si la Parintele Cleopa, uiti ca era foarte iubit. Si cum povestea ca s-a convertit acea neoprotestanta si toti cei care venisera cu ea.
Nu uit. Eu însumi am scris că avea o prezentă harică si că atrăgea oamenii. Ca si ceilalti părinti luminosi pe care ni i-a dăruit Dumnezeu. Eu n-am putut fi, însă, atras de cuviosia sa, ci de alti părinti de care am scris, inclusiv de părintele Steinhardt, adică de cei care iubeau în mod deosebit Evanghelia.

Citat:
Iar talcuirea Sfintei Scripturi nu o facem noi (cum fac neoprotestantii), noi ne ghidam intotdeauna dupa invatatura BIsericii si talcuire sfintilor, nu uita asta. Altfel suntem filozofi crestini.
Nici asta nu uit, Cătălin. Mă ghidez după Steinhardt, Galeriu, Anania ș.a.

P.S. Am avut o ''revelatie'': Suntem amândoi de acord că nu putem fi de acord (We agree to dezagree, cum spune romglezul), asa că discutiile noastre nu sunt productive, cel putin pentru noi. Ne-am făcut iulzia că ar putea fi pentru altii. Însă nu văd la ce bun să o tinem tot asa. Voi mai discuta cu tine, dacă vei dori, în alt registru, pe chestiuni care tin mai degrabă de viziunea asupra vietii, eventual de viată duhovnicească. Sau, si mai bine, în jurul Evangheliei; că eu asa am cunoscut Ortodoxia.

Desi subiecte de genul ăsta au mai fost, dar nu prea te-au atras. Dar numai Dumnezeu stie ce va fi. Deocamdată, rămâi cu bine!
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 10.05.2017 at 21:57:26.
Reply With Quote
  #1114  
Vechi 10.05.2017, 22:51:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai cum era transant Parintele Cleopa ? Hai sa ne aducem aminte despre ce spunea despre legile dupa care Dumnezeu va judeca oamenii. Intrebare : Ce se intampla cu paganii care au respectat legea asa cum a fost scrisa de Dumnezeu in inima lor ?
Reply With Quote
  #1115  
Vechi 10.05.2017, 23:39:01
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai cum era transant Parintele Cleopa ? Hai sa ne aducem aminte despre ce spunea despre legile dupa care Dumnezeu va judeca oamenii. Intrebare : Ce se intampla cu paganii care au respectat legea asa cum a fost scrisa de Dumnezeu in inima lor ?
Vor fi mîntuiți, logic.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1116  
Vechi 10.05.2017, 23:52:36
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si aia care sustin ca pamantul e plat si nu se indoiesc nu fac parte din aceeasi categorie? Devine plat ca asa cred ei? Unii sustin ca pamantul e plat altii ca e rotund, au amandoi dreptate? Tu cred ca spui ceva ce tine de adevarul relativ, dar adevarul e absolut. Ce importanta are ca ei cred ca invatatura lor e cea adevarata, daca nu e?
In al doilea rand, din moment ce nu exista Sfinte Taine in afara Bisericii (Ortodoxe), e evident ca, din acest punct de vedere, crestinii aceia nu sunt botezati, impartasiti, etc. Au o credinta (care, daca sunt doar schismatici, e dreapta, daca sunt intr-o erezie, nu), dar nu se mantuie cineva doar prin credinta (cum spunea Luther). Mantuirea este prin har, Adam a pierdut harul si urmasii lui, Hristos a adus harul si posibilitatea insanatosirii firii. Harul e primit prin Botez si Sfintele Taine.
Deci, ceilalti crestini pot sa fie sinceri in credinta lor si sa "urle" la nesfarsit, ca, oricum, Dumnezeu nu-i baga-n seama, pentru ca nu sunt ortodocsi...
Oricum ne-am amestecat destul in jurisdictia Lui Hristos Pantocrator. Faca-se, Doamne, voia Ta!
Reply With Quote
  #1117  
Vechi 11.05.2017, 01:07:01
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu chiar voiam sa scriu acum un mesaj despre mantuirea prin fapte, nu stiu daca la asta te refereai si tu.
Nu! Tu chiar nu ții cond de contextul în care am pus întrebarea?

Tu spui că "Oricine poate cauta adevarul si sa-l descopere." Iar eu te întreb: Cum aflii adevărul dacă te naști într-un trib de prin Africa?

Last edited by simpllu; 11.05.2017 at 01:11:56.
Reply With Quote
  #1118  
Vechi 11.05.2017, 11:33:57
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Filioque.
mai bine nu ma apucam... citesc si ma inspaimant, in momentul asta am impresia ca ortodoxia este o interpretare greceasca a crestinismului, practic nu exista nimic dinainte de conciliul de la niceea, e ca si cum n-ar fi existat crestinism pana atunci pentru greci si, nota bene, e o perioada in care arianismul era la putere in constantinopole.

atata lupta, secole de-a randul, atata munca... mai bine sa nu stiu nimic, avem tot ce ne trebuie in Biblie si in mesajul de acolo, iubire si curatenie. eu renunt sa mai citesc vreun "teolog" si sa mai aflu vreo dogma, sa se ia da gatleje altii, sa se urasca altii pe chestiuni religioase. adevarata credinta este in sufletul fiecaruia dintre noi, restul e desertaciune.

am citit un volum al sf augustin, aparut la humanitas, cam 250 de pagini, jumate, renunt la restul. m-au intrigat unele referiri ale sf ioan damschin si am vrut sa vad la sursa. dar, gata, nu-mi mai trebuie. este pur si simplu o evolutie, e ca si cum construiesti un esafodaj de-alungul a doua mii de ani, punand cate-o treapta asa cum ti-a convenit si asa cum iti convine, totul e artificial, se pierde prin asta ceea ce vrea Isus de la noi. eu asa cred acum.
Reply With Quote
  #1119  
Vechi 11.05.2017, 12:05:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Deci, ceilalti crestini pot sa fie sinceri in credinta lor si sa "urle" la nesfarsit, ca, oricum, Dumnezeu nu-i baga-n seama, pentru ca nu sunt ortodocsi...
Oricum ne-am amestecat destul in jurisdictia Lui Hristos Pantocrator. Faca-se, Doamne, voia Ta!
E judecata lui catalin2 pantocrator de doctrine "ortodoxe" adhoc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1120  
Vechi 11.05.2017, 12:07:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu chiar voiam sa scriu acum un mesaj despre mantuirea prin fapte, nu stiu daca la asta te refereai si tu.
Pelagianismul afirma ca oamenii se pot mantui doar prin fapte, nu au nevoie neaparat de har si de botez. Ei negau faptul ca fiecare om se naste cu urmarile pacatului stramosesc si nu considerau botezul neaparat necesar. Harul il vedeau ca ceva in plus, ajutator. Pelagianismul a fost condamnat la Sinodul III ecumenic. De aceea in catehism scrie ca omul nu poate primi harul oricate fapte bune ar face, pentru ca e prea putin ce face. Harul se primeste doar prin Botez (si Mirungere) si apoi prin celelalte Sfintei Taine. Mai scrie ca nu se poate mantui cineva fara har, pentru ca e ceea ce a pierdut Adam si toti se nasc cu urmarea pacatului stramosesc. De aceea a venit Iisus, ca sa aduca harul, pentru ca nimeni nu se putea mantui din aceasta cauza, nici copiii, nici dreptii sau proorocii. Aceste invataturi stau la baza invataturii ca nimeni nu se poate mantui in afara Bisericii, lucru afirmat si de Mantuitorul (prin afirmatia cu botezul).
Si iata ca unii au primit harul mantuitor abia in Iad..dar asta dupa ce au facut faptele bune din cele bune sadite in firea lor..sau poate nu doar, interesant, nu?

De altfel, tu cum talmacesti: "Nu mă lepăda de la fața Ta și Duhul Tău cel sfânt nu-l lua de la mine." ?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare