Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #591  
Vechi 26.04.2017, 21:43:23
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Aiurea, eu ma tem pentru mine si pentru tine mai mult decat pentru Catalin sau altii. Catalin probabil o sa-si petreaca vesnicia la portile raiului certandu-se cu Sanpetru pe subiecte dogmatice. Dar e plauzibil sa ajunga acolo, spre deosebire de noi. :)
Ii va zice Sfintului Petru: "nu, categoric ai conceptii gresite, imprumutate din ecumenismul elenistic!"
Era tare cum a zis Ioan Cezar micropamfletul acela, in care Catalin chipurile zicea de friptura nu stiu de care ca este o influenta protestanta ajunsa prin ecumenism. Cu toata firea sa dificila si limba sa ascutina, Ioan Cezar nu o spusese deloc cu rautate, ci cu dorinta de a atinge niste coarde spre sensibilizare, dar Catalin s-a suparat. Deh, Catalin e om tehnic, iar Cezar om de litere.
Eu sper sa am o osinda usoara, de genul ca toate personajele dragi mie din SWTOR sa ma bata fund in bolgia mea, aratindu-mi pasajele din invatatura pe care le incalcai cu buna stiinta. Ah, si in momentele de pauza la chin sa am acces la un colt de natura intacta, unde sa fotografiez animale, cu o cabana in care sint nenumarate raspberry pi, asus tinker, banana pi, beagleboard, duino pc, etc. (explica Dragos cel mai bine ce sint alea), tot felul de laptopuri si si sa lucrez la distros unix from scratch, in acele pauze.
Yeah, delirez si eu, in mod nevinovat.
Tu o sa joci path of exile, si in pauza, cind pierzi o sa ii tragi una lui vulcanescu sub masa, de nervi.
Bah, ma surprind cu imaginatia mea. Ia sa ma apuc de scris.

Revenind la subiect, sau cam pe acolo: fratilor, nu merita sa ne certam! Avem doar o viata si o vesnicie! Nu merita sa le bulim pentru motive de neurotransmitatori prost indrumati de reactii spirituale inadecvate!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #592  
Vechi 26.04.2017, 21:46:02
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ii va zice Sfintului Petru: "nu, categoric ai conceptii gresite, imprumutate din ecumenismul elenistic!"
Era tare cum a zis Ioan Cezar micropamfletul acela, in care Catalin chipurile zicea de friptura nu stiu de care ca este o influenta protestanta ajunsa prin ecumenism. Cu toata firea sa dificila si limba sa ascutina, Ioan Cezar nu o spusese deloc cu rautate, ci cu dorinta de a atinge niste coarde spre sensibilizare, dar Catalin s-a suparat. Deh, Catalin e om tehnic, iar Cezar om de litere.
Eu sper sa am o osinda usoara, de genul ca toate personajele dragi mie din SWTOR sa ma bata fund in bolgia mea, aratindu-mi pasajele din invatatura pe care le incalcai cu buna stiinta. Ah, si in momentele de pauza la chin sa am acces la un colt de natura intacta, unde sa fotografiez animale, cu o cabana in care sint nenumarate raspberry pi, asus tinker, banana pi, beagleboard, duino pc, etc. (explica Dragos cel mai bine ce sint alea), tot felul de laptopuri si si sa lucrez la distros unix from scratch, in acele pauze.
Yeah, delirez si eu, in mod nevinovat.
Tu o sa joci path of exile, si in pauza, cind pierzi o sa ii tragi una lui vulcanescu sub masa, de nervi.
Bah, ma surprind cu imaginatia mea. Ia sa ma apuc de scris.

Revenind la subiect, sau cam pe acolo: fratilor, nu merita sa ne certam! Avem doar o viata si o vesnicie! Nu merita sa le bulim pentru motive de neurotransmitatori prost indrumati de reactii spirituale inadecvate!
Ba pe mine o sa ma puna sa joc minecraft si pe tine o sa te oblige sa ma privesti cum joc. :)
Reply With Quote
  #593  
Vechi 26.04.2017, 21:47:54
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
partea a doua a raspunsului tau nu este o certitudine, presupun ca ti-a fost frica sa raspunzi mai clar.
deci "infrangerea inimii" tine de fiecare om in parte, fie el crestin, ateu, mahomedan, budist, etc.
ceea ce spunea antim ivireanu acum 300 de ani stiau toti teologii crestini, stiu si cei de azi la fel de bine, stia si bartolomeu anania, exact acesta este motivul pentru care aduce in discutie ceva aproape antagonic crestinismului, islamul. am citit despre o soapta a lui dumitru staniloaie in urechea unui amic francez. cei doi calatoreau cu trenul, pe canapeaua din fata lor un tanar si o tanara stateau imbratisati, in fiecare privire pe care si-o aruncau se vedea iubirea, staniloaie ii spune francezului: "vezi, prietene, si acesti doi tineri se roaga, in felul lor!"

cati dintre noi vor fi mantuiti si vor reveni pe pamant alaturi de Hristos? o infima parte din omenire si stiti ceva? e posibil ca majoritatea sa nu fie crestini! pentru ca mersul la spovedanie nu inseamna nimic fara "infrangerea inimii", absolut nimic.
genial exprimat, filo-apuseanule pro-vaccin!
vorbesc serios.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #594  
Vechi 26.04.2017, 22:04:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ba pe mine o sa ma puna sa joc minecraft si pe tine o sa te oblige sa ma privesti cum joc. :)
Sau poate o sa ne zica: Voi, astia care ati ars gazul pe forum, treceti un pic la smoala. Se califica doar cei cu postari mai scurte de 5 cuvinte.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #595  
Vechi 26.04.2017, 22:05:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai ar fi fost de dorit sa se intample asta dar uite ca aia pe care tu ii urmezi au decis sa se separe singuri de ceilalti. Incepuse ok dupa Creta, au existat unele dezbateri, existau ierarhi importanti care spuneau ca au fost probleme in Creta, am avut Biserici care au respins sinodul etc. Dar voi in avantul vostru muncitoresc de a apara ortodoxia, v-ati separat si de acestia.
A fost o decizie dificila. Nu vreau sa fiu o coada de topor. Vreau sa am conștiința împăcată. Ai văzut ca am sesizat anumite aspecte încă înainte de sinod. Nu vreau sa fiu pe placul lumii, ci pe placul lui Dumnezeu. Din păcate, nu am cuvânt cu putere multa, așa ca nu am făcut nimic scriind.

Mă rog sa existe cât mai mulți creștini și preoți care sa atragă atenția ca ecumenismul este o erezie care nu merita sa fie sprijinită. Indiferent de urmări. Ce credință vor avea urmașii noștri? Ce răspuns vom da atunci când vom fi întrebați de ce n-am făcut ce a stat în puterea noastră pentru a salva ortodoxia. Prea urmam orbește toate indicațiile prețioase de afară! Un pic de verticalitate ne aduce un plus de demnitate.

Poate ca are cineva curiozitatea sa vadă de câte ori apare în documentele sinodului cuvântul ,,mantuire". A devenit unitatea mai importanta decât mântuirea? E o rușine sa fim romani? E o rușine sa fim ortodocsi? La dezbaterile prezentate, s-a incercat ridicarea în slavi a sinodului. Au existat reacții firești ale celor care au înțeles ce s-a întâmplat, de fapt. Au urmat reacții dure la întreruperea pomenirii. E greu...
Reply With Quote
  #596  
Vechi 26.04.2017, 22:11:32
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

In cazul Antoniei, daca as fi unul din baietii sulfurosi cu trasaturi angulare, as nascoci urmatoarea tehnica, bazata pe iluzie: sa i se para ca undeva se tine o conferinta/sinaxa cu Savva si Vulcanescu, dar sinaxa sa se preschimbe intr-un maidan cu multi ciini vagabonzi care sa o latre si ameninta sa o muste.


:)))))))))))

Ceva imi spune ca Dragos si Cristian, niste inimi calde si cu mult simt al umorului sanatos, ca si Mihnea si Penti Traditional de altfel, vor ajunge sigur Sus.
GMihai va fi distribuit intr-o bolgie cu o iluzie-de-Catalin, cu care se va certa non-stop. Acea iluzie-de-Catalin va arata ca un sef de barou. :)))))))))))))

Timpit mai sint. :)
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #597  
Vechi 26.04.2017, 22:23:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
In cazul Antoniei, daca as fi unul din baietii sulfurosi cu trasaturi angulare, as nascoci urmatoarea tehnica, bazata pe iluzie: sa i se para ca undeva se tine o conferinta/sinaxa cu Savva si Vulcanescu, dar sinaxa sa se preschimbe intr-un maidan cu multi ciini vagabonzi care sa o latre si ameninta sa o muste.

)
Ha-ha-ha!
Prea târziu! Sinaxa a trecut.
Reply With Quote
  #598  
Vechi 26.04.2017, 22:35:35
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ha-ha-ha!
Prea târziu! Sinaxa a trecut.
Nu, ma refeream la osinda post-mortem.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #599  
Vechi 26.04.2017, 22:57:05
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Adrian ai vazut emisiunea cu Duca de la Trinitas ? Ecumenistul Banescu si papistasul Duca vorbeau de Pasti despre misionarism. Astia vor sa ne tulbure pe noi cei atat de adanciti in practicarea isihasmului. :)

Antonia nu ti-ar strica nici tie sa te uiti la ecumenist si papistas. Poate o sa intelegi ca asa zisa salvare a ortodoxiei, seamana extrem de mult cu comportamentul cultelor milenariste. Ba chiar si aia fac misionarism, chiar daca ii injura pe toti ceilalti si isi sperie credinciosii ca in afara cultului lor e fiara. :)
Reply With Quote
  #600  
Vechi 26.04.2017, 22:59:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Nu, ma refeream la osinda post-mortem.
Apreciez asta.

Pentru care fapta sa fiu recompensată? Doar mila Lui mă poate salva. De aceea, eu mă rog asa: ,Doamne, Iisuse Hristoase, iarta-mă! "
Reply With Quote
Răspunde