Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #831  
Vechi 15.07.2010, 20:30:37
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

"Ferciti cei ce plang,ca aceia se vor mangaia"(Mat.5,4)
"[...]Lasa darul tau acolo,inaintea altarului,si mergi intai si impaca-te cu fratele tau si apoi,venind,adu darul tau."(Mat.5 vers.24)
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #832  
Vechi 15.07.2010, 20:45:09
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Și, sculându-se în mijlocul lor, arhiereul L-a întrebat pe Iisus, zicând: Nu răspunzi nimic la tot ce mărturisesc împotriva Ta aceștia? Iar El tăcea și nu răspundea nimic. Iarăși L-a întrebat arhiereul și I-a zis: Ești tu Hristosul, Fiul Celui binecuvântat? Iar Iisus a zis: Eu sunt și veți vedea pe Fiul Omului șezând de-a dreapta Celui Atotputernic și venind pe norii cerului." (Marcu 14:60-62)

,,Și Pilat a ieșit iarăși afară și le-a zis: Iată vi-L aduc pe El afară, ca să știți că nu găsesc în El nici o vină.Deci a ieșit Iisus afară, purtând cununa de spini și mantia purpurie. Și le-a zis Pilat: Iată Omul!" (Ioan 19:4-5)
Reply With Quote
  #833  
Vechi 15.07.2010, 20:55:16
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Smile

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
,,Și, sculându-se în mijlocul lor, arhiereul L-a întrebat pe Iisus, zicând: Nu răspunzi nimic la tot ce mărturisesc împotriva Ta aceștia? Iar El tăcea și nu răspundea nimic. Iarăși L-a întrebat arhiereul și I-a zis: Ești tu Hristosul, Fiul Celui binecuvântat? Iar Iisus a zis: Eu sunt și veți vedea pe Fiul Omului șezând de-a dreapta Celui Atotputernic și venind pe norii cerului." (Marcu 14:60-62)

,,Și Pilat a ieșit iarăși afară și le-a zis: Iată vi-L aduc pe El afară, ca să știți că nu găsesc în El nici o vină.Deci a ieșit Iisus afară, purtând cununa de spini și mantia purpurie. Și le-a zis Pilat: Iată Omul!" (Ioan 19:4-5)
asa e Domnul Scotianul :) suntem rai.Dar Domnul ne-a iertat,Slava Domnului intru Sfintii Sai. :)
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #834  
Vechi 15.07.2010, 20:58:47
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

''Iar Iisus zicea:Parinte,iarta-le lor ca nu stiu ce fac[...]"(Luca 23,vers 34)
"[...]Lasa darul tau acolo,inaintea altarului,si mergi intai si impaca-te cu fratele tau si apoi,venind,adu darul tau."(Mat.5 vers.24) spusa de Domnul Iisus catre noi pacatosii :)
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #835  
Vechi 15.07.2010, 21:04:24
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Salut Andrei

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
asa e Domnul Scotianul :) suntem rai.Dar Domnul ne-a iertat,Slava Domnului intru Sfintii Sai. :)
Eu zic sa scoatem sintagma ,,domnul"de linga nickul meu.E mai simplu de dialogat asa.Am zis sa postez si eu ceva langa citatul dat de tine "Ferciti cei ce plang,ca aceia se vor mangaia"(Matei 5:4)>si daca leg acest citat postat de tine cu cel postat de mine si cu ce ai spus tu mai sus^^ parca intelegem mai usor anumite aspecte.Mie mi-a placut foarte mult si acesta :,,Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor." (Matei 5:10)

O seara placuta Andrei si fie ca Cel de Sus sa fie mereu alaturi de noi toti.
Reply With Quote
  #836  
Vechi 15.07.2010, 21:54:04
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Smile

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Eu zic sa scoatem sintagma ,,domnul"de linga nickul meu.E mai simplu de dialogat asa.Am zis sa postez si eu ceva langa citatul dat de tine "Ferciti cei ce plang,ca aceia se vor mangaia"(Matei 5:4)>si daca leg acest citat postat de tine cu cel postat de mine si cu ce ai spus tu mai sus^^ parca intelegem mai usor anumite aspecte.Mie mi-a placut foarte mult si acesta :,,Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor." (Matei 5:10)

O seara placuta Andrei si fie ca Cel de Sus sa fie mereu alaturi de noi toti.
si tie,prietene :)
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #837  
Vechi 23.07.2010, 10:33:02
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

„Si lasandu-i, a iesit afara din cetate la Betania, si noaptea a ramas acolo. Dimineata, a doua zi, pe cand se intorcea in cetate, a flamanzit;
Si vazand un smochin langa cale, S-a dus la el, dar n-a gasit nimic in el decat numai frunze, si a zis lui: De acum inainte sa nu mai fie rod din tine in veac! Si smochinul s-a uscat indata.
Vazand aceasta, ucenicii s-au minunat, zicand: Cum s-a uscat smochinul indata?”


Așa trebuie să fie și creștinul ca smochinul! (Așa ne învață CLD)

Asta înseamnă că Domnul l-a iubit pe smochinul fără roade. Căci iată că nu dădea roade pentru burtă nici măcar pentru burta lui Dumnezeu, și era și ascultător căci imediat s-a uscat...

Așa trebuie să facă și Monahul, să dea roade de ascultare, și nu pentru lăcomie...

Dar voi ați înțeles că l-a blestemat că nu i-a satisfăcut Domnului lăcomia ori foamea? Și că l-ar fi ispitit cu nfrunze mari și frumoase? Păi Domnul s-a dus să caute dacă nu cumva dădea și rod n-ainte de vreme... deci dacă nu cumva era un arbore șerpesc ce lucrează pentru burta trecătorilor... dar negăsind rod în el, l-a întărit în Credință... și acesta ascultând până a doua zi a trecut de pe pămînt la CER. Cam așa ca Mădălina Manole. Sau ca Fata Morgana... Fata Lugojana.


Dar ceva tot greșea smochinul? Că l-a și mustrat sau cum cred unii că l-a blestemat!

Last edited by vsovivi; 23.07.2010 at 10:48:48.
Reply With Quote
  #838  
Vechi 23.07.2010, 10:50:47
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Deci ce nu era pe placul Domnului atunci când l-a văzut El de departe pe vicleanul smochin?
Reply With Quote
  #839  
Vechi 23.07.2010, 20:54:46
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Deci ce nu era pe placul Domnului atunci când l-a văzut El de departe pe vicleanul smochin?
Nu era vorba de plac sau neplac...El era Dumnezeu, motiv pentru care stia ca acel smochin nu are rod si stiind asta nu ar fi fost absurd sa-l pedepseasca? Scopul nu a fost pedeapsa ci invatatura pentru ucenici. La aceasta pilda se substituie pacatul...Dumnezeu nu te pedepseste ca esti pacatos, ar fi absurd...ci pentru ca nu-ti recunosti pacatul.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #840  
Vechi 25.07.2010, 18:22:19
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu citatul acesta il am in minte mereu spre luminarea mea si aflarea Adevarului.

''Eu sunt Calea,Adevarul si Viata''
''Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine''
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30