Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.12.2009, 21:44:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
.asa am aflat si noi cine l-a otravit pe Yasser Arafat

astept mossadul??
:))) Ai parere prea buna despre tine,

O intrebare:
Tu cum crezi ca se vind cartile , scriind lucruri plictisitoare sau palpitante adica minciuni si exagerari?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.12.2009, 13:18:54
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Prietene sunt curios ce fel de tangente ai avut dumneata cu crestinismul si cu Romania.Nu vreau sa te jignesc intreb din pura curiozitate.
Shalom Danut7,Am emigrat din Romania cand eram in varsta de 16 ani. Am invatat la Liceul de baieti nr 2 / Matei Basarab din Bucuresti. Crestinismul nu i-mi este strain. Mai mult,familia mea a fost o familie in care se sarbatorea toate sarbatorile importante crestine si evreiesti. Mai tin minte ca mergeam de Craciun la biserica Sfanta Vineri, nu ca sa ne rugam ci era frumos, oamenii in haine de sarbatoare, cantece si veselie. Colindam ca copii cu sorcova si castigam bani de buzunar. In familia mea se taia un porc inainte de Craciun,se facea oua pictate de Paste dar se tinea si Leil ha Seder,masa traditionala la Pastele evreu. De necrezut dar sora mamei mele era maritata cu un crestin care era pilot la armata si dupa razboi a fost pilot la societatea romana de aviatie. Am avut prieteni crestini si evrei.
Ti-am raspuns cat cred ca ti-am domolit curiozitatea. Daca ai inca intrebari, poti intreba ca eu nu ma jignesc usor ( si nu am de ce).
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.12.2009, 13:22:50
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
uite eu spun direct ca sunt antisemita (ca sa nu mai obosesti tu cu replicile tale)

pot sa iti dau niste exemple de ,,javre ,, care m-au facut sa fiu asa URI DAN,GOLDA MEYR,
ce parere ai? sunt evrei
si multi alti evrei care obisnuiec sa isi scrie memoriile
noi de la evrei stim ...e adevarat cu intarziere de cateva sute de ani ,despre toate ororile voastre ...
URI asta a fost cel mai bun prieten al lui ARIEL SHARON...cel nici viu nici mort..dar l-a tradat si inainte sa moara a scris o carte de memorii.asa am aflat si noi cine l-a otravit pe Yasser Arafat

astept mossadul??
Nu te mai screme ca ti-am scris ca nu vreau sa discut cu tine.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.12.2009, 14:15:10
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Shalom Danut7,Am emigrat din Romania cand eram in varsta de 16 ani. Am invatat la Liceul de baieti nr 2 / Matei Basarab din Bucuresti. Crestinismul nu i-mi este strain. Mai mult,familia mea a fost o familie in care se sarbatorea toate sarbatorile importante crestine si evreiesti. Mai tin minte ca mergeam de Craciun la biserica Sfanta Vineri, nu ca sa ne rugam ci era frumos, oamenii in haine de sarbatoare, cantece si veselie. Colindam ca copii cu sorcova si castigam bani de buzunar. In familia mea se taia un porc inainte de Craciun,se facea oua pictate de Paste dar se tinea si Leil ha Seder,masa traditionala la Pastele evreu.
Asta seamana foarte mult cu descrierea pe care o facea Parintele Steinhardt perioadei copilariei sale. El ulterior s-a convertit, in inchisoare...

Eu nu cred ca rautatea sta intr-un neam sau intr-un om, doar ca comunitatea evreiasca este mult mai "monobloc" si in acelasi timp foarte sensibila la anumite cuvinte.

Cred personal ca poporul evreu inca are randuita o "vreme de pocainta" si ca inaintea sfarsitului va veni la Hristos.

Cu toate acestea, mi-e mila si de poporul meu, care a suferit uneori crunt din cauza unor evrei. Si noi avem sensibilitatile noastre si poate o doza de anti-semitism datorata cred mai ales acelor suferinte. Ne iubim istoria si ne cinstim inaintasii, este normal sa fie asa.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.12.2009, 15:16:01
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Nu te mai screme ca ti-am scris ca nu vreau sa discut cu tine.
mda..tipic
am vazut ca atunci cand cineva vine cu dovezi clare ori il face antisemit ori te retragi din discutie si preferi mai mult discutii cu cei la care istoria voastra se rezuma la ..,,Un unchias cu o mustata gigantica care cred ca are aproape 90 de ani chiar si in ziua de astazi se duce la intilnirile evreilor romani trimisi la Auschwitz,,
semnez ...daca cazuta din pom dar tot in acelasi loc ...uni cand au cazut din pom au cazut timp de 2500 ani peste tot prin lume ...mai ales MONGOLIA stii tu ce vreau sa zic
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.12.2009, 15:34:06
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Shalom Danut7,Am emigrat din Romania cand eram in varsta de 16 ani. Am invatat la Liceul de baieti nr 2 / Matei Basarab din Bucuresti. Crestinismul nu i-mi este strain. Mai mult,familia mea a fost o familie in care se sarbatorea toate sarbatorile importante crestine si evreiesti. Mai tin minte ca mergeam de Craciun la biserica Sfanta Vineri, nu ca sa ne rugam ci era frumos, oamenii in haine de sarbatoare, cantece si veselie. Colindam ca copii cu sorcova si castigam bani de buzunar. In familia mea se taia un porc inainte de Craciun,se facea oua pictate de Paste dar se tinea si Leil ha Seder,masa traditionala la Pastele evreu. De necrezut dar sora mamei mele era maritata cu un crestin care era pilot la armata si dupa razboi a fost pilot la societatea romana de aviatie. Am avut prieteni crestini si evrei.
Ti-am raspuns cat cred ca ti-am domolit curiozitatea. Daca ai inca intrebari, poti intreba ca eu nu ma jignesc usor ( si nu am de ce).
Mersi... interesant.In familia ta unul din parinti a fost cumva crestin?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.12.2009, 22:00:06
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Mersi... interesant.In familia ta unul din parinti a fost cumva crestin?
Nu. In familia mea am invatat sa onorez pe fiecare careeste credincios,fie evreu, fie crestin si chiar ateu. Sa nu inpiedic pe nimeni in credinta lui . Am mai invatat ca omul si viata este mai presus de orsice ,dar asta este deja ceva care depinde de judaism . De exemplu la evrei sunt o groaza de legi cu scopul de a pazi ziua sfanta, Shabatul. Nu este voie de aprins foc, de calatorit, de iesit din oras si altele.Daca viata unui om este in pericol si poti sa o salvezi daca nu pazesti aceste legi, nu ti se va socoti asta ca pacat.La Judaism este o lozinca:"ai scapat viata unui om,asta este ca si cum ai salvat o omenire intreaga".
Apropo: nu conteaza daca acel in cauza este evreu sau nu. Om este finta lui Dumnezeu.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.12.2009, 12:50:57
abuzatoaiei abuzatoaiei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2009
Mesaje: 5
Implicit de ce evreii nu..

Eu sunt mai nou pe acest forum , nu stiu daca s-a mai pus aceasta interbare deja, insa sa-mi lamuresc dilema as vrea sa intreb : De ce evreii nu sunt crestini?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.12.2009, 16:10:14
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abuzatoaiei Vezi mesajul
Eu sunt mai nou pe acest forum , nu stiu daca s-a mai pus aceasta interbare deja, insa sa-mi lamuresc dilema as vrea sa intreb : De ce evreii nu sunt crestini?
Deorece fiecare in credinta sa traieste.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.12.2009, 16:11:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Eu vreau sa intreb o singura intrebare si o singura parere: Cand erau evrei in Romania,in timpul lui Antonescu si in timpul comunistilor,dupa ce scrieti,situatia romanilor crestini era cam nasoala. Azi cand nu mai aveti evrei si nu sunteti "subjugati" evreilor, situatia voastra este extrem de buna???

Daca situatia continua sa fie nasoala,poate totus problema este nu la evrei ci la acei romani-crestini la care adevarata religie a lor este antisemitismul?
Incerc sa analizez cu luciditate unele aspecte in concordanta cu sursele de informatie de care dispun. Se pare ca exista si evrei, dupa cum exista si membri ai altor natii, care nu fac cinste neamului lor. Nu cred ca evreii din vremea lui Iisus sunt mai vinovati decat crestinii care in zilele noastre care prin modul lor de vietuire Ii tradeaza invatatura. Multi crestini din zilele noastre se asemana cu fariseii din vremea Mantuitorului. Am aflat ca exista evrei care respecta cu strictete religia mozaica, evrei care s-au crestinat, dar si falsi evrei. De asemenea, stiu cat au suferit evreii in timpul Holocaustului. Niciunui neam nu-i poti dori asa ceva.

In momentul de fata cred ca exista in Romania mai multi evrei decat am putea crede. Cu nume romanesti si cu roluri importante in Romania. Se vorbeste in soapta despre toate acestea. Poate ca tu esti un evreu sincer si atunci cum sa-ti reprosez tie greselile altora?

Ma inspaimanta cum in Romania Istoria Romanilor este minimalizata pentru a se vorbi mai mult despre Holocaust decat despre romanii care au aparat acest pamant. Reeducarea din perioada comunista a fost de asemenea un Holocaust pentru romani. Despre acesta se vorbeste mai putin. Suferinte de neimaginat - la noi in tara din partea unor tortionari romani si nu numai. E adevarat ca si aici unii evrei au avut un rol foarte important in aceste persecutii, iar acest lucru se stie. De aceea, problema e complicata.

Iar in zilele noastre francmasoneria are planurile ei cu fiecare tara. Sa nu spui ca nu exista evrei in francmasonerie. Exista si evrei si romani si alte natii. Evreii, insa, stiu de ce-au intrat in francmasonerie pe cand ceilalti afla pe parcurs. Nu le contest inteligenta si spiritul intreprinzator. Totusi, avand in vedere ca unii detin mijloace de informare in masa, nu sunt de acord ca acestia sa spele creierele romanilor si sa-i dispretuiasca pe fata in propria lor tara. Adica, mai pe scurt, bine ar fi sa lase toti loc de ,,Buna ziua!" , indiferent daca sunt romani sau evrei.

Va veni o zi in care mai multi evrei se vor crestina si atunci ne vom bucura intru Domnul cu totii. Iar pana atunci Dumnezeu aplica pedagogia divina cu fiecare neam. Pe unii ii pedepseste mai mult pentru ca-i stiau poruncile dar nu le-au respectat, iar altora le permite sa fie asupritori pentru a-i pedepsi in final.

Prin urmare, nu suntem vinovati ca altii au avut bani mai multi decat noi si au cumparat intreprinderi, au falimentat ori au semnat acorduri internatilonale in defavoarea romanilor. Nu e cazul sa ne facem complexe. In aceste conditii pleaca multi romani valorosi din tara si acest lucru e grav pentru romani si e benefic pentru cei care si-au facut niste planuri privind Romania.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 03:21:26
O marturisire tulburatoare florin.oltean75 Generalitati 95 23.05.2013 14:47:45
Despre spovedanie sau marturisire-mihail florin ionut12 Generalitati 1 21.11.2010 14:59:40