Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.12.2009, 12:28:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nici animalele nu faceau sex?
Apoi bre Tomcat, nu m-am referit la animale. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.12.2009, 13:58:13
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Omul fiind creat dupa modelul divin, a fost original comuniune de persoane intr-un singur trup. Si asa trebuia sa ramana daca nu pacatuia. Deci fiinta de care vorbeam este omul Adam-Eva, doua persoane intr-o singura creatura.

Eu nu am zis ca in Adam au fost doua persoane, ci in Adam-Eva. Tu ce parere ai, Adam a fost creat mai intai si apoi S-a mai gandit Dumnezeu un pic si a facut-o si pe Eva? Nu, ei au fost creati dintru inceput impreuna, cum scrie si mai sus la Facere 1, 26. Nu a fost mai intai Adam cu doua persoane, ci a fost omul Adam-Eva.

"Vor fi amandoi un trup" intru nostalgia omului androgin perfect, creat la inceput. Si asa a aparut sexul.
Incerc sa nu ma gandesc eu prea mult :D. Iata ce zice Sfantul Ioan Gura de Aur:

"Așadar, după ce au fost făcute toate animalele și după ce au primit nume de la cel întîi zidit, Stăpînul cel iubitor de oameni caută'să-i facă ajutor asemenea lui. Și astfel Cel ce a rînduit totul pentru omul creat de El, Cel ce a adus pentru om toată această zidire văzută, după ce a creat pe toate celelalte, creează și pe femeie. Și iată, Moise ne arată cu de-amă-nuntul cum a fost creată femeia ! Ne spusese că Dumnezeu voia să-i facă lui Adam ajutor asemenea lui, că ne spusese mai sus : «Să-i facem lui ajutor asemenea lui», iar în textul citit acum spune : «Nu s-a găsit ajutor asemenea lui» ; de aceea Dumnezeu îi face ajutor din însăși substanța lui Adam"

Si mai departe:

"Scriptura spune că Dumnezeu a luat o coastă. Cum a făcut din această singură
coastă o ființă întreagă ? Dar pentru ce spun eu cum a făcut o ființă întreagă din această singură coastă ? Spune-mi, cum a fost luată coasta ? Cum n-a simțit Adam cînd i s-a luat ? La întrebările acestea nu poți răspunde. Răspunsul îl știe numai Cel ce a făcut creatura. Deci dacă nu putem înțelege pe cele de dinaintea ochilor noștri, dacă nu putem înțelege cum a fost făcută ființa aceasta asemenea nouă, nu-i, oare, cea mai mare nebunie, cea mai mare sminteală să iscodești nașterea Creatorului și să spui că înțelegi acelea pe care nu le pot înțelege bine nici puterile cele netrupești și dumnezeiești, ci înalță necontenit sla-voslovii cu frică și cutremur."

Eu merg cu Sfantul Ioan Gura de Aur si zic ca femeia a fost creata exact asa, ulterior lui Adam, din substanta lui Adam. Nu zic ca a subzistat in vreun fel in el, nu zic nici ca nu erau "un singur trup" in mod duhovnicesc.

Mie mi se pare ca a zice ca separarea lor a inceput la cadere este ca si cum pacatul ar fi raspunzator de creatia femeii (pentru ca observam ca Sfantul Ioan Gura de Aur vorbeste despre creatia femeii la momentul acesta)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.12.2009, 16:28:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luceafaruldincer Vezi mesajul
Daca am putea afla cum arata Adam(prin biologie) am afla cum arata Dumnezeu?
Prin expresia "dupa chipul" teologia se refera la Adam ca persoana (inzetrat cu ratiune, sentiment, vointa libera) nu la infatisare exterioara. Dumnezeu Fiul ni S-a descoperit printr-o fata omeneasca in urma intruparii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.12.2009, 11:46:01
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Incerc sa nu ma gandesc eu prea mult :D. Iata ce zice Sfantul Ioan Gura de Aur:

"Așadar, după ce au fost făcute toate animalele și după ce au primit nume de la cel întîi zidit, Stăpînul cel iubitor de oameni caută'să-i facă ajutor asemenea lui. Și astfel Cel ce a rînduit totul pentru omul creat de El, Cel ce a adus pentru om toată această zidire văzută, după ce a creat pe toate celelalte, creează și pe femeie. Și iată, Moise ne arată cu de-amă-nuntul cum a fost creată femeia ! Ne spusese că Dumnezeu voia să-i facă lui Adam ajutor asemenea lui, că ne spusese mai sus : «Să-i facem lui ajutor asemenea lui», iar în textul citit acum spune : «Nu s-a găsit ajutor asemenea lui» ; de aceea Dumnezeu îi face ajutor din însăși substanța lui Adam"

Si mai departe:

"Scriptura spune că Dumnezeu a luat o coastă. Cum a făcut din această singură
coastă o ființă întreagă ? Dar pentru ce spun eu cum a făcut o ființă întreagă din această singură coastă ? Spune-mi, cum a fost luată coasta ? Cum n-a simțit Adam cînd i s-a luat ? La întrebările acestea nu poți răspunde. Răspunsul îl știe numai Cel ce a făcut creatura. Deci dacă nu putem înțelege pe cele de dinaintea ochilor noștri, dacă nu putem înțelege cum a fost făcută ființa aceasta asemenea nouă, nu-i, oare, cea mai mare nebunie, cea mai mare sminteală să iscodești nașterea Creatorului și să spui că înțelegi acelea pe care nu le pot înțelege bine nici puterile cele netrupești și dumnezeiești, ci înalță necontenit sla-voslovii cu frică și cutremur."

Eu merg cu Sfantul Ioan Gura de Aur si zic ca femeia a fost creata exact asa, ulterior lui Adam, din substanta lui Adam. Nu zic ca a subzistat in vreun fel in el, nu zic nici ca nu erau "un singur trup" in mod duhovnicesc.

Mie mi se pare ca a zice ca separarea lor a inceput la cadere este ca si cum pacatul ar fi raspunzator de creatia femeii (pentru ca observam ca Sfantul Ioan Gura de Aur vorbeste despre creatia femeii la momentul acesta)
Poate ca inainte de cadere Adam si Eva nu se vedeam separati, caci inauntrul lor se simteau ca fiind una si aceiasi fiinta, dar separarea au simtit-o abia dupa cadere, cand s-au rusinat de goliciunea lor si au vazut ca sunt diferiti unul de altul. Eu asta inteleg prin separare.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.02.2010, 19:48:30
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Poate ca inainte de cadere Adam si Eva nu se vedeam separati, caci inauntrul lor se simteau ca fiind una si aceiasi fiinta, dar separarea au simtit-o abia dupa cadere, cand s-au rusinat de goliciunea lor si au vazut ca sunt diferiti unul de altul. Eu asta inteleg prin separare.
la inceput la facut pe adam si apoi pe eva sa-i fie ajutor nu mai cititi pe sarite cititi scriptura pe deaintregul si va luminati .da dumnezeu acreat pe adam din lut si pe eva din coasta lui .sa-i facem ajutor dupa chipul lui zice dumnezeu cind a vazut ca adam este singur si nu este nimeni pe potriva lui .despicam firul de par in 4 dar nu sintem atenti la evedente. sf SCRIPTURA SE CITESTE CU VOCE TARE SI INTEGRAL NU PE SARITE
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.02.2010, 19:55:27
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Revenind la intrebarea initiala daca ai afla chipul lui adam nu vei vedea pe dumnezeu .chipul pe care la pus dumnezeu in adam este in fiecare om.uitate la toti oamenii si vei vedea pe dumnezeu/citeste pericopa din evaghelia de la matei25,31-46si te vei dumiri.fii mai atent la cuvintu scripturiii si nu mai arunca astfel de idei.da dovada de ignoranta iartama cati spun
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.02.2010, 17:14:33
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
la inceput la facut pe adam si apoi pe eva sa-i fie ajutor nu mai cititi pe sarite cititi scriptura pe deaintregul si va luminati .da dumnezeu acreat pe adam din lut si pe eva din coasta lui .sa-i facem ajutor dupa chipul lui zice dumnezeu cind a vazut ca adam este singur si nu este nimeni pe potriva lui .despicam firul de par in 4 dar nu sintem atenti la evedente. sf SCRIPTURA SE CITESTE CU VOCE TARE SI INTEGRAL NU PE SARITE
Corect!Adam si Eva in rai aveau trup?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.02.2010, 17:49:32
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Eu cred ca Adam si Eva nu aveau trupuri de om in rai ci erau doar sub forma de suflete.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.02.2010, 18:52:40
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexmot Vezi mesajul
Eu cred ca Adam si Eva nu aveau trupuri de om in rai ci erau doar sub forma de suflete.
adam avea trup nu doar suflet.atuci, daca avea doar suflet nu ar mai putut gresi sau manca .dumnezeu nu a creat nimic ipotetic ci real si oamenii nu erau in rai ci gradina raiului sau enen
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.02.2010, 19:45:19
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
adam avea trup nu doar suflet.atuci, daca avea doar suflet nu ar mai putut gresi sau manca .dumnezeu nu a creat nimic ipotetic ci real si oamenii nu erau in rai ci gradina raiului sau enen
Ce intelegi tu din Facerea,cap. 3,vers. 20?
Cati oameni erau in rai in ziua a sasea a Facerii?Eu cred ca in rai in ziua a sasea a Facerii erau numai Adam si Eva.In a cata zi a Facerii a fost facut Adam de catre Dumnezeu?Gradina din Eden de la rasarit era de fapt raiul caci numai o parte din Eden era raiul.....citeste facerea,cap. 2,vers. 8,9,10 si vers. 15,16.

Last edited by Alexmot; 14.02.2010 at 20:27:33.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Omul, chipul si asemanarea lui Dumnezeu spre_rasarit Generalitati 1 09.01.2012 01:39:26
Chipul ca o catapeteasma Marius22 Generalitati 12 19.09.2011 22:40:39
Lepadarea de sine si chipul Lui Dumnezeu in om. MariS_ Din Noul Testament 36 24.08.2011 14:23:00
Minune la Castranova: chipul Domnului nostru Iisus Hristos pe un nuc larisa maria Generalitati 1 16.12.2010 17:53:52
Sfantul Nectarie Taumaturgul - Despre chipul omului Rodica50 Intrebari utilizatori 0 03.12.2010 19:12:45