Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 04.11.2015, 08:52:36
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe cei si pe cele care au murit in aceasta tragedie! Erau oameni tineri, care aveeau toata viata inainte.
  #452  
Vechi 04.11.2015, 09:47:57
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mai întai de toate, să fac câteva precizări
- din lipsă de timp, n-am prea mai intrat pe forum prea des in ultima vreme, = nu prea sunt la curent cu ceea ce ar fi "hot topic"
- n-am citit tot ce s-a scris -
- dar bănuiesc ca e vorba de tragedia acea de la clubul "Colectiv" (btw, ce nume tâmpit i-au pus! my opinion)


Anyway, de ce am intrat, sa postez:
O prietena de-a mea, de aici de la New York, mi-a dat un text message zilele trecute si zicea ceva de niste cianura pusa in aer -deci o explozie programata
  #453  
Vechi 04.11.2015, 09:58:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mi-a plăcut în mod special finalul:

"Locul acesta va rămâne, probabil, un simbol al libertății de exprimare, pentru că acești tineri au reușit să spună ceva cu prețul vieții lor, anume că țara asta trebuie schimbată și noi toți avem datoria să o schimbăm. Dumnezeu să-i odihnească și să-i pomenim cu toții!"
  #454  
Vechi 04.11.2015, 10:05:02
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

https://bogdanduca.wordpress.com/201...iarhul-daniel/

Omul nu ( mai ) e ortodox. Dar uite ca vede lucrurile mai bine ca unii de-ai nostri care repeta si ei fara sa stie de ce unele lucruri.
  #455  
Vechi 04.11.2015, 10:05:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
- dar bănuiesc ca e vorba de tragedia acea de la clubul "Colectiv" (btw, ce nume tâmpit i-au pus! my opinion)
Înțeleg, trebuia să poarte numele unul sfânt. :))

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
-Anyway, de ce am intrat, sa postez:
O prietena de-a mea, de aici de la New York, mi-a dat un text message zilele trecute si zicea ceva de niste cianura pusa in aer -deci o explozie programata
Dacă era vorba de o explozie incidentul avea o amploare mult mai mare.
  #456  
Vechi 04.11.2015, 10:12:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Înțeleg, trebuia să poarte numele unul sfânt. :))
Nu-i vorba de sfant dar chiar e un nume tampit. Era si o poezioara mai demult : Du-te fa la colectiv - Nu ma duc ca n-am motiv.... si mai departe era porcoasa. :)
  #457  
Vechi 04.11.2015, 10:25:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu-i vorba de sfant dar chiar e un nume tampit. Era si o poezioara mai demult : Du-te fa la colectiv - Nu ma duc ca n-am motiv.... si mai departe era porcoasa. :)
Colectiv - comun, obștesc, grup de oameni (tineri) care fac ceva în comun, grup de persoane. Din câte am înțeles nu era un club de fițe care organiza concerte cu intrarea liberă pentru trupe mai puțin cunoscute. :)

Last edited by ovidiu b.; 04.11.2015 at 11:09:29.
  #458  
Vechi 04.11.2015, 10:40:10
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu-s mistic.Pur si simplu sunt doua cai in acest incident:
calea mistica( au fost jertifiti de catre satanisti)
calea rationala( din cauza coruptiei si faptul ca nu s-au respectat normele PCI)

Acum, e foarte greu pt orice persoana sa ignore calea mistica.
Adica am o trupa rock a carei melodie reprezentativa este "the way we die"
iar textul melodiei se refera la numai la foc si moarte si apoi aia de acolo
mor exact cum au cantat in melodie.Deci hai sa fim seriosi.Exista o legatura.
Eu as merge pe calea rationale. Calea mistica e prea...mistica.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
[...]
Sincer eu cand am ascultat melodia si a inceput solistul sa "cante" eu
personal am simtit atata ura in glasul sau de m-am speriat si am inchis
imediat.Imi pare rau, aceasta impresie mi-a facut mie.Acum nush pt
cine era ura aia, dar efectiv era ura-pura.


Forma mesajului in care este livrat decide adevaratul mesaj.
Un mesaj ortodox nu este dat pe genul de heavy-metal sau ce-o mai fi si
panarama asta de asa-zisa muzica.
[..]


Din cate am inteles , multi prieteni ai patronului au primit mesaj cu 10 minute inainte sa plece ca urmeaza sa iasa rau de tot.
Ti-a inspirat ura pentru ca nu intelegi muzica respectiva, poate?

Forma mesajului conteaza mai putin decat mesajul in sine. Daca te iei dupa forma mi mult decat dupa continut inseamna ca esti putin superficial (vb in general).

Nu se stie; nu exista o sursa credibila care sa certifice asta.



Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Sunt 100% de acord cu tine. Ce treabă are Piedone, Patriarhul, Bănicioiu, Santa Klaus&Carmen cu nenorocirea de la Colectiv?
E vreunul dintre ăia cel care a înghesuit, la modul inconștient și criminal pe oamenii ăia acolo? Da? S-a dovedit deja?
Șapo!
Pai cam au legatura, cel putin asa zisii conducatori ai tarii, respectiv primariei respective. Cine le-a dat autorizatiile de functionare? Cine da legi asa de flori de mar?

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
S-a întâmplat cumva, la nivel de subconștient colectiv, schimbarea aia fundamentală care nu va mai genera aceleași lepre-n frunte? Am intrat în a 5-a dimensiune și eu, ocupat cu pleoscăitul, am ratat momentul?
Dacă nu, la rugăciune tată, nu la dărâmat guverne, că p'ăștia noi, cu voia Domnului, i-am pus.
Cu ce te ajuta rugaciunea in incercarea de a face o schimbare? Crezi ca Dumnezeu face sa pice totul din cer, fara ca noi sa facem nimic?


Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Unde sa se duca ma ? Pentru ce sa se duca acolo ? Ca asa le-a trecut unora prin cap ?
Nu vezi ca repeti si tu ce auzi fara sa te intrebi macar de ce gandesti asa ? Gata, au zis astia la tv sa vina Patriarhul - trebuie sa vina. Omul s-ar fi dus daca era solicitat si era bine primit. Dar cand nu esti bine primit eviti confruntarea, ce rost are sa pui paie pe foc ?
La locul tragicului accident sa e duca, sa aprindao lumanare pentru cei decedati si sa spuna o rugaciune pentru iertarea si odihna lor. Nu ii picau picioarele daca facea asta si nici nu il linsanimeni.
De cand trebuie a fii solicitat sa spui o rugaciune intr-un loc public, unde au decedat oameni?

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu cred ca i-a pasat mult mai mult decat ne-a pasat mie sau tie. Nu am nici un motiv sa-l acuz - ar fi si indecent. Il inteleg de ce nu s-a afisat in public si ii compatimesc pe aia care casca prea mult gura la tv.
Eu nu inteleg e ce nu s-a afisat in public. Si nu inteleg ce a fost cu declaratiile lui cand au sarit pe el ziaristii/jurnalistii. Eu cred ca i-a pasat prea putin de tot, dar, ofc, e doar parerea mea.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mda, acum pe digi fac reclamă unui preot catolic extenuat de drumul făcut pe la spitale și acum prezent la protest. Și BOR din nou lovită. E clar.
Pai au pentru ce sa-i faca "reclama". Omul macar s-a implicat.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Corect, pe cei adormiți îi pomenești la slujbele ținute în biserică și pe cei bolnavi îi vizitezi la spitale. Nici eu nu am înțeles de ce ar fi trebuit să fie acolo prezenți preoți.
La spitale cand a fost?!

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Asta nu inseamna ca Biserica poate merge oriunde. Pot exista locuri in timp si spatiu unde Biserica nu e bine primita sau este chiar prigonita - chiar daca este majoritara intr-o tara. De exemplu prigonita de mass media.
[...]
Si de unde, pana unde stim noi ca Biserca nu ar fi fost bine primita la locul tragediei?

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mai multe proteste sunt organizate prin intermediul social media pentru următoarele câteva zile, mai notează Reuters.
S-a mobilizat si Clujul si se mobilizaza azi si Targu Muresul.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #459  
Vechi 04.11.2015, 10:53:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ponta a demisionat!

http://www.paginadepolitica.ro/ultim...at-din-guvern/

Last edited by ovidiu b.; 04.11.2015 at 10:59:39.
  #460  
Vechi 04.11.2015, 11:05:24
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Forma mesajului conteaza mai putin decat mesajul in sine. Daca te iei dupa forma mi mult decat dupa continut inseamna ca esti putin superficial (vb in general).
Nu ma refer la formele fara fond ale teoriei Maioresciene.
Ma refer la faptul ca forma poate schimba continutul.
Una este sa-ti zic "Domnisoara, va rog pastrati distanta la ATM" si alta este
sa ma intorc si sa te imbrancesc pe asflat si apoi amentitor sa-ti spun sa
stai acolo pana termin.
Ambele variante in esenta au acelasi scop(pastraeza distanta) insa modul
de realizare este total diferit.
Ba chiar asa cum observi, in varianta a doua datorita formei , deja mesajul
initial despare si se transforma in agresiune fizica.
Deci, da forma poate influenta crucial continutul sau cel putin perceptia acestuia la nivel de mental colectiv.

Citat:
Ponta a demisionat!
Si ? Nu rezolva cu nimic situatia.Acum sistemul incearca variante de potolirea multzimilor.
Problema este ca multzimea nu mai doreste nici o marie a acelasi sistem.
Nu mai vrea sistem in sine.
Si daca pune pe unul de la PNL tot vor iesi in strada si vor cere si capul aluia.
Pt ca in mentalul colectiv: politician = criminal si cei de pe langa politicieni = criminali sau complici.
Din aceasta cauza ar fi bine ca patriarhul sa nu se mai infatiseze cu oameni politici pe langa sau sa participe
la evenimente care implica si politicieni.

Last edited by Copacel; 04.11.2015 at 11:09:36.
Subiect închis