Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.11.2015, 07:53:46
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Paștele negru din 1930: povestea celor 116 credincioși care au ars de vii într-o biserică din Argeș, în Vinerea Mare. Regina Maria a luat parte la funeralii

http://adevarul.ro/locale/pitesti/pa...1d2/index.html

Pe 18 aprilie 1930, într-o biserică din Costești (Argeș) a izbucnit un incendiu, în timpul Deniei Prohodului din Vinerea Mare. Au murit atunci 116 oameni, la înmormântarea cărora au luat parte Regina Maria și principele Mihai. Doar Evanghelia a rămas întreagă în biserica de lemn, au găsit-o sătenii sub trupul carbonizat al preotului Dumitru Vișinescu, parohul care s-a stins ținând la piept pe unul dintre fiii săi. Creștinii care se grăbesc să îi caracterizeze drept "sataniști" pe tinerii morți în clubul "Colectiv", să se mai tempereze. Nu erau rock-erii mai răi ca alții, ba din contră. În 1930 au murit 116 oameni într-o biserică, așa că moartea nu îi alege doar pe cei care ascultă sau cântă rock. Să zicem Doamne ferește de rău.
  #72  
Vechi 01.11.2015, 07:56:28
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dumnezeu sa ii ierte pe cei plecați dintre noi, și sa ii întărească pe cei răniți, împreună cu familiile tuturor dintre acestia!

Sincer, eu cam sunt adeptul teoriei mistice: Halloween, rockeri, titlurile și versurile melodiilor, focul etc.
Atunci ar fi o problema. De ce nimeni de la concertele lui Rammstein nu a luat
foc sau n-a murit ?
  #73  
Vechi 01.11.2015, 08:04:57
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Claudiu, Monica, Nelu, Alexandru, Ionut, Vlad, Adrian, Alexandru-Catalin, Maria, Radu, Ivan, Maria, Carina, Alexandru, Gabriel, Andra-Ioana, Stefan, Catalina, Alexandru, Valentina, Nicoleta, Paul-Alexandru, Laurentiu, Diana-Elena, Costi, Mihaela, Mihai.
Să-i trecem fiecare pe pomelnic la Sfânta Liturghie si sâmbătă 7 Noiembrie la Pomenirea morților. DUMNEZEU SĂ-I IERTE!

tragica moarte
  #74  
Vechi 01.11.2015, 11:30:16
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eh, Raoul si Copacel, acum intelegeti de ce sunt pentru interzicerea imputitelor de culte malefice si a uraciunii asteia de sarbatori?!
Poate cetatenii, fie ei si de varste crude, care ii pupa in cur pe ameridraci, si obisnuiesc sa se aglutineze de halouin cu masti stupide pe mecla , inclusiv in spatiul public, vor avea decenta sa nu o mai faca. Macar la anul.
  #75  
Vechi 01.11.2015, 11:33:16
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
E ceva adevar in teoria chibritului astuia.
Ultima melodia inainte de incendiu a fost "The Way We Dye" (felul in care murim) https://www.youtube.com/watch?v=APQLbhk-rfY.
Asa cum se observa in videoclip ,din protagonist izbucneste un dragon/sarpe
in flacari, iar versurile sunt sugestive cu trimiteri la "flacari" si "moarte".

Daca ar fi s-o luam pe calea "misticismului" atunci ce s-a intamplat acolo
s-ar indrepta spre o posibila jerta de sacrificiu inchinata lui Lucifer.
Faptul ca intrarea a fost libera s-ar putea dpdv mistic sa fie o masura luata
astfel incat "altarul de jertfa" sa fie plin.

Cam asa ar sta lucrurile daca ar fi s-o luam pe calea "mistica".

Insa eu inclin sa cred ca in mod indirect din cauza coruptiei a rezultat toata
tragedia asta.
Ai mare dreptate, Copacel. Scuze pentru momentele in care te-am jignit sau suparat.
Pentru a enspea oara, inclin sa spun ca e mai bine fie sa nu crezi in vreo divinitate, fie sa crezi in Cel Bun. Toti cacatii astia de zei vor jertfe. Atata stiu. De aia urasc ritual, fie bun, fie rau, si ma tem de cei care chiar sunt inflacarati pentru credinta lor, oricare ar fi aceea. Ce s-a intamplat ma intareste in caldicismul meu.

Last edited by The Willful One; 01.11.2015 at 11:35:25.
  #76  
Vechi 01.11.2015, 11:35:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Eh, Raoul si Copacel, acum intelegeti de ce sunt pentru interzicerea imputitelor de culte malefice si a uraciunii asteia de sarbatori?!
Poate cetatenii, fie ei si de varste crude, care ii pupa in cur pe ameridraci, si obisnuiesc sa se aglutineze de halouin cu masti stupide pe mecla , inclusiv in spatiul public, vor avea decenta sa nu o mai faca. Macar la anul.
Mai bine ar interzice SWTOR.
Ce-i chestia aia cu drona ? Am ramas masca atunci cand am citit.
  #77  
Vechi 01.11.2015, 11:44:02
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mai bine ar interzice SWTOR.
Ce-i chestia aia cu drona ? Am ramas masca atunci cand am citit.
Pai nu se compara SWTOR cu cultul raului pe bune. Oi fi pasionat cam prea tare de franciza aia si de operele bioware, dar inca stiu sa fac distinctia intre realitate si fictiune. Nu de alta, dar altfel as trimite un e-mail lui Darth Marr sa ia puterea in UE, ca nu se mai poate. :)))))))))))))))))))))))))))))
Serios, chestia cu drona este exact ce cred. Cunoasterea nu progreseaza liniar, asta e vrajeala ateista. Si da, ma consider in continuare crestin, doar ca filtrez niste elemente de credinta, in functie de realitatea obiectiva si cunostiintele istorice, sociologice si eventual stiintifice. Atata tot.
  #78  
Vechi 01.11.2015, 11:48:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Pai nu se compara SWTOR cu cultul raului pe bune. Oi fi pasionat cam prea tare de franciza aia si de operele bioware, dar inca stiu sa fac distinctia intre realitate si fictiune. Nu de alta, dar altfel as trimite un e-mail lui Darth Marr sa ia puterea in UE, ca nu se mai poate. :)))))))))))))))))))))))))))))
Serios, chestia cu drona este exact ce cred. Cunoasterea nu progreseaza liniar, asta e vrajeala ateista. Si da, ma consider in continuare crestin, doar ca filtrez niste elemente de credinta, in functie de realitatea obiectiva si cunostiintele istorice, sociologice si eventual stiintifice. Atata tot.
Pai tocmai ca daca ai ajuns la drone se pare ca joci SWTOR si cand nu ai clientul deschis.
Treaba cu semnul tine de educatia pentru poporul evreu, nu ca sa recunoasca drona nu stiu ce.
  #79  
Vechi 01.11.2015, 11:55:16
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
-intr-o tara normala oamenii s-ar ferii de betii,droguri,satanism......nu ar sarbatorii Halloweenul si alte mizerii

-tocmai ca prin aceste poze poate se trezesc la realitate mai multi si nu se mai imbata atat,nu se mai drogheaza, ii pune pe ganduri moartea pe tineri...

-autoritatile poate iau masuri ca sa nu se intample astfel de tragedii, sa se verifice cluburile,salile de concerte....
Ti s-a explicat deja de mai multe ori ca nu avea nimic de-a face cu Halloween, dar se pare ca obsesiile antiecumeniste sunt greu de depasit.

Si de unde stii tu, si cum iti permiti nesimtirea sa insinuezi, ca tinerii aceia erau satanisti, drogati sau beti ?!

Daca unul dintre ei ti-ar fi fost fiu sau frate, ti-ar fi convenit sa fie raspandite poze cu trupul sau carbonizat ?

Tu te-ai gandit, mai "crestinule" ca acei tineri pe care tu ii faci betivi si satanisti, si raspandesti poze cu cadavrele lor, poate au mame, tati, sotii ?!

Pffft... "crestini"ca tine fac adevarata reclama ateismului.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 01.11.2015 at 12:05:05.
  #80  
Vechi 01.11.2015, 12:06:05
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

-unii dintre ei consumasera poate ceva alcool, oricum in general betiile si drogurile nu sunt bune ,la asta ma reder, si nici satanismul ,sarbatoarea mortii...

-oricum din poza nu cred ca se identifica vreun cadavru

-pozele exista si pe facebook

nu ii consider satanisti pe tinerii rockeri ci inconstienti

aceste 2 fete care au murit nu erau sataniste
Subiect închis