Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #791  
Vechi 08.11.2015, 05:05:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Judecătoria Sectorului 4 a decis, sâmbătă, arestarea preventivă pentru 30 de zile a Danielei Niță, administratorul firmei Golden Ideas Fireworks Artists, care a furnizat artificiile din clubul Colectiv, a directorului societății, Cristian Niță, și a pirotehnicianului Viorel Zaharia.

Judecătorul de drepturi și libertăți a admis astfel cererea procurorilor Parchetului Înaltei Curți de Casație și Justiție (PICCJ) și a dispus arestarea preventivă, pentru 30 de zile, până în 6 decembrie, a Danielei Ioana Niță, a fratelui acesteia, Cristian Niță, și a pirotehnicianului Viorel Zaharia, angajat al firmei Golden Ideas Fireworks Artists.

Cei trei rămân astfel încarcerați la Arestul Poliției Capitalei, unde au fost duși vineri, după ce procurorii i-au reținut, în dosarul privind incendiul din clubul Colectiv, în care 41 de persoane au murit și alte aproximativ 170 au fost rănite.

Decizia poate fi contestată de Viorel Zaharia, Daniela și Cristian Niță la Tribunalul București.

Pirotehnicianul Viorel Zaharia este acuzat de ucidere din culpă, iar patronii firmei care a furnizat artificiile din clubul Colectiv sunt cercetați pentru favorizarea făptuitorului și sustragerea sau distrugerea de probe sau de înscrisuri.

Potrivit procurorilor, Viorel Zaharia a instalat efectele pirotehnice (foc de artificii) în clubul Colectiv, în 30 octombrie, fără a respecta măsurile de siguranță și prevederile legale în acest sens.

Ulterior producerii incendiului din clubul Colectiv, Daniela și Cristian Niță "au procedat la distrugerea și sustragerea de documente ce constituie probe, pentru a împiedica sau îngreuna cercetările în cauză, precum și cu scopul de a-l ajuta pe inculpatul Zaharia Viorel pentru a nu fi trași la răspundere penală", susțin procurorii.

Cei trei patroni ai clubului Colectiv, Alin Anastasescu, Paul Gancea și Costin Mincu, au fost arestați preventiv în 3 noiembrie, pentru ucidere din culpă, în cazul incendiului din clubul Colectiv.

Potrivit PICCJ, "incendiul s-a produs ca urmare a faptului că persoanele care aveau în administrare spațiul respectiv au încurajat și permis accesul unui număr de persoane mult peste limita admisă a clubului, în condițiile în care spațiul nu era prevăzut cu mai multe căi de evacuare în caz de urgență, precum și desfășurarea unui spectacol cu efecte pirotehnice (foc de artificii) în incinta acoperită a clubului, în condițiile amenajării interioare improprii unor astfel de activități, caracterizate prin existența unor materiale ușor inflamabile, montate cu încălcarea dispozițiilor legale și pentru evitarea costurilor suplimentare (obiecte de decor și pentru izolare fonică pe stâlpii de susținere, pereți si tavan, respectiv perete antifonat), cu consecința morții și vătămării corporale a mai multor persoane aflate în club".

Anchetatorii au arătat că patronii Colectiv, deși au dat o declarație pe proprie răspundere că vor respecta limita maximă de 80 de locuri pe scaune, au încălcat obligația, în seara zilei de 30 octombrie intrând, într-un spațiu de 425 de metri pătrați, aproximativ 400 de persoane, dintre care aproximativ 170 au suferit arsuri, unele dintre acestea fiind decedate.

Cei doi patroni ai firmei Golden Ideas Fireworks Artists SRL au fost interceptați de anchetatori imediat după producerea incendiului din club, se arată în referatul cu propunere de arestare preventivă a lui Cristian și a Danielei Niță.

Conform documentului citat, Cristian Niță a vorbit la telefon, a doua zi după producerea incendiului, cu o angajată, Andreea Sârbu, care l-a îndrumat pas cu pas cu privire la ce documente să șteargă din calculatoarele firmei, proprii sau ale angajaților, pentru a acoperi neregulile produse de firmă și pentru a se feri de răspunderea penală ce urma să apară după tragicul eveniment.

Andreea Sârbu le-a mai spus anchetatorilor că a existat doar o înțelegere verbală, pe 29 octombrie, pentru livrarea artificiilor la clubul Colectiv, urmând ca un contract să fie semnat pe 31 octombrie.

"De la Niță Daniela Ioana am aflat că a fost doar o înțelegere verbală, contractul urmând să fie semnat pe data de 31.10.2015, chiar dacă evenimentul a avut loc în data de 30.10.2015. Efectiv, nu a fost contract semnat între firma noastră și Digidream (formația Goodbye to Gravity- n.r.). Contractul a fost redactat sâmbătă, pe 31.10.2015. Eu am redactat contractul și mi-a fost dictat de Niță Daniela Ioana. Practic, dacă cineva ar fi verificat calculatorul, ar fi văzut la ce dată a fost redactat contractul", a declarat Andreea Sârbu, în fața anchetatorilor.

O altă angajată a firmei, Adriana Moise, le-a spus anchetatorilor că firma "practic nu avea evidență contabilă" și că s-a panicat după ce a văzut efectele incendiului din Colectiv, acesta fiind motivul pentru care s-a recurs la ștergerea unor documente.

Adriana Moise a arătat că artificiile folosite la clubul Colectiv erau din Bulgaria. "Știu că artificiile care au fost folosite la evenimentul din data de 30.10.2015 erau de categoria T1. Artificiile erau de proveniență din Bulgaria. Nu am văzut niciodată artificiile, eu cunosc mai mult caracteristicile din documente sau din discuțiile cu colegii mei de la firmă (...) Înainte de evenimentul din data de 30.10.2015, la sediul firmei a avut loc o discuție la care au participat Moise Marian, Niță Daniela Ioana. Nu știu ce s-a discutat. Știu că s-a stabilit să se monteze artificiile și să se monteze jeturile de CO2", a mai spus Moise, la audieri.

Procurorii au făcut, vineri, percheziții la sediul Golden Ideas Fireworks Artists din București, la un punct de lucru/depozit din comuna Bucșani, județul Giurgiu, la locuințele celor doi patroni ai firmei, Daniela Ioana Niță și Cristian*Mihai Niță, și la locuințele lui Florin Alexandru Beșcu, Adriana Moise și Andreea Sîrbu, din București.

Florin Alexandru Beșcu a arătat, în declarația de martor dată în fața procurorilor după deschiderea dosarului, că în 29 octombrie, proprietara SC Golden Ideas Fireworks Artists SRL, Daniela Niță, le-a spus că a doua zi urmează să aibă loc un eveniment la clubul Colectiv și că societatea a fost solicitată pentru a instala jeturi de CO2 și artificii de mici dimensiuni pentru interior.

"Niță Dana ne-a lăsat opțiunea de a decide cine se va ocupa de eveniment, iar eu și Moise Marian am stabilit să mergem. Artificiile au fost acționate prin intermediul unui pupitru de către Marian, care în timpul concertului a stat în partea stângă din față a scenei. Arăt că pupitrul de acționare al artificiilor era o cutie în formă dreptunghiulară de aproximativ 30 cm lungime și 20 de cm lățime, de culoare neagră, iar panoul de comandă al pupitrului era prevăzut cu mai multe butoane", potrivit declarației lui Beșcu.

Acesta a mai spus că în jurul orei 22.00, când clubul era plin, a început concertul, iar în momentul în care se cânta prima piesă, Marian Moise a declanșat artificiile, efect care a durat aproximativ 30 de secunde.

"În tot acest timp, eu mă aflam lângă Marian, dar nu aveam niciun rol. Am mai stat aproximativ 10 minute după prima declanșare a artificiilor, după care am ieșit afară din club, pentru că îmi era cald și nu îmi plăcea muzica. Aproximez că am stat afară 15 minute, iar la un moment dat am observat că din club au început să iasă haotic clienții, care au rupt ușa pentru realizarea defluirii, m-am dus lângă ușa de la intrare în club să văd ce se întâmplă crezând că este vorba despre un conflict, iar din interiorul clubului a început să iasă fum în cantitate mare. Văzând fumul am luat-o la fugă încercând să mă îndepărtez de club împreună cu ceilalți clienți care au reușit să iasă. Am reușit să parcurg aproximativ 10 metri, m-am uitat înapoi, moment în care din club a ieșit o flacără de mari dimensiuni, concomitent auzindu-se o bubuitură", a mai arătat Beșcu.

Acesta a mai spus în fața anchetatorilor că în dreptul ușii de la intrare în club erau mai mulți oameni, întinși unul peste altul, care prezentau arsuri.

"Împreună cu alți indivizi pe care nu îi cunoșteam am început să îi scoatem din acea grămadă, unii dintre aceștia chiar dacă erau răniți au reușit să se deplaseze, iar pe ceilalți i-am așezat pe o bordură. În timp ce încercam să îi salvăm pe răniți, din gramada de oameni din dreptul ușii de acces în club am auzit o persoană strigând la mine : «Florin! Florin!», am văzut că este Marian Moise care era blocat în mijlocul acelei grămezi. Am strigat la celelalte persoane care încercau să ajute să tragem oamenii din vârful grămezii, am reușit să îl scot și pe Marian Moise, l-am pus pe o bordură lângă club, iar acesta mi-a spus să îl las și să mă duc să încerc să îi salvez și pe alții", potrivit declarației lui Beșcu.

După incendiul din clubul Colectiv, Marian Moise (30 de ani) a fost internat în stare gravă la Spitalul "Bagdasar-Arseni", ulterior acesta fiind stabilizat.

Conform datelor de la Registrul Comerțului, Daniela Ioana Niță, în vârstă de 38 de ani, este acționarul majoritar al firmei Golden Ideas Fireworks Artists, cu 80% din acțiuni, în timp ce Cristian Mihai Niță, în vârstă de 31 de ani, are 20% din acțiuni.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #792  
Vechi 08.11.2015, 14:31:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

BILANȚUL TRAGIC al incendiului din Colectiv continuă să crească: Numărul deceselor a ajuns la 44. Doisprezece răniți au murit în ultimele 24 de ore
Bilanțul tragediei din Colectiv a ajuns la 44 de morți, după ce doi răniți internați la Spitalul "Floreasca" din Capitală au murit astăzi, iar un altul a decedat la Spitalul de Arși. Sâmbătă au murit nouă persoane. Doi pacienți de la Spitalul de Arși au murit ieri, la primele ore ale dimineții, apoi fiind anunțat un nou deces la Spitalul Universitar. În următoarele ore, secretarul de stat Raed Arafat a anunțat că doi pacienți dintre cei transportați în Olanda au decedat, după aterizare. În următoarele ore au mai murit patru persoane, două de la Spitalul Floreasca, un tânăr de la Spitalul de Arși și o tânără internată la Spitalul ”Bagdasar”.

UPDATE 10:31 - O altă victimă din Colectiv și-a pierdut viața. Numărul persoanelor decedate a ajuns la 44

O altă victimă din Clubul Colectiv și-a pierdut viața la Spitalul de Arși din Capitală, astfel că numărul persoanelor decedate a ajuns la 44.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #793  
Vechi 08.11.2015, 20:20:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Aeronava NATO a aterizat pe aeroportul Otopeni și va prelua 10-12 răniți care vor fi transferați la spitalele din Marea Britanie, Norvegia și Finlanda, într-o primă etapă. Avionul este pregătit pentru transportul răniților din incendiul de la clubul Colectiv, echipajele SMURD, coordonate de secretarul de stat în MAI Raed Arafat, urmând să instaleze tărgi și alte echipamente, după standardele NATO.

UPDATE 19:50 - Aeronava NATO este pregătită pentru transportul răniților. Raed Arafat se află la aeroport

Aeronava ar urma să transporte, în cursul nopții, 12 pacienți în Marea Britanie (nouă), Norvegia (doi) și Finlanda (unul), iar printre aceștia se va afla și un adolescent în vârstă de 18 ani, potrivit unor surse din MAI.

Pacienții vor fi însoțiți de medici români și este posibil ca unii dintre ei să rămână în statele respective pentru a urmări evoluția răniților, mai spun sursele citate.

În acest moment, aeronava este pregătită pentru transport, urmând să fie montate tărgi și alte echipamente, în conformitate cu standardele NATO.

Pacienții vor fi aduși pe aeroport cu puțin timp înainte de delocare, după pregătirea tehnică a aeronavei.

Astfel, la primul zbor, aeronava va transporta nouă pacienți în Marea Britanie, doi în Norvegia și unul în Finlanda, după care se va întoarce la București pentru a prelua alți răniți. Transferul pacienților se face în funcție de gravitatea cazurilor.

De asemenea, potrivit surselor citate, o echipă franco-germană de medici este așteptată la București, ea fiind alcătuită de o comisie din mai multe state ale UE.

Secretarul de stat în MAI, Raed Arafat, a confirmat pentru MEDIAFAX că aeronava NATO va transporta 10-12 răniți în incendiul din Clubul Colectiv spre spitale din Marea Britanie, Norvegia și Finlanda. "Acum pregătim aeronava NATO. Nu știm încă numărul răniților care vor pleca, probabil 10-12, vom vedea. Aeronava va pleca în această noapte", a mai spus secretarul de stat MAI.

Până acum 22 de persoane rănite în incendiul din Colectiv au fost transportate spre clinci din străinătate, trei au decedat. Ultimul a fost bateristul trupei Goodbye to Gravity, Bogdan Enache, care murit, duminică seară, după ce a intrat în stop cardiorespirator în aeronava care îl transporta la o clinică din Elveția și care a fost întoarsă din drum.

Bilanțul persoanelor decedate în urma incendiului din Colectiv a ajuns la 45.

Răniții în incendiul de la Colectiv care pot suporta transferul la clinici din străinătate vor fi transportați și cu un avion al NATO, aeronava putând efectua deplasări într-un timp de două ori mai scurt decât avioanele românești, a precizat, duminică dimineață, ministrul Apărării,*Mircea Dușă.

Sprijinul NATO vine la solicitarea autorităților române. "Există un program la nivelul NATO la care și România contribuie. Am solicitat ieri (sâmbătă-n.r.) ca azi să ne pună la dispoziție unul din aceste avioane. Probabil va veni la ora 19.00. E un avion cu o capacitate mai mare. Dacă cei de la Departamentul de Situații de Urgență vor să trimită răniți, se va face mult mai repede", a declarat Dușa, pentru B1Tv.

Avionul NATO poate efecta deplasări într-un timp de două ori mai scurt decât avioanele pe care românii le au în dotare.

Numărul celor care vor fi transferați nu era cunoscut în cursul dimineții pentru că deplasarea depinde de starea lor de sănătate.

"Am pus la dispoziția Departamentului de Situații de Urgență mai multe avioane pentru a transporta răniții spre statele care trebuie să-l primească. Azi două avioane Spartan vor pleca spre Londra și Budapesta. Am și avut discuții cu Spitalul Militar din Budapesta și medicii de acolo sunt dispuși să primească cinci răniți", a mai precizat ministrul Apărării, citat de B1TV.

MApN anunțase că duminică încă două victime din incendiul din Colectiv vor fi transportate în Marea Britanie și Ungaria cu două aeronave C-27J Spartan ale Forțelor Aeriene Române.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #794  
Vechi 08.11.2015, 23:42:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Guvernul interimar condus de Sorin Cîmpeanu se va reuni luni, la ora 10.00, într-o ședință extraordinară, în condițiile în care Executivul ar trebui să discute programul de asistență pentru răniții din incendiul de la clubul Colectiv și familiile acestora.

De asemenea, luni, la ora 18.00, premierul interimar se va întâlni cu ambasadorii statelor UE, SUA și Canada, acreditați la București.

Sorin Cîmpeanu a declarat sâmbătă că vor fi decontate "integral" costurile pentru pacienții care vor fi transferați în străinătate din Fondul de rezervă al Guvernului, iar pentru aparținătorii care însoțesc răniții vor fi, de asemenea, decontate cheltuieli de transport, cazare și masă.



El a mai spus că se lucrează la nivelul Ministerului Muncii pentru inițierea unui program de asistență și sprijin complex de reintegrare a victimelor tragediei de la Colectiv. "Este vorba de integrare pe mai multe planuri, și socială, și asistență, de școlarizare, asistență psihologică și asistență medicală", a precizat premierul interimar.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #795  
Vechi 09.11.2015, 01:52:47
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

asa cioban cum e George Becali ii ajuta cu bani pe cei arsi,pt transferul in alta tara

https://www.facebook.com/alex.alexan...3737333365468/
  #796  
Vechi 09.11.2015, 08:43:18
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
asa cioban cum e George Becali ii ajuta cu bani pe cei arsi,pt transferul in alta tara

https://www.facebook.com/alex.alexan...3737333365468/
Dumnezeu si Preasfanta sa ii dea sanatate si succes in afaceri! Se vede sangele de machidon.
  #797  
Vechi 09.11.2015, 11:26:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu n-as fi asa naiv.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #798  
Vechi 09.11.2015, 11:38:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Bilanțul tragediei din Colectiv a ajuns la 46 de morți. Ultima victimă este jurnalista Teodora Maftei, care a murit la clinica din Israel, unde a fost transferată săptămâna trecută.

UPDATE 10:50 - Jurnalista Teodora Maftei a murit la clinica din Israel, numărul persoanelor decedate a ajuns la 46

Jurnalista și fotografa Teodora Maftei a murit la clinica din Israel, unde a fost transferată săptămâna trecută, numărul persoanelor care au decedat în urma incendiului din clubul Colectiv ajungând la 46.



Surse medicale au declarat, pentru MEDIAFAX, că Teodora Maftei a decedat la clinica din Israel unde a fost transferată săptămâna trecută.

După incendiul din clubul Colectiv, Teodora Maftei (36 de ani), editor la Pro TV, a fost internată la Spitalul de Arși din Capitală, în stare critică, cu arsuri pe mare suprafață din corp și cu arsuri de căi respiratorii.

În 4 noiembrie, Teodora Maftei a fost transferată la Spitalul Hadassah Medical Center din Ierusalim, conform Intermedicas.

Pasionată de fotografie, Teodora Maftei, în vârstă de 36 de ani, editor la Pro TV, se pregătea înainte de tragedia din Colectiv de lansarea unei noi expoziții personale, intitulată "London Unedited - a series of unphotoshopped photos by Teodora Maftei", al cărei vernisaj era programat pentru 2 noiembrie.

La dorința familiei Teodorei Maftei, organizatorii expoziției acesteia au decis ca evenimentul să se desfășoare conform programării inițiale, la eveniment participând sute de persoane. Expoziția a cuprins 23 de fotografii, instantanee urbane și portrete realizate în Londra, în luna august.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #799  
Vechi 09.11.2015, 11:48:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Of Doamne. Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca pe toti.
Pentru ce? Pentru ce acest sacrificiu?

Am citit pe net un articol despre Teodora Maftei. Daca nu fac o confuzie ea este jurnalista care avea probleme de sanatate si operatii la activ. Si ea insasi scria de ce minuni a avut parte.

Nu mai spun nimic.

In alta ordine de idei:

Inteleg ca a fost deja constituit noul guvern? Unde este lista?
Sa caut si eu pe net.
Si alegeri vor fi?

Cristi, pune si tu ceva informatii pentru cei care nu sunt in tara.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #800  
Vechi 09.11.2015, 12:07:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru ce acest sacrificiu?
Asta ai înțeles tu?
Că cineva s-ar fi sacrificat?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis