Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 19.03.2012, 23:47:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
mda. gratulari gratuite. arma finala, cand nu ai argumente :)
Pe majoritatea îi faci habotnici/dogmatici și fără logică...însă ți s-a demosntrat de atâtea ori că ești prost informat...Ți s-a mai spus și îți repet și eu: nu poți veni să ataci o credință atâta timp cât tu cunoști nici măcar baza ei - tu nu știi nimic despre creștinism (ci doar informații vagi furnizate de alte confesiuni)...
Reply With Quote
  #622  
Vechi 20.03.2012, 00:44:24
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dorința de a ști a pierdut pe omul dintâi, el căuta cunoașterea, care hrănește trufia, și a găsit moartea.
Am inteles cum e de fapt: nu trebuie cautata cunoastrea, capul jos, citit doar din sfintii parinti si sfanta biblie. te rog eu, renunta la calculator, la masina, la antibiotice, du-te in pustie, asa ai fi trait daca omenirea ar fi facut ce propavaduiesti tu.

tipic, din gura dati toti cu smerenia dar cand vine vorba de folosit roadele cunoasterii sunteti in fata.


Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pe majoritatea îi faci habotnici/dogmatici și fără logică
aici sunt nevoit sa iti raspund ca in copilarie, nu i-am facut eu asa, asa sunt ei.



Nu te mai obosi sa-mi raspunzi, eu nu mai continui, nu are sens, ai dreptate, si tu si toti ceilalti cu 7000 de ani, cu teoria evolutionista e falsa, cu pamantul care-i centrul universului si tot asa. O singura dorinta asa avea, inchideti-va calculatoarele si traiti ca niste ortodocsi adevarati.
Reply With Quote
  #623  
Vechi 20.03.2012, 01:06:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Am inteles cum e de fapt: nu trebuie cautata cunoastrea, capul jos, citit doar din sfintii parinti si sfanta biblie. te rog eu, renunta la calculator, la masina, la antibiotice, du-te in pustie, asa ai fi trait daca omenirea ar fi facut ce propavaduiesti tu... O singura dorinta asa avea, inchideti-va calculatoarele si traiti ca niste ortodocsi adevarati.
1.Cand o sa creezi tu unul din lucrurile astea atunci sa ceri altora sa renunte la ele.Pana acum nu ai creat decat umbra pamantului.
2.Nu inteleg ce vrei de la niste incuiati ca noi.Ce anume vrei sa afli sau ce raspunsuri te astepti sa primesti ? Nu te simti bine daca stii ca sant unii care nu sant de acord cu tine si prefera sa traiasca "in epoca de piatra " ? Nu te simti bine daca nu intrebi macar o data pe zi "Cine este asemenea fiarei și cine poate să se lupte cu ea? "
Reply With Quote
  #624  
Vechi 20.03.2012, 01:15:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Am inteles cum e de fapt: nu trebuie cautata cunoastrea, capul jos, citit doar din sfintii parinti si sfanta biblie. te rog eu, renunta la calculator, la masina, la antibiotice, du-te in pustie, asa ai fi trait daca omenirea ar fi facut ce propavaduiesti tu.
Se pare că nu ai înțeles ceea ce am vrut să transmit... dar oricum nu mai contează - îți respect alegerea...Dumnezeu să te miluiscă și să te lumineze!

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
aici sunt nevoit sa iti raspund ca in copilarie, nu i-am facut eu asa, asa sunt ei.
De acord cu tine. "Bieții" de de ei, dacă ei au ales să fie așa - lasă-i așa cum ei au ales să fie.

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Nu te mai obosi sa-mi raspunzi, eu nu mai continui, nu are sens, ai dreptate, si tu si toti ceilalti cu 7000 de ani, cu teoria evolutionista e falsa, cu pamantul care-i centrul universului si tot asa.
Îți respect alegerea și te rog să mă ierți pentru eventualele neplăceri...

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
O singura dorinta asa avea, inchideti-va calculatoarele si traiti ca niste ortodocsi adevarati.
Putem trăi ca adevărți ortodocși și cu ele deschise.
Reply With Quote
  #625  
Vechi 20.03.2012, 10:24:28
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Noi fiind ortodocsi nu credem orbeste, fara sa cercetam, pe Dalai Lama, Osama bin Laden, mama Omida sau cine si-o mai da cu parerea despre religie.
Daca vrei sa si cercetezi, iata de cine a fost ales (si cum) Dalai Lama, e un fragment din cunoscuta carte "Sapte ani in Tibet" (e pasajul cu oracolul statului): http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...unt-demoni.htm
Budismul tibetan, lamaismul, e o imbinare intre budism si religia locala dinainte de budism. Aceasta era un fel e samanism, vrajitorie. De asemenea, toate aceste conceptii de relativism vin si din budism si hinduism in crestinism.
bine ca preotul nostru nu e extremist ca tine,daca era ca tine paraseam de mult BO.eu pe cine sa cred pe catalin sau pe dalai lama care a spus ca nu e importanta religia ci ceea ce faci in viata?care prezinta mai multa credibilitate?in momentul de fata sint contribuabil la BO si vizitez si BRC fara sa ma simt vinovata.la urma urmelor ceea ce conteaza sint faptele tale,ce lasi in urma ta.asa ne-a spus preotul duhovnic(atentie ortodox) care stie bine ca sintem o familie mixta
Reply With Quote
  #626  
Vechi 20.03.2012, 10:58:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ești liberă să crezi pe cine vrei.
Dar Unul singur este Calea, Adevărul și Viața.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #627  
Vechi 20.03.2012, 11:31:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
bine ca preotul nostru nu e extremist ca tine,daca era ca tine paraseam de mult BO.
Știe el de ce nu este extremist...iubirea și înțelepciunea lui te va ține aproape de el.

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
eu pe cine sa cred pe catalin sau pe dalai lama care a spus ca nu e importanta religia ci ceea ce faci in viata?care prezinta mai multa credibilitate?in momentul de fata sint contribuabil la BO si vizitez si BRC fara sa ma simt vinovata.la urma urmelor ceea ce conteaza sint faptele tale,ce lasi in urma ta.asa ne-a spus preotul duhovnic(atentie ortodox) care stie bine ca sintem o familie mixta
Ascultă de duhovnicul tău...dar ține minte că, creștinismul nu e numai o afacere de Duminică, ci e o strădanie de toată zilele. Ceea ce ce ți-a spus preotul nu e greșit - noi vom merge cu faptele noastre la judecată, nu cu ceea ce am citit sau am cât de frumos am vorbit (gen Dalai Lama) - ai găsit un articol pe net care ți-a dat răspunsul la ceea ce tu doreai să auzi și gata...hai să ne facem propia credință. Sunt convins că până nu ai găsit acel articol nu știai mare lucru despre Dalai Lama. Credința înseamnă și ascultare la fel cum fiul ascultă de tatăl său și de mama sa, așa și noi trebuie să ascultăm de părinții noștri duhovnicești.

Sunt multe chipuri de a intra în împărăția lui Dumnezeu, dar numai o singură ușă: Iisus.
Reply With Quote
  #628  
Vechi 20.03.2012, 11:44:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Uite am gasit un citat interesant din opera unui preot iezuit si evolutionist :

Evolutia, o teorie, un sistem, o ipoteza?… Nu numai atat, ci mult mai mult, o conditie generala careia trebuie sa i se plece si s-o slujeasca de acum incolo, pentru a fi adevarate si pentru a putea fi gandite pana la capat, toate teoriile, toate ipotezele, toate sistemele. O lumina invaluind toate faptele, o curbura care trebuie sa insoteasca toate trasaturile: iata ce este Evolutia. - Pierre Teilhard de Chardin

Suna interesant.
Reply With Quote
  #629  
Vechi 20.03.2012, 22:33:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
bine ca preotul nostru nu e extremist ca tine,daca era ca tine paraseam de mult BO.eu pe cine sa cred pe catalin sau pe dalai lama care a spus ca nu e importanta religia ci ceea ce faci in viata?care prezinta mai multa credibilitate?in momentul de fata sint contribuabil la BO si vizitez si BRC fara sa ma simt vinovata.la urma urmelor ceea ce conteaza sint faptele tale,ce lasi in urma ta.asa ne-a spus preotul duhovnic(atentie ortodox) care stie bine ca sintem o familie mixta
Nu tebuie deloc sa ma crezi pe mine, doar pe Iisus, pe sfinti si duhovnici, eu nu scriu parerile personale. Nu sunt extremist, doar ca tu ai putine informatii si nu stii ca asa e invatatura crestina. Preotul tau nu cred ca stie ceea ce crezi tu daca nu i-ai spus. Chiar si asa, fiecare preot procedeaza cu intelegere, nu da mai mult celor ce au doar dinti de lapte (adica au mai putine cunostinte despre crestinism), procedeaza foarte bine.
Reply With Quote
  #630  
Vechi 20.03.2012, 22:40:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Uite am gasit un citat interesant din opera unui preot iezuit si evolutionist :

Evolutia, o teorie, un sistem, o ipoteza?… Nu numai atat, ci mult mai mult, o conditie generala careia trebuie sa i se plece si s-o slujeasca de acum incolo, pentru a fi adevarate si pentru a putea fi gandite pana la capat, toate teoriile, toate ipotezele, toate sistemele. O lumina invaluind toate faptele, o curbura care trebuie sa insoteasca toate trasaturile: iata ce este Evolutia. - Pierre Teilhard de Chardin

Suna interesant.
Chardin este recunoscut ca a incercat sa combine evolutionismul cu crestinismul. A fost si este contestat chiar si de catolici, dar nu din cauza evolutionismului. Din cate stiu e apreciat de miscarea new-age si unele scrieri ale sale au conceptii new-age, teozofice.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 15:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 13:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 13:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 13.02.2007 00:11:46