Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.01.2010, 15:30:56
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 1835SEBI Vezi mesajul
Nu cred ca parintele Pomohaci este 100% ortodox, ori e ratacit cu mintea ori e un sectar infiltrat intre ortodocsi.
Ca preot ortodox nu poti chema sa predice in biserica un predictor evanghelist.

Nu ma lasa sa ma amuz ,te rog:))

Eu sunt ortodox,botezat ortodox plus ca sunt si practicant dar ascult si muzica facuta de protestanti,pentru ca e linistitoare,imi place mesajul,ascult si muzica crestina(nu psaltica,adica ca la Sf.Biserica ,au mesaj crestin.).Ma pot numi protestant ?Desigur ca nu.Ma pot numi eretic?Desigur ca nu.Ma pot numi sectant ?Desigur ca nu.MA POT NUMI PACATOS?100% NU.Tu crezi ca Dumnezeu pedepseste pe cineva sau se intristeaza la auzirea unei vesti cum ca un ortodox asculta muzica crestina sau chiar asculta muzica pop?NU.Important e ce faci,gandirea,credinta,faptele.Nu conteaza ce muzica ascultam(numai sa nu IL hulim pe Dumnezeu si sa cantam impotriva Lui).Nu imi plac deloc replici de genul:Gradina mea e cea mai frumoasa si va lua premiul!(dezlegati..)Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.01.2010, 17:31:21
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Eu sunt ortodox,botezat ortodox plus ca sunt si practicant dar ascult si muzica facuta de protestanti,pentru ca e linistitoare,imi place mesajul,ascult si muzica crestina(nu psaltica,adica ca la Sf.Biserica ,au mesaj crestin.).
"După roadele lor îi veți cunoaște. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini? Așa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele. Nu poate pom bun să facă roade rele, nici pom rău să facă roade bune. Iar orice pom care nu face roadă bună se taie și se aruncă în foc. De aceea, după roadele lor îi veți cunoaște. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea."

(Matei 7:16-23)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.02.2010, 10:35:31
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cantarea ortodoxa este una intr'un singur duh, cu o singura inima si cu o singura gura.

Cantarea bizantina este adunata, intr'un duh si intr'un glas.
Cantarea corala este imprastiere si pluritate diferita.

Faptul ca in Sfantul Munte Athos nu exista muzica corala... ar trebui sa ne spuna cate ceva despre muzica ortodoxa.
Noroc ca sant putini care gandesc ca tine!Muzica cantata in bisericile ortodoxe..in mare parte e straina de spiritul romanesc ,la fel ca si slujba cu accente grecesti si cuvinte expirate ,imprumutate de pe la toti.Cat despre Athos,..am vorbit cu cineva venit de acolo.Departe de a fi un etalon de dragoste crestineasca,cei de acolo sant rupti de realitate,plini de ura si se dusmanesc intre ei.Exista permanente conflicte intre calugarii greci si ceilalti.Iisus nu a stat la manastire ci a umblat in lume,IIsus nu a fost habotnic ci a dat mereu exemple de toleranta,...Domnia ta...esti un exemplu de intolerant si rautacios care vrei sa convingi ca esti custodele adevarului.Rezulta exact pe dos.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.02.2010, 14:34:21
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Noroc ca sant putini care gandesc ca tine!Muzica cantata in bisericile ortodoxe..in mare parte e straina de spiritul romanesc ,la fel ca si slujba cu accente grecesti si cuvinte expirate ,imprumutate de pe la toti.Cat despre Athos,..am vorbit cu cineva venit de acolo.Departe de a fi un etalon de dragoste crestineasca,cei de acolo sant rupti de realitate,plini de ura si se dusmanesc intre ei.Exista permanente conflicte intre calugarii greci si ceilalti.Iisus nu a stat la manastire ci a umblat in lume,IIsus nu a fost habotnic ci a dat mereu exemple de toleranta,...Domnia ta...esti un exemplu de intolerant si rautacios care vrei sa convingi ca esti custodele adevarului.Rezulta exact pe dos.
La ceea ce a postat windorin preluat de la GeorgeS, mai am si eu cateva mici completari:
- muzica din Biserica este, ca si Biserica, Una. Ea provine dim modul in care evreii psalmodiau, adica recitau psalmii acompaniati de muzica - de aici numele de muzica psaltica;
- lasand la o parte evolutia fireasca de-a lungul timpului, acest mod de a canta si-a pastrat particularitatile (daca ati asculta muzica evreiasca sacra autentica si traditionala ati fi uimiti de ceea ce ati auzi);
- ca moduri de manifestare, muzica din Biserica poate fi psalmodica - la care prevaleaza cuvantul si la care muzica se subscrie mesajului acestuia si muzica melismatica - la care, din contra, prevaleaza muzica, cuvantul neavand aproape nici un rol, acesta fiind modul de a canta in care noi oamenii ii preinchipuim pe ingerii care-L slavesc pe Dumnezeu in Ceruri (ca exemple: chinonicul sau priceasna - daca va place terminologia slavona, intreita cantare aliluia, cratimele);
- dar ceea ce o face "speciala" este faptul ca muzica psaltica este o muzica inspirata de Duhul Sfant! Muzica asta a fost scrisa (de multe ori inclusiv troparele pe care le acompaniaza) de oameni care astazi sunt in calendar :Sf. Ioan Damaschinul, Sf. Roman Melodul, Sf. Cosma Melodul, Sf. Ioan Cucuzel...;
- Canoanele Bisericii Una Dreptslavitoare (Ortodoxa) Apostoleasca si Catoliceasca (Universala, Soborniceasca) spun ca nu se cuvine a canta in biserica altceva decat tropare si psalmi. Deci orice alta muzica in afara de cea liturgica psaltica este "verboten" !
In sfarsit, ca sa-ti raspund frate "vointa zeilor nr.55", daca spiritului romanesc nu-i este straina ortodoxia atunci nu-i este straina nici muzica psaltica, ba din contra! Tot ceea ce se canta in diferite biserici din tara, am in vedere mai ales zona Ardealului si a Banatului, este strain sau chiar contrar spiritului ortodoxiei. O spun in cunostinta de cauza: sunt ardelean si am stat o vreme in Banat, dar e imposibil de reprodus in ce mod este chinuita cantarea liturgica, iar daca in marile orase mai este cumva, la tara te-ar apuca rasul daca n-ar fi de plans! Ce sa mai spun, categoria "o fi bou, da'i bou' nost' ", se accepta pentru ca n-ai cu ce s-o inlocuiesti.
Cat despre Muntele Athos, nu cred ca esti in masura sa dai verdicte bazandu-te pe ce "..am vorbit cu cineva venit de acolo". Se vede ca habar nu ai despre ce este vorba in Sfantul Munte !
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.02.2010, 20:29:11
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
la ceea ce a postat windorin preluat de la georges, mai am si eu cateva mici completari:
- muzica din biserica este, ca si biserica, una. Ea provine dim modul in care evreii psalmodiau, adica recitau psalmii acompaniati de muzica - de aici numele de muzica psaltica;
- lasand la o parte evolutia fireasca de-a lungul timpului, acest mod de a canta si-a pastrat particularitatile (daca ati asculta muzica evreiasca sacra autentica si traditionala ati fi uimiti de ceea ce ati auzi);
- ca moduri de manifestare, muzica din biserica poate fi psalmodica - la care prevaleaza cuvantul si la care muzica se subscrie mesajului acestuia si muzica melismatica - la care, din contra, prevaleaza muzica, cuvantul neavand aproape nici un rol, acesta fiind modul de a canta in care noi oamenii ii preinchipuim pe ingerii care-l slavesc pe dumnezeu in ceruri (ca exemple: Chinonicul sau priceasna - daca va place terminologia slavona, intreita cantare aliluia, cratimele);
- dar ceea ce o face "speciala" este faptul ca muzica psaltica este o muzica inspirata de duhul sfant! Muzica asta a fost scrisa (de multe ori inclusiv troparele pe care le acompaniaza) de oameni care astazi sunt in calendar :sf. Ioan damaschinul, sf. Roman melodul, sf. Cosma melodul, sf. Ioan cucuzel...;
- canoanele bisericii una dreptslavitoare (ortodoxa) apostoleasca si catoliceasca (universala, soborniceasca) spun ca nu se cuvine a canta in biserica altceva decat tropare si psalmi. Deci orice alta muzica in afara de cea liturgica psaltica este "verboten" !
In sfarsit, ca sa-ti raspund frate "vointa zeilor nr.55", daca spiritului romanesc nu-i este straina ortodoxia atunci nu-i este straina nici muzica psaltica, ba din contra! Tot ceea ce se canta in diferite biserici din tara, am in vedere mai ales zona ardealului si a banatului, este strain sau chiar contrar spiritului ortodoxiei. O spun in cunostinta de cauza: Sunt ardelean si am stat o vreme in banat, dar e imposibil de reprodus in ce mod este chinuita cantarea liturgica, iar daca in marile orase mai este cumva, la tara te-ar apuca rasul daca n-ar fi de plans! Ce sa mai spun, categoria "o fi bou, da'i bou' nost' ", se accepta pentru ca n-ai cu ce s-o inlocuiesti.
Cat despre muntele athos, nu cred ca esti in masura sa dai verdicte bazandu-te pe ce "..am vorbit cu cineva venit de acolo". Se vede ca habar nu ai despre ce este vorba in sfantul munte !
ai sa fii surprins de cat de multe stiu despre athos!!!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.02.2010, 22:24:19
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
ai sa fii surprins de cat de multe stiu despre athos!!!

Uimeste-ne!suntem ochi si urechi.


Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.02.2010, 15:06:44
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Am vazut filmuletul despre care s-a pomenit, cel cu pastorul protestant invitat la Mosuni. N-am cuvinte, dar stiti ce nu inteleg eu? De ce nu se sesizeaza autoritatile bisericesti in astfel de situatii pt ca nu este in regula sa te rogi cu sectarii. Acolo stiu ca se duc o gramada de oameni din toata tara, oameni cu probleme care din cauza lor sunt tare vulnerabili si o pot lua usor razna. Ce-i asta un fel de ecumenism de doi bani?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.02.2010, 15:31:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Noroc ca sant putini care gandesc ca tine!
Din contra, sa stii ca din ce in ce mai multi gandesc asa, dandu'si seama de profunzimea cantarii bizantine curate.
Ma bucur sa stiu ca nu sunt putini care gandesc... ca mine.

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Cat despre Athos, am vorbit cu cineva venit de acolo. Departe de a fi un etalon de dragoste crestineasca, cei de acolo sant rupti de realitate, plini de ura si se dusmanesc intre ei. Exista permanente conflicte intre calugarii greci si ceilalti.
Ai face mai bine sa vorbesti cu unul care "a ramas" in Athos, iar nu cu unul care s'a intors de acolo.
Ba mai mult, ai face bine sa mergi acolo si sa stai o vreme. Ai vedea cu adevarat lucrurile.
Ca sunt ispite cu grecii... toata lumea o stie. Dar vei fi surprins de ce minuni vei descoperi acolo.

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Iisus nu a stat la manastire ci a umblat in lume, Iisus nu a fost habotnic ci a dat mereu exemple de toleranta. Domnia ta esti un exemplu de intolerant si rautacios care vrei sa convingi ca esti custodele adevarului. Rezulta exact pe dos.
Iisus nu a fost doar om, ca sa stea la manastire.
Ca Dumnezeu Om, El nu avea nevoie sa stea intr'un singur loc sau sa fuga de ispite.

Iarta'mi ceea ce tu numesti "intoleranta", desi nu prea o simt.
Cat despre cuvantul "toleranta" nu stiu ce sa zic... nu prea este folosit de Parinti. Ei vorbesc despre dragoste si rabdare.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.02.2010, 20:02:01
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Din contra, sa stii ca din ce in ce mai multi gandesc asa, dandu'si seama de profunzimea cantarii bizantine curate.
Ma bucur sa stiu ca nu sunt putini care gandesc... ca mine.



Ai face mai bine sa vorbesti cu unul care "a ramas" in Athos, iar nu cu unul care s'a intors de acolo.
Ba mai mult, ai face bine sa mergi acolo si sa stai o vreme. Ai vedea cu adevarat lucrurile.
Ca sunt ispite cu grecii... toata lumea o stie. Dar vei fi surprins de ce minuni vei descoperi acolo.



Iisus nu a fost doar om, ca sa stea la manastire.
Ca Dumnezeu Om, El nu avea nevoie sa stea intr'un singur loc sau sa fuga de ispite.

Iarta'mi ceea ce tu numesti "intoleranta", desi nu prea o simt.
Cat despre cuvantul "toleranta" nu stiu ce sa zic... nu prea este folosit de Parinti. Ei vorbesc despre dragoste si rabdare.
Nu e nimic gresit in exprimare.Poate ca e ora de utilizare un limbaj mai actual in loc sa utilizam exprimari anacronice si de negasit prin lexicurile de azi.In fond avem nevoie de atragerea tinerei generatii spre Dumnezeu iar asta nu se va intampla atata timp cat folosim cuvinte ca...drept rugator,..mult rugator,grabnic rugator,..tarnosire,intronizare(sac),...cuvinte care starnesc zambetele tineretului.S-o lasam mai moale cu sfintii parinti care mai credeau ca pamantul e plat si soarele se invarte in jurul sau.Oare ce-or fi zis daca ar fi stiut putina astrofizica?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.02.2010, 20:00:27
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Nu e nimic gresit in exprimare.Poate ca e ora de utilizare un limbaj mai actual in loc sa utilizam exprimari anacronice si de negasit prin lexicurile de azi.In fond avem nevoie de atragerea tinerei generatii spre Dumnezeu iar asta nu se va intampla atata timp cat folosim cuvinte ca...drept rugator,..mult rugator,grabnic rugator,..tarnosire,intronizare(sac),...cuvinte care starnesc zambetele tineretului.S-o lasam mai moale cu sfintii parinti care mai credeau ca pamantul e plat si soarele ase invarte in jurul sau.Oare ce-or fi zis daca ar fi stiut putina astrofizica?
prin cele ce spui ne arati cat de multe stii despre biserica ortodoxa si sfintii ei.
daca nu pricepi unele lucruri si te amuza hai atunci sa generalizame toti tinerii ii amuza.
biserica a avut tineri intotdeauna, care au inteles rolul si mesajul ei.
intr-o era ca aceasta , a cunostintelor multiple nu e hilar ca unii nu inteleg chiar lucrurile simple?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cristian Pomohaci nutzy Mari Duhovnici si predicile lor 332 26.05.2013 15:37:11
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37