Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 20.11.2008, 08:15:45
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Parerea mea personala Anca, ca macar in aceasta perioada sa incetam cu cleveteala de doua parale, ironiile si refularea scarbelor si neputintelor din noi. Macar noi sa dam exemplu, cei cu peste jumatate de secol in spate.
[COLOR=green]Uite ce intelept graiesti cu propriile-ti cuvinte!... Dar ce exemple dai tu, dragule in viata de zi cu zi?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #102  
Vechi 20.11.2008, 08:16:50
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Hai, da-i nota de trecere, Silverstar !
[COLOR=green]Pana la sfarsitul semestrului are timp sa se indrepte![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #103  
Vechi 20.11.2008, 08:18:08
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu, lasa-l acum.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 20.11.2008, 08:20:45
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=green]Si consideri ca cineva are dreptul sa ma condamne daca eu nu cred in rai, iad sau in sfarsitul lumii? Si am adus si argumente. [/COLOR][/SIZE]

[SIZE=3][COLOR=green]De ce sa gandim negativ, de ce sa vedem numai raul cu mintile, cu imaginatia noastra? Asa distrugem lumea... Doar gandind-o/imaginand-o in cataclisme... Nu crezi ca purtandu-ne omeneste, gandind pozitiv, schimbandu-ne comportamentul, incercand sa devenim mai buni si mai toleranti, am imbunatati si starea pamentului, a universului? [/COLOR][/SIZE]

[SIZE=3][COLOR=green]De ce crezi tu ca e o solutie sa ma apuc de plans ca vine sfarsitul lumii (asta imi aminteste de drobul de sare!...) si sa accept - pasiv, acest lucru ca pe un dat, fara sa lupt, fara sa vad ce e de facut ca sa nu se intample? [/COLOR][/SIZE]

[COLOR=green][SIZE=3]Am mai intrebat: Care Tata isi distruge creatia?[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=Red]Noi nu asteptam plangand sfarsitul lumii, ci ca pe o mare incercare asa cum sportivul asteapta olimpiada, dar trebuie sa ne pregatim atat trupeste cat mai ales sufletesteste si-L asteptam pe Hristos[/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #105  
Vechi 20.11.2008, 08:36:28
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=red]Noi nu asteptam plangand sfarsitul lumii, ci ca pe o mare incercare asa cum sportivul asteapta olimpiada, dar trebuie sa ne pregatim atat trupeste cat mai ales sufletesteste si-L asteptam pe Hristos[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Aha! Atunci, asteapta-l![/COLOR][/SIZE]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #106  
Vechi 20.11.2008, 08:47:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Uite un exemplu : daca vad ca te mahnesc, tac, adica nu continui sa pun gaz pe foc. Adica mai explicit sa fiu. Chiar daca nu sunt intru totul de acord cu tine intr o chestie oarecare si stiu sigur ca nu pot sa o scot la capat in acea problema, nu incep sa-ti demonstrez ceva in care stiu sigur ca nu crezi sau cu care nu vei fi de acord. Pentru ca atunci cand incepi sa cunosti omul, gandirea lui, mai rau faci cand ii rasucesti cutitul in rana. Dar atunci cand sti ca exista portite in a discuta anumite probleme, pot sa incep a da citate, a-mi expune argumentele, etc. Adica, draga Silvestar, eu acum te cunosc cat de cat si stiu unde si cand pot intra cu tine , sa zic, in polemica. Daca as-i proceda altfel, inseamna ca eu nu-ti inteleg si iti respect obtiunea, gandirea ta de baza si ar iesi un mare tambalau nesfarsit, vorbind amandoi, daoua limbi complet diferite . Unde am ajunge? Nicaieri. Acolo, repet, unde stiu ca avem elemente comune in gandire , intru si discut pastrand acel minim bun simt, pentru a nu ne tulbura intr un fel sau altul. Suntem oameni cu toti si nu cred ca dupa o iesire dupa forum, trebuie sa avem tensiunea marita, o zi data peste cap sau mai stiu eu ce. Trebuie sa ne respectam unii pe altii, mai ales cand incepem sa ne cunoastem, felul de a gandi si alte cele. A intra si a posta tocmai pentru a enerva interlocutorul, mi se pare ceva foarte nefolositor , aratand rautatea ce zace in spatele marii credintosii .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 20.11.2008, 09:02:32
ilieion ilieion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2008
Mesaje: 14
Implicit

Si consideri ca cineva are dreptul sa ma condamne daca eu nu cred in rai, iad sau in sfarsitul lumii? Si am adus si argumente.

De ce sa gandim negativ, de ce sa vedem numai raul cu mintile, cu imaginatia noastra? Asa distrugem lumea... Doar gandind-o/imaginand-o in cataclisme... Nu crezi ca purtandu-ne omeneste, gandind pozitiv, schimbandu-ne comportamentul, incercand sa devenim mai buni si mai toleranti, am imbunatati si starea pamentului, a universului?

De ce crezi tu ca e o solutie sa ma apuc de plans ca vine sfarsitul lumii (asta imi aminteste de drobul de sare!...) si sa accept - pasiv, acest lucru ca pe un dat, fara sa lupt, fara sa vad ce e de facut ca sa nu se intample?

Am mai intrebat: Care Tata isi distruge creatia?

Foarte frumos spus,"care Tata isi distruge Creatia?",si apoi,intr-adevar,pasiunea pt cataclisme,pentru razboaie si crime nu este prea sanatoasa.Apoi,daca citit cu atentie Apocalipsa,veti vedea ca multe de acolo nu se mai implinesc,pentru ca asa cum ninivitenii s-au pocait la propovaduirea lui Iona,asa si lumea,se pocaieste la propovaduirea noilor prooroci,care sunt acesti oameni simpli care canta iubirea,care ne incanat cu muzica lor,cu creatiile lor de orice fel.
Dragii mei,am vazut un concert,in care peste 1 mil de oameni plangeau si cantau la o melodie de dragoste,dar nu o melodie dulceaga,ci o melodie in care lumea ii spune lui Dumnezeu ca il va iubi vesnic.
Aceasta este pocainta publica pe care a facut-o lumea de mult,si o face in continuare,de aceea nu va mai fii nici un Antihrist,nu vor mai fii acele grozavii proorocite daca lumea nu se pocaia.
Acum,noi orotodocsii facem si noi o pocainta publica?Ii spune si noi lui Dumnezeu public pacatele noastre,ii spunem ca-l vom iubi vesnic.Noi o facem mai in ascuns,dar vrea de la noi Dumnezeu sa strigam si noi ca si protesatntii,ca si catolicii care zic inaintea Liturghiei in cor"am gresit din vina mea,din vina mea,din prea mare vina mea".Asa zic ei,protestantii plang in cor la concerte,ramane ca si noi ortodocsii sa adoptam o atitudine ca alor,adica sa ne punem cenusa in cap,public,si sa recunoastem cate grozavii am facut,cati prunci nevinovati am ucis,cat am furat,inselat,mintit,cat ma distrus creatia lui Dumnezeu,ca era sa ramanem far paduri si lacuri.
Sa facem si noi ca ninivitenii,sa ne dam jos de pe tronul mandriei noastre si nu in particular,ci public,asa cum suntem noi pe acest forum,sa avem curajul sa spunem ce am gresit,sa ne facem de ras public,caci numai as ne vom mantui si noi ca neam..
Am sa va dau un exemplu de concert in care protestantii fac un fel de spovedanie publica si-i declar dragsote vesnica lui Dumnezeu


http://www.youtube.com/watch?v=JFPcMlNml0s
Reply With Quote
  #108  
Vechi 20.11.2008, 09:40:12
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Draga Ilie ai auzit cumva de vorba:"In imparatia orbilor chiorul este imparat".Sau,orb pe orb,va calauzi la moarte.Sa ne fereasca bunul Dumnezeu sa ajungem orbi(duhovniceste vorbind)si sa ramanem asa.Anca eu nu stiu sa te fi suparat cu ceva dar daca da,atunci iarta-ma.Silverstar,tu nu poti sa-ti dai seama dar eu incercam sa accentuez numele Domnului mai des in constiinta ta,personal nu am nimic cu tine si ca om te respect dar ca idei si conceptii nu pot fi de acord cu tine.Si cand te gandesti ca tot ce a vrut Hristos a fost sa fie pace si iubire intre noi, ascultare si smerenie,eu nu am aceste calitati,tot ce incerc sa fac este sa-L marturisesc pe Domnul,caci acum numai cred dar sunt convins ca exista.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 20.11.2008, 10:58:26
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

otodox4life, nu m-ai suparat cu nimic; ba chiar dimpotriva, am apreciat ce ai scris. De aceea sper ca nici eu nu te-am suparat pe tine cu ceva. Dar daca te-am suparat, iarta-ma tu pe mine.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 20.11.2008, 12:36:47
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Draga Ilie ai auzit cumva de vorba:"In imparatia orbilor chiorul este imparat".Sau,orb pe orb,va calauzi la moarte.Sa ne fereasca bunul Dumnezeu sa ajungem orbi(duhovniceste vorbind)si sa ramanem asa.Anca eu nu stiu sa te fi suparat cu ceva dar daca da,atunci iarta-ma.Silverstar,tu nu poti sa-ti dai seama dar eu incercam sa accentuez numele Domnului mai des in constiinta ta,personal nu am nimic cu tine si ca om te respect dar ca idei si conceptii nu pot fi de acord cu tine.Si cand te gandesti ca tot ce a vrut Hristos a fost sa fie pace si iubire intre noi, ascultare si smerenie,eu nu am aceste calitati,tot ce incerc sa fac este sa-L marturisesc pe Domnul,caci acum numai cred dar sunt convins ca exista.Doamne ajuta!
[COLOR=green]Am inteles aluzia, domnule! Mesajul de deasupra imi era adresat. Nu sunt nici chioara si nici oarba. Spre deosebire de tine, insa, nu accept tot ce mi se spune, tot ce mi se da, fara sa intreb de ce. Eu incerc sa gasesc raspunsuri. Tu inghiti pe nemestecate...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
121212-sfarsitul lumii vsovivivi Generalitati 379 16.01.2013 13:43:48
Proorocia Cuviosului Kuksa al Odesei despre sfarsitul lumii dumitrucelmare2000 Generalitati 15 20.04.2011 15:51:44
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 16:53:57
Vine sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 71 10.04.2009 22:04:53