Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.10.2009, 15:36:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In Ucraina.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.10.2009, 00:10:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Mult m'a mahnit aceasta "reprezentare".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.10.2009, 16:38:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Icoana Intelepciunea lui Dumnezeu



Mai multe informatii despre Icoana Intelepciunea lui Dumnezeu gasiti la acest link:
http://www.crestinortodox.ro/files/image/icoana_intelepciunii.jpg
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.11.2009, 16:56:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Stim ca nimbul de lumina este semnul sfinteniei. Apostolii sunt reprezentati si ei asa pentru ca s-au impartasit de Hristos. Insa, Iuda este redat intr-o reprezentare fara nimb. Aceasta ipostaza a redarii Cinei poate fi vazuta, de exemplu, la Basilica "San Isidoro din Leon" (1150) sau in fresca lui Teofan Cretanul de la Manastirea Stavronikita din Muntele Athos (1546). La Manastirea Probota unul dintre apostoli poarta o palarie de epoca in loc de nimb. Sa fie aceasta dorinta pictorului de a-l infatisa pe Iuda cu un aparent nimb?

Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.12.2009, 13:27:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Maica Domnului Mijlocitoarea "Paramythia" - Manastirea Vatoped

Icoana Maicii Domnului Paramythia este o icoana facatoare de minuni pastrata in Manastirea Vatopedi. Aceasta este legata de amintirea minunii in care Maica Domnului si Pruncul si-au schimbat fetele si pozitia corpurilor. In momentul in care piratii au coborat pe tarmul marii si s-au ascuns acolo, spre a astepta deschiderea portilor manastirii, care avea loc in fiecare dimineata, staretul manastirii a primit cuvant de la Maica Domnului.
Terminandu-se slujba si iesind toti calugarii, staretul a mai ramas in biserica, in spate, spre a-si continua rugaciunea. La un moment dat, el aude dinspre icoana Maicii Domnului urmatoarele cuvine: "Nu deschideti portile manastirii astazi, ci urcati-va pe zidurile manastirii si alungati mai intai pe piratii cei ascunzi pe tarm."

In timp ce parintele isi indrepta ochii spre icoana Maicii Domnului, el L-a vazut pe Prunc intinzandu-si mana si acoperind gura Maicii Sale, spunandu-i: "Nu, Mama, lasa-i sa fie pedepsiti, precum si merita." Insa Maica Domnului, luandu-I mana de o parte, si departandu-si putin capul, a repetat aceleasi cuvinte. Aceasta pozitie a corpurilor celor Sfinte a ramas pana astazi, spre amintirea ajutorului primit prin Maica Domnului.

Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.12.2009, 13:43:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Splendid!!! Multumim, Costel! Asa sa aiba grija mereu Maica Domnului!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.12.2009, 14:03:30
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Maica Domnului hranitoarea

Citat:
În prealabil postat de windorin;171678

Doar in Israel am intalnit'o, la Manastirea Sfantul Gherasim de la Iordan.
Acolo se afla asa'numita "[B
Grota Laptelui[/b]", unde se zice ca Maica Domnului l'a alaptat pe Pruncul Hristos.
am gasit icoana despre care vorbesti! Doamne ajuta!
Attached Images
File Type: jpg DSC02263.jpg (59,4 KB, 66 views)
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.12.2009, 14:05:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
am gasit icoana despre care vorbesti! Doamne ajuta!
Da, aceasta este. Se afla in partea stanga a intrarii, intr-o mare nisa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.12.2009, 15:45:38
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Insula Serpilor

Aceasta icoana am vazut-o pentru prima data in pelerinajul facut in Grecia si m-a impresionat foarte tare. Multi probabil ca o cunoasteti dar sant sigura ca mai sunt persoane pe Forum care inca nu au vazut-o , eu personal considerand-o tot o icoana unicat. Maica Domnului sa ne ocroteasca pe toti, oriunde ne-am afla! Doamne ajuta!
Attached Images
File Type: jpg PICT0593.jpg (52,5 KB, 69 views)
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.12.2009, 23:48:49
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Aceasta icoana am vazut-o pentru prima data in pelerinajul facut in Grecia si m-a impresionat foarte tare. Multi probabil ca o cunoasteti dar sant sigura ca mai sunt persoane pe Forum care inca nu au vazut-o , eu personal considerand-o tot o icoana unicat. Maica Domnului sa ne ocroteasca pe toti, oriunde ne-am afla! Doamne ajuta!
Pe 15 August, o multime de serpi se aduna in una (Lagouvarda) din multele biserici din insula Kefalonia (satul Markopoulo - Grecia) si se opresc la icoana Fecioarei Maria. Specia de serpi - Telescopus fallax - este in general agresiva si nocturna, veninul lor poate ucide rapid o soparla, iar asupra omului poate produce neplaceri timp de minim 3 ore (dureri locale, ameteli etc).

Dupa ce se termina slujba se retrag si revin la comportamentul normal. Serpii au o cruce pe cap, ca semn distinctiv (parca aminteste de minunea savarsita de Moise in pustie).

Ei se pare ca ies de sub rocile ce sustin turnul clopotnitei, apoi urca pana sus si coboara in biserica prin orificiile special create pentru actionarea clopotelor. Fiind sarbatoare, clar ca biserica nu este goala. Cu toate acestea serpii nu se tem si nici nu fac vreun rau.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Tags
icoane

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana nicoleta34 Arta bisericeasca in general 21 09.07.2013 21:01:16
Icoana teatru-copii Despre Biserica Ortodoxa in general 81 25.06.2013 18:31:55
Ce icoana e? VladCat Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 28.04.2012 16:12:37
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 14:34:52