Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 23.12.2012, 19:39:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu fi atât de pesimist. S-ar putea să se preconizeze ceva pentru 13.13.2013. Sună atât de fatidic! Veți spune că anul n-are decât 12 luni? Ei, aș! Doar după calendarul actual, care, evident, nu este perfect.
tot ce se poate!
Reply With Quote
  #242  
Vechi 24.12.2012, 09:25:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

A trecut si acest mult trambitat 21 decembrie , trambitat din pacate de multi crestini , dar cu siguranta nu a trecut saracia evidenta la tot pasul .
Sa nu-i uitam in prag de sarbatori , si nu numai , pe cei aflati in pragul disperarii . . . . !






Azi cu strămoșii cânt în cor

Colindul sfânt și bun,

Tot moș era și-n vremea lor,

Bătrânul Moș Crăciun.

E sărbătoare și e joc

În casa ta acum,

Dar sunt bordeie fără foc

și mâine-i Moș Ajun.

și-acum te las, fii sănătos

și vesel de Crăciun,

Dar nu uita când ești voios,

Române să fii bun.

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #243  
Vechi 26.01.2013, 13:05:21
Vlad_7 Vlad_7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cînd treci prin Timișoara sau dacă ajung eu în orașul tău, îți fac cinste cu o masă la restaurant dacă tu dreptate. Comanzi ce dorești.
Poți să-mi faci mie cinste dacă vrei :D:D:D
Știu un restaurant bun în Timișoara. Lloyd se cheamă. E în regulă? Aș putea eu să trec acolo peste vreo 2-3 săptămâni. Dar vezi că eu mănânc mai mult de obicei.:P
Reply With Quote
  #244  
Vechi 04.02.2013, 23:08:31
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Fie că sînteți credincioși sau necredincioși, conspiraționiști sau nu, există motive serioase de îngrijorare pentru ziua de 21 decembrie 2012. Ziarele, Internetul, posturile de radio, televiziunile vor vui din ce în ce mai mult cînd ne vom apropia de ziua atît de mediatizată. Va fi o isterie generală cum nu a mai fost nicicînd.

Deci, cum vă pregătiți pentru acel moment și ce veți face atunci? Veți lua din timp măsuri suplimentare de siguranță? Veți face provizii? Vă veți aduna atunci la un loc împreună cu prietenii, familia, cunoștințele?
A fost tragic ce s-a petrecut in ' 89 la Timisoara! Trairea unor astfel de evenimente lasa o cicatrice... te inteleg si nu te judec
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? adelin Despre Biserica Ortodoxa in general 157 23.09.2010 16:12:48
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 01:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 04:59:41