Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 07.09.2012, 11:08:54
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
nu a cerut nimeni adica niciun forumist (si am urmarit discutia in dimineata aceasta) ce spui tu aici, orice pacatos care se caieste este declarat curat, si cel care si-a pierdut virginitatea, daca se caieste si se indreapta, este drept in ochii lui Dumnezeu si ai oamenilor.

dar formularile Andrei sunt cu adevarat socante, daca admitem ca vin din partea cuiva care educa in spirit crestin.

adica nu trebuie sa punem boii inaintea carutei, admitand ca toti barbatii sunt niste "boemi", adica chiar nu mai exista barbati care se abtin de la pacat? pe care trebuie sa-i vizam? nu pe aceia credinciosi? sfaturile Andrei nu reflecta o astfel de conceptie crestina.
Chiar va place sa faceti din tantar armasar. Una este sa gasesti un baiat la 20-22 de ani. E mult mai usor sa-l gasesti virgin la aceasta varsta. Dar aici e un thread a femeilor nemaritate si care sufera. Umila mea opinie spune ca o femeie nemaritata si care incepe sa si sufere are peste 28-30 de ani.
Va rog frumos, sa-mi spuneti ce fel de barbati ar trebui sa caute. Va rog sa-mi spuneti cati barbati de 30-35 de ani cunoasteti virgini. Eu zic ca cea mai buna alternativa in acest caz, este gasirea unui barbat, care desi a pacatuit, isi doreste sa se indrepte si se caieste.
Nu cred ca ar fi un sfat potrivit sa spunem femeilor sa-si gaseasca un barbat virgin orice ar fi, chiar daca asta inseamna ca la 30 de ani sa se orienteze la unul de 20.
Asta e tot ce am vrut sa zic!Ca exista barbati de 30-35 de ani, care regreta viata pe care au dus-o pana la acel moment, se schimba si devin crestini practicanti. Este mai mare sansa sa gasesti un astlfel de barbat la aceasta varsta, decat un fecior.
  #422  
Vechi 07.09.2012, 11:11:18
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Chiar va place sa faceti din tantar armasar. Una este sa gasesti un baiat la 20-22 de ani. E mult mai usor sa-l gasesti virgin la aceasta varsta. Dar aici e un thread a femeilor nemaritate si care sufera. Umila mea opinie spune ca o femeie nemaritata si care incepe sa si sufere are peste 28-30 de ani.
Va rog frumos, sa-mi spuneti ce fel de barbati ar trebui sa caute. Va rog sa-mi spuneti cati barbati de 30-35 de ani cunoasteti virgini. Eu zic ca cea mai buna alternativa in acest caz, este gasirea unui barbat, care desi a pacatuit, isi doreste sa se indrepte si se caieste.
Nu cred ca ar fi un sfat potrivit sa spunem femeilor sa-si gaseasca un barbat virgin orice ar fi, chiar daca asta inseamna ca la 30 de ani sa se orienteze la unul de 20.
Asta e tot ce am vrut sa zic!Ca exista barbati de 30-35 de ani, care regreta viata pe care au dus-o pana la acel moment, se schimba si devin crestini practicanti. Este mai mare sansa sa gasesti un astlfel de barbat la aceasta varsta, decat un fecior.

Sper ca Suzana nu se supara ca raspund eu.
Doamna/domnisoara, asta spuneti acum si spuneti bine. Dar aceste idei nu se regasesc in materialul initial, dimpotriva, spiritul de acolo este altul.
Multumesc pentru intelegere.
  #423  
Vechi 07.09.2012, 11:11:53
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
1. Invataturile ortodoxe mereu au pus accent pe feciorie. Si barbatul si femeia trebuie sa fie curati pana la casatorie. Ma gandesc ca o fata fecioara merita un sot fecior. Nu trebuie sa trecem chiar asa usor cu vederea, caci desi societatea face reclama la desfranare, ortodoxia cheama la puritate. Deci nu se pune discutia, fecioria este f.importanta.

2. Orice barbat sau femeie, daca a calcat stramb in tinerete si vrea sa se pocaiasca, poate. Se poate recapata fecioria sufleteasca prin pocainta. Avem sfinti si sfinte care au cazut in acest pacat! Si normal, daca s-au pocait, si-au tinut canonul pot avea o casnicie, nu ii opreste nimeni. Ma gandesc ca poate e mai bine sa fie o casatorie intre doua persoane care au cazut in acest pacat si s-au pocait, caci altfel inteleg lucrurile si sunt pe aceiasi lungime de unda. Nu este obligatoriu, evident.

Sunt de parere ca trebuie actionat imediat cand omul realizeaza ca ceea ce face este gresit, caci desfranarea este o patima. Cu cat patima este mai batrana cu atat este mai greu sa scapi de ea. Una este cand o fata/baiat calca odata gresit si se pocaieste, alta e cand traiesti in desfrau pana la 35 de ani. Cu cat un copac este mai tanar cu atat este mai usor sa il scoti din radacini. Asa este si cu pacatul.

Eu o vad pe Andra ca fiind una din sutele de tinere care au fost pacalite de mass-media si de societatea de astazi. Foarte multi tineri sunt invatati la scoala, la tv, chiar si de parinti, ca e bine sa ai relatii intime inainte de casatorie, sa probezi sa vezi daca va potriviti etc. Este si vina ei, dar este si vina societatii. Insa, o fata ca Andra poate sa aprecieze mult mai mult fecioria ptr. ca stie cum este sa o pierzi. Pe mine m-au atins la inima mai mult marturiile fetelor care si-au recunoscut gresala si care plang acum dupa feciorie. Toate fetele care au cazut in aceasta privinta si au realizat gresala o sa sfatuiasca fetele sa nu faca ca ele, sa ramana fecioare.

@Andra. Imi cer scuze daca o sa fiu indiscreta, insa nu ma pot abtine sa nu iti dau un sfat. Sper sa nu iei in nume de rau. Ai mentionat ca ai aceasta relatie de 5 ani cu un baiat si ca va intelegi minunat. Daca va iubiti si consideri ca este baiatul pe care il vrei langa tine, incearca sa iti aduci relatia pe calea cea dreapta. Adica, sa va spovediti amandoi, sa traiti de acum curat si sa va casatoriti. O sa fie putin greu, dar la sfarsit o sa merite. Poate deja ai facut aceste lucruri, stiu ca ai zis ca ai un duhovnic. Dumnezeu sa va ajute pe amandoi! Imi cer iertare ptr. indrazneala.
Multumesc pentru sfat, sunt pe drumul cel bun cu ceea ce spui tu. Si da, o sa ne casatorim.
Si nu, nu ai fost indiscreta:) Dumnezeu sa te ajute si pe tine!
  #424  
Vechi 07.09.2012, 11:12:43
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Sper ca Suzana nu se supara ca raspund eu.
Doamna/domnisoara, asta spuneti acum si spuneti bine. Dar aceste idei nu se regasesc in materialul initial, dimpotriva, spiritul de acolo este altul.
Multumesc pentru intelegere.
Imi cer scuze ca am lasat loc de confuzii in primul material. Ceea ce am vrut sa exprim se gaseste in explicatia de mai sus. Multumesc pentru intelegere.
  #425  
Vechi 07.09.2012, 11:19:37
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Eu zic ca cea mai buna alternativa in acest caz, este gasirea unui barbat, care desi a pacatuit, isi doreste sa se indrepte si se caieste.
nu asta ai scris, ci cu totul altceva, ai indemnat tinerele sa se casatoreasca cu un barbat care nu tine cont de numarul de femei avute in decursul vietii sale, si daca este intrebata cu privire la virginitatea sa, sa nu se mai duca la o a doua intalnire cu acel baiat.

asta ai spus, si te rog nu ne mai lua drept prosti !

este treaba ta ce crezi, faci.
  #426  
Vechi 07.09.2012, 11:26:48
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
nu asta ai scris, ci cu totul altceva, ai indemnat tinerele sa se casatoreasca cu un barbat care nu tine cont de numarul de femei avute in decursul vietii sale, si daca este intrebata cu privire la virginitatea sa, sa nu se mai duca la o a doua intalnire cu acel baiat.

asta ai spus, si te rog nu ne mai lua drept prosti !

este treaba ta ce crezi, faci.
Suzana, repet: cine spune in mod normal "sufar ca nu sunt maritata". Auzi des asta din gura fetelor de 18-20-22 de ani? Spune-mi, te rog, cate fete sufera la varsta asta ca nu s-au maritat inca.
Aici vorbim de femei care au trecut de o anumita varsta, au avut niste dezamagiri si sufera pentru ca sunt singure. Dupa 28 de ani incepe sa intervina oarecum acea presiunea psihica "Si daca nu ma mai marit niciodata?".

Bun, la aceasta varsta 28-30 de ani, zi-mi tu care e sansa sa gasesti un barbat de varsta ta si virgin. Noi nu vorbim aici de tinere fete adolescente, care da, intr-adevar au sansa maxima sa gaseasca un fecior ca si ele.
Noi vorbim de femei cu o oarecare experienta de viata.
Nu cred ca aceasta tema este potrivita pentru fete foarte tinere. Citeste inca o data titlul acestei teme "Suferinta fetei nemaritate". Uita-te te rog, cine a deschis acest subiect. Aurelia1984. Logic ar fi ca Aurelia sa fie nascuta in 1984. Cati ani are deci? Nu cumva 28?
  #427  
Vechi 07.09.2012, 11:37:14
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Bun, la aceasta varsta 28-30 de ani, zi-mi tu care e sansa sa gasesti un barbat de varsta ta si virgin.
Doamna,
nu despre asta era vorba, ci despre faptul ca ati prezentat barbatul crestin ca pe un "iepure" asa cum plastic s-a exprimat "Suzana", unul care are femei nenumarate, nici nu le mai stie numarul.
Despre asta e vorba. Daca vreti sa intelegeti. Acel material cotinand sfaturi nu este potrivit pentru crestini ci pentru cei care citesc reviste gen "playboy".
Asupra celorlalte chestiuni, ca Dumnezeu iarta pe cel care a pacatuit dar se pocaieste, toata lumea este in acord, nu a zis nimeni ceva contrar.
Va dau un sfat: daca doriti sa purtati o discutie in termeni amiabili, luati nota de ceea ce partenerii de discutie va reproseaza si nu raspundeti la o intrebare cu o alta intrebare ce nu are legatura cu subiectul.
Multumesc pentru intelegere.
  #428  
Vechi 07.09.2012, 11:44:14
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Doamna,
nu despre asta era vorba, ci despre faptul ca ati prezentat barbatul crestin ca pe un "iepure" asa cum plastic s-a exprimat "Suzana", unul care are femei nenumarate, nici nu le mai stie numarul.
Despre asta e vorba. Daca vreti sa intelegeti. Acel material cotinand sfaturi nu este potrivit pentru crestini ci pentru cei care citesc reviste gen "playboy".
Asupra celorlalte chestiuni, ca Dumnezeu iarta pe cel care a pacatuit dar se pocaieste, toata lumea este in acord, nu a zis nimeni ceva contrar.
Va dau un sfat: daca doriti sa purtati o discutie in termeni amiabili, luati nota de ceea ce partenerii de discutie va reproseaza si nu raspundeti la o intrebare cu o alta intrebare ce nu are legatura cu subiectul.
Multumesc pentru intelegere.
Da, aveti dreptate. M-am aprins cam tare.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 13:06:08
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19