Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.04.2007, 11:05:52
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Baieti buni,
Si eu am facut greseli mari,mai mari decat ale voastre,de aceea nu va judec,nu va jignesc,ci vreau sa vorbim deschis.
V-ati dat seama ca Dumnezeu inca va iubeste?Dumnezeu,Acela care ne-a creeat,dupa chipul si asemanarea Lui,care a flamanzit,a trait in saracie pt.noi,Acela care s-a lasat batjocorit si omorat pt. ca noi SA NU NE CHINUIM VESNIC,ci sa fim ALATURI de El,Acela care vrea sa gustam ADEVARATA fericire,s.a,va iubeste.Ganditi-va ce v-ati fi facut,daca nu ati avea OCHI...Ce bucurie pt.cel ce are si ce nefericire pt. cel ce nu are...Sa vezi atatea lucruri minunate!Soarele cu stralucirea lui,Luna,Stelele,cerul,norii,Pamantul cu tot farmecul lui,muntii cu padurile si cararile lor spre culmi,apele cu frumuseta lor,desertul,s.a.Pe voi nu va incanta toate acestea?
Mai ganditi-va si la cei care NU AUD...Cata tristete....sa nu auzi vocile oamenilor,ciripitul pasarelelor,glasurile animalelor,murmurul apelor,freamatul codrului,zumzetul albinelor s.a.
Mai ganditi-va si la cei FARA PICIOARE,sau la cei FARA MAINI...Sa-i multumiti lui Dumnezeu ca va puteti deplasa singuri.Caci ce tristete pt. cei ce nu pot sa se delaseze decat cu ajutorul cuiva,sa fie dependenti de acesta,sau mai rau,sa fie imobilizati la pat...
Ganditi-va la SUFLETUL vostru,la sentimentele voastre,la faptul ca va puteti exprima gandurile voastre prin CUVINTE,ci nu ne folosim de gesturi,sau alte sunete ca animalele...
Ganditi-va la INIMA voastra,in care salasluieste Dumnezeu de la Sf. Botez,si bate,fara sa-ideschidem,dorind sa ni le curete de toata intinaciunea...Nu e pacat sa-l lasam atata vreme la usa asteptand?Asteapta macar atata lucru sa facem si noi pt.El,sa-l primim in inimile noastre.:(
Ganditi-va la INIMA voastra,
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.04.2007, 00:06:53
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Hristos a inviat!
Romandragut,vreau sa discut cu tine,pt.ca te vad sincer si observ ca in ciuda faptului ca te declari homosexual,totusi,faptul ca vrei sa discuti pe teme religioase este un inceput bun(nu ai ales barurile pt. a comunica),si te respect pt. asta.
Imi pare rau de tine,pt.ca nu stii ce pericol te asteapta,daca continui sa ramai asa.
Probabil ca nu ai fost homosexual cand ai plecat din Romania,iar acolo anturajul te-a corupt.Am invatat multe lucruri despre HIV si pot sa-ti spun ca cel mai mare procent(80-90%)de contaminare cu acest virus,este in randul homosexualilor.
O sa am ocazia sa stau printre cei bolnavi de SIDA si am sa-ti scriu atunci parerile celor bolnavi.
silvia fata draga. nu stii despre ce vorbesti. sunt casatorit cu un barbat. teoriik de doi bani am auzit mereu.

nu imi cunosc ientitatea heterosexuala. nu ma consider si nu cred ca m-am considerat de la pubertate heterosexual.

si nici nu este o problema. sau cel putin nu este problema mea. este problema voastra. voi sunteti profund preocupati.

nu este adevarat ceea ceimi spui daca ai urmari putin statisticile WHO / OMS ai vedea care sunt grupurile de risc si care sunt procentele actuale. HIV a fost la debutul anilor 80 raspandit pe cale sexuala, pe cale intravenoasa. numita boala homosexualilor, paradoxal s-a dezvoltat nimicitor in africa. ar insemna ca 30 la suta din populatia continentului sa fie homosexuala. si inteleg incerci sa ma sperii, insa nu sunt venit din am cunoscut oameni HIV+ nu cred ca poti sa imi spui parerile lor. trebuie sa stai alaturi de ei. sa dai mana cu ei.

Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.04.2007, 00:09:39
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Hristos a inviat!
Erzbet,m-ai inteles gresit.Bineinteles ca si eu as putea fi o victima ca si tine,daca si tu esti in aceeasi situatie,dar Doamne fereste!,sa nu ni se intample asta.
Si daca se protejeaza,tot se poate imbolnavi cineva,virusul nu selecteaza persoanele cu pricina.
Imi pare rau ca nu pot spune mai multe acum,timpul ma preseaza,:(dar sper sa continuam.
virusul HIV este un virus sensibil. prin protectie nu se poate transmite. exceptii sunt cazurile:

rani deschise in contact cu fluide, secretii, sange infectat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.05.2007, 11:45:25
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Romandragut,nu am citit cu atentie tot ce ai scris,dar iti spun acum ca nu numai o sa stau printre cei cu HIV,ci chiar o sa lucrez cu ei,asa ca e inevitabila atingerea noastra.As putea sa aleg alte boli contagioase,dar pt. voi ce nu fac eu?!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.05.2007, 22:31:19
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

fata. nu am HIV. apoi de ce ai impresia ca homosexualii au HIV. si nu mai generaliza fatuca... intr-adevar homoseuxalii sunyt curati, femeie de serviciu oricand...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.05.2007, 22:42:40
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

citeste statisticile si intreaba un doctor de plamini si ai sa te lamuresti cine imprastie cel mai mult, din pacate, in populatie TBC-ul si alte pneumonii netratabile....de altfel sunt convins ca stii acest fapt bine documentat, dar preferi sa faci valuri ....:)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.05.2007, 23:10:42
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
citeste statisticile si intreaba un doctor de plamini si ai sa te lamuresti cine imprastie cel mai mult, din pacate, in populatie TBC-ul si alte pneumonii netratabile....de altfel sunt convins ca stii acest fapt bine documentat, dar preferi sa faci valuri ....:)
tocmai ca am citit. TE ROG ARATA-MI! Dovedeste-mi! Pentru ca eu nu cred. Iar tu esti ultimul om in care as avea incredre. LOL.

Nu iti fa griji sunt destui stupizi care vor crede informare rautacioasa.

TBC este o boala care este asociata cu HIV. In plus o treime din populatia Terrei poarta Mycobacterium tuberculosis, insa nu se dezvolta doar in conditii de imunitate scazuta.

Cat despre SIDA 60% din barbatii americani HIV+ sunt homosexuali (ceea ce este foarte mult, insa nu inseamna ca 60% dintre gay sunt HIV+). 7% dintre englezii HIV+ sunt barbati homosexuali.

Ooof.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.05.2007, 22:53:18
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit


Romandragut,ma asteptam la altceva din partea ta,vizavi de sfaturile mele.Totusi nu ma supar pe tine din atata lucru;)
Vezi,tu,asa a facut si Dumnezeu.Si-a pus sufletul pt.noi,pacatosii,a trecut prin atatea :(si noi ii rasplatim cu multe rautati si pacate...:(Si cu atata rabdare asteaptaintoarcerea noastra...:(Eu il admir pe Cozia,gandeste la fel ca mine,asa ca nu te supara pe el.Invata sa ai incredere si in oameni,pt.ca NU EI iti vor raul.Doar ca,sunt unii,care nu inteleg prea bine cum stau lucrurile.
Si..,;)imi placea mai mult expresia "fata draga":)
Daca vrei sa afli mai multe,te sfatuiesc sa cauti un "om al lui Dumnezeu".El te poate intelege,te poate indruma cum sa-l gasesti pe Dumnezeu si cum sa te lupti cu duhurile necurate.Eu nu am daruri duhovnicesti,iar vrajmasul poate oricand "sa-mi dea o lectie"ca sa ma invat minte sa nu mai dau sfaturi.Doar stii ca este "uratorul binelui"?!
Sunt slaba,pt ca nu stau mereu cu gandul la Dumnezeu.Cad mereu in diverse ispite,in plus,am atatea piedici ca sa nu pot comunica cu tine...:(Crede-ma ca sunt sincera de felul meu.Cu asta am eu de pierdut.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.05.2007, 00:28:52
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Iti multumesc, sora silvia.

Eu am mult mai mult decat au multi oameni ai lui Dzeu. Si cred ca singurul lucru cu care ma poate ajuta un om al lui Dzeu este sa ii invete pe altii sa iubeasca, sa respecte, sa nu judece si sa alunge ura din sufletul adeptilor sai.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.05.2007, 22:41:02
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Romandragut,arata-ne acest lucru,dovedeste celorlalti de ceea ce esti capabil.Vreau sa vad prin tine exemplul Sfintilor Parinti.De ce sa nu incepi tu,ceea ce altii nu pot face;)Vreau sa invat si eu ceva de la tine,cum iti iubesti sincer aproapele,neluindu-i in seama insultele,batjocurile,intr-un cuvant,RAUTATEA,vorbind deschis despre ceea ce ai ales,dovedindu-ne ca ai facut bine ceea ce ai facut,vorbeste-ne cum treci tu prin toate incercarile,cum suferi din cauza noastra,a celor care nu-ti inteleg ALEGEREA PARTENERULUI,icearca sa ne impresionezi...;)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bolile psihice mirelat Generalitati 103 26.09.2017 14:22:27
Sexualitatea in Credinta Crestina sunsray Spiritualitatea ortodoxa 116 30.07.2012 16:47:57
Sunete ciudate...produse indirect de societatea/specia-tumora a Homo sapiens. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 6 16.07.2012 07:59:28
Rugaciunea vindeca bolile Paisie Aghioritul Rugaciuni 1 20.12.2010 18:13:08