Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.06.2012, 15:39:23
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_sky Vezi mesajul
bărbații trecuți de 30 de ani sunt incluși în categoria 'acțiuni profitabile', le crește valoarea la bursă , conform teoriei că 'dacă nu s-au însurat până la vârsta asta înseamnă că au trăit bine, au avut parte de femei/bani/carieră/etc,etc
eu credeam ca discutiile se poarta in context crestin, ce ai scris mai sus, reprezinta niste conceptii insuflate de duhul lumii, de care apostolul spune sa ne ferim: 1 Corinteni 2:12.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.06.2012, 16:31:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dacă pentru mine, om însurat și cu trei copii, topicul acesta nu mai este de actualitate, în schimb e un loc bun ca să mă plâng retrospectiv.

La mine a fost greu tare. Nu aveam de loc lipici la fete, dom'le ! De socializat, mi-a dat Dumnezeu darul să socializez ușor și să-mi placă să o fac. Dar, când venea vorba de aspectul acesta al relației cu vreo fată, mă tulburam rău de tot, suferind de o teribilă rușine. Și, din ce trecea timpul, tot mai greu îmi era. Nici nu aveam stil, adică nu știam cum trebuie procedat. Cu ai mei părinți, nu discutam acest subiect (din vina mea), iar cu prietenii nu-mi plăcea să afle adevărul, adică ce prieten bleg au în gașcă. Toate tentativele mele, cu zecile ca număr, s-au topit în fașă, adică în etapa de flirt. Suficientă, totuși, ca să pot invita câte o fată la petreceri (gașca mea, formată din oameni experimentați, cum încercam să pozez și eu, era tare veselă și erau petreceri frecvente). Și atunci, se petrecea un lucru incredibil, asupra căruia nu am nici azi o explicație. De câte ori apăream cu câte o fată la petrecere, prezentând-o drept "prietena mea", la petrecerea respectivă veneau multe fete singure. Care de care mai frumoase, deși, unele, îmbufnate că sunt singure, altele se consolau dansând și flirtând cu primul tont singur găsit. Eu, pe lângă că nu le aveam cu agățatul, nici nu eram în poziția să o fac, fiindcă eram, cum ar veni, "cuplat". Ei bine, mă învățam minte și, la petrecerea următoare, mă prezentam singur. Nici nu vă vine să credeți ce se întâmpla: nu mai era niciuna disponibilă, toate veneau cuplate. TOATE. Chestia asta mi s-a întâmplat de zeci și zeci de ori. Nu, nu mai putea fi o coincidență, era clar că e o legitate aici, chiar dacă inexplicabilă a fost, inexplicabilă a rămas. Ajunsesem să cred în descântece (eram departe de Dumnezeu pe atunci și credeam că porunca I înseamnă numai să nu fiu budist). Așa am dus-o un liceu întreg, așa am dus-o și în facultate. În cazurile (excepțional de rare) în care cunoșteam o fată singură (s-a întâmplat la mare), numai despre "prietenul ei" îmi vorbea, dându-mi, adică, semnal-stop (așa credeam eu pe atunci, vă dați seama ce varză eram). Un singur an am avut o prietenă, dar era prea conștientă de frumusețea ei uluitoare ca să se limiteze la flirturi numai cu mine... Abia pe la 25 de ani s-a întâmplat ceea ce spune BlueSky: au început "să-mi crească acțiunile". Eram aproape absolvent de medicină. Și singurul...singur dintre prieteni. Pesemne că fetele mai coborâseră și ele standardele, și așa a ajuns actuala mea soție să se uite la mine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 01.06.2012 at 16:36:39.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.06.2012, 16:54:25
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
. Suficientă, totuși, ca să pot invita câte o fată la petreceri (gașca mea, formată din oameni experimentați, cum încercam să pozez și eu, era tare veselă și erau petreceri frecvente). Și atunci, se petrecea un lucru incredibil, asupra căruia nu am nici azi o explicație. De câte ori apăream cu câte o fată la petrecere, prezentând-o drept "prietena mea", la petrecerea respectivă veneau multe fete singure. Care de care mai frumoase, deși, unele, îmbufnate că sunt singure, altele se consolau dansând și flirtând cu primul tont singur găsit. Eu, pe lângă că nu le aveam cu agățatul, nici nu eram în poziția să o fac, fiindcă eram, cum ar veni, "cuplat". Ei bine, mă învățam minte și, la petrecerea următoare, mă prezentam singur. Nici nu vă vine să credeți ce se întâmpla: nu mai era niciuna disponibilă, toate veneau cuplate. TOATE. Chestia asta mi s-a întâmplat de zeci și zeci de ori.
Povestea asta îmi aduce aminte de legile lui Murphy!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 01.06.2012 at 17:43:14.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.06.2012, 19:49:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Povestea asta îmi aduce aminte de legile lui Murphy!
Nu Mihai, e vorba de umorul Domnului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.06.2012, 00:37:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cel putin este un thread care nu este lipsit de umor,diferit de cel de provenienta feminina care aduna atatea si atatea neimpliniri:)
Probabil si din cauza ca barbatii care sustin aceast subiect sunt casatoriti ?!?!
Zic si eu...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.06.2012, 01:56:06
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_sky Vezi mesajul
PS: 23 de ani, single :) Nu sufăr (deocamdată) deloc din cauza nemăritișului, ca să-l numesc așa.... ba chiar mă bucură. Am văzut prea multe căsnicii ratate, prea multe cupluri nefericite, prea multă singurătate în doi, ca să-mi doresc ceva ce pare frumos doar privit din exterior, conceptul de mariaj fericit mi se pare deja utopie. Dac-o vrea Dumnezeu să fie, va fi, dacă nu, c`est la vie :).

aidoma dv...mai puțin la ani în rest...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.06.2012, 02:29:56
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_sky Vezi mesajul
PS: 23 de ani, single :) Nu sufăr (deocamdată) deloc din cauza nemăritișului, ca să-l numesc așa.... ba chiar mă bucură. Am văzut prea multe căsnicii ratate, prea multe cupluri nefericite, prea multă singurătate în doi, ca să-mi doresc ceva ce pare frumos doar privit din exterior, conceptul de mariaj fericit mi se pare deja utopie. Dac-o vrea Dumnezeu să fie, va fi, dacă nu, c`est la vie :).
Stii vorba aia: Dumnezeu da,dar nu baga si-n plasa...


@Mihnea Dragomir,extrem de interesanta marturia dvs. cu privire la acele situatii inexplicabile. Cam asa e si la mine,cand nu am prietena mi-as dori sa-mi fac,da' parca nu gasesc nimic. Insa cand am,deja parca vad o gramada de fete singure,care intra in vorba,una mai frumoasa ca alta etc. Oricum nu dau asa mare atentie,mi se par poate simple coincidente...

In fine. Topicul e o "replica" la cel cu suferinta fetelor. Pana la urma nu stiu ce sa zic,nu e neaparat o suferinta,depinde de imprejurari. Mi-e doar sa nu ajunga si forumul asta unul de matrimoniale (ar fi ok macar de ar fi 100% pe considerente crestine). Eu unul am 22 de ani si nu sunt insurat. Ce pot sa zic,mi-am dorit,imi doresc (in sensul ca nu e o varianta pe care nu o exclud),insa nu stiu cat de pregatit sunt. Cand am momente de "singuratate" parca dorinta ar fi ceva mai aprinsa,insa cand am pe cineva langa mine,deja parca nu mai am atata tragere de inima. Exact cum spuneam mai sus,parca e pe dos. Cert e ca sunt destul de tanar,poate inca nu am gasit persoana care sa fie atat pe placul meu cat si pe placul lui Dumnezeu,insa toate la timpul lor. Poate o greseala a fost faptul ca am pus accent si pe frumusetea exterioara,adica fete care sa arate si bine. Deh,astea or fi goangele tineretii...

O alta problema ar fi atasarea prea mare de cele lumesti si modernismul exagerat. Nu stiu,e revoltator,plus ca mai si traim intr-o tara vai de ea,cu posibilitati atat de reduse si saracie la fiecare colt de strada. Sunt dependent de multe lucruri si intr-un fel ma nelinisteste. Cateodata traiesc cu impresia ca daca nu cheltui bani cu o fata si nu o plimbi cu masina,slabe sanse sa o cuceresti. Aici stiu,nu-i bine,insa nici nu prea mai ai de unde alege sincer. Si daca vrei sa agati o pustoaica de 14-15 ani daca nu iesi cu masina nu se uita la tine Deh,democratie,doar asta au vrut parintii/bunicii nostri. Sper doar ca intr-o zi lucrurile sa redevina la "normal",in ritmul asta nu stiu unde vom ajunge. Dependenta de telefon mobil (smartphone),dependenta de internet,nevoie de bani etc. Astea ne omoara! De ex. nu pot sa stau nici la masa daca nu am telefonul langa mine... Oare oi fi la fel de dependent si de nevasta? :)

Last edited by Raoul; 02.06.2012 at 03:48:21.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.06.2012, 03:09:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
O alta problema ar fi atasarea prea mare de cele lumesti si modernismul exagerat. Nu stiu,e revoltator,plus ca mai si traim intr-o tara vai de ea,cu posibilitati atat de reduse si saracie la fiecare colt de strada. Sunt dependent de multe lucruri si intr-un fel ma nelinisteste. Cateodata traiesc cu impresia ca daca nu cheltui bani cu o fata si nu o plimbi cu masina,slabe sanse sa o cuceresti. Aici stiu,nu-i bine,insa nici nu prea mai ai de unde alege sincer. Si daca vrei sa agati o pustoaica de 14-15 ani daca nu iesi cu masina nu se uita la tine Deh,democratie,doar asta au vrut parintii/bunicii nostri. Sper doar ca intr-o zi lucrurile sa redevina la "normal",in ritmul asta nu stiu unde vom ajunge. Dependenta de telefon mobil (smartphone),dependenta de internet,nevoie de bani etc. Astea ne omoara! De ex. nu pot sa stau nici la masa daca nu am telefonul langa mine... Oare oi fi la fel de dependent si de nevasta? :)
Daca iti propui sa te duci macar o zi la tara,sa lasi telefonul inchis intr-un sertar,sa nu iei laptopul cu tine eu cred ca este posibil nu?Numai sa vrei,dar ma indoiesc ca asta este ceea ce-ti doresti :)

De ce ar trebui sa fi dependent de nevasta?Nu cred ca este un sentiment placut sa depinzi de nimeni si de nimic.Cel mult o poti iubi,ocroti si respecta.

PS=am mai vazut sexoase cu o cruce mare intre sanii dezgoliti 3 sferturi,deci ai destule sanse sa-ti intalnesti nevasta(si credincioasa si sexy :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.06.2012, 03:47:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
PS=am mai vazut sexoase cu o cruce mare intre sanii dezgoliti 3 sferturi,deci ai destule sanse sa-ti intalnesti nevasta(si credincioasa si sexy :)
Buna asta Nah,nu se stie niciodata

Iar legat de ce ai spus anterior: am "studiat" si problema unei vacante la tara,doar am mai fost sa stau pe la bunici. Ideea e ca si cei de la tara acum stau in casa la calculator,au internet etc. Ba nici nu ma mai striga nimeni la poarta,prefera sa sune sau sa dea un sms. Deci stai linistita ca s-au modernizat si taranii cum se zice. Singura libertate mai e discoteca,insa nu ma pasioneaza deloc,cel putin nu bodegile de la tara. Asa ca nu prea vad ce sanse de evadare mai am.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.06.2012, 09:31:37
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cel putin este un thread care nu este lipsit de umor,diferit de cel de provenienta feminina care aduna atatea si atatea neimpliniri:)
Probabil si din cauza ca barbatii care sustin aceast subiect sunt casatoriti ?!?!
Zic si eu...
Este......

Păi, tocmai a început să mă gâdile un pitic pe creier că ar merge și un thread despre "suferința bărbăților însurați", acolo să vă țineți.........
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Sindromul "baiatului rau" adimirea Generalitati 30 13.07.2012 10:50:16
Ajutor in suferinta Hionia Umanitare 6 13.06.2012 00:28:55
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24