Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.03.2014, 23:35:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Da, pare credibil ce zici, s-a crezut imparatul creatiei. Si ghici ce a facut Dumnezeu? L-a lasat sa fie imparatul creatiei. L-a lasat cu puteri asupra creatiei si a Omului.
Dragă coleg de discuții, stăpânitorul acestei lumi (nu împăratul creației) n-a fost desemnat de Dumnezeu în această calitate, ci este ales, cât se poate de "democratic", de către oameni. Așa că, în momentul când urâm, mințim, ne trufim, cădem sub stăpânirea patimilor etc., noi nu facem altceva decât să acordăm tot atâtea voturi diavolului și stăpânirii lui cosmice. Creația văzută și nevăzută are un Pantocrator de drept, însă noi suntem cei care refuzăm autoritatea Aceluia (și, culmea, chiar avem dreptul ontologic să facem asta spre paguba noastră) și alegem oferta care ne convine.

Citat:
Nu l-a pedepsit cum ne pedepseste pe noi, luandu-ne orice putere de a mai face ceva cand murim.
Cea mai mare pedeapsă o putem atrage asupra noastră nu este nici suferința, nici încercările, nici lipsurile, ci părăsirea de către Dumnezeu. Când te lasă Domnul de capul tău și nu îți mai asistă libertatea prin intervențiile discrete și delicate ale harului Său, te poți considera cea mai nenorocită dintre creaturi, precum satana și acoliții lui. Toate darurile cu care ai fost înzestrat îți rămân active, dar, în afara comuniunii cu lucrarea Sfintei Treimi acestea își ratează sistematic scopurile cele mai înalte, și te trezești că nu faci altceva cu ele decât să răspândești semințele morții și ale remușcării, împachetate seducător în ambalajele foarte plăcute poftei ochilor, poftei trupului și trufiei vieții, (1 Ioan 2:15).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 12.03.2014 at 23:46:15.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.03.2014, 01:14:19
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Nu l-a pedepsit cum ne pedepseste pe noi, luandu-ne orice putere de a mai face ceva cand murim.
Da ce, pe noi ne pedepseste?
Vrem sa fim independenti, sa muscam din mar de capul nostru?
Nu ne opreste nimeni, dar "veti murii". Asa cum era un articol pe care l-am citit, e "veti murii", nu "Va voi omorii:.

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Stiu, pare ca IL judec pe Dumnezeu si IL critic, dar, tocmai constatand ca mintea mea face asta, desi nu as vrea, am deschis acest topic. Eu, fac acelasi lucru ca Lucifer: contest deciziile lui Dumnezeu, ceea ce e inspaimantator, numai ca asta face mintea mea nu tot eul meu. Sunt convins ca nu voi capata raspuns lamuritor, ca acest raspuns nu a fost si nu va fi enuntat de nimeni,deoarece Dumnezeu ascunde acest raspuns. Poate mintea noastra nu il poate ingloba si accepta, desi are capacitatea de a-l cauta.
Calea usoara este sa ignori problema si sa faci ce ti-a zis Dumnezeu: ascultare si iubire.
Sunt nazuinte sincere asupra unei lumi injuste.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.03.2014, 05:53:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
As dori sa vorbim despre ceva ce ma nedumereste profund. Cum a fost posibila aparitia Diavolului...
Simplu, prin acordarea liberului arbitru, a posibilității de a nu se supune; animalele nu au această posibilitate.
Concuzie: omul este diavolul, dar se poate pocăi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.03.2014, 09:59:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Concluzie la ce?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.03.2014, 10:04:43
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Concluzie la ce?
La o speculație origenistă cum că unii oameni sunt diavoli întrupați....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.03.2014, 11:36:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si eu care credeam ca n-am de ce sa mai mir..
Nu in halul asta, in orice caz.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.03.2014, 17:14:19
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Multumesc N. Priceputu, pentru trimiterea la Staniloae: mi-a fost ( si imi va mai fi ) de mare folos. Pana acum nu am avut tupeu sa citesc asa ceva, considerand ca voi intalni un limbaj mult prea tehnic.
Multumesc Mihailc, pentru referintele istorice date, despre ce era si cum se numea Lucifer. Ai idee cand s-a produs caderea? In ce moment al facerii? Dupa ce a fost facut Adam sau dupa?
Oricum, deduc din functia pe care o avea Satanael, ca exista o activitate in creatie in legatura cu dreptatea si ordinea, adica acestea puteau fi incalcate si trebuiau supravegheate. Asa este?
Si mai este o problema: ce este metacosmosul? Cosmosul este lumea noastra fizica, ce face parte din Metacosmos? Daca este asa, cand voi muri, voi cunoaste brusc tot ce nu cunoasteam, aducandu-mi aminte de orice secunda din viata mea (ceea ce acum nu pot), adica voi capata o metacunoastere? Si in momentul acela voi constata in plenitudine (nu ca acum, partial) cat de idiot am fost si cum mi-am ratat vesnicia in doar cativa ani?

Last edited by catalois; 13.03.2014 at 17:23:00.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.03.2014, 20:53:08
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Multumesc N. Priceputu, pentru trimiterea la Staniloae: mi-a fost ( si imi va mai fi ) de mare folos. Pana acum nu am avut tupeu sa citesc asa ceva, considerand ca voi intalni un limbaj mult prea tehnic.
Multumesc Mihailc, pentru referintele istorice date, despre ce era si cum se numea Lucifer. Ai idee cand s-a produs caderea? In ce moment al facerii? Dupa ce a fost facut Adam sau dupa?
Oricum, deduc din functia pe care o avea Satanael, ca exista o activitate in creatie in legatura cu dreptatea si ordinea, adica acestea puteau fi incalcate si trebuiau supravegheate. Asa este?
Si mai este o problema: ce este metacosmosul? Cosmosul este lumea noastra fizica, ce face parte din Metacosmos? Daca este asa, cand voi muri, voi cunoaste brusc tot ce nu cunoasteam, aducandu-mi aminte de orice secunda din viata mea (ceea ce acum nu pot), adica voi capata o metacunoastere? Si in momentul acela voi constata in plenitudine (nu ca acum, partial) cat de idiot am fost si cum mi-am ratat vesnicia in doar cativa ani?
Ca să înțelegi mai ușor, o să folosesc o expresie arhicunoscută din textul Simbolului de credință niceo-constantinopolitan: "...a tuturor celor văzute (cosmos) și nevăzute (metacosmos).
Dreptate și ordinea sunt doar cuvinte corelative împrejurărilor în jurul cărora discutăm, deoarece e foarte greu să vorbești despre metacosmos în termenii și limitările limbajului cosmic, adică a lumii noastre spațio-temporale. Aceeași dificultate o întâmpinăm când încercăm să datăm un eveniment metacosmic în textura căruia reperele "înainte" și "după" nu au relevanță fenomenologică. De aceea referirile la lumea celor nevăzute sunt întotdeauna vag-analogice și nu trebuie să cădem în capcana echivalării sau imaginării ei în coordonatele lumii noastre.
Prin urmare, nu putem știi dacă un eveniment metacosmic s-a petrecut înainte sau după un eveniment cosmic.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 14.03.2014 at 01:47:48.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.03.2014, 04:26:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La o speculație origenistă cum că unii oameni sunt diavoli întrupați....
Când spui unii te excluzi pe tine, nu?

E scris în metacosmos: nu unii, ci toți.

10. După cum este scris: "Nu este drept nici unul;
11. Nu este cel ce înțelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu.
12. Toți s-au abătut, împreună, netrebnici s-au făcut. Nu este cine să facă binele, nici măcar unul nu este.(Rom2,10-12)



Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
...Prin urmare, nu putem știi dacă un eveniment metacosmic s-a petrecut înainte sau după un eveniment cosmic.
Evenimentele metacosmice sunt simultane, nu consecutive.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.03.2014, 09:47:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Evenimentele metacosmice sunt simultane, nu consecutive.
Uite dom'le, în sfârșit, unul care a fost acolo și știe când, ce și cum!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde