Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.10.2015, 02:37:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bre raspunde la intrebari, lasa eschivarile.Dar nu poti sa raspunzi,pt
ca raspunsul ar fi exact ce am spus eu.
Iar imi pot sustine raspunsurile cu toate tipurile de dovezi.
Vezi aici vestul este mult mai sincer.In Vest femeia de la inceput iti spune:te costa atat, atat, atat.Aici in Est nu-i asa."O vai, dar cum crezi se poate pune pret..." etc, etc."Noi, noi nu suntem mercantili.
Noi avem rusine.Noi nu cerem pe fatza, noi cerem fara factura/chitanta, fara sa existe dovezi..."
Si d-aia s-a inventat DNA-ul.
Mare diferenta la capitolul bani, este ca Vestul este mult mai sincer fata de
Est ca la acest capitol.La acest capitol Estul este fatzarnic.
E clar ca ai trecut printr-un divort dureros si costisitor dupa ce credeai ca dragostea ta e fara pret deci femeia nu doar trebuie sa se dea peste cap sa o pastreze ci ar trebui sa nu mai emita nici un alt fel de pretentii in plus :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.10.2015, 02:42:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nici n-am de ce, in cazul in care nu stiai, economia acestei tzari este sustinuta
de corporatii straine.Vestul este aici.West is here.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.10.2015, 02:44:21
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E clar ca ai trecut printr-un divort dureros si costisitor dupa ce credeai ca dragostea ta e fara pret deci femeia nu doar trebuie sa se dea peste cap sa o pastreze ci ar trebui sa nu mai emita nici un alt fel de pretentii in plus :)
N-am cum sa trec prin divort din moment ce nu m-am casatorit pana acum.
Inca astept dovezile tale la argumentele mele intiale.Hai cu dovezile alea odata.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.10.2015, 02:45:19
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nici n-am de ce, in cazul in care nu stiai, economia acestei tzari este sustinuta
de corporatii straine.Vestul este aici.West is here.
Și-atunci unde-i estul ăla populat numai cu materialiste fățarnice?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 12.10.2015 at 02:47:44.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.10.2015, 02:47:43
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Și-atunci unde-i estul ăla cu materialiste fățarnice?
De obicei in afara corporatiilor.
De aceea i-am zis si autorului ca daca vrea o femeie cum vrea el va trebui sa inarmeze cu multaaa
rabdare pana cand Dumnezeu i-o va gasi.
Daca nu are rabdare necesara, atunci sa-si tripleze cel putin veniturile si o sa curga cu cereri la adresa lui
inclusiv de la "mironosite" si nu numai.

Un buzunar plin, fara stapana, atrage atentia ochilor oricarei femei.

Last edited by Copacel; 12.10.2015 at 02:52:55.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.10.2015, 02:54:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
De obicei in afara corporatiilor.
Păi targetează corporatiste, măcar alea îți spun în față că fără bani nu valorezi mare lucru. Rezultatul e același, dar câștigi ceva timp.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 12.10.2015 at 02:59:33.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.10.2015, 03:00:41
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Păi targetează corporatiste, măcar alea îți spun în față că fără bani farmecul tău e egal cu zero. Rezultatul e același, dar câștigi ceva timp.
Dar nu-i vorba de mine.Apoi eu de obicei nu targetez nimic.Ele targeteaza.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.10.2015, 08:37:05
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In legatura cu aspectul material intr-o relatie ori casnicie, trebuie facuta diferenta intre doua situatii distincte si complet diferite

-Sunt evident de condamnat si au o atitudine evident gresita (nu stiu si nu inteleg cum colegul Copacel poate considera normala o astfel de atitudine) acele persoane (atat barbati cat si femei) care judeca sau apreciaza un om in general si un viitor partener/partenera sau sot/sotie in special, in functie de ce avere are, de ce situatie materiala are sau de ce salariu are!
Atata timp cat omul respectiva este muncitor (in sensul ca-i place sa munceasca), presteaza o munca cinstita, demna si utila societatii (indiferent care ar fi aceea meserie, de la tractorist la doctor sau inclusiv muncitor necalificat ), nu are vicii grave de caracter (bautura, violenta, droguri, etc), indiferent care ar fi salariul (sunt anumite domenii in care oricat de mult ti-ai da interesul pentru serviciul si meseria respectiva nivelul salariului este fix), atunci este ok.

-Daca insa omul respectic (sanatos fizic si psihic fiind si apt de munca), nu vrea sa munceasca, si prefera sa stea la crasma din sat sau la barul tip bomba de cartier din oras, cu berea si semintele in fata si sa supravietuiasca din ajutorul social sau venitul minim garantat, si nu face eforturi reale de a-si gasi un loc de munca, atunci intradevar un astfel de om greseste si nici o femeie cu o anumita demnitate nu si-ar dori un astfel de partener sau sot.
De asemenea, reciproca se aplica si in cazul femeilor. Nici un barbat care se respecta nu cred ca si-ar dori- ca partenera si apoi sotie- o femeie care sa nu vrea sa munceasca (in sensul de a aveea un serviciu stabil, decent si demn) si sa astepte sau sa vrea sa fie intretinuta.

In concluzie, atunci când cautam o partenera/partener care sa devina apoi sot/sotie, trebuie avute in vedere cu totul alte aspecte decat nivelul salariului sau averea acestuia/acesteia!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.10.2015, 08:47:12
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Capacelule, ti-am mai explicat io (degeaba, se pare), ca generalizezi grav.
Poate tu ai dat doar de pitipoance care cuta casa, masina si bani, dar alea-s mai putine decat ai ti impresia. Nu stiu de unde esti, nu stiu pe unde prin tara asta locuiesti, dar se pare ca de fapt problema pleaca de la tine, daca tu doar pe astea le vezi.
De barbtii caecauta acelasi lucru de ce nu zici nimic? Ei exista... Ar trebui sa generalizez si eu, doar pentru ca (,) cunosc destul de multi care asta cauta la o femeie?

Rata divorturilor e mai mare decat cea acsatoriilor tocmai din cauza celor ca tine care judeca degeaba, care isi imagineaza tot felul de balarii, din cauza pitipoancelor de care am amintit si eu si din cauza nebunilor care altceva in afara de violenta nu stiu; pentr c femeile s-au cam saturat sa stea ca acum ctiva zeci e ani sa indure; acum divorteaza.
Multi nu se csatoresc si prefera sa stea necununati din cam aceleasi motive, plus ca pe prea putini ii tine legati o hartie roz, iar acei credinciosi cre nu concep sa stea necununoati sunt prea putini dintre cei 80 si nustiucat la suta din ortodocsi.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.10.2015, 11:39:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Inca astept dovezile tale la argumentele mele intiale.Hai cu dovezile alea odata.
Dovezi ce? Ca esti plin de impresii si alegeri gresite si fudul pe deasupra?

Este vorba de un set particular de experiente si alegeri gresite si concluzii proaste trase din ele, cu astea nu poate sa se lupte altcineva in locul tau, mai ales ca ai impresii de om "dotat" intelectual si duhovniiceste, dar altii in schimb se pot amuza.
Acum nu ca ai fi de compatimit dar combinatia cu fudulia alunga orice compasiune.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.10.2015 at 11:43:12.
Reply With Quote
Răspunde