Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.12.2015, 10:43:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Numerologie

A remarcat cineva vreo corespondenta intre "pretul tradarii": 30 de arginti si cele 30 de cupe de aur recuperate la reconstructia Templului (1 Ezdra 1:9) ?

Altfel, de ce numarul monedelor era tocmai de 30 ? Ipoteze alternative ?

Am citit unele comentarii biblice, potrivit carora erau tocmai 30 de monede fiindca acesta era pretul unui sclav. Pe de alta parte, preturile sclavilor variau considerabil in imperiu, in functie de sclav (varsta, capacitate de munca, etc) si in functie de campaniile militare, principala sursa de sclavi. Puteau varia chiar si de la o luna la alta. Ipoteza (teologic atragatoare) ca a fost vorba de 30 de monede fiindca era pretul unui sclav nu mi se pare serioasa:: trebuie sa fie altceva.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.12.2015 at 10:48:51.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.12.2015, 13:36:16
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ipoteza (teologic atragatoare) ca a fost vorba de 30 de monede fiindca era pretul unui sclav nu mi se pare serioasa:: trebuie sa fie altceva.
Doamne ajuta!
Mie mi se pare extrem de serioasa. Prin jertfa Sa, Hristos a rascumparat intregul neam omenesc din robia diavolului. Pretul de 30 de arginti cu cat era evaluat un sclav subliniaza atentia pe care o acorda Dumnezeu pana si celor mai oropsiti a-i societatii.
In VT il avem pe profetul Osea care, la porunca lui Dumnezeu si-a rascumparat sotia desfranata tot cu echivalentul a 30 de arginti, pret care reprezenta o jertfa din partea lui Osea, acesta fiind sarac. Sotia desfranata a fost reprimita in comuniune cu sotul sau...



Fie ca pacea si iubirea Domnului sa fie in inimile voastre, de Craciun si intotdeauna.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.03.2016, 14:41:21
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

S-ar putea sa aiba legatura cu urmatoarele combinatii: 3x10 si 5x6. S-ar putea ca 3x10 sa insemne importanta faptei. La Osea nu cred ca era vorba de o femeie ci despre biserica, o biserica care s-a desfranat cu erezii si alte nebunii si a fost rascumparata prin jertfa. Zic ca este posibil, nu stiu sigur.
La 5x6 devine mai simplu, vezi semnificatia celor doua stele: cu 5 colturi si cu 6 colturi, zise si pentagrama si hexagrama. Ambele sunt intens folosite in vrajitorie in toate formele ei (mai ales magia neagra). Deci s-ar putea ca 30 sa semnifice pur si simplu un numar blestemat. Totusi trebuie remarcat ca Iisus a inceput lucrarea la 30 de ani. Un barbat trebuia sa implineasca 30 de ani ca sa poata citi Scriptura in sinagoga. Posibil ca la vanzarea lui Iuda semnificatia a fost dubla: de plinire sacra si de blestem.
Din pacate lumea asta a numerologiei este foarte obscura, in padurea aceasta sunt mutle izvoare cu apa vie si multe izvoare otravite si nu stii niciodata din care bei. Pe de o parte iti dai seama ca tot ce tine de numerele din Scriptura inseamna foarte mult sens ascuns, dar pe de alta parte iti dai seama ca nu prea intelegi semnificatia.
Biblia are mai multe nivele in ea. Primul nivel este cel simplist, de jos. La acest nivel se vad versetele ca o insiruire simpla de intamplari, un fel de povesti povatuitoare. Dar acesta este gresit si insuficient in acelasi timp. Pentru ca omul se uita si vede ca a zis Dumnezeu: "sa treci prin sabie pe toti locuitorii cetatii aceleia: barbati si femei, batrani si copii" si-si zice: "bah, Dumnezeu asta e cam rau de felul lui, un fel de tiran". Lucru total gresit. Dumnezeu este iubirea insasi, iar acele episoade au alta semnificatie decat cea pe care o poti discerne citind ca pe o poveste.
Sau in alta parte : "iar daca se va apropia cineva strain de cort, sa fie omorat". Si omul se uita si zice: "bah frate, sa fie omorat doar pentru ca s-a apropiat? dar poate nici nu stia de cortul evreilor si ce insemna el!", si iarasi ajunge la concluzia gresita ca Dumnezeu e tiran nemilos etc Cand de fapt nici cortul nu este literalmente cortul si nici 'strainul' nu este vre-un om.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.03.2016, 22:38:31
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Nu stiu daca ne aduce vreun folos semnificatia asta sa corelam cu pretul unui sclav cei 30 de arginti.

Semnificatia utila maxima a textului este implinirea profetiei facute de Zaharia (cred), legata de pretul celui pretuit, lucrul asta aratand clar ca Hristos este cel jertfit, cel profetit in Scripturi.

Insa cred ca toate semnificatiile maxime legate de Hristos:
- Mesia
- Mantuitor si Rascumparator
- Cel profetit in Scripturi
- Adevarul intreg
sunt oarecum "un intreg complet" profetit, care ne spune totul despre Hristos.

Cred ca inafara de lucrurile astea nu prea mai incape loc de alte semnificatii relevante, care sa ne ajute cumva.

Dpmdv, Hristos ne impiedica in Evanghelie sa cautam astfel de potriviri ca fiind poate nefolositoare pentru ca pot duce la unii la o logica foarte confuza.
Am vazut un prieten care incepuse sa calculeze totul, sa caute in fiecare numar o explicatie... etc. :). Mi s-a parut foarte daunatoare directia asta.
Si din ce am vazut si Scriptura cand foloseste un numar sau o referinta din aceasta, o foloseste in mod direct, fara echivoc, printr-o formulare simpla: lucrul asta este asta.

Dar daca are cineva mai multa informatie, il rog si eu sa o adauge aici.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.03.2016, 09:21:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Numerologia nu are tangente cu crestinismul. Am avut o carte de numerologie si eu, cu multi ani in urma. La sugestia duhovnicului, am aruncat-o, insa.

Numerologia incearca un fel de ghicire. Pentru masoni, numerologia este foarte importanta. Am citit undeva ca ultima cifra din CNP este calculata cu ajutorul numerologiei, astfel incat aceasta spune ceva foarte concret despre fiecare persoana. Nu intamplator, se vorbeste in Apocalipsa despre un ,,numar de om".

In CNP -ulu meu, am verificat, ultima cifra este calculata cu ajutorul numerologiei. O calculasem si eu cand aveam cartea. Aveam mereu vise urate cand ,,ma interesam" de cate ceva... Practic, omenirea este încadrată in noua sau zece tipuri umane dupa criterii numerologice.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.03.2016, 10:06:13
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Numerologia nu are tangente cu crestinismul.
Dacă n-are tangențe, pentru ce îi acorzi importanță? N-ar trebui să te preocupe felul în care interpretează alții. Lasă-le-o lor, să facă ce vor cu ea.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.03.2016, 10:09:03
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Numerologia nu are tangente cu crestinismul. Am avut o carte de numerologie si eu, cu multi ani in urma. La sugestia duhovnicului, am aruncat-o, insa.

Numerologia incearca un fel de ghicire. Pentru masoni, numerologia este foarte importanta. Am citit undeva ca ultima cifra din CNP este calculata cu ajutorul numerologiei, astfel incat aceasta spune ceva foarte concret despre fiecare persoana. Nu intamplator, se vorbeste in Apocalipsa despre un ,,numar de om".

In CNP -ulu meu, am verificat, ultima cifra este calculata cu ajutorul numerologiei. O calculasem si eu cand aveam cartea. Aveam mereu vise urate cand ,,ma interesam" de cate ceva... Practic, omenirea este încadrată in noua sau zece tipuri umane dupa criterii numerologice.
Operatiunea mentala de asociere si stabilire a unor relatii dintre obiectele cognitiei genereaza intern noi forme de constientizare - "noutatea" fiind resimitita ca elatie/exaltare.

Biologic, aceasta are o explicatie fundamentata pe modul in care functioneaza sistemul nostru nervos central.

Numerologia, asocierea numerelor/semnificatiile atribuite poate crea rapid aceste stari de elatie - cu posibile efecte adictive.

Numerele incarcate de semnificatii religioase sunt foarte tentante pentru cei cu astfel de inclinatii.

Insa, descoperirea acestor genuri de relatii nu reprezinta un efort spiritual autentic. Se poate spune ca sunt bombe calorice fara continut nutritiv.

Relatiile cu adevarat productive sunt cele care imbogatesc sufletul cu virtuti.
__________________

Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.03.2016, 11:46:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dacă n-are tangențe, pentru ce îi acorzi importanță? N-ar trebui să te preocupe felul în care interpretează alții. Lasă-le-o lor, să facă ce vor cu ea.
Aveti dreptate si tu si duhovnicul care m-a sfatuit sa renunt la astfel de preocupari. Si am aruncat cartea despre numerologie cu mult timp in urma.

Este o greseala pe care, iata, am marturisit-o si public.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare