Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 05.02.2010, 23:10:45
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
................cu riscul de a ma repeta, iti spun ca exista 2 membrii ai acestui forum care tocmai datorita acestor discutii au reusit sa vada adevarul si au trecut la ortodoxie: Ceea ...ce mie mi se pare lucru mare... Dumnezeiesc.
...
...................................

__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #182  
Vechi 05.02.2010, 23:14:34
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

1.Evanghelia de la MARCU si de la LUCA, de unde au stiut ei ce a zis Mintuitorul, daca ei nu fac parte din cei 12 apostoli ai lui Hristos dupa cum sesizam in MATEI 10, 2-4, de unde au stiut de au scris evangheliile, cind ei au fost ucenici ai sf.Ap.PAVEL cf:Filimon1,24 , iar mai ales ca PAVEL a fost convertit? in drum spre Damasc, deci nu a fost alaturi de Hristos??? De unde daca nu din Traditie ???

2.Daca prin absurd, cuiva ii vine ideea nebuneasca sa arda toate Bibliile, atunci s-ar incheia cu crestinismul?

3. de ce ei recunosc Sf scrieri ca fiind inspirate, dar nu si canonul Sf scripturi din care provine BIlbia.?
Actuala împartire în capitole si versete dateaza din secolul XIII-lea si a fost facuta de catre arhiepiscopul de Canterburi Stefan Langton (+1228). Dupa inventia tiparului, ea a intrat în toate editiile tiparite. Împartirea în versete dateaza de la editorul parizian Robert Stefan, care o introduce în editia Vulgatei din 1548 (în 1551 dupa ieromonah Ilarion Alfeev)."
Au stiut Sf.Pavel sau Sf. Petru cum vor imparti astia sf.Scriptura?

4.De ce scriu protestantii atât de multe carti despre doctrina si viata crestina, daca Biblia este singura carte necesara?
Daca Biblia ar fi fost cu totul suficienta pentru propria ei întelegere, de ce nu se marginesc protestantii la a înmâna Biblii la oameni?
Daca este cu totul? suficienta, de ce nu produce ea aceleasi concluzii si învataturi în diferitele grupuri de protestanti?


5.Unde scrie in Scriptura ca Scriptura trebuie sa fie singura autoritate?

6.Cum poate un neoprotestant accepta autoritatea Noului Testament daca respinge Traditia Bisericii care ne-a dat canonul? Noului Testament?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #183  
Vechi 05.02.2010, 23:30:21
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
1.Evanghelia de la MARCU si de la LUCA, de unde au stiut ei ce a zis Mintuitorul, daca ei nu fac parte din cei 12 apostoli ai lui Hristos dupa cum sesizam in MATEI 10, 2-4, de unde au stiut de au scris evangheliile, cind ei au fost ucenici ai sf.Ap.PAVEL cf:Filimon1,24 , iar mai ales ca PAVEL a fost convertit? in drum spre Damasc, deci nu a fost alaturi de Hristos??? De unde daca nu din Traditie ???

2.Daca prin absurd, cuiva ii vine ideea nebuneasca sa arda toate Bibliile, atunci s-ar incheia cu crestinismul?

3. de ce ei recunosc Sf scrieri ca fiind inspirate, dar nu si canonul Sf scripturi din care provine BIlbia.?
Actuala împartire în capitole si versete dateaza din secolul XIII-lea si a fost facuta de catre arhiepiscopul de Canterburi Stefan Langton (+1228). Dupa inventia tiparului, ea a intrat în toate editiile tiparite. Împartirea în versete dateaza de la editorul parizian Robert Stefan, care o introduce în editia Vulgatei din 1548 (în 1551 dupa ieromonah Ilarion Alfeev)."
Au stiut Sf.Pavel sau Sf. Petru cum vor imparti astia sf.Scriptura?

4.De ce scriu protestantii atât de multe carti despre doctrina si viata crestina, daca Biblia este singura carte necesara?
Daca Biblia ar fi fost cu totul suficienta pentru propria ei întelegere, de ce nu se marginesc protestantii la a înmâna Biblii la oameni?
Daca este cu totul? suficienta, de ce nu produce ea aceleasi concluzii si învataturi în diferitele grupuri de protestanti?


5.Unde scrie in Scriptura ca Scriptura trebuie sa fie singura autoritate?

6.Cum poate un neoprotestant accepta autoritatea Noului Testament daca respinge Traditia Bisericii care ne-a dat canonul? Noului Testament?


Bune intrebari. Pacat nu vor sari multi sa-ti raspunda....
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #184  
Vechi 05.02.2010, 23:32:06
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Bune intrebari. Pacat nu vor sari multi sa-ti raspunda....
Acesta e un forum al intrebarilor,nu al raspunsurilor :)
  #185  
Vechi 06.02.2010, 02:26:08
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Si nu as vrea sa facem ca si sectantii, care, asa cum am mai spus, mirosind ca sunt ortodoxa, mi-au blocat accesul pe forumul lor, administratia considerand ca nu indeplinesc nu stiu ce conditii si ca am folosit vorbe "vulgare" (ceea ce e o minciuna, pentru ca nu imi sta in caracter, dar probabil le era frica sa nu aduc vreunul la Adevar...)
Lacrimi, dar care site sectant este, nu ca nu te cred sau iti pun la indoiala caracterul, desi omul se mai si supara, dar asa este bine cand se vorbeste de cineva in lipsa lui (ma refer la site), nu este un bine. Problema este a mea ca sunt mai suspicios.
  #186  
Vechi 06.02.2010, 02:30:11
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Dar ei il pot condamna pe Iisus,in cartile lor nebunesti?Stii ca la musulmani(si la evrei) scrie ca ei au voie sa-i omoare pe crestini?
Ioana, nu la musulmani sau evrei scrie ci poate la unii, dar inca nu am gasit nici o dovada, in afara de cateva pe internet scrise in romaneste, dar sa existe mai in ,,original,, nu.
  #187  
Vechi 06.02.2010, 02:39:05
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Daca ar fi considerat ca se trece asa usor la ortodoxie.... l-as lipi pe sotul meu de un scaun si l-as obliga sa citeasca tot ce scrie aici (pentru ca durerea si indignarea mea cea mai mare e ca sotul meu, dintr-un ortodocs "desavarsit" a devenit asta-vara un penticostal fanatic...) . Nu asta era ideea. Eu consider ca nu ar trebui sa fim ca ei, pentru ca noi nu avem nimic de ascuns. Din contra, ar trebui sa incercam sa ii facem sa vada putin din Adevar. Pentru ca de unul singur, nu poti face fata unei discutii cu un sectant; iti spun din proprie experienta. Dar aici nu suntem singuri si ne putem completa unul pe altul, nelasand loc "tacerii" in fata lor: pentru ca ei asta urmaresc, sa ne aduca la tacere.
Sunt sigur ca sotul tau te respecta si te iubeste mai mult. Fanatic nu este doar mai mult fericit de viata in Isus. Stii cum este la inceput cand omul se indragosteste, iar apoi trece la dragoste. Ai rabdare nu te speria si supara, ca nu va ramane fanatic. Sa va dea D-zeu pacea Lui.
  #188  
Vechi 06.02.2010, 02:44:35
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
3. de ce ei recunosc Sf scrieri ca fiind inspirate, dar nu si canonul Sf scripturi din care provine BIlbia.?
,,canonul Sf scripturi din care provine BIlbia.?,,
Ioana-Andreea nu ai gresit ce scrie aici, ca nu am mai auzit asa ceva?
  #189  
Vechi 06.02.2010, 03:11:58
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
5.Unde scrie in Scriptura ca Scriptura trebuie sa fie singura autoritate?
2 Timotei 3:16-17 "Toatã Scriptura este însuflatã de Dumnezeu si de folos ca sã învete, sã mustre, sã îndrepte, sã dea întelepciune în neprihãnire, pentruca omul lui Dumnezeu sã fie desãvîrsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare bunã."

Tot ce scrie in scriptura ajunge ptr. desavarsire si a fi destoinic. Nu ne uitam la oameni cand vrem al vedea pe D-zeu creatorul,...
,,Nu priviti degetul care arata spre stele ci priviti stelele ca sunt mult mai frumoase,,.
  #190  
Vechi 06.02.2010, 12:03:17
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Ioana, nu la musulmani sau evrei scrie ci poate la unii, dar inca nu am gasit nici o dovada, in afara de cateva pe internet scrise in romaneste, dar sa existe mai in ,,original,, nu.
ba da,erau pe undeva si pg din talmud puse si ziceau unii la comentarii ca e adevarat.De musulmani am vazut intr-un vid.

Citat:
,,canonul Sf scripturi din care provine BIlbia.?,,
Ioana-Andreea nu ai gresit ce scrie aici, ca nu am mai auzit asa ceva?
adica ortodocsii au ales ce carti sunt adevarate si ce carti sunt apocrife,altfel s-ar fi gasit si altele eretice,ca a lui iuda...

Citat:
2 Timotei 3:16-17 "Toatã Scriptura este însuflatã de Dumnezeu si de folos ca sã învete, sã mustre, sã îndrepte, sã dea întelepciune în neprihãnire, pentruca omul lui Dumnezeu sã fie desãvîrsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare bunã."
Pai si nu vad unde zice sa ne uitam doar la ea.Spune ca e de folos sa faca toate astea...plus ca aici e vorba de VT,pt ca NT nu era scris,deci propovaduirea VT se incheiase.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43