Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 23.03.2010, 15:11:42
Lory10
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Lory10;227128]Te rog sa citesti cu atentie informatiile de mai jos:

E un subiect care presupune sa cunosti cartile profetice ale Sfintelor Scripturi (Daniel si Apocalipsa care se explica una pe alta) dar si istoria lumii, a marilor imperii precum si a crestinismului.
Ca sa ajungi la care este semnul fiarei, eu cred ca trebuie inceput cu raspunsul la intrebarea:
Cine este fiara din Apocalisp 13.
Am sa derulez aici cateva detalii.
Limbajul cartilor profetice ale Bibliei e unul simbolic, in care multe din cuvinte sunt explicate tot de Biblie.
Astfel, cuvantul "fiara" e explicat in cartea lui Danie, capitolul 7, cu versetul 23 unde are sensul de "imparatie'", "putere"...
Reply With Quote
  #82  
Vechi 23.03.2010, 15:12:30
Lory10
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Lory10;227129]
Citat:
În prealabil postat de Lory10 Vezi mesajul
Te rog sa citesti cu atentie informatiile de mai jos:

E un subiect care presupune sa cunosti cartile profetice ale Sfintelor Scripturi (Daniel si Apocalipsa care se explica una pe alta) dar si istoria lumii, a marilor imperii precum si a crestinismului.
Ca sa ajungi la care este semnul fiarei, eu cred ca trebuie inceput cu raspunsul la intrebarea:
Cine este fiara din Apocalisp 13.
Am sa derulez aici cateva detalii.
Limbajul cartilor profetice ale Bibliei e unul simbolic, in care multe din cuvinte sunt explicate tot de Biblie.
Astfel, cuvantul "fiara" e explicat in cartea lui Danie, capitolul 7, cu versetul 23 unde are sensul de "imparatie'", "putere"...
Continui cu al doilea aspect al fiarei, pe care il gasim in cartea Apocalipsei ,capitolul 13 cu versetul 1, unde se spune ca "fiara se ridica din mare".
Cuvantul simbol "mare" e explicat tot in Apocalipsa ,capitolul 17, cu versetul 15 si inseamna "noroade, gloate, neamuri si limbi."
Sa recapitulam, Ioan vede o fiara (imparatie, putere) care se ridica din mare (mijlocul neamurilor, dintre oameni, dintr-o zona locuita).
Mai tarziu, al treilea indiciu.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 23.03.2010, 20:43:42
horace horace is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2010
Mesaje: 1
Implicit

Lory10,ce parere ai de VICARIVS FILII DEI?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre semnul 666 Eutifiev_EMI Generalitati 186 29.11.2014 17:08:00
Despre semnul fiarei Lory10 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 77 18.03.2010 13:53:02
Este semnul fiarei acum pe actele noastre? IT Stiri, actualitati, anunturi 35 21.06.2009 14:51:29
Cuvantul (din 2003) al staretului athonit Rafail despre semnul fiarei! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 18.01.2009 22:57:17