Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.10.2010, 22:17:31
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit Altă Evanghelie

Sfântul Apostol Pavel, în Epistola către Galateni, spune:

"6. Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,

7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.

8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!"


Despre care altă Evanghelie este vorba aici?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.10.2010, 23:08:13
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit Evanghelie = veste

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Sfântul Apostol Pavel, în Epistola către Galateni, spune:

"6. Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,

7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.

8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!"


Despre care altă Evanghelie este vorba aici?
Cuvântul Evanghelie provine din grecescul ευαγγέλιον sau evangelion care înseamnă Veste Bună. Pentru crestini vestea bună are ca scop prezentarea interventiei lui Dumnezeu în lume prin Isus Hristos. Adica, faptul ca Iisus s-a rastignit pentru noi, oamenii.(cum zice Crezul) Pentru a noastra mantuire, ca sa avem parte de viata viata veacului, ce va sa vina.(cum zice Crezul). Asta este vestea buna ce anunta apostolul Pavel.
El avertiza ca daca va veni cineva sa le aduca o alta veste diferita de cea pe care au anuntat-o ei, sa nu cumva sa creada fiindca nu este adevarat. Doar vestea ca Iisus e mort pentru a rascumpara oamenii din pacat, doar aceasta este EVANGHELIA adevarata. Pot veni altii sa ne tulbure zicand alte lucruri neadevarate, aceasta numeste el “alta evanghelie”. Sper sa-ti fie de folos acest raspuns si in cazul in care ai dori sa ma intrebi ceva, fa-o fara retineri.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.10.2010, 23:38:39
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Sfântul Apostol Pavel, în Epistola către Galateni, spune:

"6. Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,

7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.

8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!"


Despre care altă Evanghelie este vorba aici?
Intr-adevar,frumos spune Sfantul Apostol Pavel. Deci iata,nici chiar un inger din cer nu ne poate aduce alta evanghelie,dapai un om...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.10.2010, 00:10:03
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Intr-adevar,frumos spune Sfantul Apostol Pavel. Deci iata,nici chiar un inger din cer nu ne poate aduce alta evanghelie,dapai un om...
Ba ne poate aduce o veste mincinoasa, Sf. Pavel ne avertizeaza:

8. Dar CHIAR DACA noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.10.2010, 00:17:05
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
Cuvântul Evanghelie provine din grecescul ευαγγέλιον sau evangelion care înseamnă Veste Bună. Pentru crestini vestea bună are ca scop prezentarea interventiei lui Dumnezeu în lume prin Isus Hristos. Adica, faptul ca Iisus s-a rastignit pentru noi, oamenii.(cum zice Crezul) Pentru a noastra mantuire, ca sa avem parte de viata viata veacului, ce va sa vina.(cum zice Crezul). Asta este vestea buna ce anunta apostolul Pavel.
El avertiza ca daca va veni cineva sa le aduca o alta veste diferita de cea pe care au anuntat-o ei, sa nu cumva sa creada fiindca nu este adevarat. Doar vestea ca Iisus e mort pentru a rascumpara oamenii din pacat, doar aceasta este EVANGHELIA adevarata. Pot veni altii sa ne tulbure zicand alte lucruri neadevarate, aceasta numeste el “alta evanghelie”. Sper sa-ti fie de folos acest raspuns si in cazul in care ai dori sa ma intrebi ceva, fa-o fara retineri.
Prietene, deja începe să îmi placă atunci când văd sectarii citând crezul ortodox, însă nu ești prea complet în exprimare. Tot evanghelia lui Iisus Hristos vorbește despre împărtășirea cu trupul și sângele Domnului în mod real euharistic, și se știe din epistola I către corinteni că sfântul Paul practica adevărata Sfântă Euharistie. Euharistia este un element fundamental al Evangheliei, iar aceia care propovăduiesc altceva decât Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție a Bisericii cu privire la Euharistie, practic propovăduiesc o altă evanghelie decât Evanghelia lui Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.10.2010, 00:20:13
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
Ba ne poate aduce o veste mincinoasa, Sf. Pavel ne avertizeaza:

8. Dar CHIAR DACA noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!"
Pai si eu ce am zis?

Last edited by Raoul; 10.10.2010 at 00:33:54.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.10.2010, 00:27:33
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Red face

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pai si eu ce am zis?
ati zis ca NU ne poate aduce citez: iata,nici chiar un inger din cer nu ne poate aduce alta evanghelie,dapai un om... Iar Sf. Pavel spune ca ne poate aduce
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.10.2010, 00:31:34
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Prietene, deja începe să îmi placă atunci când văd sectarii citând crezul ortodox, însă nu ești prea complet în exprimare. Tot evanghelia lui Iisus Hristos vorbește despre împărtășirea cu trupul și sângele Domnului în mod real euharistic, și se știe din epistola I către corinteni că sfântul Paul practica adevărata Sfântă Euharistie. Euharistia este un element fundamental al Evangheliei, iar aceia care propovăduiesc altceva decât Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție a Bisericii cu privire la Euharistie, practic propovăduiesc o altă evanghelie decât Evanghelia lui Iisus Hristos.
ai dreptate, nu am fost complet in exprimare. Dar asta nu inseamna ca am gresit in ceea ce am spus pana aici.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.10.2010, 00:31:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Sfântul Apostol Pavel, în Epistola către Galateni, spune:

"6. Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,

7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.

8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!"


Despre care altă Evanghelie este vorba aici?
Daca citim mai departe Sf Ap Pavel explica ce il necajea atat de tare:

Galateni 3
"1. O, galateni fără de minte, cine v-a ademenit pe voi, să nu vă încredeți adevărului, – pe voi, în ochii cărora a fost zugrăvit Iisus Hristos răstignit?
2. Numai aceasta voiesc să aflu de la voi: Din faptele Legii primit-ați voi Duhul, sau din ascultarea credinței?
3. Atât de fără de minte sunteți? După ce ați început în Duh, sfârșiți acum în trup?
4. Ați pătimit atâtea în zadar? – dacă a fost în zadar, cu adevărat.
5. Deci Cel care vă dă vouă Duhul și săvârșește minuni la voi, le face, oare, din faptele Legii, sau din ascultarea credinței?
6. Precum și Avraam a crezut în Dumnezeu și i s-a socotit lui ca dreptate.
7. Să știți, deci, că cei ce sunt din credință, aceștia sunt fii ai lui Avraam.
8. Iar Scriptura, văzând dinainte că Dumnezeu îndreptează neamurile din credință, dinainte a binevestit lui Avraam: „Că se vor binecuvânta în tine toate neamurile”.
9. Deci cei ce sunt din credință se binecuvintează împreună cu credinciosul Avraam.
10. Căci toți câți sunt din faptele Legii sub blestem sunt, că scris este: „Blestemat este oricine nu stăruie întru toate cele scrise în cartea Legii, ca să le facă”.
11. Iar acum că, prin Lege, nu se îndreptează nimeni înaintea lui Dumnezeu este lucru lămurit, deoarece „dreptul din credință va fi viu”."

Dupa ce primisera mantuirea prin credinta, galatenii primisera propovaduirea unor iudei care spuneau ca e buna credinta, dar trebuie tinuta si Legea. Ei propovaduiau mantuirea prin fapte, ceea ce ducea la o autoindreptatire inaintea lui Dumnezeu, lucru care l-a suparat pe apostol. El le aminteste galatenilor ca se pot lauda cu faptele doar daca implinesc toate poruncile si sunt fara pacat, ceea ce este imposibil pentru omul muritor. Daca au facut un pacat cat de mic nu mai au cu ce se lauda, caci cel ce calca Legea chiar si putin este sub blestem. Insa mantuirea ne este data prin credinta in Hristos, care a implinit Legea in locul nostru, singurul care a putut sa o faca. Si chiar daca de acum vom face fapte bune, ne vom aminti intotdeauna ca nu putem fi buni si desavarsiti, ci numai harul Lui ne mantuie, caci a platit pentru pacatele celor ce cred in Numele Lui.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.10.2010, 00:35:07
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul

Insa mantuirea ne este data prin credinta in Hristos, care a implinit Legea in locul nostru,
vrei sa spui ca pot sa fur ceva din bunurile tale? ca nu mai trebuie sa respect aceasta porunca?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pericopele din Sf. Evanghelie - in ce ordine? sophia Biserica Ortodoxa Romana 2 12.11.2012 15:14:22
Cea mai scumpă Evanghelie: 14 milioane Mihnea Dragomir Generalitati 2 06.08.2011 09:29:26
Din Evanghelie Sanduu Generalitati 2 12.07.2011 22:56:43
Citate Sf Evanghelie despre mantuire si un mod de viata crestin sofia_78 Generalitati 0 03.03.2010 14:18:47
Sf.Evanghelie lucaion Sfanta Liturghie 17 23.03.2008 13:41:45