Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 12.09.2012, 11:50:28
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Saptamana trecuta am revazut cateva locuri dragi, iar Sihastria este de departe cel mai plin de duh din cate locuri am vizitat eu. Pentru unii probabil ca aceasta stare o gasesc la Manastirea Prislop, sau in alta parte. Fiecare cum simte...
Cimitirul "pluteste" in acea stare care te copleseste pur si simplu. Sunt acolo cateva morminte de unde eu am simtit izvorand atat de multa dragoste incat nu mi-am mai putut stapani lacrimile. Si nu erau lacrimi de durere sau tristete subiectiva, ci un "ceva" nelamurit dar dulce si curat, ce se revarsa in inima, si parca ma simteam mangaiat pe cerstet chiar de Parintele Paisie Olaru. Aproximativ aceelasi sentiment l-am avut si la mormantul Parintelui Ioanichie Balan. La mormantul Parintelui Cleopa nu-mi prea gaseam locul, in momentele in care eram acolo. Chiar daca am incercat sa raman singur, aproape mereu se perindau grupuri care aveau ca tinta in special acel mormant... Am cautat cu privirea crucea Parintelui Gherasim, fratele Parintelui Cleopa, a carui credinta m-a impresionat mult. Nu stiam unde sa mai caut si nici ochelarii nu-i aveam la mine. Am intrebat calugarul care ingrijeste de cimitir, iar el mi-a aratat cele doua cruci alaturate, din preajma Mantuitorului (troita), unde odihneau cei doi frati ai Parintelui. Pentru cateva secunde m-am oprit la prima cruce, apoi inexplicabil am fost atras de cealalta, ca si cum cineva mi-ar fi spus ca cel pe care il caut se afla alaturi. De altfel, ca si la celelalte morminte de care pomeneam mai devreme, aveam o stare de liniste desavarsita si o anume caldura pe care nu o pot exprima in cuvinte. Am ramas si acolo un timp, dupa care am incercat sa deslusesc scrisul de pe placuta. Si intradevar, mult mai lizibil am inteles ca nu degeaba simtisem atractia catre acea cruce, fiindca era chiar crucea Parintelui Gherasim, pe care eu o cautam... Intr-un tarziu, am multumit lui Dumnezeu pentru momentele unice pe care mi-a ingaduit sa le traiesc acolo si m-am retras. Seara, pe la 21.15 s-a intrerupt curentul electric, iar la si 20 a venit Parintele Ciprian. N-am indraznit sa ies si sa vorbim. Oricum, a fost intampinat de cativa pelerini apropiati cu care se pare ca se cunostea foarte bine. Eu eram in masina, la doi metri de grup, dar fiind intuneric bezna, n-am fost obsertvat, desi cineva avea o lanterna in mana. Dupa vreo 10 minute, Parintele s-a retras, apoi a venit si lumina. Ma intrebam daca nu cumva intreruperea fusese ceruta chiar de Parintele, pentru a trece mai usor spre chilie.
Dimineata am intrat in al doilea grup.
Nu vreau sa influentez pe nimeni cu parerea mea, care poate fi subiectiva. Personal, am regasit un "alt om". L-am cunoscut cu ani in urma pe Parintele Ciprian, pe cand inca nu fusese chemat la Bucuresti. Nu vreau sa aduc nimanui sminteala; oricum sfaturile pe care le da, sunt profund ortodoxe, dar aceste sfaturi le gasim la orice duhovnic care traieste in credinta. Acel "ceva" pe care l-am vazut la primele vizite, eu nu l-am mai regasit. Poate intelegeti ca alerg dupa "senzational"; nu, nici vorba. De altfel am si "rezolvat" problema pentru care eram acolo, dar desi ne-a rugat sa mai revenim, nu cred ca imi voi mai face programul dupa al lui, asa ca pana acum. Il descopar foarte obosit si chiar neputincios intr-o oarecare masura, iar daca tin cont de sfaturile pe care mi le-a dat, cred ca este indeajuns. Din punctul meu de vedere, am gasit mult mai de folos discutia cu Parintele Gherasim (ucenicul Parintelui Paisie, si cel care l-a ingrijit in ultimii ani pe cand Parintele era foarte bolnav) sau cu Parintele Ioasaf cu care am legat o stransa prietenie, decat cele doua minute de sedere in chilie... Oricum, cu toata dragostea nadajduiesc sa revin la Sihastria, fiindca este acel loc pe care eu nu-l gasesc niciunde in tara.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 12.09.2012, 13:37:18
marina1983 marina1983 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2012
Mesaje: 11
Implicit

Eu nu l-am cunoscut pe Parintele Ciprian la Sihastria, ci doar in Bucuresti. Desi, intr-adevar, stai destul de putin cu dumnealui nu mi s-a parut ca sfaturile acelea le-am regasit la alti preoti la care am mai fost. E altceva, indrumarile pe care mi le-a facut le respect, nu stiu de ce, acum mai mult ca niciodata si am de gand sa revin fiindca stiu si mi se pare corect sa asist la slujbe, la dezlegari, fara a mai vorbi tot timpul cu dumnealui, ci doar atunci cand simt nevoia.

Eu cred ca e doar suprasolicitat si incearca si dumnealui sa faca fata cu brio tuturor. Atat..

Eu sunt din Ploiesti, am vazut ca cineva spunea sa incerc la Paraclis dupa 13, ii multumesc mult, insa as vrea sa fiu sigura. Daca afla cineva sigur, poate posteaza aici, eu cred ca o sa ajung totusi joia viitoare.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 13.09.2012, 01:30:47
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicador Vezi mesajul
As vrea si eu sa ajung la Bucuresti la Parintele. Exista o adresa unde poate fi gasit?
Trebuie sa ajungi la Paraclisul Catedralei Mantuirii Neamului ce se afla vizavi de Hotelul Marriott. Este o zona in care nu se ajunge cu metroul. Poti sa iei metroul pana in Piata Unirii iar de acolo un autobuz (385 cred, dar mai trebuie intrebat) si cobori la statia Piata Arsenalului. Important este sa te interesezi daca Parintele este in Bucuresti. In Biserica sunt moastele Sfantului Ioan Gura de Aur si o copie a icoanei Prodromita deosebit de frumoasa. Vizita va fi oricum cu folos.

Reply With Quote
  #94  
Vechi 15.09.2012, 09:39:51
marina1983 marina1983 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2012
Mesaje: 11
Implicit Parintele Ciprian a revenit la Bucuresti

Matusa mea s-a dus ieri la Paraclisul Maicii Domnului si oamenii il asteptau pe Parintele Ciprian, deci a revenit in Bucuresti. Din ce am inteles, vine la biserica si azi, de la 9, asa ca cei care doresc sa il vada se pot duce azi.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 21.09.2012, 22:01:58
dianaioana dianaioana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2012
Mesaje: 3
Implicit

Buna seara! Stie cineva cand mai merge Parintele Ciprian la manastire? Multumesc.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 25.09.2012, 00:39:58
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianaioana Vezi mesajul
Buna seara! Stie cineva cand mai merge Parintele Ciprian la manastire? Multumesc.
Suna la numerele pe care le-a postat Lucia si intreaba, e mai sigur asa.

Citat:
În prealabil postat de luciamanta Vezi mesajul
Tinutza, notează te rog, numerele de telefon ale dnei Petcu Carmen de la Paraclis: 0727278789 sau 0722275200. Dna Petcu iti va spune exact programul părintelui Ciprian.
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 03.10.2012, 16:16:06
andreea h's Avatar
andreea h andreea h is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianaioana Vezi mesajul
Buna seara! Stie cineva cand mai merge Parintele Ciprian la manastire? Multumesc.
Doamne ajuta!
Parintele a plecat azi la manastirea Sihastria.
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata."
Reply With Quote
  #98  
Vechi 17.10.2012, 21:20:11
luminitza13 luminitza13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2012
Mesaje: 3
Implicit Buna seara!

Va rog sa-mi spuneti, daca stie cineva, cand mai ajunge parintele Ciprian la Paraclis in Bucuresti...Saptamana viitoare il pot gasi??? Multumesc anticipat!!!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 14.11.2012, 00:39:06
silviuromulus silviuromulus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2012
Mesaje: 2
Implicit

Buna seara,

Stie cineva cand poate fi gasit in Bucuresti parintele Ciprian?!

Multumesc anticipat...
Reply With Quote
  #100  
Vechi 14.11.2012, 01:45:08
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Pe 12 noiembrie, seara, am fost la Paraclisul Catedralei Mantuirii Neamului sa ne inchinam la moastele Sfantului Ioan Gura de Aur. Parintele Ciprian era acolo, afara in curtea Bisericii, si se ocupa alaturi de alti oameni de amenajarea locului in care urmau sa fie puse moastele Sfantului Ioan Gura de Aur.

Mai sus au fost postate si cateva numere de telefon, este bine sa suni si sa intrebi in ce zi anume vine Parintele la Paraclis.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bolnav, ciprian, parinte, sihastria



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Ciprian Gradinaru de la Man Sihastria tinutza Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.04.2017 16:07:55
Moliftele Sf. Ciprian cristeaalin Rugaciuni 1 27.01.2012 22:32:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29