Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.05.2013, 17:39:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
1Timotei1,10 ... pentru vânzătorii de oameni...
dar cei care cumpărau oameni?
sau cei care dețineau în proprietate ființe umane? poate moștenite ca orice bun sau dăruite.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.05.2013, 18:29:05
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar cei care cumpărau oameni?
sau cei care dețineau în proprietate ființe umane? poate moștenite ca orice bun sau dăruite.
nu inteleg ce vrei sa intrebi...
oricum, eu incercam sa-i arat lui sicsic ca termenul "sodomist" utilizat in Biblie se refera la homosexual.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 16.05.2013, 18:51:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
nu inteleg ce vrei sa intrebi...
oricum, eu incercam sa-i arat lui sicsic ca termenul "sodomist" utilizat in Biblie se refera la homosexual.
am ieșit puțin în off-topic.
dar întrebarea este valabila așa cum am pus-o.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 17.05.2013, 00:53:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sicsic Vezi mesajul
Vreau doar să punctez câteva lucruri: homosexualitatea există și este de la natură; homosexualilor trebuie să li se asigure aceleași drepturi civile ca și heterosexualilor;
Hoho, mai usor cu pianul pe scari.

Si un coeficient de inteligenta redusa poate fi de la natura, asta nu inseamna ca este "natural" in sensul in care vrei tu sa fie "natural", adica sa pretindem ca omul e destept de bubuie si sa-l facem presedinte, ca altfel este "defavorizat social".

Citat:
homofobia este nocivă social și psihologic (pentru homosexuali și familiile acestora);
Sa fim seriosi, eu ma uit in jur si nu reusesc sa vad nici homosexuali, nici homofobie.

Homosexuali in schimb vad la televizor, atunci cand isi pun poalele in cap si ies in strada crezand ca pot scoate ceva bun din asta, intr-o societate traditionalista.

Tot atunci pot sa vad si ceea ce tot homosexualii si avocatii lor, prezinta ca "homofobie", manifestatii prin care se exprima dezaprobarea fata de acest mod al lor de a se "promova".

La fel, toate incearcarile lor de a ne reeduca in spiritul homofiliei, atacand mai ales copii, trezesc repulsie, si nu doar de la credinciosi, ci chiar din zona "pasiva" a valorilor morale.

Deci, atat timp cat un homosexual incearca si ramane anonim sub acest aspect, putin probabil sa genereze dezaprobare intr-un fel sau altul, atat timp cat este impins de la spate (in mare parte fiind de fapt manipulati si in mare parte nefiind direct lucrarea lor) sa genereze conflicte sociale, atunci iese in evidenta si homofobia, de la cauza la efect.

Pentru familii? Care familii?
Daca vorbim de homosexuali, vorbim de cupluri.
Parintii normali care au dat nastere unui esec moral? Sunt de compatimit.
Dar stai linistit, se intampla la multe nivele, nu doar la cel sexual.

Citat:
homofobia este întreținută și potențată de către unele religii creștine; în eforturile de a induce și menține homofobia unele biserici creștine și unii creștinii au folosit și încă mai folosesc practici incorecte.
Este inclusiv o traditie sociala, care nu este neaparat legata de crestinism.

O femeie care nu poate avea o relatie cu un barbat si un barbat cu o femeie si cauta solutia la persoane de acelasi sex, se afla pe un drum gresit.
Ar trebui sa caute un psiholog, poate e nevoie si de ceva terapie hormonala, spirituala nu mai zic.

Dar apropo, esti de acord ca desfranarea este imorala si condamnabila?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.05.2013 at 00:55:59.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 17.05.2013, 12:49:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru familii? Care familii?
Daca vorbim de homosexuali, vorbim de cupluri.
Bine spus. I-aș întreba pe homosexuali ce ne-am face dacă toți am fi pe invers? Cine ar mai produce parteneri generațiilor viitoare? Cumva ei homosexualii? Să-și producă ei parteneri, adică să se perpetueze singuri. Bieții de ei, ce "greu" să observe că sunt pe un drum greșit.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 17.05.2013, 16:25:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bine spus. I-aș întreba pe homosexuali ce ne-am face dacă toți am fi pe invers? Cine ar mai produce parteneri generațiilor viitoare? Cumva ei homosexualii? Să-și producă ei parteneri, adică să se perpetueze singuri. Bieții de ei, ce "greu" să observe că sunt pe un drum greșit.
vertilizare în vitro, adopție, mama purtătoare ... se găsesc soluții.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 17.05.2013, 17:56:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
vertilizare în vitro, adopție, mama purtătoare ... se găsesc soluții.
Vezi tu, toate "solutiile" implica si o femeie pana la urma.
Dureros sa-si aduca aminte de asta, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 17.05.2013, 18:04:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vezi tu, toate "solutiile" implica si o femeie pana la urma.
Dureros sa-si aduca aminte de asta, nu?
homosexualitatea se referă și la femei.
tocmai, că s-au gândit.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 17.05.2013, 19:39:51
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Parerea mea este ca homosexualii adevarati s-au nascut cu aceasta inclinatie.
Exista bineinteles si unii "facuti", ca sa zic asa, de conjunctura.
Dar majoritatea s-au nascut asa. Intr-un fel, ei nu poarta vina ca s-au nascut cu aceasta inclinatie, predispozitie. Dar ar trebui sa-si invinga pacatul. Cu ajutorul lui Dumnezeu se poate.
As da doua exemple. Celebrul filozof crestin francez Gabriel Marcel, marturiseste intr-o carte de dialoguri care s-a tradus si la noi la editura Anastasia, ca el a avut aceasta inclinatie de cand se stie. S-a simtit atras de barbati. Cu toate astea el spune ca s-a luptat cu aceasta inclinatie pacatoasa si a reusit sa buruiasca cu ajutorul lui Dumnezeu, traind in abstinenta.
A doua marturie, dar pentru aceasta din urma nu am date sigure, ar fi a poetului crestin Vasile Voiculescu, care ar fi marturisit si el la un moment dat ca avea aceasta inclinatie spre homosexualitate, dar cu ajutor de la Dumnezeu s-a infranat.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 19.05.2013, 00:17:37
sicsic sicsic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.04.2013
Mesaje: 12
Implicit Răspuns pentru bluester. 2

Citat:
În prealabil postat de sicsic
… Vreau doar să punctez câteva lucruri: homosexualitatea există și este de la natură; homosexualilor trebuie să li se asigure aceleași drepturi civile ca și heterosexualilor...
Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Haideti sa clarificam ceva : familia=tata+mama (+copii)
Nu exista familie care sa fie compusa din 2 barbati sau 2 femei... deoarece din punct de vedere biologic o familie are si copii , iar unimea dintre doi indivizi de acelasi sex nu poate rezulta copii.
Am înțeles, să trăiți! Mahomedanii care au mai mult de o soție nu au familii. Patriarhul Iacov cu cele două neveste ale lui, simultan, surorile Lia și Rahila (Facerea 29), iar ulterior cu copiii lor, nu formau o familie. Cei căsătoriți dar care nu au sau nu pot avea copii nu formează o familie. Persoanele singure care au copii nu formează o familie. Cei care stau în concubinaj sau în uniuni civile nu formează o familie. În cele 14 state ale lumii în care sunt legal permise căsătoriile între homosexuali, aceștia chiar dacă sunt căsătoriți legal (unii fiind și cununați de către biserici creștine), nu au o familie.

În situația ipotetică în care un bărbat și o femeie s-au căsătorit dar ulterior s-au despărțit în fapt, fără să divorțeze, și ei trăiesc în concubinaj cu alte persoane, cu care au și copii, care este familia (sau care sunt familiile) celor doi soți?

Mai am neclarități legate de raporturile dintre cununie și căsătorie și sper să mi le lămuriți. În unele state două persoane pot să fi cununate dar să nu fie căsătorite. Ele constituie o familie? În alte state, ca și la noi, două persoane pot fi căsătorite fără ca ele să se cunune vreodată. Ele formează o familie?

Lăsând glumele la o parte, n-ar strica să te interesezi mai îndeaproape asupra înțelesului cuvântului familie. Poate, poate, o să afli că nu-i chiar cum zici. Poate o să afli că în diferite culturi au apărut diferite forme de familii. Ai rămâne uimit dacă ai vedea câte forme de familii sunt atestate de către antropologi și cât de variate sunt. Nici măcar pentru “familia creștină” nu se potrivește ceea ce ai scris. Lasă în pace definițiile ideologizate, politic sau religios, cu "celula de bază a societății", "căsătorie", "un bărbat și o femeie" și altele asemenea care nu răspund nici pe departe diverselor forme de familii. Vezi în dicționarul lui Scriban, care, înainte de ideologizarea comunistă, nici nu vorbea despre căsătorie.

Definiția corectă a familiei o găsești pe wikipedia în limba engleză: "În context uman, o familie este un grup de persoane afiliate de consangvinitate, afinitate, sau co-reședință." Aceasta cuprinde toate formele de familii cunoscute. Restul definițiilor sunt restricționări ideologizate la anumite tipuri de familii și ai văzut, din întrebările pe care le-am pus, că sunt o grămadă de situații de familii care nu corespund definițiilor ideologizate.

Definiția familiei, așa cum este cuprinsă în legi, este și ea ideologizată și corespunde unui anumit teritoriu și unui anumit moment. În Franța, până ieri, familia avea o altă definiție legală decât azi, după promulgarea ieri a legii care permite căsătoriile între persoane de același sex.

Dacă intenționezi să legi structura familiei române de tradiție, reamintesc ceea ce scriam, mai detaliat și argumentat, în alt comentariu, că tradiția nu poate fi opusă în mod eficient tendinței de schimbare a lucrurilor. Întregul progres social s-a făcut prin încălcarea tradițiilor.

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Nu exista familie care sa fie compusa din 2 barbati sau 2 femei... deoarece din punct de vedere biologic o familie are si copii , iar unimea dintre doi indivizi de acelasi sex nu poate rezulta copii.
Scriam în aceste comentarii despre procesele dezbătute în 26 și 27 martie 2013 în fața Curții Supreme a SUA în legătură cu dreptul la căsătorie al persoanelor de același sex. În una dintre cauze, unul dintre avocații oponenților față de căsătoriile între persoane de același sex a invocat același criteriu. Unul dintre judecători l-a întrebat: “Pe același criteriu, ar trebui interzisă căsătoria între persoanele care depășesc 55 ani?” (citat din momorie). În general, dacă se aplică criteriul biologic al imposibilității de a avea copii, ar trebui interzisă căsătoria persoanelor care din motive medicale sau de vârstă nu mai pot avea copii. Felicitări!

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Pe de alta parte, casatoria dintre o femeie si un barbat are menirea de a legitimiza unirea dintre cei doi si prin urmare sa apara si copilul.
Aidoma, o căsătorie între persoane de același sex “are menirea de a legitimiza unirea dintre cei doi”.

Nu prea înțeleg ce vrei să spui prin apendicele “si prin urmare sa apara si copilul” întrucât nu are legătură logică cu restul frazei și nici în sine. Copiii apar și în absența căsătoriei după cum există căsătorii în care copiii nu apar.

Citat:
În prealabil postat de sicsic
... termenii “sodomie” și “sodomiți”, cu privire la comportamentul homosexual, sunt relativ moderni și existenți doar în traducerile Bibliei în limbile moderne. Nicăieri în vechile texte ale Bibliei (ebraice, Septuaginta – în greacă și Vulgata – în latină) nu se face vreo legătură prin nume între comportamentul homosexual și cetatea Sodoma.
Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
eu incercam sa-i arat lui sicsic ca termenul "sodomist" utilizat in Biblie se refera la homosexual
O fi vina mea că nu m-am făcut înțeles deși am încercat să fiu clar. Reiau, cu alte cuvinte și explicații suplimentare. Acolo unde în traducerile moderne ale Bibliei apar cuvintele “sodomie” și “sodomiți”, care derivă de la numele cetății Sodoma, nu găsim cuvinte derivate de la numele ei în textele vechi ale Bibliei, în limbile ebraică, greacă (Septuaginta și scrierile Noului Testament) și latină (Vulgata).

Pentru a fi și mai clar dau un exemplu: Cuvântul “arsenokoitais” din greacă nu derivă lingvistic din cuvântul “Sodoma” așa cum derivă traducerea lui în română prin cuvântul “sodomiți” ci este format prin juxtapunerea cuvintelor "arsono" (bărbat) și "koitas" (pat). Lucrurile n-au stat așa dintotdeauna nici în limba română. Astfel, “arsenokoitais” în Noul Testament de la Bălgrad (1648) este tradus prin “ceia ce fac bărbat cu bărbat curvie” și “curvarii cu bărbați” iar în Biblia de la București (1688) este tradus prin “cei ce se culcă cu bărbați”.

În traducerea Bibliei făcută de către mitropolitul Bartolomeu Anania, cuvântul “sodomiți” este folosit în 2 locuri pentru a-i desemna pe locuitorii Sodomei (plus în 4 note de subsol), în alte 2 locuri pentru a-i desemna pe cei care au comportament homosexual (aceleași ca și în Biblia Sf. Sinod, 1 Cor. 6:9 și 1 Tim. 1:10) și în 3 locuri cu referire la prostituații sacrii din alte religii decât cea mozaică (inclusiv în locul folosit și de către Biblia Sf. Sinod, 3 Regi 14:24).

Deliberat, în toate comentariile, am evitat să folosesc barbarismul lingvistic “sodomeni” utilizat de către Biblia aprobată de către Sf. Sinod al BOR și care a necesitat explicația “locuitorii cetății Sodoma”, foarte probabil pentru că a fost pentru prima dată utilizat în limba română. Asemeni mitropolitului Bartolomeu Anania am folosit cuvântul “sodomiți” pentru a-i desemna pe locuitorii Sodomei.

Last edited by sicsic; 20.05.2013 at 06:43:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
Ce inseamna? florin.oltean75 Generalitati 8 24.07.2011 10:59:13
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 13:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42