Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.02.2015, 18:47:12
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Situatie grava nu departe de granitele tarii noastre !

http://capitalismpepaine.com/2015/02...rusesti-18yrs/

Imaginile de mai sus,cu ceea ce se petrece pe frontal ukrainean, nu sunt recomandate a fi vazute de femei,copii,sau oameni mai sensibili !
Insa ,cei care le vor vizualiza,cred ca isi vor da seama rapid ce inseamna militarismul agresiv si periculos pentru civilizatia umana,a unor oameni cvasi-salbaticiti si evadati din steeple Asiei inspre civilizatia si prosperitatea Europei !!!

Dragi romani, priviti ...si va cruciti ! Ce se intampla la nici cateva sute de km de granitia Romaniei,in Europa sec. 21 !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.02.2015, 18:48:29
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

De acord. N-am făcut o comparație cu nimeni. Pur și simplu am vrut să vă împărtășesc pagina asta de istorie; pentru că istoria are obiceiul să se repete, chiar dacă nu într-o formă identică.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.02.2015, 19:27:11
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Nu sunt pro-comunism, pro-Putin, pro -Rusia; cum de altfel nu sunt nici pro-SUA, pro-NATO.
Dar ma ingrijoreaza atitudinea oamenilor de a isi pune nadejdea in SUA si Nato fata de "pericolul rusesc". Credeti ca daca NATO isi formeaza niste baze in Romania , vom putea supravietui vreunui atac din partea Rusiei ? Ba dimpotriva, prezenta bazelor NATO in tara noastra va transforma Romania intr-un imens front de lupta.

Credeti ca putem face fata flotei ruse , cu 10 vapoare romanesti de lupta ? (tinand cont ca avem vapoare de pe vremea lui Ceausescu). Este nevoie de doar cateva rachete balistice rusesti si Constanta poate disparea in 2 zile (poate si mai putin).

Noi , ca tara , ar trebui sa "tinem ciocul mic", si sa nu ne mai dam mari luptatori. Moscova e la 1200 de km de Bucuresti , in schimb SUA sunt la 9000 de km. Pana vin americanii "sa ne salveze" , Rusia poate sa distruga jumatate din tara. Iar baza americana de la Mihail Kogalniceanu e ca o scobitoare in fata unui baros.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.02.2015, 19:43:28
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Nu sunt pro-comunism, pro-Putin, pro -Rusia; cum de altfel nu sunt nici pro-SUA, pro-NATO.
Dar ma ingrijoreaza atitudinea oamenilor de a isi pune nadejdea in SUA si Nato fata de "pericolul rusesc". Credeti ca daca NATO isi formeaza niste baze in Romania , vom putea supravietui vreunui atac din partea Rusiei ? Ba dimpotriva, prezenta bazelor NATO in tara noastra va transforma Romania intr-un imens front de lupta.

Ar fi fost dragut daca
1. N-am fi fost in NATO, ci am fi fost o tara care se intelege bine cu toata lumea.
2. Am fi fost in UE, dar nu am fi fost interesati de aderare la spatiul EURO, pentru ca nu avem noi economie de asa ceva.

Dar din pacate
1. Nu putem fi ca Elvetia (neutra pentru ca are banii tuturor in bancile sale), si nici n-avem armata destul de puternica ca sa ne putem proteja singuri.
2. Nu putem fi Regatul Unit, pentru ca nu avem economia destul de stabila si puternica pentru a putea supravietui pe cont propriu.

Deci, pana la urma, ne descurcam si noi cum putem.

Acum tot ce putem spera este ca lumea are totusi niste diplomati in frunte, nu barbari.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.02.2015, 21:12:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ar fi bine daca am avea un pic de demnitate si ne-am vedea lungul nasului. Si am vedea si ce fel de societate se construieste in vest. Una e sa intelegi ca nu prea te poti opune in ziua de astazi " atlantismului ", pentru ca Romania ar fi facuta praf dupa modelul fostei Iugoslavii, si alta e sa te comporti ca o tata, sa fii tu portavocea prin care globalistii il injura pe Putin. Ungaria, Bulgaria si alte tari sunt mult mai demne decat noi.

Apostolii atlantismului de la noi sunt odraslele celor care au venit pe tancurile sovietice dupa 1944. Asta ar trebui sa ne spuna ceva.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.02.2015, 21:38:26
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ar fi bine daca am avea un pic de demnitate si ne-am vedea lungul nasului. Si am vedea si ce fel de societate se construieste in vest. Una e sa intelegi ca nu prea te poti opune in ziua de astazi " atlantismului ", pentru ca Romania ar fi facuta praf dupa modelul fostei Iugoslavii, si alta e sa te comporti ca o tata, sa fii tu portavocea prin care globalistii il injura pe Putin. Ungaria, Bulgaria si alte tari sunt mult mai demne decat noi.

Apostolii atlantismului de la noi sunt odraslele celor care au venit pe tancurile sovietice dupa 1944. Asta ar trebui sa ne spuna ceva.
Nu cred ca aceasta atitudine pro-bolsevica ar trebui sa o aiba romanii !
In aceasta situatie tulbure,atitudinea de mai sus se poate incadra la categoria TRADARE DE NEAM SI TARA !

Proslavirea unor vecini dusmanosi si dornici de a dezmembra statul roman in bucati (din care sa-si ia o halca !)si care din opportunism istoric au trecut in barca Moscovei,in parallel cu diabolizarea Europei si a Sua mi se pare un gest dem de un bastus !!!
Rusine !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.02.2015, 21:40:57
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ar fi fost dragut daca
1. N-am fi fost in NATO, ci am fi fost o tara care se intelege bine cu toata lumea.
2. Am fi fost in UE, dar nu am fi fost interesati de aderare la spatiul EURO, pentru ca nu avem noi economie de asa ceva.

Dar din pacate
1. Nu putem fi ca Elvetia (neutra pentru ca are banii tuturor in bancile sale), si nici n-avem armata destul de puternica ca sa ne putem proteja singuri.
2. Nu putem fi Regatul Unit, pentru ca nu avem economia destul de stabila si puternica pentru a putea supravietui pe cont propriu.

Deci, pana la urma, ne descurcam si noi cum putem.

Acum tot ce putem spera este ca lumea are totusi niste diplomati in frunte, nu barbari.
Da !
Din pacate nu stam,ca si Enghlitera ,pe o insula !
Suntem o tara medie in Europa,care are calitatile dar si problemele sale uriase,si mai presus de toate este inconjurata de dusmani,si are putini prieteni in Europa !
Si mai presus de toate, forta noastra trebuie sa constea in coeziune,unitate si datoria de a fi fideli intereselor nationale !

Last edited by guardian knight; 10.02.2015 at 21:43:52.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.02.2015, 21:46:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu cred ca aceasta atitudine pro-bolsevica ar trebui sa o aiba romanii !
In aceasta situatie tulbure,atitudinea de mai sus se poate incadra la categoria TRADARE DE NEAM SI TARA !

Proslavirea unor vecini dusmanosi si dornici de a dezmembra statul roman in bucati (din care sa-si ia o halca !)si care din opportunism istoric au trecut in barca Moscovei,in parallel cu diabolizarea Europei si a Sua mi se pare un gest dem de un bastus !!!
Rusine !
Asta e, imi e o rusine de nu mai pot. Dar ce e ala bolsevism ?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.02.2015, 22:55:05
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu cred ca aceasta atitudine pro-bolsevica ar trebui sa o aiba romanii !
In aceasta situatie tulbure,atitudinea de mai sus se poate incadra la categoria TRADARE DE NEAM SI TARA !

Proslavirea unor vecini dusmanosi si dornici de a dezmembra statul roman in bucati (din care sa-si ia o halca !)si care din opportunism istoric au trecut in barca Moscovei,in parallel cu diabolizarea Europei si a Sua mi se pare un gest dem de un bastus !!!
Rusine !
Postarea dumitale insa, intra la categoria "pentru stapan latram, sub steagul lui ne aglutinam". De ce? Primo, ca ne e frica; secundo, sa ne fie bine (derivata din prima). Genul asta de atitudini vedem la orice maidanez; (se presupune ca) oamenii au ceva mai multa demnitate si mai putin instinct infricosat de a supravietui. Din astia ca tine ar fi tradat la semeni, pe vremea Holocaustului sau a Gulagului, la greu.
Mor cind vad ca unii oameni admira...taman pe cine/ce este la putere.
Cit de greu de cap sa fii sa vezi ca de obicei aceasta "loialitate" e conditionata de un amestec, vecin cu voma mintii, de frica si asteptari foarte pamantesti. Si daca e dezinteresata, tot ramane suspecta, pentru simplul motiv ca acei admirati sunt tocmai...cei cu painea si cutitul! guardian knight si Cristi, e asa greu de inteles!? Cristi, de la tine am pretentii. De ce nu incerci sa gandesti ca mine? Si eu am gandit candva demult ca tine. Insa am aflat adevarata istorie a Euro-Occidentului. Si..m-am ingrozit e putin spus.
A propos, daca ar fi invers, si am fi sub ocupatie rusa, da, as fi anti-rus, pina in varful meristemului. :)
Dar nu anti-ortodox. Asa cum desi sincer doresc distrugerea civilizatiei occidentale, ca find tumora plasata de Diavol in corpul planetei, nu sunt anti-protestant sau anti-catolic.
Unde sunt marii sfinti catolici din vremea contrareformei sau, de partea cealalta, tipi ca Knox, Calvin, Spurgeon, Melanchton? Cred, ca in Rai isi pun toti mainile in cap si plang cand vad ce au ajuns occidentalii, candva atat de bogati in sfinti si predicatori: o rasa in decurs de subumanizare/involutie, pionii Satanei.

Last edited by Barsaumas; 10.02.2015 at 22:57:08.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.02.2015, 22:58:06
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Asta e, imi e o rusine de nu mai pot. Dar ce e ala bolsevism ?
Buna intrebare!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare