Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2010, 12:00:41
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit nu-a-murit-iisus-pe-cruce?

Iata un articol care doreste sa distruga semnul SFINTEI CRUCI.
Sunt consternat de-a dreptul, cum cea mai frumoasa si blanda religie din lume, cea crestin ortodoxa, este atacata vehement din toate partile.

Cititi articolul si dati-va cu parerea."Este posibil ca Iisus sa nu fi decedat tintuit pe cruce, deoarece, crede teologul suedez Gunnar Samuelsson, nu exista vreo dovada care sa ateste faptul ca romanii isi crucificau prizonierii cu 2.000 de ani in urma.
Legenda executiei Mantuitorului este bazata, mai degraba, pe traditii ale Bisericii Crestine si pe ilustratii artistice decat pe texte antice. Samuelsson pretinde ca Biblia a fost interpretata eronat si ca in ea nu exista trimiteri explicite la piroane sau la crucificare. Se mentioneaza numai ca Iisus si-a carat "esafodul" spre Golgota, care nu trebuie sa fi fost, musai, o cruce, ci putea fi si un "stalp".

"Problema este ca descrieri ale crucificarilor sunt in mod remarcabil absente in literatura antica. Sursele unde te-ai astepta sa gasesti detalii asupra acestei proceduri nu mentioneaza nimic", declara teologul suedez. Literatura antica greceasca, latina si ebraica, de la Homer pana in secolul I d.Ch., descrie un intreg arsenal de pedepse prin suspendare fizica, dar niciuna nu mentioneaza "cruci" sau "crucificari".

Gunnar Samuelsson, de la Universitatea Gothenburg, din Suedia, sustine ca textele biblice pe marginea exectutiei lui Hristos nu descriu felul in care acesta a fost atasat de dispozitivul de executie. Si dovezile ca Iisus ar fi fost lasat sa moara dupa ce a fost batut in cuie pe o cruce sunt extrem de sporadice, atat in literatura pre-crestina si in textele extra-biblice, cat si in Biblie. Dealtfel, singurele scrieri care mentioneaza cate ceva despre un asemenea concept de pedeapsa se gasesc in Evanghelii. Mai mult chiar decat atat, termenul latinesc "crux" nu se refera, in mod obligatoriu, la cruce, el poate fi folosit cu un sens mai larg.

"Faptul ca un om denumit Iisus a existat in acea parte de lume si in acele vremuri este bine documentat. A lasat o amprenta apasata in literatura vremii. Cred chiar si ca omul mentionat este fiul Domnului. Nu sugerez ca crestinii ar trebui sa respinga sau sa se indoiasca de textul Bibliei. Ceea ce incerc sa spun este ca ar trebui sa citim scrierile asa cum sunt ele, si nu cum credem noi ca sunt. Ar trebui sa citim randurile, nu printre ele. Textul Bibliei este suficient, nu mai trebuie sa adaugam nimic in plus", mai spune Samuelsson".

Sursa:Telegraph
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2010, 12:33:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Iata un articol care doreste sa distruga semnul SFINTEI CRUCI.
Sunt consternat de-a dreptul, cum cea mai frumoasa si blanda religie din lume, cea crestin ortodoxa, este atacata vehement din toate partile.
Cititi articolul si dati-va cu parerea.
http://www.descopera.ro/dnews/644637...iisus-pe-cruce
Blanda????? ... :))
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2010, 12:39:01
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Nimic nou. Stim ca suntem atacati si mai ales credinta noastra este atacata din toate partile. Luna trecuta Hilary Clinton a spus intr-o cuvantare ca libertatea religioasa nu poate fi tolerata daca se opune homosexualitatii. Au spus clar ca ei (administratia americana) se subscriu agendei homo/lesbi/transgender si vor apara drepturile acestora pana in panzele albe. A fost pentru prima data cand (deloc ironic) in SUA s-a pus problema ingradirii libertatilor cetatenesti printre care libertatea credintei! Pentru mine nu e nimic nou in asta pt ca stiu cu cine am de-aface dar unii au fost uimiti. Statuia libertatii este o iluzie! Probabil ala e vrajmasul care "elibereaza" prostii! De altfel din patria statuii vine si acel "liberte" - eliberare de norme, de dogme, de moralitate! De ce sa te ingradeasca Dumnezeu? - zice vrajmasul- fa ce vrei!
Ce sa mai zic? Poate are Dumnezeu mila de noi si plecam repede! Ma gandesc cu groaza si durere la cum vor arata ultimele zile ale pamantului daca voi ajunge sa le vad vreodata...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.07.2010, 12:42:37
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Da, si io sunt popa turc, aga adica...Toti tampitii isi dau cu parerea, si isi mai spun si teologi.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.07.2010, 15:44:51
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Nu stiu la cine te referi dar presupun ca esti un manelist nespalat si atunci nu ma mai mira nimic! De ce nu va inghite pamantul cu toata natia voastra nu pot sa-mi explic...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.07.2010, 16:02:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Nu stiu la cine te referi dar presupun ca esti un manelist nespalat si atunci nu ma mai mira nimic! De ce nu va inghite pamantul cu toata natia voastra nu pot sa-mi explic...
Se referea la articol, nu la tine. :)
Eodor, e bine sa citezi postul pe care il comentezi, altfel se va intelege ca il comentezi pe cel precedent.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.07.2010, 17:41:57
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Se referea la articol, nu la tine. :)
Eodor, e bine sa citezi postul pe care il comentezi, altfel se va intelege ca il comentezi pe cel precedent.
Mda, am reactionat dur dar sincer m-am saturat de tot ce inseamna forum romanesc unde toti se ataca si injura chiar si pe cel crestin ortodox!
Oameni buni, daca aveti ceva de spus atacati ideea: "nu cred ca are dreptate", "cred ca gresesti cand spui", "acea informatie este cel putin discutabila" etc. Nu aruncati apelative! Nu mai faceti pe altii "tampiti", "cretini", "schizofrenici" etc etc!!! Asta nu e comportament crestinesc!! Cand faceti chestia asta sunteti exact ca orice ateu care crede doar in mancare si sex!

PS Nu am mai intrat de luni bune pana astazi, cand m-am si umplut de nervi iar. Probabil mai intru prin toamna din nou, poate se schimba pana atunci ceva (yeah, keep dreaming).
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.07.2010, 17:53:23
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Nu stiu la cine te referi dar presupun ca esti un manelist nespalat si atunci nu ma mai mira nimic! De ce nu va inghite pamantul cu toata natia voastra nu pot sa-mi explic...
Ma refer la articol. Si mai, chiar ca sunt un "manelist nespalat"...acu cand ma vaz cum sad falnic in poza.Si eu ma mir...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.07.2010, 17:55:57
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Se referea la articol, nu la tine. :)
Eodor, e bine sa citezi postul pe care il comentezi, altfel se va intelege ca il comentezi pe cel precedent.
Ei, da, ai dreptate...mereu imi scapa asta, si, uit ca nu toti sunt asa de perspicace cum mi's io....(sic, urla modestia'n mine,ca "Pacificu' in Gara de Nord...)
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.07.2010, 17:59:43
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Mda, am reactionat dur dar sincer m-am saturat de tot ce inseamna forum romanesc unde toti se ataca si injura chiar si pe cel crestin ortodox!
Oameni buni, daca aveti ceva de spus atacati ideea: "nu cred ca are dreptate", "cred ca gresesti cand spui", "acea informatie este cel putin discutabila" etc. Nu aruncati apelative! Nu mai faceti pe altii "tampiti", "cretini", "schizofrenici" etc etc!!! Asta nu e comportament crestinesc!! Cand faceti chestia asta sunteti exact ca orice ateu care crede doar in mancare si sex!

PS Nu am mai intrat de luni bune pana astazi, cand m-am si umplut de nervi iar. Probabil mai intru prin toamna din nou, poate se schimba pana atunci ceva (yeah, keep dreaming).
Mda, cam dur, apropo de "atitudinea crestina", da nu-i bai...bine ca zici ce gandesti. S'acu, si io m-am saturat de "teologi" in blana de oaie, da, cu suflet de lup...asa ca, crestineste ori nu, tot tampiti raman...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
Sa nu uitam ca Domnul Iisus Hristos este acum pe Cruce Adriana Cluj Rugaciuni 7 13.04.2012 17:02:34
A murit Dumnezeu la cruce? Savonarola Secte si culte 61 17.12.2011 17:57:34
Iisus pe Cruce Templier Knight Din Noul Testament 14 13.12.2010 01:24:04
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19