Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2011, 10:24:13
catalina101067 catalina101067 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2010
Mesaje: 1
Implicit rugaciune pentru Ioan decedat azi

Am primit un telefon de la sora noastra mara2008, care ma rugat sa postez un apel la rugaciune pentru tatal lui Icamilin ce sa stins azi din viata, numele lui este Ioan, Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca

va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2011, 15:39:07
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pomeneste-l,Doamne, intru Imparatia Ta pe robul tau Ioan care a trecut la cele vesnice.Toata gresala si pacatul lui sa fie iertat, pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Tale, Fecioara Maria,ocrotitoarea noastra, ale Sfintilor Tai si ale Bisericii!
Odihneste-l alaturi de drepti, in camarile ingerilor,in loc luminat, in loc de odihna, de unde a fugit toata durerea , intristarea si suspinul!Amin.
Dumnezeu sa-l ierte si sa aline durerea celor ramasi!
Curaj, nadejde in mila Lui, dragoste si spor in rugaciune!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2011, 16:05:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte pe Ioan!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2011, 15:44:57
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Dumnezeu sa-l ierte pe Ioan si sa-l odihneasca in Imparatia Cerurilor. Inca ceva:in cartea de rugaciuni exista rugaciuni ale fiului (fiicei)la moartea unuia dintre parinti si rugaciunea sotului(sotiei) la moartea sotiei(sotului) si familia ar trebui sa citeasca aceste rugaciuni acum pina in 40 zile.Eu stiu ,pentru ca le-am citit ptr.mama mea.Sunt grabnic ajutatoare in calatoria sufletului pina ajunge in fata Mantuitorului la judecata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2011, 15:47:54
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Dumnezeu să-l ierte!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2011, 16:02:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte, il voi pomeni si eu in rugaciunile mele.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2011, 16:29:08
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

În numele Tatălui, al Fiului și Al Sfântului Duh!
Doamne, te rog odihnește în pace pe robul Tău Ioan și-l așează pe el în ceata drepților Tăi pentru a Ta iubire de oameni.
Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2011, 16:31:52
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

"Minunata este calea in care mergi astazi suflete ca s-a gatit tie loc de odihna".

Dumnezeu sa-l ierte!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2011, 20:18:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Dumnezeu sa-l ierte pe Ioan si sa-l odihneasca in Imparatia Cerurilor. Inca ceva:in cartea de rugaciuni exista rugaciuni ale fiului (fiicei)la moartea unuia dintre parinti si rugaciunea sotului(sotiei) la moartea sotiei(sotului) si familia ar trebui sa citeasca aceste rugaciuni acum pina in 40 zile.Eu stiu ,pentru ca le-am citit ptr.mama mea.Sunt grabnic ajutatoare in calatoria sufletului pina ajunge in fata Mantuitorului la judecata.

La fel si acatistul pentru adormiti - http://logos.md/rugaciuni/acatiste/adormiti. - tot 40 de zile.

Sa nu uitati de cele 40 de liturghii date la manastire! Mie mi-a recomandat cineva sa dau la 7 manastiri. Nu e scump deloc, fata de marea alinare pe care o aduc. Dar interesati-va in prealabil, caci nu in orice manastire se face zilnic Sfanta Liturghie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.02.2011, 21:03:39
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Rgaciune pentru cei adormiti Intru Domnul

Doamne tu cel ce esti Doctorul sufletului si a tot trupul care ai calcat moartea si pe deavolul lai surpat si ai daruit veata lumi tale asaza si sufletul fratelui nostru IOAN In Imparatia Ta cea Cereasca Unde Sfinti tai se Odihnesc In loc de verdeata In loc luminat de unde a fugit toata durerea si Intristarea si suspinarea si or ce a gresit El In aceasta veata cu cuvIntul cu lucru cu gIndul cu stiinta cu ne stinita ca un Bun si de oameni Iubitor Iartai lui
Iar pe cei ce au ramas sai mIngIi si sa Intaresti In dreapta credinta sal poata pomeni In toate Rugaciunile lor amin amin amin amin
Slavit sa fie Domnul amin amin amin

+++ +++ +++ +++
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
CONTINUAREA Rugăciune de pocăință către Domnul Hristos- a Sf Ioan Gură de Aur MirelaL Rugaciuni 0 28.02.2009 22:23:23
Rugăciune de pocăință către Domnul Hristos- a Sf Ioan Gură de Aur MirelaL Rugaciuni 0 28.02.2009 22:15:47
Alexandr (53) a decedat: va rog, rugati-va pt. el! Alina-Ana_Truta Umanitare 4 03.10.2007 16:04:20