Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2012, 17:00:53
Basileus Basileus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2006
Mesaje: 24
Implicit O mare rugaminte!

Buna ziua.
M-am gandit ca poate printre cei care vizualizeaza acest forum, sunt si pictori bisericesti care ar pute sa ma ajute intr-o problema. De ceva timp ma chinui sa realizez aurirea cu bolos a unei icoane, pentru a incerca sa deprind aceasta tehnica, am apelat la carti la colegi de breasla dar nimeni nu mi-a dat un raspuns clar sau vreo explicatie concisa. As putea spune ca Erminia Picturii Bizantine mi-a fost cartea de capatai dar care nu a reusit deloc sa ma faca sa dejlusesc aceasta tehnica. As avea rugamintea la vreunul dintre dumneavostra care ar putea sa ma ajute in aceasta dilema a mea. Nu stiu cat timp trebuie lasata dupa ce o lipesc, pentru a o putea sclivisi, daca o las prea mult nu se scliviseste, iar daca incep sa o sclivisesc imediat mi se zgarie foita. Nu stiu poate ar trebui sa folosesc anumite materiale, mai bune sau poate o alta "reteta" daca as putea sa-i zic asa, m-ar ajuta mai mult. Si daca e cineva dintre dumneavoastra care e priceput si ar binevoi sa-mi spuna cum se fac si acele modele la aureola asa cum este in icoana de mai jos, i-asi multumi din suflet. Stiu ca nu e usor si aceasta se deprinde prin multa experienta, dar e un inceput. Eu pana acum nu am lipit decat cu mixtion de 3 respectiv 12 ore.


Va multumesc frumos!

Last edited by Basileus; 16.02.2012 at 15:48:13.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2012, 08:54:47
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Da.

1- ai grija cum pregatesti bolosu'. pate' de clei 5-6% + bolos pe baie de abur, o parte pate, 2 parti bolos. Eu doar cu clai de peste am incercat deci nu stiu cum e cu alte cleiuri sau cu gelatina tehnica.
Amestecul se poate face si cu cleiul uscat dar nu e asa precis, e pt cine are deja ochiul format.

2- cand e pe baie de aburi nu lasi amesctecul prea mult, daca s-a omogenizat si-i fierbinte e deajuns, cand incepe sa scoata putin aburi e gata, nu vrei sa se evapore din el umiditatea si sa-si piarda consistenta. Lasa amestecul apoi sa se odihneasca (il iei de pe baia de abur) si sa faca crusta, e important.

3-rupi crusta si de acolo dai pe icoana, 3-4 straturi, alandala, pana este omogen.E bine sa ai blatul pregatit de tine, multe blaturi din comert gata pregatite nu au suprafata chiar omogena, si-o sa-ti fie mai dificil cu bolosu'.(si cu verniurile e belea am vazut din cauza asta, ca se absorb mai neuniform decat de obicei- pt ca e grundul neuniform...d'apai la bolos... pregateste singur blatul.) Care bolos,n-o sa crape indiferent cat de gros l-ai face, da' nu-l face prea gros, c-o sa-ti vina mai greu cu sclivisirea. Nu lasi prea mult timp intre straturi, dupa 10-13 minute nu se mai revine unde ai dat. Trebuie doar sa nu se mai vada gesso.

4-se slefuieste in sens circular. Cu ce nu stiu pea clar, mi-a zis o profesoara sa fac treaba asta cu lana apoi cu servetel sa finisez. Eu asa am facut, a mers ok.

5-apa de lipire. Eu aici, in etapa asta am comprimis multe blaturi de "exercitiu". Sunt mai multe variante, din ce-am auzit si din ce-am citit pe net e foarte confuza treaba pt mine si acum :))
uite variante:
1- 100 parti apa distilata, 40-50 parti clei f diluat (3-5% in fct de cat de poros e stratul- si asta tot din experienta iti dai seama presupun- deci ori ai un maestru langa tine sa-ti explice cum sa faci, ori strici blaturi pana-ti dai seama singur :)) ), 15-20g alcool 90%
2-tzuica de corcoduse tare neindulcita sau f putin dulce+ clei+apa, ochiometric, in proportii similare cu treaba de mai sus
3-tzuica+ zeama de usturoi i+apa- daca foita are rupturi/fisuri. Nu stiu exact care-i treaba, dar se pare ca cleiul compromite tot daca "ia aer" prin foitza.

Asa. Acum daca ai nimerit bine apa de lipire, tre' sa fii f atent cum o pui. Aici e important sa fie umiditate f mare in camera ca sa nu se evapore repede apa de lipire.
Apa mai trebuie data... pe bucati. Nu alandala cum ai dat bolosul, conteaza ordinea, pui pe bucatele. Si trebuie sa stea deasupra (se ve vada) apa, dar sa nu faca balti. Conteaza deci cat de drept este stratul de grund si cat de bine ai slefuit bolosu'.

Bun, daca ai facut bine pana aici, esti tare. Eu am dat chix de multe ori, doar de 2 datzi mi-a iesit bine treaba.

Foita de aur este important sa fie de-aia de aur, cu grosime dubla, alea mai subtiri se rup by default la sclivisire.
Cu uscareeaaaaa... si cand anume sa scliviesti sa nu comprimiti tot... cam mister si pt mine. Da' uite ce-am facut eu:
- astept pana se usuca ( verific cand e gata prin lovire cu agat- daca sunetul e infundat nu s-a uscat, daca e ascutit, s-a uscat)
In teorie spune ca tre' sclivisit imediat dupa ce pui foitza, da' mie nu-mi iese treaba asa, se rupe. Astept sa se usuce si la putin timp dupa uscare pun o carpa umeda pe icoana. Dupa un sfert de ora slefuiesc si iese bine.
Cam asta e, din exp. mea.

Nu-s profesionista, deci nu lua de bun tot ce spun eu, e doar experienta personala.

P.S.- lasi toata treaba sa se odihneasca mult inainte sa-i dai cu verniu, si pune ceva mai elastic, gen mastic+terebentina, nu pune shellac pe unde-i auru'. Este si mai lucios masticul, pune mai bine in evidenta luciul aurului.

PPS- NU folosi foita cu transfer. Se aseaza mult mai bine ea singura de pe pensula de aurire. Cel putin eu asta am observat/

Last edited by ortodoxa2310; 17.11.2012 at 10:01:26.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.04.2015, 20:14:47
Oanna Oanna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2007
Mesaje: 6
Implicit poleire

https://www.youtube.com/watch?v=J3KYbglqjZc
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am o mare rugăminte, în legătură cu un paraclis SteaEmy Rugaciuni 0 21.02.2011 17:23:20
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 23:35:45
Mare rugaminte mariro Generalitati 18 24.01.2007 17:13:10