Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2012, 19:13:33
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit Fantome, strigoi..

Ce parere aveti despre fantome, strigoi .. ?
eu unul cred in asa ceva, am multe relatari de acest gen.
Biserica ce zice cu referire la acesta tema? ce ne invata? ca exista rai si iad.. insa fantome si strigoii de ce nu s-au dus in rai/iad?
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2012, 19:25:51
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Ce parere aveti despre fantome, strigoi .. ?
eu unul cred in asa ceva, am multe relatari de acest gen.
Biserica ce zice cu referire la acesta tema? ce ne invata? ca exista rai si iad.. insa fantome si strigoii de ce nu s-au dus in rai/iad?
Fantome, strigoi= draci (asta cand nu e vorba de probleme psihice)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.03.2012, 22:33:50
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Fantome, strigoi= draci (asta cand nu e vorba de probleme psihice)
Sustin si eu acelasi lucru.

www.sfaturiortodoxe.ro
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.03.2012, 22:36:54
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Intaresc si eu afirmatia!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.03.2012, 13:04:08
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Fantome, strigoi= draci
Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Sustin si eu acelasi lucru.
Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Intaresc si eu afirmatia!
Aproape ca nu mai e loc de comentarii. Si probabil nici nu s-ar cuveni facute comentarii pe marginea acestor probleme extrem de sensibile. Si totusi noi, traitorii intr-o lume ortodoxa suntem aproape straini fata de acest fenomen si poate de aceea suntem tentati la astfel de raspunsuri fara echivoc.Avem pozitii transante pe care ni le insusim fara a le percepe ca si dezechilibru ale unei persoane care, desi moarte, nici n-a plecat la Dumnezeu, nici n-a ramas...
Probabil, existenta fantomelor in lumea noastra materiala ar trebui sa insemne pentru atei cea mai elocventa dovada ca dincolo de moarte, sufletul nu se dizolva pur si simplu, ci are o directie anume. Diavolului NU i se ingaduie sa faca ceea ce face o fantoma. Diavolul stie una si buna: sa insele. Daca totusi i se ingaduie sa se arate cuiva, acel om este in sine aproape de desavarsire, traieste in duh si "vede" duhurile.
Ciudatenia noastra, a celor care punem semnul egal dintre fantoma si diavol, este ca suntem convinsi de aparitia sfintilor la mare nevoie, credem cu tarie ca nu degeaba i se spune Sfantului Spiridon al Trimitundei "Sfantul calator", dar cand auzim de fantome nu vrem sa intelegem ca de fapt este vorba tot de un suflet care a trait candva pe pamant, dar care, dintr-un motiv anume, se zbate intre cele doua lumi. Iar acel cineva nu poate pleca (poate nici nu constientizeaza ca trebuie sa plece) decat cu ajutorul unui preot si cu rugaciuni sustinute. Cunosc preoti ortodocsi care au facut cu succes astfel de slujbe. Acesti preoti stiu cel mai bine ca strigoiul sau fantoma nu inseamna diavol, chiar daca, datorita ciudateniei in sine, are influenta nefasta asupra omului si il poate speria, insela, rataci... Dar asta nu ca sa castige un nou suflet pentru Satana, ci fiindca astfel de caracter avea si in viata traita pe pamant.
Nu stiu daca fata de diavol trebuie sa avem sentimentul de mila. Probabil nu, fiindca el nu va admite niciodata ca Dumnezeu Creatorul nu poate fi egalat. Dar fata de sufletul acela care rataceste poate de sute de ani intr-o singuratate si chin imposibil de descris si de aceea de neinteles pentru noi, muritorii, cred ca trebuie sa avem mila si sa-l ajutam sa-si gaseasca pacea.
Cunoastem din Sfanta Scriptura sau din scrierile sfintilor parinti ca sufletul omului poate fi chemat si multe vrajitoare cu asta se ocupa in mod frecvent, ceea ce nu inseamna ca este bine, ci dimpotriva, daca nu sunt binecuvantate de Dumnezeu, aceste chemari sunt pacate strigatoare la cer. Ei bine, fantomele nu sunt decat suflete care, din neintelese motive, au refuzat categoric sa plece atunci cand si-au intrerupt viata pe pamant si au ramas cu "refuzul" intr-o chinuitoare vesnicie. Eu asta cred despre fantome.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.03.2012, 14:32:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Credinta dvs despre fantome contravine , zic eu cu invatatura Bisericii.
Deoarece Biserica invata ca dupa moarte omul este infatisat la judecata, de unde conform vietiii traite va primi "repartitia": rai sau iad.
In cazul sfintilor, vorbim de o alta situatie. Aceea ca ptr viata lor sfanta si ptr evlavia oamnenilor, Domnul le ingaduie sa plece in misiune, devenind astfel ajutatori ai crestinilor.
De asemnea avem multe exemple, chiar in viata sf Ioan Evanghelistul cand dracii lua chipul celor plecati dincolo ptr a-i duce in inselare pe cei ramasi. Vorbim asadar de draci care iau chipului omului cunoscut si nu de sufletul aceluia care nu isi gaseste linistea si umbla de nebun. Dupa judecata, fiecare isi gaseseste locul, asa cum am mai spus.Doar ca prin rugaciunile Bisericii cei din iad se pot ridica, sau in functie de caz chiar iesi.

As vrea sa imi aduceti argumente cand cu o forta demonica este chemat un suflet de la locul unde este asezat dupa judecata. Va spuneam adineori de ex oamenilor morti in mare, prin inecare pe care vrajitorul Chinopos,ii aduce pe cei morti, spre bucuria familiei acestora. Dar abia dupa ce "inviatii " sunt obligati prin puterea lui Hristos sa marturiseasca cine sunt isi arata adevarata infatisare de draci. Asadar draci , nu suflete ratacite.

Cum adica"au refuzat sa plece?" pai daca ar fi sa tina cont de dorinta fiecaruia, ar mai intra vreunul in iad? Ca doar toti vor raiul? Odata trecut dincolo nu mai exista"vreau" sau "nu vreau". Acolo vointa ta devine zero: esti luat, dus la judecata, iti primesti "repartitia" si nu mai poti schimba nimic(doar rugaciunea Bisericii o mai poate face.)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 23.03.2012 at 14:34:37.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.03.2012, 00:40:33
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Credinta dvs despre fantome contravine , zic eu cu invatatura Bisericii.
Deoarece Biserica invata ca dupa moarte omul este infatisat la judecata, de unde conform vietiii traite va primi "repartitia": rai sau iad.
In cazul sfintilor, vorbim de o alta situatie. Aceea ca ptr viata lor sfanta si ptr evlavia oamnenilor, Domnul le ingaduie sa plece in misiune, devenind astfel ajutatori ai crestinilor.
De asemnea avem multe exemple, chiar in viata sf Ioan Evanghelistul cand dracii lua chipul celor plecati dincolo ptr a-i duce in inselare pe cei ramasi. Vorbim asadar de draci care iau chipului omului cunoscut si nu de sufletul aceluia care nu isi gaseste linistea si umbla de nebun. Dupa judecata, fiecare isi gaseseste locul, asa cum am mai spus.Doar ca prin rugaciunile Bisericii cei din iad se pot ridica, sau in functie de caz chiar iesi.

As vrea sa imi aduceti argumente cand cu o forta demonica este chemat un suflet de la locul unde este asezat dupa judecata. Va spuneam adineori de ex oamenilor morti in mare, prin inecare pe care vrajitorul Chinopos,ii aduce pe cei morti, spre bucuria familiei acestora. Dar abia dupa ce "inviatii " sunt obligati prin puterea lui Hristos sa marturiseasca cine sunt isi arata adevarata infatisare de draci. Asadar draci , nu suflete ratacite.

Cum adica"au refuzat sa plece?" pai daca ar fi sa tina cont de dorinta fiecaruia, ar mai intra vreunul in iad? Ca doar toti vor raiul? Odata trecut dincolo nu mai exista"vreau" sau "nu vreau". Acolo vointa ta devine zero: esti luat, dus la judecata, iti primesti "repartitia" si nu mai poti schimba nimic(doar rugaciunea Bisericii o mai poate face.)
Am ezitat un timp daca sa raspund sau nu. Nu vreau sa intervin asupra convingerilor nimanui. Fiecare percepe aceste fenomene in felul lui, iar altii nici macar nu le cred.
Situatia sfintilor nu trebuie amestecata cu cea a fantomelor. Eu doar am incercat sa fac o paralela: asa cum sfintii apar din vointa lor proprie, dar cu incuviintarea bunului Dumnezeu, la fel sunt si fenomenele poltergeist.
Cunosc deasemenea din marturisirile Sfantului Ioan Evanghelistul, dar ele nu au nici o legatura. Intr-adevar, diavolul are puterea de a lua orice infatisare, dar o face pentru un scop anume: acela de a insela oamenii. Intruchiparile acelor decedati, veneau fiindca erau invocate, nu din proprie vointa. Era inselarea sau iluzia ca ceea ce se petrece este real, dar duhurile acelor aparitii nu apartineau celor care au fost cu adevarat acei oameni, ci diavoli intruchipati in ce au dorit ei. Nu stiu, mi-e greu sa explic niste lucruri pentru care e nevoie de multa prudenta. Acele intamplari nu infirma si nu confirma identitatea fantomelor. De cele mai multe ori fantomele bantuie locul in care si-au gasit sfarsitul in mod ingrozitor, iar acel loc de obicei este propria locuinta. Si tot de multe ori in acele locuri s-au gasit schelete ingropate. S-au facut cercetari, s-au verificat arhive vechi si s-a mai intamplat ca, datorita acestor fantome sa se descopere lucruri care fusesera tainuite foarte multi ani.
Impresia noastra ca detinem Adevarul, sau ca stapanim cunostintele in intregul lor ansamblu, cred ca ne pune intr-un con de umbra. Ca sa cunosti sau sa ai o atitudine transanta de negatie sau etichetare directa si ingrosata: draci - trebuie sa stii bine DE CE? Ori aici e un teren minat si destul de ambiguu pentru un ortodox care n-a cautat decat ce i s-a spus sa caute.
Cat despre invocarea pe care mi-ai cerut-o, prima care-mi vine in minte este atunci cand profetului Samuel ii spune Dumnezeu sa aleaga din semintia tribului lui Veniamin (cel mai mic dintre semintiile triburilor lui Israel) un rege (pe Saul) care sa salveze neamul lui Israel de amoniti si filisteni. De ce a ales Dumnezeu astfel si n-a gasit o alta cale sa ajunga la David, eu n-am prea inteles. Saul insa era departe de a fi pe placul lui Dumnezeu si astfel profetul Samuel primeste noi "instructiuni": sa mearga in Betleem, sa-l caute pe Iesei si sa aleaga dintre cei 8 fii ai lui, pe viitorul rege care sa salveze semintiile lui Israel. Astfel profetul Samuel il cunoaste pe David, cel mai mic dintre frati si intelege ca el este alesul, (in ciuda varstei extrem de fragede), pe care il urca pe munte si il "unge" ca rege al lui Israel, anuland astfel "ungerea" de mai inainte a regelui Saul. Dupa care lasa lucrurile in voia lui Dumnezeu. In mod ciudat, David este chemat la regele Saul (care habar nu avea ca mirul cu care fusese uns este lovit de nulitate) si surprinzator il omoara pe uriasul Goliat, cel mai de temut din oastea inamica. David castiga din ce in ce mai multa simpatie, toti inteleg ca este un ales al lui Dumnezeu, doar Saul este ros de invidie si decide pe de o parte sa-i dea fiica de sotie, (ca sa faca pe placul multimii) iar pe de alta sa-l omoare in noaptea nuntii. Doar ca proaspata sotie il instiinteaza pe mire despre intentiile "regelui", iar David scapa cu fuga. Turbat de furie, Saul ii pune gand rau chiar profetului Samuel, care l-a uns ca si rege, fiindca a inteles ca acesta era de partea lui David, desi stia bine ca numai prin gura lui putea afla Cuvantul lui Dumnezeu, si il omoara. Si aici urmeaza ceea ce mi-ai cerut tu. Dupa un timp, Saul ajunge in culmea disperarii si vrea cu orice pret sa afle care este voia lui Dumnezeu, tot din gura... profetului Samuel, chiar mort fiind. Astfel apeleaza la o vrajitoare care sa-l cheme din lumea de dincolo si sa-i spuna ce trebuie sa faca. Iar Samuel vine intr-adevar, il mustra pentru tot raul pe care l-a facut si-i prooroceste pentru ultima oara: in acea zi va muri cu toti fii lui. Ceea ce se si intampla.
Poate a fost o istorisire cam lunga, dar cred ca era necesar si contextul pentru o intelegere cat de cat fireasca.
Indiferent ce parere avem unii sau altii despre fantome, avand in vedere ca este un subiect foarte sensibil, poate ca este mai bine sa ramana fiecare la parerea lui. Ce facem noi aici sunt doar presupuneri. Stim doar ca toate se intampla prin voia lui Dumnezeu. Sa-L lasam pe El sa ne vegheze si sa ne rugam sa ne fereasca sa ajungem vreodata in contact cu astfel de entitati.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.03.2012, 07:52:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Ce parere aveti despre fantome, strigoi .. ?
Cred ca in majoritatea cazurilor sunt plasmuiri ale imaginatiei datorate fricii, plasmuiri nascute din ignoranta si necunoastere, mosteniri din fondul precrestin transmise din generatie in generatie prin cultura populara. Cand omul e cuprins de spaima poate asocia anumite zgomote pe care le aude sau imagini pe care le vede cu “strigoi si fantome”, pentru ca el crede in viata de dupa moarte. Nu vei auzi niciodata un om care nu crede in viata sufletului dupa moarte spunand ca a vazut “fantome si strigoi”, aceleasi semne pe care le vede celalalt, el le va asocia cu altceva.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.03.2012, 08:00:03
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Foarte bine spus! Doar credința nebiblică în "viața" de după moarte și înainte de înviere a putut da naștere unor asemenea plăsmuiri. Somnul rațiunii naște monștri.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.03.2012, 08:04:42
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Tin sa reamintesc vizitatorilor formului crestin-ortodox ca sunt pe un forum cu profil ortodox, iar jignirile aduse credintei ortodoxe si orice insinuare cu tenta denigratoare contravin cu regulamentul formului.

On topic:
Strigoi si fantome exista in cultura populara, nu in cultura teologica ortodoxa.

Last edited by ioanna; 24.03.2012 at 08:08:52.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fantome... tigerAvalo9 Generalitati 5 16.07.2008 15:57:07