Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2009, 00:52:20
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit Dr. Katherine albrecht către oficialii români:

DR. KATHERINE ALBRECHT CĂTRE OFICIALII ROMÂNI: "Chem pe toți oficialii români să respingă tehnologia RFID"

Buna ziua către tot poporul român și către guvernanții oficiali pe care dvs i-ați ales. Vă salut din partea oamenilor iubitori de libertate din toata lumea. Astazi Națiunea voastră stă în fața unei hotărâri cruciale cu privire la o tehnologie periculoasă care se numește RFID.

Numele meu este Doctor Katherine Albrecht și am dedicat ultimii șase ani din viața mea profesională și din carierea mea academică studierii RFID și identificării riscurilor care amenință intimitatea, libertățile civile și în ultimă instanță libertatea în sine. RFID este o tehnologie de identificare, care are scopul să localizeze exact și să găsească produse în fabrici și depozite. Nu s-a intentionat ca această tehnologie să fie folosită pentru oameni din cauza amenințării că ar putea fi folosită abuziv și că guvernatorii oficiali, comercianții, criminalii și alții, s-ar putea s-o folosească să monitorizeze oamenii. Când eu și patruzeci dintre cele mai mari organizatii care luptă pentru păstrarea intimității și libertății civile din întreaga lume, inclusiv Intimitatea International, A.C.L.U., E.P.E.C și E.F.F., am reanalizat technologia RFID, și am studiat-o mai profund, noi am tras concluzia unanimă că nu este potrivit să se folosească această tehnologie în nici un document de identitate, permis de conducere, pașaport sau un alt document de proveniență guvermentală.

Când eu și co-autorul la cartea mea „Spychip”, Liz McAntir, am revăzut peste 30.000 de documente în timpul cercetării pentru această carte, incluzând scheme, whitepapers, documente confidențiale și altele și am pus împreună acele informații, ceea ce a rezultat a fost o imagine îngrozitoare pentru viitor. Oficialii guvernmentali, comercianții, prevad o lume în care noi toți purtăm carnete de conducere RFID care pot fi citite prin portofelele noastre, prin gențile noastre, rucsacuri etc. Ei prevăd aparate de citire care ar putea recepta semnalele, poziționate în uși, sub gresie, în tavane și în pereți, ca să monitorizeze în secret tot ceea ce facem și unde mergem. IBM a dezvoltat ceva care se numește dispozitiv personal de urmărire și a făcut un patent ca sa facă exact acest lucru. Ei prevăd poziționarea secretă a acestor dispozitive în mall-uri, stadioane, muzee, teatre, biblioteci, chiar lifturi și toalete. Este clar că dacă această tehnologia merge înainte, capabilitatea ei să urmărească oamenii va fi abuzată de către comercianți, criminali, obsedați și bineînțeles de către oficialii guvernamentali. Ultimul lucru este probabil cel mai înfricosator iar voi, cei din România, care după cum toată lumea știe v-ați luptat atât de curajos pentru libertatea voastră și atât de recent ați răsturnat un tiran în propria voastră țară, vă rog să nu permiteți crearea tiraniei prin RFID.

Chem pe toți oficialii români, politicieni, să respingă tehnologia RFID, utilizarea ei în documentele de identitate, în carnetele de conducere și chem poporul român să respingă orice politician care sprijina RFID.
Aș vrea să multumesc colegilor noștri din România care au depus un efort așa de mare ca să aducă acest subiect în atenția opiniei publice, care au susținut demonstrații, care au contactat mass-media, care au redactat scrisori oficiale către Președintele României, către Biserica Ortodoxă și către alte autorități române. Voi sunteți o parte dintr-un val în creștere în favoarea libertății, care se opune aplicării tehnologiei RFID în intreaga lume și vă salutăm. Hotărârea pe care Națiunea voastră o va face astăzi, va avea efect nu numai asupra generației actuale, dar și asupra generațiilor care vor veni. Nepoții și copiii voștri vor judeca generația aceasta pe baza a ceea ce veți decide acum. Vă rog să faceți ceea ce este corect și să respingeți tehnologia RFID.

Vă mulțumesc.


[color=navy]Dr. Katherine Albrecht

Absolventă a uneia dintre cele mai importante Universități din Statele Unite, Universitatea Harvard, specializarea Administrarea Afacerii și Marketing Internațional, Katherine și-a continuat pregătirea academică adăugând la aceeași universitate un master în Tehnologie, Inovație și Educație.

În 2006 Katherine și-a finalizat lucrarea de doctorat la Universitatea Harvard primind titlul de Doctor în Educație, Dezvoltare umană și Psihologie. Cercetările ei s-au concentrat pe Educația Consumatorului și Chestiuni legate de Intimitatea persoanei.

Katherine a devenit în ultimii 6 ani cea mai importantă voce în lupta împotriva cipurilor RFID, apărând dreptul omului la libertate și intimitate.

Invitată la numeroase canale de televiziune ca CNN, BCC și numeroase posturi de radio, Katherine este autoarea a șase cărți și a numeroase articole publicate în cea mai importantă revistă de știință din SUA - “Scientific American”. Cea mai recenta carte, Spychips: Cum marile corporatii si guvernul planifica sa urmareasca fiecare miscare a voastra cu tehnologia RFID a devenit cea mai vândută carte în America și a primit deja câteva premii.

Katherine sprijină lupta împotriva tehnologiei RFID în întreaga lume și mai recent și în România.

Duminică, 15 martie 2009, Katherine a înregistrat un film și un apel către politicienii români și către întreaga națiune română explicând pericolele și riscurile tehnologiei RFID asupra omului și exprimându-si oficial sprijinul și mulțumirile pentru activitatea întreprinsa de către organizațiile non-guvernamentale în lupta împotriva tehnologiei RFID.[/color]

Vezi video aici: http://rafaeludriste.blogspot.com/20...adreseaza.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mari Romani lore86 Generalitati 31 31.07.2013 19:30:46
Mentalitatea la romani costel Generalitati 13 12.03.2012 23:04:33
ROMÁNI NEDREPTATITI C-tin Teologie si Stiinta 16 12.01.2009 22:45:14
Burse de studiu acordate tinerilor in Canada de catre romani patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 2 11.01.2009 06:51:36
LA MULTI ANI ROMANI! cos Generalitati 5 01.12.2007 23:14:03